BİR DELİNİN AKIL DOLU DİLEKÇESİ
BİR DELİNİN AKIL DOLU DİLEKÇESİ
Tarih: 18.11.2018 13:41:17 / 25430okunma / 0yorum
Yunus Emre Gökarslan

Bugün sizlerle, bir dilekçeyi paylaşmak istiyorum. Bu dilekçe, akıl hastanesinde yattığı için kendisine “deli” denilen, ama bence “akıl” denince ne anlamamız gerektiğinin güzel bir örneğini ortaya koyan bir metindir.

Elaziz timarhanesinden rabbine bir dilekçe yazan bir dâne´nin biz akıllılara hikmetli nasıhâtıdır. 1965 yılında vefat eden bir “deli”nin son dilekçesi:

“Ben dünya Kürresi, Türkiye karyesi ve Urfa Köyünden, (El-Aziz --Elazığ ) Tımarhanesi (Akıl ve Ruh Sağlığı Hastanesi) sakinlerinden; İsmi önemsiz, cismi değersiz, çaresiz ve kimsesiz bir abdi acizin, ahir deminde misafiri Azrail´i beklerken, Başhekimlik üzerinden Hâkimler Hakiminin dergahı Uluhiyetine son arzuhalimdir:

Ben gam (dertlilik) deryasında, fakirlik vatanında, horluk ve rezillik kaftanında PADİŞAH yapılmışım. Meyvalardan dağdağana, çalgılardan ney-kemana kapılmışım… Benim yatağım akasya dikeninden, yorganım kirpi derisinden farksızdır. Kalbim Ayizman´ın (Hitlerin işkenceci Nazi Komutanı) fırını, ve sahranın çöl fırtınasıdır.

Ruhum aşık-ı Hüda Mahbub peresttir, lakin aklım kaderin cilvesi ve talihin sillesiyle gurestir (gelgittir) Bana gelen derdü gamın kilosu beleştir. Nerde bir güzel varsa bana karşı keleştir (yüz vermez, cesaretlidir), bütün yiğitlerde bana hep ters ve terestir. Aylar geçti, tek temizliğim, gözyaşıyla ve kara toprakla aldığım teyemmüm abdesttir. Yani, içtiğimiz kezzap suyu, mezemiz ise ateştir.

Ol Resuli zişan ve Sultanı dücihan: “Cenabı Allah´ın insanları dünya, dünyayı ise insanlar için yarattığını; Ruhları vücut için, vücutları ise ruhlar için yarattığını; Erkekleri kadınlar; kadınları erkekler için yarattığını; Cenneti mü´min kullar, mü´min kulları da cennet için yarattığını; cehennemi inkârcılar ve münafıklar, inkârcıları ve münafıkları da cehennem için yarattığını” hadisleriyle haber vermiştir.

Peki acaba benim gibi meczup divaneleri ne maksatla halk etmiştir? Bilen babayiğit, meydana çıkıp söylesin…Allah sana iman verdi sen tuğyan edersin; O in´am etti sen küfran (nankörlük) edersin; O ikram etti sen inkar edersin; O ihsan etti sen isyan edersin; bir de kalkıp bana deli divane diye bühtan edersin!.. Bu söylediklerimin hepsi ruhumun içinde cenk etmektedir. Eğer dilekçemin cevabı gelirse bu manevralar sona erecektir.

Şimdi adresimi arz ediyorum: Kur´an´ı geldiği yere, yine Kur´an´ı getiren geri taşısın. Madem ki ahkamı ve ahlakı kalmadı, Kur´an´ın kağıdı ve yazısı neye yarasın?! Taki Hz. Muhammed Mehdi (A.S) gelince yeniden okunup yaşansın.!

Ey zerrelerden kürrelere, yerlerden göklere bütün alemlerin Rabbi!..

Ey cemadi, nebati, hayvani, insani, ruhani ve nurani her şeyin ve herkesin yegane sahibi!…

Ey iman ve şuur ehli kalplerin en yüce habibi!..

Ey dertli bedenlerin kederli gönüllerin, ve yaralı yüreklerin tabibi!.

Ben biçare kulun ki; garipler garibi, hüzünlerin esiri, zulümlerin muzdaribi, öksüz, yetim ve sahipsiz bir tımarhane delisi…Ama kutsi muhabbet ve hasretinin divanesi!…

Herkesi ve her şeyimi elimden aldın, ama sana sığındım, aşkına sarıldım, yegane Sen kaldın!. Yurdumdan yuvamdan, evimden barkımdan ayırdın, gurbete ve hasrete saldın, ama onları ararken Sana ulaştım, sevdana daldım! Böylece fani ve hayali görüntülerden kurtarıp hakiki tecelline mazhar kıldın.

Yüceler yücesi Rabbim, Efendim!

Hakk´tan saparak ve haddimi aşarak, haşa senden, Burak bineği, Cebrail seyisi, Sidretül Münteha menzili, cümle mahlûkatın en şereflisi, Rahmanın en mükemmel tecelli ve temsilcisi… Kainatın fahri ebedisi, Ahir zaman Nebisi ve Mehdisi, Levhi Mahfuzun (Kader projesinin) tercümanı ve tebliğcisi, Efendiler efendisi Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem´in Mahbubiyetini mi istedim?..

Hanif Dinin üstadı ve nice Nebilerin atası Hz. İbrahim´in haliliyetini, Hz. Süleyman´ın saltanat ve servetini Hz. Musa´nın Celadet ve cesaretini, Hz. İsa´nın ruhaniyetini mi istedim?..

Hz. Ebu Bekir Sıddık´ın yüksek fazilet ve kurbiyyetini, Hz. Ömerül Faruk´un dirayet ve teslimiyetini, Hz. Osman´ı zinnureynin asalet ve sehavetini, Hz. Aliyyül Murtaza´nın ilim ve velayetini mi istedim?

Senden mülkü hâkimiyet, şanü şöhret, malü servet mi talep ettim? Senden vücuduma sıhhat ve afiyet, aklıma ziya ve selamet, hayatıma huzur ve istikamet dilendimse, bunlar için de bin kere tevbe ettim! Çünkü Şeriatın iptal, tarikatın ihmal, hakikatın ihlal ve mü´minlerin iğfal edildiği bir zillet ve rezalet döneminde, bana akıl ve mükellefiyet verseydin, bu sadece benim mesuliyet ve mahzuniyetimi ziyadeleştirecekti! Sultanım Efendim: Ben Senden sadece seni istedim; pahası elbet böyle yüksektir ve tüm sevdiklerimi ve sahiplendiklerimi uğruna feda etmektir.

Rabbim, elbet vardır hikmeti ki, bu kuluna böyle zillet ve zahmet çektirirsin. Ben haşa itiraz değil, naz ederim ama, umarım Sen niyaz kabul edersin. Aile efradımı, aklı izanımı alıp beni hicrana saldın. Ama yine de şükür; ya akıllı kalıp ama hain ve hilekâr olaydım…

Ya varlıklı kalıp ama zalim ve sahtekâr olaydım…

Ya âlim ve saygın kalıp ama gafil ve riyakâr olaydım…

Ya arkalı etraflı kalıp ama azgın ve zulümkar olaydım…

Ya sağlıklı sefalı kalıp ama, sapıtmış, ahlaksız ve vicdansız olaydım!..

Derdü bela ki, sabredenlerin vesile-i miracıdır. Müminler kalbimin tacı, mücrimler rahmetin muhtacı, münkirler hikmetin icabı, Sadık ve aşık ehli cehd adaletin ilacıdır. Velakin bu münafık hain ve zalimler ise çıban başıdır, akrep gibi sancıdır; şerefli insana, helali dışında bütün kadınlar kızlar ana-bacıdır.

Ey Rabbim, Efendim!

Malum-u aliniz ve zaten yüce takdirinizdir ki; ne özenli-bezekli elbiselerle gezdiğim bayramlarım oldu… Ne onurlu ve huzurlu seyahatlerim ve seyranlarım oldu… Ne etrafımda hizmet ve rağbet gösteren dostlarım ve hayranlarım oldu!.. Lezzet ne imiş, izzet ne imiş ve fazilet ne imiş tatmadım; ama şikâyet şekavettir; bütün bu fani ve fena nimetlerin asıl sahibi olan Padişahlar Padişahını buldum…

Beni yoktan var ettin, iman ve hidayet buyurup varlığından haberdar ettin, ama aklımı alıp kulunu bi-karar ettin, sana sonsuz şükürler olsun!.. Şimdi son dileğim beni yanına al ve bir daha huzurundan ve sonsuz nurundan ayırma, ne olursun! Umarım bu dilekçeyi yazdım diye bana darılmazsın; çünkü zaten Zatından gayrıya yalvarıp yakarmanın ŞİRK olduğunu buyurdun!

Anahtar Kelimeler: DELİNİN, AKIL, DOLU, DİLEKÇESİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Koltuk gidince dava da bitiyorMUŞ! (23 Ekim 2017 - Pazartesi)
HİÇBİR ŞEY OLAMADIN, BAŞKAN OL (17 Şubat 2017 - Cuma)
EN BÜYÜK SORUN; BOŞ BOŞ KONUŞMAK! (17 Şubat 2017 - Cuma)
MESELA, NE YAZMALI GAZETECİ? (17 Şubat 2017 - Cuma)
ZAFER ÇAĞLAYAN (10 Ağustos 2016 - Çarşamba)
AİLE VE TOPLUMUN YAPISINI BOZAN DİZİLER (20 Şubat 2016 - Cumartesi)
BİRBİRİNİZDEN FARKINIZ YOK! (31 Ağustos 2015 - Pazartesi)
FIRILDAK DALKAVUKLAR! (05 Ağustos 2015 - Çarşamba)
MEHMET EMİN ŞİMŞEK (03 Ağustos 2015 - Pazartesi)
SALLASAN NAMUSSUZA DENK GELİYOR! (04 Temmuz 2015 - Cumartesi)
YİNE MUŞ İÇİN BİRŞEY YAPILMADI (31 Ocak 2015 - Cumartesi)
DERDİMİZ MİLLET, DERDİMİZ EDEP! (19 Ocak 2015 - Pazartesi)
BU NASIL GAZETECİLİK? (05 Ocak 2015 - Pazartesi)
MUZAFFER ÇAKAR VE DEMİR ÇELİK (31 Aralık 2014 - Çarşamba)
HER DÖNEMİN ADAMLARI (10 Aralık 2014 - Çarşamba)
ÇILDIRTMAYIN ADAMI KARDEŞİM! (29 Ekim 2014 - Çarşamba)
TEFECİLER (04 Ağustos 2014 - Pazartesi)
BOŞ İŞLERİN BOŞ İNSANLARI! (03 Haziran 2014 - Salı)
SİYASETTE DOSTLUK KAZANSIN (28 Mart 2014 - Cuma)
SEÇİM VE ´´KÜSKÜN” TOPLUMLAR! (23 Ocak 2014 - Perşembe)
BELEDİYELERİMİZ… (13 Mayıs 2013 - Pazartesi)
KÜRT SORUNU! (20 Şubat 2013 - Çarşamba)
NEREDEN NEREYE… (22 Ekim 2012 - Pazartesi)
BUNU ÖMRÜM BOYUNCA UNUTMAYACAĞIM! (17 Ekim 2012 - Çarşamba)
SADECE 45 DAKİKALARI VAR! (16 Ekim 2012 - Salı)
SOKAKLAR TİNER KOKUYOR… (15 Ekim 2012 - Pazartesi)
PROFESYONEL SAHTEKÂRLAR (10 Ekim 2012 - Çarşamba)
VALİLER KARARNAMESİ (07 Ağustos 2012 - Salı)
MİLLETVEKİLLERİ NE İŞ YAPAR? (30 Temmuz 2012 - Pazartesi)
BABAM´DAN GELEN MAİL!.. (30 Temmuz 2012 - Pazartesi)
SESSİZLİK BOZULACAK MI? (30 Temmuz 2012 - Pazartesi)
KİM DUR DİYECEK? (30 Temmuz 2012 - Pazartesi)
KOSKOCA BİR HİÇ! (30 Temmuz 2012 - Pazartesi)
BENİM VALİM (30 Temmuz 2012 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
6.5696
EURO
7.2107
Muş Durumu

Sabır, kurtuluşun anahtarıdır.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu