KENTTE TRAFİK ÇİLEYE DÖNMÜŞ DURUMDA
Tarih: 13.4.2014 00:00:00 / 221okunma / 0yorum
Şahin Şahin
Kentte her geçen gün artan araç sayısı ve park sorunu şehir içi trafik akışını olumsuz yönden etkiliyor. İl Emniyet müdürlüğüne bağlı Trafik ekipleri her ne kadar cadde üzerine araç parkını kontrol etmeye çalışsa da, bu önlemlerin sorunun çözümünde yetersiz kaldığı maalesef gözlerden kaçmıyor.
Muş’ta sorunun temelinde kısa ve uzun vadeli projelerin hayata geçirilmemesi yatarken cadde üzerinde park edilen araçlar trafikte aksamaların oluşmasına sebebiyet veriyor. Vatandaşlar arabalarını park edecek bir yer bulamamaktan şikayet ederken, özellikle oto kiralama veya satılık yazısı asarak trafiğin en yoğun olduğu caddelere park edilmesi ise mevcut park alanlarını işgal ediyor. Buna sadece ben değil herkes şahit.
İlimizin birçok sorunu gibi park problemi de bekleyen veya hayata geçirilmeyi bekleyen yeni park alanlarının oluşmasına yönelik çalışmaların olmaması nedeniyle sorun gün geçtikçe büyüyor.
Çok sayıda araç sürücüsü bu gidişattan oldukça rahatsızlık duyduğunu ifade ederken, kentte merkez konumda müsait bir araç parkının olmayışı veya yetersiz sayıda oluşu sorun olmaktan öte zaman zaman cana zarar verebilecek konumda tehlikeler oluşturuyor.
İşini görebilmek için aracını bulduğu en müsait yere park etmek isteyen sürücü geldiği zaman ya aracına cezai işlemin yapıldığını görüyor yada aracını park ettiği yerden oluşan yoğunluk yüzünden çıkarmada oldukça güçlük çekiyor.
Merkez konumda daha geniş bir parkın yapılması gerekir. Özellikle istasyon caddesi güzergâhın da yaşanan trafik yoğunluğu ve park yapılan araçların bu anlamdaki dikkatsizliği kısa süre içerisinde yapılması şart olan araç parkı ile son bulabileceği belirtilenler arasında ifade ediliyor.
Şehir merkezinde daha çok durak olarak kullanılan alanların özel araçlar tarafından kullanılması şehir içi toplu taşıma yapan minibüsçülerin tepkisini alırken sağlı ve sollu park edilen araçlar ise vatandaşların tepkisini çekiyor. Şehir içi trafik düzeninden rahatsız olan vatandaşlar ise; “şehir merkezinde gerçekten trafik sorunu var. Bu sorun hem araçlar hem de yayalar açısından sıkıntı yaratıyor. Tam olarak belli diyebilecek duraklar yok. Durakların olmadığı yerde ise düzensiz park var. Hiç fark etmediğiniz bir park yada duraklamada trafik cezası yiyorsunuz. Bu gerçekten adaletli değil. Trafik akışı ve düzeni çok önemlidir. Bu görevde yetkililere düşüyor. Düzenli dolmuş durakları ve özel araç parkları belirtilirse en azından sorun kısada olsa çözülür. Bazı bölgelere park yapılması yada yapılmaması için sadece çizgiler çizilmiş bu uygulama yetersizdir. En azından trafik levhaları konabilir.” Diye yakarışta bulunuyorlar.
Kent merkezinde araç kullanmak çile haline gelirken toplu taşıma araçlarının düzensiz yolcu indir bindirmesinden ise hiç bahsetmeye gerek kalmıyor. Çünkü ne adam akıllı bir durak nede caddeler bunu kaldırıyor.
Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
MUŞLU BÜROKRATLARA SAHİP ÇIKALIM (09 Mart 2017 - Perşembe)
MUŞ VE VALİ (27 Şubat 2016 - Cumartesi)
BAŞIBOŞ ‘KÖPEKLER´ (21 Eylül 2015 - Pazartesi)
ŞİMDİLİK GEREKSİZ HİZMET (!) (23 Haziran 2013 - Pazar)
YANLIŞ KAPI! (03 Mayıs 2013 - Cuma)
NEDEN DUYARSIZ KALIYORUZ? (30 Eylül 2012 - Pazar)
SİZ KEYFİNİZE BAKIN SAYIN VEKİLLERİM (!) (01 Ağustos 2012 - Çarşamba)
HAYIRLI OLSUN… (31 Temmuz 2012 - Salı)
KRAL´IN SOYTARILARI (31 Temmuz 2012 - Salı)
MUŞ KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR (31 Temmuz 2012 - Salı)
MUŞ SEVDALISI MIYIZ? (31 Temmuz 2012 - Salı)
Sayfa:
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.

Kanuni Sultan Süleyman
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu