İHALE DOKÜMANLARI ASTRONOMİK FİYATLARLA SATILIYOR
Tarih: 23.5.2013 00:00:00 / 220okunma / 0yorum
Turgut Demirel
Son zamanlarda Muş’ta; Muş Valiliği Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği ve İlçe Köylere Hizmet Götürme Birlikleri tarafından ihaleye çıkılan ihalelerde doküman bedelinin yüksek tutulduğu ve bu sebeple katılımın düşük olduğu konusunda şikâyetlerin ardı arkası kesilmiyor. Bu idareler “İhale Doküman Bedelinin’’ tespiti konusundaki; 4734 Sayılı Devlet İhale Kanununun, 28. ve 5. maddelerini, Yapım İşleri Uygulama Yönetmeliklerinin 5. ve 26. Maddeleri ile Kamu İhale Genel Tebliğinin, 15.1maddesini bilerek veya bilmeyerek ihlal etmekteler.
Şöyle ki: 4734 sayılı kamu ihale kanunu, İhale ve ön yeterlik dokümanının verilmesi; Madde 28- İhale ve ön yeterlik dokümanı idarede bedelsiz görülebilir. Ancak, ön yeterlik veya ihaleye katılmak isteyen isteklilerin bu dokümanı satın almaları zorunludur. Doküman bedeli, basım maliyetini aşmayacak ve rekabeti engellemeyecek şekilde idarelerce tespit edilir.
Madde 5- İdareler, bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur. B-)Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliği, İhale ve ön yeterlik dokümanının görülmesi ve satın alınması;
Madde 26 – (1) İdare tarafından hazırlanan ve her sayfası onaylanan ön yeterlik dokümanı ile ihale dokümanı idarenin ilanda belirtilen adresi ile yayımlanmışsa resmi internet sayfasında bedelsiz olarak görülebilir. Ön yeterliğe veya ihaleye katılmak isteyenlerin bu dokümanın idarece her sayfası onaylanmış örneklerini satın almaları zorunludur. Ancak, Kurum tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde gerekli güvenlik önlemlerinin idarece alınması kaydıyla, dokümanın “(CD)” ortamına aktarılmış kopyaların satılması mümkündür.
(2) Dokümanın, basım maliyetini aşmayacak ve rekabeti engellemeyecek bir bedelle satılması zorunlu olup, bu dokümanın satış hakkı yalnız idareye aittir. Dokümanın basım maliyetinin tespitine ilişkin belge ve bilgileri içeren bir tutanak düzenlenerek ihale işlem dosyasında muhafaza edilir. İdare, dokümanın satışına ilişkin olarak bağış, yardım veya başka her ne ad altında olursa olsun ek bir ücret talep edemez. Doküman bedelinin idarenin bütçesi dışında vakıf, sandık, dernek, birlik gibi kuruluşların hesabına yatırılması istenemez’’
Madde 4–(1) İdareler, yapacakları ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur.’’
Madde 15-Dokümana ilişkin hususlarda ise, 15.1. Dokümanın basım maliyeti;4734 sayılı Kanunun 28 inci maddesinde, doküman bedelinin basım maliyetini aşmayacak ve rekabeti engellemeyecek şekilde belirleneceği açıkça belirtilmiştir. İhale Uygulama Yönetmeliklerinin “İhale İşlem Dosyası” başlıklı maddeleri uyarınca, doküman bedelinin ve dolayısıyla basım maliyetinin tespitine ilişkin bilgi ve belgeler ile dokümanın posta yoluyla satın alınması öngörülmüşse posta maliyetinin hesaplanmasına yönelik bilgi ve belgeleri içeren tutanağa ihale işlem dosyası içinde yer verilmesi gerekmektedir. Buna göre, doküman bedeli belirlenirken, basım maliyeti olarak sadece hazırlanan dokümanın basımı ve çoğaltılmasına ilişkin giderler göz önüne alınabilecektir. Bu nedenle, dokümanın basımı ve çoğaltılması sırasında gerçekleşmeyen giderler ve ilan bedeli gibi basım maliyetine ilişkin olmayan diğer giderlerin doküman bedelinin belirlenmesinde dikkate alınması mümkün bulunmamaktadır” denmektedir.
Projelerin ozalitinin çekilmiş olması durumunda dahi bir ihalenin (CD) ortamındaki doküman bedeli 500 TL’yi geçmez. Oysa Muş ve İlçe Köylere Hizmet Birlikleri, ihale konusu yapım işinin büyüklüğüne göre, 1.500, 2.000, 2.500 ve hatta 10.000 TL gibi astronomik fiyatlarla satmaktadır.
Örnek;
1-Muş Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihaleye çıkılan, Güzeltepe 19 Derslikli O.Okulu +Çevre Düzenlemesi Yapım İşi için: 2.500 TL
2-Hasköy İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihaleye çıkılan; Hasköy İlçesi Eşmepınar Köyü Ek–12 Derslik + Isı Merkez Binası+Çevre Düzenlemesi Yapım İşi için: 2.000 TL,
3-Hasköy İlçesi Gökyazı Köyü Ek–12 Derslik + Isı Merkez Binası+Çevre Düzenlemesi Yapım İşi için: 2.000 TL
4- Malazgirt Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihaleye çıkılan; Anadolu Lisesi 24 Derslikli Eğitim Binası + 300 Kişilik Öğrenci Pansiyonu + Spor Salonu ve Çevre Düzenleme İnşaatı İşi için:10.000 TL.
Bir tedbir alınmazsa öyle görülüyor ki bu sezon bu örnekleri daha da çoğaltacağız. Bu Birlikler, bu uygulama ile kendi yönetmeliklerinin 5.maddesindeki hükümleri çiğnemektedirler. Kamu ihalelerin de, temel esas, saydamlık, rekabet ve eşit muameleyi sağlamaktır. Kıt olan kamu kaynaklarının en etkin ve verimli bir şekilde kullanılması tüm kamu görevlilerinin görevi ve sorumluluğudur. Öyle ise, ihalelere katılımı azaltan ve rekabet ortamını yok eden Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin bu tutumu hangi gerekçe ile açıklanabilir? Muş ve İlçe Köylere Hizmet Birlikleri, İhale Yönetmeliğinin hangi maddesine göre bu bedelleri tespit etmişler?
Yasa hükümlerini ihlal eden idarelerin, Kamu İhale Yasasına, yönetmelik hükümlerine ve Kamu İhale Genel Tebliğine uymaları gerektiği bir zorunluluktur. Aksi, ilgili yasa hükümlerini ihlal etmektir. İhale dokümanlarının satış bedelinin astronomik olarak belirlenmesi, bu tür ihalelere iştirak edecek istekli sayısını azaltır. Bu da ihalede rekabet ilkesinin ihlal edildiği anlamını taşır.
Sonuç Olarak belirtmeye çalıştığım, Kamu İhale Kanunu, Yönetmelik ve Kamu İhale Genel Tebliği hükümlerinden özetle, İhale doküman bedeli, basım maliyetini aşmayacak, İhale dokümanı rekabeti engelleyecek bir bedelle satılmayacak, İhale dokumanı bedeli belirlenirken, basım maliyeti olarak sadece hazırlanan dokümanın basımı ve çoğaltılmasına ilişkin giderler göz önüne alınabilecektir.
Umarım çiçeği burnunda sayın valimiz Vedat Büyükersoy tarafından gereği yapılarak, Muşlu müteahhitlerin bu sıkıntısı en kısa sürede giderilir…
 
 
 
Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
GÜN AKLISELİM OLMA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
AK PARTİ´DE TEMAYÜL! (02 Mart 2015 - Pazartesi)
SİYASET DİLİNİ ÇİRKİNLEŞTİRMEYİN… (16 Şubat 2015 - Pazartesi)
NASIL BİR VEKİL? (26 Ocak 2015 - Pazartesi)
ZENGİNE KUL, SİYASİYE YALAKA (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
HERKESİN BİR UMUDU OLMALI (14 Aralık 2014 - Pazar)
ENGELLERİ AŞALIM (02 Aralık 2014 - Salı)
ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2014 - Pazartesi)
DİYALOG ŞART (16 Kasım 2014 - Pazar)
ASIL KAYBEDENLER (11 Ağustos 2014 - Pazartesi)
SENDE Mİ BRÜTÜS! (19 Haziran 2014 - Perşembe)
ODALAR NE İŞE YARAR? (17 Haziran 2014 - Salı)
BÖYLE EĞİTİMCİYE BÖYLE İDARECİ (12 Haziran 2014 - Perşembe)
BUGÜN GİT NASİPSE YARIN GEL (08 Aralık 2013 - Pazar)
HAYAL ETTİĞİM BAŞKAN (04 Aralık 2013 - Çarşamba)
SİYASET BAŞLADI (05 Kasım 2013 - Salı)
KERVAN BÖYLE YÜRÜMEMELİ… (30 Eylül 2013 - Pazartesi)
İŞLER DAHA ŞEFFAF YÜRÜYEBİLİR! (23 Eylül 2013 - Pazartesi)
SİYASİ OTORİTE VE YAPTIRIM GÜCÜ (17 Ağustos 2013 - Cumartesi)
RAMAZANIN BEREKETİNİ KAÇIRIYORLAR (25 Temmuz 2013 - Perşembe)
HERŞEYİN BAŞI SAYGI (12 Temmuz 2013 - Cuma)
RAMAZAN GELDİ HOŞ SEFA GELDİ (09 Temmuz 2013 - Salı)
RAMAZAN GELDİ HOŞ SEFA GELDİ (09 Temmuz 2013 - Salı)
KURALLARI TAKAN DA YOK UYGULAYAN DA (25 Haziran 2013 - Salı)
YOL GÖRÜNÜYOR GİBİ (!) (17 Haziran 2013 - Pazartesi)
HALK, ÖZEL KALEM VE VALİ (14 Haziran 2013 - Cuma)
HERKES BEN DAHA İYİ YAPARIMIN PEŞİNDE (30 Mayıs 2013 - Perşembe)
BİRİLERİ ARTIK DUR DEMELİ! (29 Mayıs 2013 - Çarşamba)
VALİMİZDEN BEKLENTİMİZ… (27 Mayıs 2013 - Pazartesi)
YAPTIRIM GÜCÜ ETKİN KULLANILMALI (24 Mayıs 2013 - Cuma)
YOLSUZLUK ÇOK ÇEŞİTLİDİR! (21 Mayıs 2013 - Salı)
TUTABİLENE AŞK OLSUN… (16 Mayıs 2013 - Perşembe)
REFERANDUMA VAR MISINIZ? (13 Mayıs 2013 - Pazartesi)
BİR SURİYELİLER EKSİKTİ! (09 Mayıs 2013 - Perşembe)
NASIL BİR VALİ? (07 Mayıs 2013 - Salı)
Sayfa:
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
Muş Durumu

Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu