ENGELLERİ AŞALIM
Tarih: 2.12.2014 00:00:00 / 213okunma / 0yorum
Turgut Demirel

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler günü. Konu engelli kardeşlerimiz olunca sorulması gereken birçok soruda gündeme geliyor. Bu sorulardan bazılarına değinmemiz gerektiğine inanıyorum.

Engelli kardeşlerimize gerçek anlamda sahiplenebiliyor muyuz?

Engelli kardeşlerimiz toplumun bir parçası olarak kabul görüyor mu?

Engelli kardeşlerimize iş istihdamı sağlanıyor mu?

Bir şeyleri anlamak için illa başımıza gelmesini beklememeliyiz. Engellinin toplum yaşamında yerini alması onun topluma kazandırılması ile mümkündür. Bir engellinin topluma entegrasyonunu sağlamak için, ulaşım, sağlık, mimari düzenleme, eğitim gibi konularla engelliye yönelik çalışmalar yapılması gerekmektedir. Tek kıstas, başta engelliler olmak üzere vatandaşın yaşam kalitesini artırmak olmalıdır. Kısacası Türkiye'de tam bir fırsat eşitliği isteniyorsa engellilere her alanda var olabilme şansı verilmeli ve destek olunmalıdır.

Engelli vatandaşlarımıza farklılıklarını hissettirmeden normal hayat standardını temin etmek ancak toplumsal duyarlılıkla mümkündür. Sosyal hayatta engellilere sağlanan imkân ve kolaylıklar, bir toplumun gelişmişlik düzeyi ve çağdaşlığının ölçütü olmakla beraber; insana verilen değer ve önemin belirgin yansımalarıdır. Diğer bir ifadeyle, engellilere gösterilen anlayış ve hoşgörü, uygar bir toplum kimliği kazanmada etkin bir rol oynamaktadır.  İnsanlar, engeller yüzünden başarılı olamadıklarını düşünürler; oysaki yürünen bir yolda eğer engel yoksa yolun sonunda gerçek bir başarı da yoktur. Kendilerine inanıldığı ve fırsat verildiği takdirde,  engel tanımadan ve herkes kadar başarılı ve üretken olabildiklerini kanıtlayan engelliler, bu başarılarıyla toplumun geneline de örnek olmaktadırlar. Hiçbir engelliliğin bilerek ve isteyerek olmadığını unutmayalım. Her normal insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım. Bir gün bizim de sakat kalabileceğimizi aklımızdan çıkarmadan, onlara yardımcı olmalıyız.

Engellileri sevmek için kâğıt kalem üzerinde ne gerekiyorsa büyüklerimiz yapmışlar sağ olsunlar ama hayatta uygulamaya gelince engelliler her zaman yalnızlar, çaresizler, engellerine engel katılmasından, önemsenmemekten, sorunlarına çözüm bulamamaktan, bir devlet büyüğüne gittikleri zaman baştan savılmaktan adeta bıkmışlardır.

Aslında birçok engelli, özürlü ve sakat vatandaş doğmadan değil, daha sonra geçirdikleri kazalar neticesi engelli olmakta. Bu kazaların başında ise iş ve trafik kazaları gelmekte. Türkiye iş ve trafik kazaları açısından tam bir savaş alanı. Birçok insan trafik magandaları yüzünden ya hayatını kaybetmekte veyahut sakat kalmakta. Her yıl meydana gelen trafik kazası bilançoları bu acı gerçeği yüzümüze çarpıyor.

İnsanoğlu hayatta çeşitli sıkıntılarla denenebilir. Bu sıkıntılar kimi zaman insanların kendi ihmâl ve kusurlarından, kimi zaman ‘da hiçbir kusur ve ihmâ’li olmadığı halde sorumsuz ve kural tanımaz insanlardan kaynaklanabilir. Bu bakımdan hangi sebeple olursa olsun engelli ve özürlü durumunda olan kardeşlerimiz maruz kaldıkları hastalık ve kayıplara sabretmeli, hiçbir zaman, engelliliğin kendileri için bir noksanlık veya kusur olduğu psikolojisine kapılmamalıdır. Çünkü Allah katında hiçbir insanın diğerinden; iman, salih amel ve takva dışında bir üstünlüğü yoktur. Yüce Allah insanları dış görünüşlerine, mal, mülk, makam ver servetlerine göre değil, gönüllerine, kalplerine ve amellerine göre değerlendirir.

Engellilerimizin eğitimden sağlığa, iş ve mesleki rehabilitasyondan kültür, sanat ve spora, kent standartlarının iyileştirilmesinden, psikolojik ve sosyal desteğe kadar sorunlarına çözüm bulunması hepimizin sosyal sorumluluğudur.

Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler gününü kutluyorum.

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
GÜN AKLISELİM OLMA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
AK PARTİ´DE TEMAYÜL! (02 Mart 2015 - Pazartesi)
SİYASET DİLİNİ ÇİRKİNLEŞTİRMEYİN… (16 Şubat 2015 - Pazartesi)
NASIL BİR VEKİL? (26 Ocak 2015 - Pazartesi)
ZENGİNE KUL, SİYASİYE YALAKA (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
HERKESİN BİR UMUDU OLMALI (14 Aralık 2014 - Pazar)
ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2014 - Pazartesi)
DİYALOG ŞART (16 Kasım 2014 - Pazar)
ASIL KAYBEDENLER (11 Ağustos 2014 - Pazartesi)
SENDE Mİ BRÜTÜS! (19 Haziran 2014 - Perşembe)
ODALAR NE İŞE YARAR? (17 Haziran 2014 - Salı)
BÖYLE EĞİTİMCİYE BÖYLE İDARECİ (12 Haziran 2014 - Perşembe)
BUGÜN GİT NASİPSE YARIN GEL (08 Aralık 2013 - Pazar)
HAYAL ETTİĞİM BAŞKAN (04 Aralık 2013 - Çarşamba)
SİYASET BAŞLADI (05 Kasım 2013 - Salı)
KERVAN BÖYLE YÜRÜMEMELİ… (30 Eylül 2013 - Pazartesi)
İŞLER DAHA ŞEFFAF YÜRÜYEBİLİR! (23 Eylül 2013 - Pazartesi)
SİYASİ OTORİTE VE YAPTIRIM GÜCÜ (17 Ağustos 2013 - Cumartesi)
RAMAZANIN BEREKETİNİ KAÇIRIYORLAR (25 Temmuz 2013 - Perşembe)
HERŞEYİN BAŞI SAYGI (12 Temmuz 2013 - Cuma)
RAMAZAN GELDİ HOŞ SEFA GELDİ (09 Temmuz 2013 - Salı)
RAMAZAN GELDİ HOŞ SEFA GELDİ (09 Temmuz 2013 - Salı)
KURALLARI TAKAN DA YOK UYGULAYAN DA (25 Haziran 2013 - Salı)
YOL GÖRÜNÜYOR GİBİ (!) (17 Haziran 2013 - Pazartesi)
HALK, ÖZEL KALEM VE VALİ (14 Haziran 2013 - Cuma)
HERKES BEN DAHA İYİ YAPARIMIN PEŞİNDE (30 Mayıs 2013 - Perşembe)
BİRİLERİ ARTIK DUR DEMELİ! (29 Mayıs 2013 - Çarşamba)
VALİMİZDEN BEKLENTİMİZ… (27 Mayıs 2013 - Pazartesi)
YAPTIRIM GÜCÜ ETKİN KULLANILMALI (24 Mayıs 2013 - Cuma)
YOLSUZLUK ÇOK ÇEŞİTLİDİR! (21 Mayıs 2013 - Salı)
TUTABİLENE AŞK OLSUN… (16 Mayıs 2013 - Perşembe)
REFERANDUMA VAR MISINIZ? (13 Mayıs 2013 - Pazartesi)
BİR SURİYELİLER EKSİKTİ! (09 Mayıs 2013 - Perşembe)
NASIL BİR VALİ? (07 Mayıs 2013 - Salı)
Sayfa:
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
Muş Durumu

"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."

ATATÜRK
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu