MUŞ KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR
Tarih: 31.7.2012 00:00:00 / 231okunma / 0yorum
Şahin Şahin
 
MUŞ KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

Gayri safi milli hasılada Türkiye’nin en ‘fakir’ ilinin Muş olması bizi gerçekten derinden üzmüştü. Ne yazık ki kimse çıkıp da bunun sebebini kamuoyuna açıklamadı. Gazeteci arkadaşlarımızın defalarca dile getirmesine rağmen halen de ses seda yok ve bu şekilde devam etmesinden de endişeliyiz. Muş’un kaderi ne zaman değişecek, Muş ne zaman ekonomi alanında adımlar atmaya başlayacak? Hep bunun umudunu yaşıyoruz. Ancak bana göre bunun tek sorumlusu siyasi ve bürokratlardır. Sadece ben değil bunu herkes çok iyi biliyor.

Muş’un ekonomi alanında geri kalmışlığını hep söylüyoruz ve söylemeye de devam edeceğiz.

Değerli okurlarımız… Şimdilik ekonomi de geri kalmışlığı bir tarafa bırakalım, geçtiğimiz gün binlerce öğrencinin ve hatta binlerce velinin dört gözle beklediği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları açıklandı. Fakat sonuçların o kadar iştah açıcı olmamasına rağmen Malazgirt Merkez Atatürk İlköğretim Okulu öğrencisi Leyla Barış 500 tam puan alarak, Muş’u birincilikle temsil etti. Bu sayının çoğalması tabiî ki hepimizin temennisidir.

Değerli okurlarımız… Bir diğer üzücü hadise ise yeni açıklanan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) oldu. LYS sonuçlarına göre üzülerek belirtmek istiyorum ki; Muş yine en başarısız iller arasındaki yerini ısrarla korumaya devam ediyor.

‘LYS'de en başarılı ve en başarısız iller’ adı altında yapılan bir araştırma haberine göre LYS'ye giren 1 milyon 938 bin adayın sınavı geçerli sayıldı, en başarısız iller yine Şırnak ve Hakkari oldu. MF puanına göre en başarılı iller sıralamasında Kilis birinci olurken, Bartın ikinci ve Karabük ise üçüncü oldu. Kırşehir dördüncü, Gümüşhane beşinci, Kırıkkale altıncı, İzmir yedinci, Ankara sekizinci, Aydın dokuzuncu ve Uşak onuncu sırada yer aldı.

2012-LYS'de en az başarılı olan iller sıralamasında son 10'da yer alan illere de yer verildi. MF puan türünde Ardahan, TM puan türünde Şırnak ve TS puan türünde Gaziantep en az başarılı il oldu. MF'de Artvin, Hakkari, Şırnak, Ağrı, Şanlıurfa, Mardin, Kocaeli, Muş, Kars; TM'de Ardahan, Hakkari, Tunceli, Şanlıurfa, Gaziantep, Batman, Mardin, Van ve Diyarbakır; TS'de Ardahan, Hakkari, Tunceli, Şanlıurfa, Elazığ, Karaman, Iğdır ve Kahramanmaraş en az başarılı iller arasında yer aldı.

LYS’de Muş’un en az başarılı il olması ne yazık ki bizi bir daha üzmeye yetti. Temennimiz ilimizin ekonomik, sağlık, kültürel ve sosyal alanda gelişmeler kaydetmesidir. Herkesin Muş için; çocuklarımız için; geleceğimiz için; ‘fukaralıktan’ kurtulmamız için gerekirse elini değil bedenini taşın altına koyması lazım. Aksi halde ekonomi ve eğitim alanında Muş’un geriye gitmesi hiç hayra alamet değil. Bu sorunların çözüme kavuşturulması lazım.

Ama neredeee, bunu kim yapacak diye çok merak ediyorum…

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
MUŞLU BÜROKRATLARA SAHİP ÇIKALIM (09 Mart 2017 - Perşembe)
MUŞ VE VALİ (27 Şubat 2016 - Cumartesi)
BAŞIBOŞ ‘KÖPEKLER´ (21 Eylül 2015 - Pazartesi)
ŞİMDİLİK GEREKSİZ HİZMET (!) (23 Haziran 2013 - Pazar)
YANLIŞ KAPI! (03 Mayıs 2013 - Cuma)
NEDEN DUYARSIZ KALIYORUZ? (30 Eylül 2012 - Pazar)
SİZ KEYFİNİZE BAKIN SAYIN VEKİLLERİM (!) (01 Ağustos 2012 - Çarşamba)
HAYIRLI OLSUN… (31 Temmuz 2012 - Salı)
KRAL´IN SOYTARILARI (31 Temmuz 2012 - Salı)
MUŞ SEVDALISI MIYIZ? (31 Temmuz 2012 - Salı)
Sayfa:
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu