BAŞIBOŞ ‘KÖPEKLER´
Tarih: 21.9.2015 00:00:00 / 435okunma / 0yorum
Şahin Şahin

 

Türkiye'de iller bazında kişi başına düşen yıllık milli gelirde hepimizin bildiği gibi Muş ilimiz 81’inci sırada yer alıyor. Bu ilimiz için gerçekten çok üzücü bir durum. Ben aslında bu sırayı kabul etmiyorum. Çünkü dönüp baktığınızda Şırnak, Hakkari, Tunceli gibi bölgemizde olan iler Muş’tan çok mu daha sanayisi gelişmiş, ekonomik durumu üst seviyede.

 

Neyse asıl konumuza dönelim şimdi…

Asıl büyük sorunlardan bir tanesi ülke genelinde geri kaldığımız kadar acı bir tablo…

Şehir merkezinde kalan, yaşayan ve nefes alan herkes çok iyi biliyor ki başıboş ‘köpekler’ artık bıktırdı.

 

Burası bir ‘Hindistan’ yada ne bileyim bir ‘Hollanda’ değil. En azında bu ülkeler hayvanları kutsal sayıp serbest bırakılırken ne yazık ki ilimiz de ise ‘feryat’, ‘isyan’ ve hatta ‘defalarca şikayet’ konusu olmasına rağmen her geçen gün sayılarında büyük bir artış oluyor.

 

Sabah yada akşam saatlerinde değil, hatta fazla zaman dilimlerine ayırmaya da gerek yok. İstediğiniz saatte şehrin en işlek ve en fazla insan sirkülâsyonun olduğu İstasyon Caddesi tamamen işgal altında.

 

Hemen her arabanın, ağacın, levhanın, tabelanın, refüjlerin ve sözde durakların altında herkesten daha özgür uzanıyor, yatıyor ve hatta saldırıyorlar.

 

Şahsen birkaç defadır sosyal paylaşım siteleri vasıtasıyla konuya dikkat çekmek istedim. En azından bir yetkili ‘manzarayı görür’ ve konu ile ilgili bir açıklama yapar diye…

Benim görevim bu sorunu kamuoyu ile paylaşmak veya kamuoyunun bu sessiz ‘çığlığını’ duyurmaktır. Şuan bu konuyu kaleme almaktan bile utanıyorum. Çünkü memleketin o kadar çok sorunu var iken ben ‘baş belası köpekleri’ yazıyorum…

 

Her ne kadar bu durum gülünecek, dalga geçilecek gibi görünse de ama gerçek (!) Bu manzara artık bıktırmaktan ziyade korkulacak bir duruma geldi. Bu nerden çıktı… Abartıyorsun… Başka işin yok mu? o kadar sorun varda niye köpekler? Gibi düşünceleriniz olabilir. Bende bu düşünce ve söylemlere katılıyorum. Ama artık yeter. Sabah erkenden işe gittiğinizde kapınızın önünde sürü halinde olan köpeklerle karşılaştınız mı? Çocuklarınız sabah dışarı çıktığında hiç korktu mu? Emin olun bu sizin başınıza gelse benim yazdıklarımı bırakın belki şiddete bile başvurabilirsiniz?

 

Muş Alparslan Üniversitesi öğretim üyesi ve bu memleketin çocuğu olan bir bilim adamı

sosyal paylaşım sitesinde isyan ediyor. Aynı şu şekilde şikayetini dile getiriyor; “Başıboş köpekler oturduğumuz sitenin önünü işgal etmiş durumdadır. Korkudan ne biz nede çocuklarımız dışarı çıkabiliyor. Yetkilileri arıyoruz, bir iki eleman gönderip sözde uyuşturuyorlar. Neden bu soruna bir çözüm üretilmiyor.” Evet, bu sorunu eğer bir bilim insanı dahi dile getiriyorsa demek ki bir sorun var. Bu sorunun çözümü de yetkililerde.

 

Şuan havalar güzel ve sıcak. Peki, yarın kar –kış olduğunda bu köpekler ne yapacak? Yetkililer acil bu soruna bir çözüm bulmalıdır. Çünkü sabah erken saatlerinde çocuklar okula gidecek. Bu durum daha da ‘vahim’ hale gelemeden son bulmalıdır. Acil çözüm bulunması ümidiyle…

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
MUŞLU BÜROKRATLARA SAHİP ÇIKALIM (09 Mart 2017 - Perşembe)
MUŞ VE VALİ (27 Şubat 2016 - Cumartesi)
ŞİMDİLİK GEREKSİZ HİZMET (!) (23 Haziran 2013 - Pazar)
YANLIŞ KAPI! (03 Mayıs 2013 - Cuma)
NEDEN DUYARSIZ KALIYORUZ? (30 Eylül 2012 - Pazar)
SİZ KEYFİNİZE BAKIN SAYIN VEKİLLERİM (!) (01 Ağustos 2012 - Çarşamba)
HAYIRLI OLSUN… (31 Temmuz 2012 - Salı)
KRAL´IN SOYTARILARI (31 Temmuz 2012 - Salı)
MUŞ KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR (31 Temmuz 2012 - Salı)
MUŞ SEVDALISI MIYIZ? (31 Temmuz 2012 - Salı)
Sayfa:
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu