MUŞ VE VALİ
Tarih: 27.2.2016 00:00:00 / 327okunma / 0yorum
Şahin Şahin

Hemen her fırsatta Muş’un geri kalmışlığını ve sorunlarını sizlerle paylaşıyoruz. Çünkü ‘GERİ KALMIŞLIĞI’ sanki kabullenmiş bir memleket haline geldik.

Kime sorsan ‘Muş, Türkiye’nin en geri kalmış ilidir’ diye yakınır. Ama kalkıp da arkadaş bu geri kalmışlıktan kurtulmak için bir adım atmaz, atılanı da görmezden gelir. Herkes sanki ‘İlahi’ ya da ‘devletten’ gelecek bir çözüm arayışı içine girmiş gibi… Bu şekilde devam ederse vay halimize…

Bu çarkın artık dönmesi ve geleceğe umutla bakılması için herkes üstüne düşeni yapmalıdır. Gerek Valisi, Milletvekili, sivil toplum kuruluşları, işadamı ve tüm kamu kurum kuruluşlarıyla harekete geçmelidir. Bir defa da olsa bu çarkı döndürelim demekte fayda var…

İlimizde yatırım alanında birçok alanda girişimler oldu. Girişimlerin hemen hepsi devletin sunduğu teşviklerle temelleri atıldı. Kimisi fabrika kimisi ise çeşitli kuruluşlarla harekete geçti. Geçti de ne oldu? Evet, bu sorunun cevabını ancak şu şekilde verebiliriz; kimisi ‘yatırım’ adı altında temeller attı kimisi ise yaptı da İŞKUR ve diğer kuruluşlardan destek alarak sonradan ortadan kayboldu. Bunlar hayal ya da yalan ise peki neredeler? Bana ‘abartıyorsun, bilmeden konuşuyorsun’ şeklinde soranlara da her zaman verecek bir cevabımız var. Çünkü görev yaptığımız sürece hep bunlara şahit olduk ne yazık ki! Olan oldu ve biten bitti. Herkesin şuan tek derdi gerçekten memleket olmalı. Bu lokomotifin başını çeken her zaman Valiler oldu ve olmaya da devam ediyor. Çünkü bölgede hemen her kes devletten bir adım bekliyor.  Yaklaşık 10 yıllık basın mesleği hayatımda hep Valilerin bir şeyler yapmak istediğine şahit oldum. Ancak her tayinden sonra gelen Valilerin farklı yol izlemeleri yapılan projelerin tam anlamıyla tamamlanmamasına neden oldu.

Gel gelelim asıl konumuza; göreve geldiği ilk günden bugüne kadar tek bir amacı hizmet, huzur ve ümmet anlayışı olan Vali Seddar Yavuz, hep projelerden ve yatırım alanında girişimlerde bulunduğuna şahit olduk. Çünkü Vali Yavuz, Muş’a önem veriyor, ilin sorunlarının çözümüne yönelik her zaman büyük bir çaba harcadığını görmeye başladık. Belki şuan benim abarttığımı düşenlerde olabilir. Onlar öyle düşünebilir ancak biz düşünmekten ziyade şahit oluyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir taş işletmeciliği yapan firmanın Avrupa ülkelerine ihracatını gördük ve gurur duyduk. Ve bu ihracatın altında Vali Yavuz’un imzasının olduğunu öğrendik. Çünkü firma iflas eşliğine gelmiş ve neredeyse ‘ihracat’ yerine işletmeye ‘kilit’ vuracaktı. Demek ki bir şeyler oluyor. Bu sadece bir örnekti. Tabi her zaman ifade edildiği gibi huzur ve güven ortamının oluşması ile inanıyorum ki çok daha büyük yatırımlar yapılacaktır. Şuanda ‘Tekstil Kent’ projesi için ciddi çalışmalar var. Bunun yanında Vali Yavuz’un iş adamları ile iletişimde olup yaklaşık 20 bin insanımızın istifade edeceği devasa projelerin adımları atılıyor. Bunu şahsen de ifade etti ‘buraya yatırımlar gelecek, yeter ki Muş halkı bizim yanımızda olsun ve sahip çıksın’ diye.

Vali Yavuz’un gerek ilçe gerekse belde ve diğer ziyaretlerinde yaptığı görüşmelerde hep hizmet odaklı ve var olan dinamikleri harekete geçirme noktasında uğraşları var. Bakın Alparslan 2 Barajı’nın sulama kanalları etap ihaleleri bu yıl yapılmaya başlanacak. Yani Muş Ovası karış karış sulanacak demektir. Bu tarım hayatını da ciddi anlamda geliştirecektir. Bunlar bahsettiğimin sadece bir kaçı. Bizimde halen haberimizin olmadığı çok sayıda proje var.  Uzun lafın kısası uzun süreden beri ilimize gelen bir Vali oldu ve hep birlikte bu lokomotifi harekete geçirelim. Sanayi kentinden gelen Vali Yavuz’a destek verelim. Muş’un geleceğini ancak bu adımlarla inşa edebiliriz. Evet, üniversiteyi de küçümsememek lazım. Ancak bizim sanayiye ve yatırıma çok ciddi ihtiyacımız var.

Kimse kusura bakmasın ‘armut piş ağzıma düş’ dönemi sona erdi. Ağlamayan bebeğe kimse emzik vermez. Bu yüzden bir birimizin dedikodusunu bırakalım. Bu benim adamım değil yada ‘pehh, falankesss, tevlolo’ söylemlerinden artık kaçalım. Gelin hep birlikte girişimlerde bulunanlara destek verelim. 

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
MUŞLU BÜROKRATLARA SAHİP ÇIKALIM (09 Mart 2017 - Perşembe)
BAŞIBOŞ ‘KÖPEKLER´ (21 Eylül 2015 - Pazartesi)
ŞİMDİLİK GEREKSİZ HİZMET (!) (23 Haziran 2013 - Pazar)
YANLIŞ KAPI! (03 Mayıs 2013 - Cuma)
NEDEN DUYARSIZ KALIYORUZ? (30 Eylül 2012 - Pazar)
SİZ KEYFİNİZE BAKIN SAYIN VEKİLLERİM (!) (01 Ağustos 2012 - Çarşamba)
HAYIRLI OLSUN… (31 Temmuz 2012 - Salı)
KRAL´IN SOYTARILARI (31 Temmuz 2012 - Salı)
MUŞ KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR (31 Temmuz 2012 - Salı)
MUŞ SEVDALISI MIYIZ? (31 Temmuz 2012 - Salı)
Sayfa:
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Denizi testiye doldursan, alabildiği kadar su alır. Gerisi kalır…

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu