ŞİMDİLİK GEREKSİZ HİZMET (!)
Tarih: 23.6.2013 00:00:00 / 247okunma / 0yorum
Şahin Şahin
Değerli okurlarımız…
Yıllardır Muş’un ‘geri’ kalmışlığı ve yatırımlardan mahrum olduğunu gazetemizde anlatmaya çalıştık. Ancak bu serzenişimize ne hikmetse hiç kimse kulak vermiyor. Bu sonuçta Muş’un kaderi değil! Hepimizin temennisi ve arzusu Muş’un geri kalmışlıktan kurtulması ve modern bir şehir olmasıdır. Gerek coğrafi gerekse bölge şartları göz önünde bulundurulduğunda yatırıma ve yatırımcıya muhtaç bir şehir.
 
İlimize atanan ve görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan Valiler, sadece hazırladıkları yatırım programları (kaynakları), Bakanlıklardan koparabildikleri kaynaklar, ek bütçeler ve hayırseverlerin yatırımları ile yani imkânlar dâhilinde hizmet veriyorlar. Bu yatırımlar da olmazsa memleketimizin hali perişan olur. Ayrıca siyasi partilerden seçilen Milletvekillerinin de yaptığı hizmetlerin unutulmaması gerekiyor. Bizim asıl konumuz bunlar değil.
 
Yaklaşık bir ay önce Karayolları Van Bölge Müdürlüğü ile yapılan anlaşma neticesinde kent merkezinde 4 ayrı yerde yapımına başlanan ve hatta tamamlanma aşamasına gelinen ‘üst geçitlerin’ şuan için gereksiz bir hizmet olduğunu düşünüyorum. Çünkü merkez ve ilçelerde Karayollarının o kadar çok yapması gereken yol varken ‘Lale figürlü’ üst geçitlerin yapılmasına bir anlam veremedim. İlimizin nüfus yoğunluğu belli ve ‘demir yığını’ gibi görünen bu yapıtların şimdilik kente ne kazancı olacak?
 
Özelikle trafik işaretlerinin ve yaya geçişlerinin bulunduğu alanlara yapılan üst geçitler ‘işgalden’ başka hiçbir şey değil… Bizim görüntüye değil, gerçekten kullanışlı, kaynakların yerinde ve doğru kullanıldığı yatırımlara ihtiyacımız var.
 
Özellikle kalkınmada ülkenin ‘en geri kalmış’ ve hatta kalkınma için hiçbir adımın atılmadığı Muş’ta bu tür gereksiz yatırımların yapılması memlekete zarar vermekten başka hiçbir şey değil bence(!) Merak ediyorum Acaba Kaç Kişi Kullanacak?
 
6 ayı çetin geçen kış mevsimi ve 6 ayı ise yarım yamalak (soğuk ve sıcak) bir mevsime sahip olan Muş’ta, Valilik İl Özel İdaresi kaynakları ile yüzlerce kilometre yol yapıyor ve bu her yıl tekrarlanıyor. Bu yoların daha sağlıklı ve sağlam bir şekilde yapılması için üst geçit yerine neden bu yatırımlar güçlü bir hale getirilmiyor? Özellikle Karayolları sınırlarında yer alan ilçe yoları neden yapılmıyor da bu ‘demir yığını’ görünümlü üst geçitler yapılıyor? Yaptığımız araştırmalara göre her bir üst geçidin maliyeti yaklaşık 500 bin ile 600 bin arası değişiyor. Buda 500 bin TL den hesaplarsak eder 2 Milyon TL. Yani demek istediğim 2 Milyon TL az bir para değil bu memleket için. Bu para ile kaç kilometre yol, içme suyu, menfez, kaldırım ve buna benzer hizmet yapılır biliyor musunuz?
 
Bu memlekete üst geçit yapılmasın demiyoruz, hiçbir yatırıma karşı değiliz. Özellikle nüfus yoğunluğunun bulunduğu (Okul, Hastane ve benzeri gibi) yerler için çok önemlidir. Trafik akışının yoğun olduğu ve tehlike (trafik kazası) arz eden yerlere kesinlikle üst geçit yapılmalıdır. Şuanda üst geçit yapılacağına ilimizin şuanda çok daha acil (yol, içme suyu, kanalizasyon vb.) hizmetlere ihtiyacı var.
 
Temennim devletin kaynaklarını bu tür yatırımlarla heba edilmemesidir(Muş için). Acil ihtiyaçların ve yatırımların yapılması gerekirken bu tür harcamalara gerek duyulmaması gerekiyor. Kent merkezinde yıllardır yapılan bir üst geçit var ve neredeyse kimse kullanmıyor. Muş’un şehirlerarası karayolları yıllarca yapılıp bozuldu. Buna kimse ses çıkarmadı. Sonuçta devletin kaynaklarını ve menfaatlerini hepimizin koruması gerekiyor. Üst geçitler yapılacağına daha modern (iş merkezli) alt geçitler yapılamaz mı? Dileğim kaynakların Muş için daha doğru kullanılmasıdır.
 
 
 
Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
MUŞLU BÜROKRATLARA SAHİP ÇIKALIM (09 Mart 2017 - Perşembe)
MUŞ VE VALİ (27 Şubat 2016 - Cumartesi)
BAŞIBOŞ ‘KÖPEKLER´ (21 Eylül 2015 - Pazartesi)
YANLIŞ KAPI! (03 Mayıs 2013 - Cuma)
NEDEN DUYARSIZ KALIYORUZ? (30 Eylül 2012 - Pazar)
SİZ KEYFİNİZE BAKIN SAYIN VEKİLLERİM (!) (01 Ağustos 2012 - Çarşamba)
HAYIRLI OLSUN… (31 Temmuz 2012 - Salı)
KRAL´IN SOYTARILARI (31 Temmuz 2012 - Salı)
MUŞ KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR (31 Temmuz 2012 - Salı)
MUŞ SEVDALISI MIYIZ? (31 Temmuz 2012 - Salı)
Sayfa:
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu