YÖK´TEN YERLİ OTOMOBİLE BURSLU MÜHENDİS DESTEĞİ
YÖK, Türkiye´nin Otomobili İçin "Doktoralı Mühendisleri" Burslu Yetiştirecek
Tarih: 10.1.2020 17:36:35/ 322okunma / 0yorum

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), Türkiye´nin Otomobilinin üretiminde ihtiyaç duyulacak doktoralı mühendislerin yetiştirilmesi için burs miktarı aylık 4 bin 500 lirayı bulan YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesine yeni bilim alanları eklendi. Geçen yıl "elektrikli ve hibrid araçlar" alanında başvuru almaya başlayan YÖK, bu alana ek olarak üniversitelere yapılan son çağrı döneminde "motor teknolojileri", "enerji depolama" ve "güç elektroniği" olmak üzere 3 yeni doktora alanı daha belirledi.

YÖK yetkililerinden aldığı bilgiye göre, yükseköğretim tarihinde ilk kez kurgulanarak 2016-2017 Akademik yılında hayata geçirilen YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesi kapsamında, Türkiye´nin ihtiyaç duyduğu 100 öncelikli tematik alanda doktora yapan öğrenci sayısı 4 bin 250 ye ulaştı. YÖK tarafından verilen burs miktarı, TÜBİTAK tarafından tanımlanmış başarı ölçütlerini yerine getirmek şartıyla "çift burs" imkânı ile birlikte aylık 4 bin 500 lirayı buluyor. YÖK´ün 2020 vizyonunda, YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesi kapsamında öncelikli alanlardaki doktoralı insan sayısının 5 bine çıkarılması hedefi de yer alıyor.

Türkiye´nin otomobili için doktoralı mühendisler yetiştirilecek

Yükseköğretim Kurulu, tüm Türkiye´nin yerli otomobil heyecanını katlayacak yeni bir karara imza attı. Türkiye´nin Otomobilinin üretiminde ihtiyaç duyulacak doktoralı insan gücünün yetiştirilmesi için çalışmalarını yürüten YÖK, YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesindeki doktora programlarına bu kapsamda yeni alanlar ekledi. Bu kapsamda, YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesi kapsamına "enerji depolama", "güç elektroniği" ve "motor teknolojileri" alanları olmak üzere 3 yeni bilim alanı eklendi. Türkiye´nin otomobili projesinde ihtiyaç duyulan doktoralı insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesine başvuru yapacaklar, YÖK´ün 4 bin 500 lirayı bulan burs imkânından yararlandırılacak.

Başvurular üniversitelere yapılacak

YÖK, 10 Ocak´a kadar yükseköğretim kurumlarının, alanlarla ilgili başvurusunu alacak. Bu aşamada sadece üniversitelerin kontenjan taleplerine yönelik başvuruları alınacak. Öğrencilere yönelik başvurular, bu başvuruların sonuçlanması sonrasında kontenjan hak eden üniversitelerce alınacak.

Otomotiv alanında açılan önlisans programları da mevcuttu

Üniversitelerde YÖK tarafından otomobil üretimi alanda daha önceden açılmış ve halen öğrenci alan “Otomotiv Teknolojisi, Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi ile Makine” ön lisans programları da bulunuyor.

"Kurumlardan gelen talepleri dikkate alıyoruz"

YÖK yetkilileri konuya ilişkin, YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesi kapsamındaki Türkiye´nin ihtiyaç duyduğu 100 öncelikli tematik alanları belirlerken başta savunma müsteşarlığı olmak bazı kurum ve kuruluşlardan kendi alanlarında doktoralı insan yetiştirilmesi için gelen talepleri mutlaka dikkate aldıklarını kaydetti.

Ülkemizin ihtiyaç duyduğu diğer yeni güncel alanlarda eklendi

Üniversitelere yapılan son çağrıda eklenen yeni alanlar arasında ayrıca " Doğu Akdeniz çalışmaları, uluslararası çatışma çözümleri/müzakere ve arabuluculuk, savunma teknolojileri, görünmezlik teknolojileri, uydu tasarımı, patlayıcı davranışları ve detonasyon teknolojisi, çağdaş radar teknolojileri, hava platformu tasarımı, güdüm teknolojileri, kamu diplomasisi, kırsal kalkınma, soykırım çalışmaları, dil ve konuşma terapisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon" alanları da bulunuyor.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Muş Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi.
SURİYE UYRUKLU ÇOBAN MURAT NEHRİNDE BOĞULDU
SURİYE UYRUKLU ÇOBAN MURAT NEHRİNDE BOĞULDU
Muş´ta çobanlık yaptığı öğrenilen Suriye uyruklu bir genç, serinlemek için girdiği Murat Nehri´nde boğuldu. Balık adamlar, Suriyeli gencin cansız bedenini çıkarırken, görgü tanıklarının bir kişi daha vardı iddiaları üzerine Murat nehrinde arama çalışmaları devam etti. Saatlerce nehirde arama yapan balık adamlar, daha sonra çalışmaları sonlandırdı.
EMNİYETTEN KAÇAK ÜRÜNLERE GEÇİT YOK
EMNİYETTEN KAÇAK ÜRÜNLERE GEÇİT YOK
Kaçakçılık Ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinin emtia(Eşya) kaçakçılığına yönelik sürdürdüğü operasyonda çok sayıda malzeme ele geçirdi.
BULANIK/KOP KİTABI YAYIMLANDI
BULANIK/KOP KİTABI YAYIMLANDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrşad Sami Yuca editörlüğünde Bulanık/Kop kitabı yayımlandı
İLİM VE İRFAN MERKEZLERİ CAMİLER
İLİM VE İRFAN MERKEZLERİ CAMİLER
Muş İl Müftülüğü Başvaizi Abdulhak Akpolat, Camiler ve Din Görevlileri Haftası´nın bu yılki temasının “Cami ve İlim” olarak belirlendiğini hatırlatarak hafta boyunca camilerin medeniyetimizdeki yeri ve hayatımızdaki anlamının anlatılacağını söyledi.
KIRIMOĞLU, ASALETEN ATANDI
KIRIMOĞLU, ASALETEN ATANDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığını vekâleten yürüten Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, dekanlık görevine asaleten atandı.
KARŞIYAKA MAHALLESİ´NDE ASFALT HAZIRLIĞI
KARŞIYAKA MAHALLESİ´NDE ASFALT HAZIRLIĞI
İçme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon gibi yer altı hatları yenilenen Karşıyaka Mahallesi´nde asfalt hazırlığı yapılıyor. Ekipler bir yandan yol söküm çalışmaları yaparken diğer yandan asfalt altı malzeme serimi yaparak yol sıkıştırması yapıyor.
USTA ÖĞRETİCİLER 6 AYDA 65 BİN MESKE ÜRETTİ
USTA ÖĞRETİCİLER 6 AYDA 65 BİN MESKE ÜRETTİ
Muş´ta Halk Eğitim Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren ve kursların kapanmasıyla boşta kalan 25 usta öğretici kadın, koronavirüs ile mücadele kapsamında gönüllü olarak maske üretiyor.
ASİMDER: KÜFÜR TEK MİLLETTİR!
ASİMDER: KÜFÜR TEK MİLLETTİR!
Asılsız Soykırım İddiaları ile Mücadele Derneği (ASİMDER) Başkanı Turhan Sur Ermenistan saldırılarına değerlendirerek “Küffar´ın şımarık kıblesiz Ermenistan´a talimat vermesi ile son yıllarda, Türk İslam Dünyası Coğrafyasına başlattığı kahpe saldırıların maksadını ve hedefini çok iyi bilmekteyiz” dedi
DOLAR
7.6946
EURO
9.0376
Muş Durumu

Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız.

HZ.ALİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu