YÖK´TEN YERLİ OTOMOBİLE BURSLU MÜHENDİS DESTEĞİ
YÖK, Türkiye´nin Otomobili İçin "Doktoralı Mühendisleri" Burslu Yetiştirecek
Tarih: 10.1.2020 17:36:35/ 262okunma / 0yorum

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), Türkiye´nin Otomobilinin üretiminde ihtiyaç duyulacak doktoralı mühendislerin yetiştirilmesi için burs miktarı aylık 4 bin 500 lirayı bulan YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesine yeni bilim alanları eklendi. Geçen yıl "elektrikli ve hibrid araçlar" alanında başvuru almaya başlayan YÖK, bu alana ek olarak üniversitelere yapılan son çağrı döneminde "motor teknolojileri", "enerji depolama" ve "güç elektroniği" olmak üzere 3 yeni doktora alanı daha belirledi.

YÖK yetkililerinden aldığı bilgiye göre, yükseköğretim tarihinde ilk kez kurgulanarak 2016-2017 Akademik yılında hayata geçirilen YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesi kapsamında, Türkiye´nin ihtiyaç duyduğu 100 öncelikli tematik alanda doktora yapan öğrenci sayısı 4 bin 250 ye ulaştı. YÖK tarafından verilen burs miktarı, TÜBİTAK tarafından tanımlanmış başarı ölçütlerini yerine getirmek şartıyla "çift burs" imkânı ile birlikte aylık 4 bin 500 lirayı buluyor. YÖK´ün 2020 vizyonunda, YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesi kapsamında öncelikli alanlardaki doktoralı insan sayısının 5 bine çıkarılması hedefi de yer alıyor.

Türkiye´nin otomobili için doktoralı mühendisler yetiştirilecek

Yükseköğretim Kurulu, tüm Türkiye´nin yerli otomobil heyecanını katlayacak yeni bir karara imza attı. Türkiye´nin Otomobilinin üretiminde ihtiyaç duyulacak doktoralı insan gücünün yetiştirilmesi için çalışmalarını yürüten YÖK, YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesindeki doktora programlarına bu kapsamda yeni alanlar ekledi. Bu kapsamda, YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesi kapsamına "enerji depolama", "güç elektroniği" ve "motor teknolojileri" alanları olmak üzere 3 yeni bilim alanı eklendi. Türkiye´nin otomobili projesinde ihtiyaç duyulan doktoralı insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesine başvuru yapacaklar, YÖK´ün 4 bin 500 lirayı bulan burs imkânından yararlandırılacak.

Başvurular üniversitelere yapılacak

YÖK, 10 Ocak´a kadar yükseköğretim kurumlarının, alanlarla ilgili başvurusunu alacak. Bu aşamada sadece üniversitelerin kontenjan taleplerine yönelik başvuruları alınacak. Öğrencilere yönelik başvurular, bu başvuruların sonuçlanması sonrasında kontenjan hak eden üniversitelerce alınacak.

Otomotiv alanında açılan önlisans programları da mevcuttu

Üniversitelerde YÖK tarafından otomobil üretimi alanda daha önceden açılmış ve halen öğrenci alan “Otomotiv Teknolojisi, Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi ile Makine” ön lisans programları da bulunuyor.

"Kurumlardan gelen talepleri dikkate alıyoruz"

YÖK yetkilileri konuya ilişkin, YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesi kapsamındaki Türkiye´nin ihtiyaç duyduğu 100 öncelikli tematik alanları belirlerken başta savunma müsteşarlığı olmak bazı kurum ve kuruluşlardan kendi alanlarında doktoralı insan yetiştirilmesi için gelen talepleri mutlaka dikkate aldıklarını kaydetti.

Ülkemizin ihtiyaç duyduğu diğer yeni güncel alanlarda eklendi

Üniversitelere yapılan son çağrıda eklenen yeni alanlar arasında ayrıca " Doğu Akdeniz çalışmaları, uluslararası çatışma çözümleri/müzakere ve arabuluculuk, savunma teknolojileri, görünmezlik teknolojileri, uydu tasarımı, patlayıcı davranışları ve detonasyon teknolojisi, çağdaş radar teknolojileri, hava platformu tasarımı, güdüm teknolojileri, kamu diplomasisi, kırsal kalkınma, soykırım çalışmaları, dil ve konuşma terapisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon" alanları da bulunuyor.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kadınlara Kadın Acil Destek İhbar Sistemi´ni (KADES) tanıttı.
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ülke genelinde eş zamanlı başlatılan denetim seferberliği kapsamında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri gerçekleştirmektedir. Muş´ta rutin denetimler dışında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri uygulaması ilimiz genelinde 22 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecektir.
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
YENTÜR, TRT EKRANLARINDA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINI ANLATTI
YENTÜR, TRT EKRANLARINDA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINI ANLATTI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, TRT Kurdî kanalının sabah haberlerine canlı yayın konuğu olarak karla mücadele çalışmalarını değerlendirerek “İl Özel İdaresi olarak karla mücadelede toplam 11 ekip oluşturduk. 95 personeli etkin bir şekilde 24 saat esasına göre karla mücadeleye son hız hizmetlerini sürdürüyor. Nefesin olduğu her yere biz hizmet götürüyoruz. Vatandaşımızın hızlı bir şekilde ulaşımını sağlayabilmek için İl Özel İdaresi ekipleri gece-gündüz çalışmaktadır” dedi
SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ
SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ
Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği, Okul Sporları kapsamında 6 farklı branşta 54 okuldan 270 öğrencinin katılımıyla Satranç Turnuvası düzenledi. Gençlik ve Spor Müdürü Emrullah Güler, dereceye giren sporculara ödüllerini vererek başarılar diledi.
MŞÜ´DE ÇARŞAMBA SEMİNERİ DEVAM EDİYOR
MŞÜ´DE ÇARŞAMBA SEMİNERİ DEVAM EDİYOR
İslami İlimler Fakültesi (İİF) Vali Erdoğan Bektaş Amfisi´nde her hafta gerçekleştirilen “Çarşamba Seminerleri” kapsamında bu hafta “Tefsîrü´l-Menâr Bağlamında Islah Ekolü´nün Kur´an´ı Anlama ve Açıklama Yöntemi” konulu seminer düzenlendi.
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Destek Merkezi´nin (GADEM), 17 ilçede başlattığı alkol ve madde bağımlılığı ile mücadele çalışmalarına hemşehri dernekleri de katıldı.
ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİLER
ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİLER
Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberinde ki heyet, esnaf ziyaretlerinde bulunarak birçok gencin seyyar satıcılık yaptığına dikkat çekerek işsizliğin giderilmesi konusunda yetkililere çağrıda bulundu.
ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Alican, üniversitenin ismini taşımakta olduğu Selçuklu Sultanı Alparslan´ın biyografisini kaleme aldı.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Muş Durumu

Seni sigaya çeken bir molla kasım gelir.

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu