YENTÜR, TRT EKRANLARINDA YATIRIMLARI DEĞERLENDİRDİ
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, TRT Kurdî Sabah Haberleri canlı yayına konuk olarak 2019 yılı yatırım programı kapsamında yapılan hizmetleri açıklayarak “İl Özel İdaresi kapsamında öncelikli yollar olmak üzere KÖYDES bütçesinden yaklaşık 52 milyon civarında bir para harcadık. 200 kilometre asfalt yapıldı. Statik kaplama dediğimiz birinci ikinci kat, 30 kilometreye yakın BSK dediğimiz sıcak asfalt yapıldı” dedi
Tarih: 19.9.2019 19:58:56/ 217okunma / 0yorum

 

 

TRT Muş Muhabiri Şahin Şahin´in konuğu olarak TRT Kurdi canlı yayına bağlanan Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2019 yılı yatırım programına yönelik yapılan hizmetleri anlattı.

Sıcak asfalt, stabilize ve diğer çalışmaları açıklayan Yentür, özellikle güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sonucu terörden arındırılan bölgelerin hizmetlerle buluştuğunu söyledi.

İl Özel İdaresine bağlı 366 köy ve 200 mezranın olduğunu ifade eden Yentür, “Muş İl Özel İdaresinin 2019 yılı yatırımlarını bütçenin ve ülkenin durağanlığına göre kıyaslandığına göre ciddi bir yatırım yaptığımızı düşünüyorum. İl Özel İdaresine bağlı 366 tane köyümüz vardır. Devletin huzur operasyonları vatandaşa güven getirerek herkesin kendi köy ve mezralarına geri döndü. Bu yıl uzun yıllar asfalt gitmeyen köylerimize asfalt götürme imkanı bulduk. Bunlardan bazıları merkeze bağlı Ulukaya köyümüz, Varto İlçesine bağlı Ünaldı Köyümüz ilk defa asfalt giden köylerimizdi. Bunlar normalde 120-150 hanelik köylerdi. Terör nedeniyle 15-20 haneye kadar azalmıştı. Eksilen hanelerin tamamı köylerine geri gelme çabası içerisine girdiler. Bizlerde bu geri dönen vatandaşlara devlet yatırımlarını hızlandırmak için seferberlik içerisine girdik” dedi.

“İL ÖZEL İDARESİ, KÖYDES VE ÖNCELİKLİ YOLLAR KAPSAMINDA KÖYLERİMİZE HİZMETLER GÖTÜRMEKTEYİZ”

KÖYDES bütçesinden yaklaşık 52 milyon civarında bir para harcandığını açıklayan Yentür, sözlerini şöyle sürdürdü: “Muş tarım ve hayvancılığın merkezi olduğu için, tarımsal amaçlı sulamalar yapılıyor. 1 milyon üstünde küçükbaş, 350 bin civarında büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılıyor. Tarım ve hayvancılık şehrinin bu dinamitleri iyi bir şekilde kullanabilmesi için ve vatandaşın da ekonomik olarak iyileşmesi için hizmetlerimizi yerine getirmeye çaba sarf ediyoruz. İl Özel İdaresi kapsamında öncelikli yollar olmak üzere KÖYDES bütçesinden yaklaşık 52 milyon civarında bir para harcadık. 200 kilometre asfalt yapıldı. Statik kaplama dediğimiz birinci ikinci kat, 30 kilometreye yakın BSK dediğimiz sıcak asfalt yapıldı. 3 kilometre ilk defa silindirle sıkıştırılabilen beton yol deneyeceğiz. Bununla beraber 400 kilometre stabilize, 600 kilometre yol bakımı yapmakla 3000 kilometre olan yol ağımızın üçte birini elden geçirerek 52 milyon gibi bir bütçe harcandı. Bunların yanında yaklaşık 130 bin metrekare de köylerin içerisine kilitli parke taşı döşeyerek vatandaşımızın seyri seferini kolaylaştırmak ve yaşam kalitesini yükselmek için ciddi bir şekilde mücadele ediyoruz.”

“İL ÖZEL İDAREMİZ 62 BİN NÜFUSA ÇÖP TOPLAMA HİZMETİ SUNUYOR”

Yaklaşık 35 noktada 62 bin nüfusa çöp toplama hizmeti sunulduğunu kaydeden Yentür, “Bu hizmetlerin yanında tarımsal amaçlı projeleri destekleyip, vatandaşların çöplerini de alıyoruz. Yaklaşık 35 noktadan 62 bin nüfusun çöplerini topluyoruz. Her sabah ekiplerimiz temizlik imandandır düsturuyla hareket ederek çöpleri ovadan, temiz ve bakir olan topraklarımızın kirlenmemesi için çöpleri alıp çöp toplama tesislerine götürüyoruz. Bu hizmetlerin yanında hayvan sulama göletlerini yapıyoruz. Hayvanların sulanması için sıvatlar bırakarak projeleri kapalı sulama sistemlerini yaparak vatandaşın ekonomisine katkı sunmayı hedefliyoruz. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile ortaklaşa projeler üreterek vatandaşlara meyve sebze fideleri veriyoruz. Vatandaşların oluşturdukları çilek bahçesi bütçesini İl Özel İdaresi Tarım ve Orman müdürlüğüne vererek vatandaşların bütçesine katkılar sağlıyoruz. Yılsonuna kadar İl Özel İdaresinin yatırım bütçesi 80-100 milyon civarında olacaktır” dedi.

“VERİLEN DESTEKLERDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Muş´a yatırımların gelmesi için ciddi çalışmaların olduğunu hatırlatan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, “Muş gibi küçük bir ilde başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Valimiz, Milletvekilimiz ve hükümetimiz bu konularla ilgili bizi ciddi manada vatandaşımıza karşı destekleyerek bu hizmetleri bizlere verdikleri için müteşekkiriz. Hizmetler hızlı bir şekilde devam etmektedir. Daha önceki yıllarda vatandaşların köy yollarımızın sadece stabilize olsun çamurdan kurtulalım denilen düşünce, artık sıcak asfalt veya beton yol taleplerinin olması da bizim gelişmişlik parametremizin yükseldiğini ve vatandaşlarımızın yaşam standartlarının yükseldiğinin bir göstergesidir. Bu da bizleri mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Alpaslan-2 Barajı´da çalışmalar devam ediyor.
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
TKDK ile MÜSİAD arasında imzalanan “IPARD Programı İş Birliği Protokolü” ile ilgili MÜSAİD İl Temsilcisi Ferhat Üzel´i makamında ağırlayan TKDK İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, yapılacak işbirliği ile ilimize birçok yatırımın kazandırılacağına inandıklarını belirtti.
DOLAR
5.8417
EURO
6.4405
Muş Durumu

İlim, kendini bilmektir.

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu