YENTÜR, TRT EKRANLARINDA YATIRIMLARI DEĞERLENDİRDİ
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, TRT Kurdî Sabah Haberleri canlı yayına konuk olarak 2019 yılı yatırım programı kapsamında yapılan hizmetleri açıklayarak “İl Özel İdaresi kapsamında öncelikli yollar olmak üzere KÖYDES bütçesinden yaklaşık 52 milyon civarında bir para harcadık. 200 kilometre asfalt yapıldı. Statik kaplama dediğimiz birinci ikinci kat, 30 kilometreye yakın BSK dediğimiz sıcak asfalt yapıldı” dedi
Tarih: 19.9.2019 19:58:56/ 293okunma / 0yorum

 

 

TRT Muş Muhabiri Şahin Şahin´in konuğu olarak TRT Kurdi canlı yayına bağlanan Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2019 yılı yatırım programına yönelik yapılan hizmetleri anlattı.

Sıcak asfalt, stabilize ve diğer çalışmaları açıklayan Yentür, özellikle güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sonucu terörden arındırılan bölgelerin hizmetlerle buluştuğunu söyledi.

İl Özel İdaresine bağlı 366 köy ve 200 mezranın olduğunu ifade eden Yentür, “Muş İl Özel İdaresinin 2019 yılı yatırımlarını bütçenin ve ülkenin durağanlığına göre kıyaslandığına göre ciddi bir yatırım yaptığımızı düşünüyorum. İl Özel İdaresine bağlı 366 tane köyümüz vardır. Devletin huzur operasyonları vatandaşa güven getirerek herkesin kendi köy ve mezralarına geri döndü. Bu yıl uzun yıllar asfalt gitmeyen köylerimize asfalt götürme imkanı bulduk. Bunlardan bazıları merkeze bağlı Ulukaya köyümüz, Varto İlçesine bağlı Ünaldı Köyümüz ilk defa asfalt giden köylerimizdi. Bunlar normalde 120-150 hanelik köylerdi. Terör nedeniyle 15-20 haneye kadar azalmıştı. Eksilen hanelerin tamamı köylerine geri gelme çabası içerisine girdiler. Bizlerde bu geri dönen vatandaşlara devlet yatırımlarını hızlandırmak için seferberlik içerisine girdik” dedi.

“İL ÖZEL İDARESİ, KÖYDES VE ÖNCELİKLİ YOLLAR KAPSAMINDA KÖYLERİMİZE HİZMETLER GÖTÜRMEKTEYİZ”

KÖYDES bütçesinden yaklaşık 52 milyon civarında bir para harcandığını açıklayan Yentür, sözlerini şöyle sürdürdü: “Muş tarım ve hayvancılığın merkezi olduğu için, tarımsal amaçlı sulamalar yapılıyor. 1 milyon üstünde küçükbaş, 350 bin civarında büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılıyor. Tarım ve hayvancılık şehrinin bu dinamitleri iyi bir şekilde kullanabilmesi için ve vatandaşın da ekonomik olarak iyileşmesi için hizmetlerimizi yerine getirmeye çaba sarf ediyoruz. İl Özel İdaresi kapsamında öncelikli yollar olmak üzere KÖYDES bütçesinden yaklaşık 52 milyon civarında bir para harcadık. 200 kilometre asfalt yapıldı. Statik kaplama dediğimiz birinci ikinci kat, 30 kilometreye yakın BSK dediğimiz sıcak asfalt yapıldı. 3 kilometre ilk defa silindirle sıkıştırılabilen beton yol deneyeceğiz. Bununla beraber 400 kilometre stabilize, 600 kilometre yol bakımı yapmakla 3000 kilometre olan yol ağımızın üçte birini elden geçirerek 52 milyon gibi bir bütçe harcandı. Bunların yanında yaklaşık 130 bin metrekare de köylerin içerisine kilitli parke taşı döşeyerek vatandaşımızın seyri seferini kolaylaştırmak ve yaşam kalitesini yükselmek için ciddi bir şekilde mücadele ediyoruz.”

“İL ÖZEL İDAREMİZ 62 BİN NÜFUSA ÇÖP TOPLAMA HİZMETİ SUNUYOR”

Yaklaşık 35 noktada 62 bin nüfusa çöp toplama hizmeti sunulduğunu kaydeden Yentür, “Bu hizmetlerin yanında tarımsal amaçlı projeleri destekleyip, vatandaşların çöplerini de alıyoruz. Yaklaşık 35 noktadan 62 bin nüfusun çöplerini topluyoruz. Her sabah ekiplerimiz temizlik imandandır düsturuyla hareket ederek çöpleri ovadan, temiz ve bakir olan topraklarımızın kirlenmemesi için çöpleri alıp çöp toplama tesislerine götürüyoruz. Bu hizmetlerin yanında hayvan sulama göletlerini yapıyoruz. Hayvanların sulanması için sıvatlar bırakarak projeleri kapalı sulama sistemlerini yaparak vatandaşın ekonomisine katkı sunmayı hedefliyoruz. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile ortaklaşa projeler üreterek vatandaşlara meyve sebze fideleri veriyoruz. Vatandaşların oluşturdukları çilek bahçesi bütçesini İl Özel İdaresi Tarım ve Orman müdürlüğüne vererek vatandaşların bütçesine katkılar sağlıyoruz. Yılsonuna kadar İl Özel İdaresinin yatırım bütçesi 80-100 milyon civarında olacaktır” dedi.

“VERİLEN DESTEKLERDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Muş´a yatırımların gelmesi için ciddi çalışmaların olduğunu hatırlatan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, “Muş gibi küçük bir ilde başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Valimiz, Milletvekilimiz ve hükümetimiz bu konularla ilgili bizi ciddi manada vatandaşımıza karşı destekleyerek bu hizmetleri bizlere verdikleri için müteşekkiriz. Hizmetler hızlı bir şekilde devam etmektedir. Daha önceki yıllarda vatandaşların köy yollarımızın sadece stabilize olsun çamurdan kurtulalım denilen düşünce, artık sıcak asfalt veya beton yol taleplerinin olması da bizim gelişmişlik parametremizin yükseldiğini ve vatandaşlarımızın yaşam standartlarının yükseldiğinin bir göstergesidir. Bu da bizleri mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ABD VE İSRAİL´E TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
ABD VE İSRAİL´E TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından tek taraflı olarak hazırlanan sözde "Yüzyılın Anlaşması" planına tepkiler çığ gibi büyüdü.
SENDİKALARDAN ABD´YE TEPKİ
SENDİKALARDAN ABD´YE TEPKİ
Memur-Sen Konfederasyonu ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, ABD Başkanı Donald Trump´ın Filistin-İsrail meselesine ´çözüm bulmak´ iddiasıyla ´Yüzyılın Anlaşması´ adıyla açıklanan ve büyük tepki toplayan anlaşmayı protesto etti.
HAC İÇİN 18 BİN KİŞİLİK BOŞ KONTENJAN KAYITLARI BAŞLADI
HAC İÇİN 18 BİN KİŞİLİK BOŞ KONTENJAN KAYITLARI BAŞLADI
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin, Hac başvurularında 18 binlik boş kontenjan için kayıtların 30 Ocak itibariyle başladı.
DEPREM BÖLGESİNE MUŞ´TAN YARDIMLAR SÜRÜYOR
DEPREM BÖLGESİNE MUŞ´TAN YARDIMLAR SÜRÜYOR
Muş´ta, Elazığ ve Malatya´daki depremzedeler için başlatılan kampanya kapsamında toplanan yardım malzemeleri, deprem bölgesine gönderildi.
MUŞ TSO, ELAZIĞ VE MALATYA HALKINI YALNIZ BIRAKMADI
MUŞ TSO, ELAZIĞ VE MALATYA HALKINI YALNIZ BIRAKMADI
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Elazığ´da meydana gelen depremden sonra başlattığı yardım kampanyasını Elazığ AFAD Koordinasyon Merkezi´ne göndererek depremzedelerin yaralarının sarılmasına katkı sağladı.
DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Elazığ ve Malatya´da meydana gelen deprem ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Adem Palabıyık, AFAD, UMKE ve diğer arama-kurtarma ekiplerinin bütün yürekleriyle birlikte vermiş olduğu mücadele ve gösterdikleri azim ise hem olay yerindeki hem de ekran karşısındaki bütün vatandaşları duygulandırdığını belirterek takdir edilmesi gerektiğini söyledi
MUŞ VALİLİĞİ VE DAKA PROTOKOL İMZALADI
MUŞ VALİLİĞİ VE DAKA PROTOKOL İMZALADI
Muş Valiliği ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) arasında toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlamak, üretkenlik ve yetenek gelişimini desteklemek amacıyla protokoller imzalandı.
REKTÖR POLAT, IUC TOPLANTISINA KATILDI
REKTÖR POLAT, IUC TOPLANTISINA KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü ve aynı zamanda Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, IUC Yönetim Kurulu Toplantısı´na katıldı.
MUŞ ÖZGÜR-DER´DE ARA DÖNEM KAMPI
MUŞ ÖZGÜR-DER´DE ARA DÖNEM KAMPI
Muş Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları (Özgür-Der) bünyesinde “Gençlik Geleceğe Koşuyor” temalı kitap kahvede bir grup gençle iki günlük kamp icra edildi
DOLAR
5.9405
EURO
6.5371
Muş Durumu

Nimete kavuşanların inkarından sakının.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu