YAYA ÖNCELİĞİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
İçişleri Bakanlığı´nın 81 ilde eş zamanlı başlattığı ´Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın´ sloganıyla trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması kampanyası ülke genelinde olduğu gibi Muş´ta da çeşitli etkinlikler düzenlenerek başladı. Etkinlikte Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz ve protokol üyeleri, sürücülere broşür dağıtarak farkındalık oluşturuldu
Tarih: 6.2.2019 18:48:55/ 160okunma / 0yorum

 

 

 

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ´Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın´ kampanyası ülke genelinde olduğu gibi Muş´ta da çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Muş Valiliği önünde düzenlenen kampanya yürüyüşüne; Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, İl Garnizon Komutanı Albay Atilla Terzioğlu, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, idareciler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İstasyon Caddesi üzerinde protokol üyeleri ve toplanan öğrenciler, trafik kazalarının önüne geçmek amacıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yol üzerindeki araçları durduran Vali Doç. Dr. Gündüzöz, sürücülere ´Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın´ kampanyası hakkında broşür dağıttı.

“ŞİMDİ SON DÜZENLEME İLE SÜRÜCÜLERİN DAHA DİKKATLİ OLMALARI, ONLARIN CEZA HUKUKU AÇISINDAN DA DAHA YÜKSEK YAPTIRIMLA KARŞILAŞACAĞI DİKKATE ALINDIĞINDA ÖNEM KAZANIYOR”

Yapılan yürüyüş sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, yapılan düzenlemeler çerçevesinde farkındalık oluşturmak için İçişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun talimatı ile bu yıl yaya öncelikli trafik yılı ilan edildiğini söyledi.

Sürücülerin daha dikkatli davranmaları konusunda uyarılarda bulunan Vali Gündüzöz, “Bugünden itibaren bu yıl yaya öncelikli trafik yılı olarak kutlanılacak ve farkındalık oluşturmak için yıl boyunca çeşitli etkinlikler yapılacaktır. Artık sürücülere de büyük görevler düşüyor çünkü bir de bu işin yaptırım tarafı oldu. Trafik para cezaları getirildi bu kurala uymayanlar açısından. Böylelikle bizim şoförlerimiz açısından, kaza riskini bertaraf etme açısında daha dikkatli olmaları gerekir. Eskiden buralarda kaza olduğu zaman ceza noktasında yayalara da kusur atfedilebiliyordu.

Tabi kusur atfedildiği zaman cezanın ortaya çıkması ve sürücünün ceza aldığı ağırlığın daha aşağı olması, yayanın kusurlu olduğu durumlarda mümkün oluyordu. Şimdi son düzenleme ile sürücülerin daha dikkatli olmaları, onların ceza hukuku açısından da daha yüksek yaptırımla karşılaşacağı dikkate alındığında önem kazanıyor. Bunun içinde sürücüler ilave tedbirli olmak zorundalar. Bu işin hem idari para cezası söz konusu oldu. Kaza vukuunda da sürücülerin karşılaşacağı TCK kapsamındaki cezalar sorumluluk ilkesi çerçevesinde sürücülerin üzerinde daha fazla kalacak. Bu açıdan da sürücülerimize bu yıl bu farkındalığı oluşturarak daha dikkatli davranmaları konusunda telkinlerde bulunmamız gerekiyor” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZIN İYİ EĞİTİM ALMASI, ŞU ANDA FARKINDALIK OLUŞTURMASI ÖNEMLİ”

Çocuklara kırmızı düdük dağıtıldığını aktaran Vali Gündüzöz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocukların ellerine birer kırmızı düdük dağıtıldı. Bu aslında İçişleri Bakanlığı´nın uygulamaya geçmiş olan bir kampanyasının yansıması. Çocuklara kontrolü sağlamak, bayram gezilerinde ya da tatilin uzun olduğu dönemlerde yola çıkıldığında bunları biz çocuklara dağıttık ve arabanın içerisinde bir olumsuzluk olduğunda çocuklarımıza o zaman “bu düdükleri çalın anne-babanızı ikaz edin, sürücülerin ikaz edin. Dolayısıyla kurallara uysunlar” dedik. Ağaç yaş iken eğilir. Çocuklarımızın iyi eğitim alması, şu anda farkındalık oluşturması önemli. İleride bu çocuklarımızda sürücü olacaklar.”

Afişte çocuk figürünün seçilmesinin önemine değinen Vali Gündüzöz, “Topluma atıldıklarında daha dikkatli olacaklar. Çocuğun da aile ortamında annesine-babasına ikazda bulunması gerçekten toplumsal açıdan iyi bir otokontrol. Bu noktada da farkındalık açısından önemli bir unsur. Çocuk figürü onun için seçildi. İnşallah çocuklarımız bizim yaptığımız trafik ihlallerini yapmayacak. Daha duyarlı yetişecekler" diye konuştu.

Daha sonra Vali Doç. Dr. Gündüzöz ve beraberindekiler, Türk Telekom İlkokuluna geçti. Burada çocuklara trafik ve Toplum Destekli Polisler tarafından trafik kuralları hakkında uygulamalı olarak eğitim verilmesiyle program son buldu.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YAYA ÖNCELİĞİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yürütülen yükseköğretimde dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında belirlenen sekiz pilot üniversiteden biri olmaya layık görüldü
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, bu haftaki yazısında “Etkin Tanıtım ve Pazarlamanın Sektörel Gelişime Katkısı” başlığını kaleme aldı
MUHTAÇ AİLELERE ELEKTRİK DESTEĞİ BAŞLIYOR
MUHTAÇ AİLELERE ELEKTRİK DESTEĞİ BAŞLIYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın açıkladığı muhtaç hanelere elektrik desteğinin önümüzdeki haftadan itibaren hayata geçirilmesi planlanıyor.
JANDARMA 180. YIL KUTLAMA STARTINI VERDİ
JANDARMA 180. YIL KUTLAMA STARTINI VERDİ
Muş İl Jandarma Komutanlığı 180´inci kuruluş yıldönümü kutlamalarının startını karda tatbikat yaparak verdi.
YATÇI, BAĞIMSIZ ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI
YATÇI, BAĞIMSIZ ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI
Cumhur İttifakı nedeniyle Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Muş Belediye Başkan Adaylığından geri çekilen Şerafettin Yatçı, bağımsız aday olarak İl Seçim Kuruluna gerekli müracaatları yaptığını ve bağımsız aday olduğunu açıkladı.
TEK AYAKKABIYLA 3500 METRE KOŞTU, ALTIN MADALYA KAZANDI
TEK AYAKKABIYLA 3500 METRE KOŞTU, ALTIN MADALYA KAZANDI
Genç Kadın Atletizm Takımımız, 3 Şubat 2019 tarihinde Portekiz´in Albufeira şehrinde yapılan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Şampiyonası´nda birinci olurken, yarışmaya genç atletimiz Emine Akbingöl damga vurdu.
DAĞCILAR MUŞ´TA KIŞ GELİŞİM KAMPINDA
DAĞCILAR MUŞ´TA KIŞ GELİŞİM KAMPINDA
Türkiye Dağcılık Federasyonu(TDF) tarafından düzenlenen "Kış Gelişim Eğitimi" kapsamında 110 dağcı, Muş´ta eğitimlere başladı. Dağcılar, zorlu kış şartlarına uyum sağlamak için bir hafta eğitim alacak
UMRE ÖDÜLLÜ SİYER SINAVI YAPILDI
UMRE ÖDÜLLÜ SİYER SINAVI YAPILDI
Muşlular, Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından bu yıl 8´incisi düzenlenen Umre Ödüllü Siyer Sınavı´nda ter döktü.
BEDEN SOSYOLOJİSİ: EMANET VE SAHİPLİK
BEDEN SOSYOLOJİSİ: EMANET VE SAHİPLİK
Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Muş Temsilciliğinin konuğu olan Öğretim Görevlisi Burhan Taşkaya, “Beden Sosyolojisi: Emanet Ve Sahiplik” konulu bir seminer verdi.
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
Muş Durumu

Dünyada iki yüzlü olanlar, kıyamet günü ateşten iki yüzlü olarak gelirler.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu