YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ŞARTLARI VE DEĞERLENDİRME TAKVİMİ YAYINLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı yatay geçiş başvuru şartları ve değerlendirme takvimi yayınladı
Tarih: 21.1.2020 17:13:28/ 903okunma / 0yorum

Yükseköğretim Kurumlarında “Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” hükümlerine göre, 2019-2020 Eğitim - Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında üniversitemiz meslek yüksekokullarına kurumlar arası yatay geçiş yolu ile kabul edilecek öğrencilerde aranacak koşullar, gerekli belgeler, değerlendirme takvimi ile kontenjanlar aşağıda verilmiştir.

A –KOŞULLAR

1-Kurumlar arası yatay geçiş yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında  ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır.

2- Bir yükseköğretim kurumundan başarısızlık veya disiplinsizlik nedeniyle ilişiği kesilen öğrenciler yatay geçiş  başvurusu yapamazlar.

3- Bulundukları yükseköğretim kurumunda kayıt dondurmuş olan öğrenciler yatay geçiş için başvurabilirler.

4- Yatay geçiş için öğrencinin; ayrılacağı kurumdaki bütün sınavlarını başarmış olması ve gireceği yarıyıldan önceki öğretim süresinde sağladığı genel not ortalamasının 100 tam not üzerinden en az 60; 4 tam not üzerinden ise en az 2,30 olması gerekir.

5- Başvurulan diploma programının, adayın üniversiteye yerleştiği yılki taban puanıyla, adayın üniversiteye yerleştiği puanı arasındaki farkın %5´den daha büyük olmaması gerekir.

6- Alt yarıyıllardan herhangi bir dersten başarısız olmuş ve daha sonra bu dersi almamış olanlar ile öğretim planında bulunan bir dersi seçmemiş veya normalin altında kredi almış olanlar gerekli not ortalamasını sağlamış olsalar bile değerlendirmeye alınmazlar.

7- İkinci öğretimden sadece ikinci öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Ancak, ikinci öğretim diploma programlarından başarı bakımından bulunduğu yarıyılın ilk yüzde onuna girerek bir üst yarıyıla geçen öğrenciler birinci öğretim diploma programlarına kontenjan dahilinde yatay geçiş yapabilirler.

8- Yatay geçişle gelen öğrenciler, önceki diploma programından almış olduğu derslerden muaf tutularak, genel not ortalamaları geldikleri diploma programında alacakları derslerin başarı notlarına göre belirlenir.

B-GEREKLİ BELGELER

1. Not çizelgesi (transkript): Başvuran öğrencinin ayrılacağı kurumdan alacağı, izlediği bütün dersleri ve bu derslerden aldığı notları gösteren resmi bir belge (fotokopi veya suret kabul edilmez)

2- Öğrencinin ayrılacağı diploma programından alması gereken tüm dersleri gösteren müfredat planı

3- Öğrenci belgesi

4- Disiplin cezası almadığına dair belge

5- ÖSYM sınav sonuç belgesi

6- Nüfus cüzdan fotokopisi

7- Başvurular, yatay geçiş yapılacak programın belirtildiği bir dilekçe ile ilgili fakülte dekanlıklarına/yüksekokul müdürlüklerine yapılır. Süresi içerisinde yapılmayan ve eksik belge ile yapılan müracaatlar dikkate alınmaz.

Başvurular https://obs.alparslan.edu.tr/oibs/ogrsis/basvuru_login.aspx linkinden yapılabilir.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KADINLAR ARICILIĞI TERCİH ETMEYE BAŞLADI
KADINLAR ARICILIĞI TERCİH ETMEYE BAŞLADI
Muş´ta, Tarım ve Orman Bakanlığı´nın desteğiyle bal üretimine kadın eli değdi.
KARADAĞ, TRT GAP DİYARBAKIR RADYOSU´NUN KONUĞU OLDU
KARADAĞ, TRT GAP DİYARBAKIR RADYOSU´NUN KONUĞU OLDU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ TRT GAP Diyarbakır Radyosu´nun konuğu oldu. Programda TAGEM (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü) tarafından desteklenen Goji Berry (Kurt Üzümü) hakkında detaylı bilgiler verdi.
ASFALT ÇALIŞMASI HÜRRİYET MAHALLESİNE GEÇTİ
ASFALT ÇALIŞMASI HÜRRİYET MAHALLESİNE GEÇTİ
Muş Belediyesi üstyapı çalışmaları kapsamında mahallelerdeki yolları asfaltlamaya devam ediyor. Çalışmaları inceleyen Belediye Başkanı Feyat Asya, tahrip olan yolların onarımını da yaparak bu konuda yaşanan sorunları ortadan kaldırdıklarını belirten “Yolları modern bir görünüme kavuşturmak için özel bir çaba sarf eden Muş Belediyesi, doğalgaz, su, kanalizasyon gibi alt yapı çalışmalarının tamamlandığı yolları tamamen yeniliyor” dedi
PANCAR ALIM KAMPANYASI BAŞLADI
PANCAR ALIM KAMPANYASI BAŞLADI
Malazgirt ilçesinde pancar alım kampanyası törenle başladı.
“UZAKTAN EĞİTİM PLATFORMU (UZEP)” TOPLANTISI YAPILDI
“UZAKTAN EĞİTİM PLATFORMU (UZEP)” TOPLANTISI YAPILDI
YÖK koordinasyonunda, Sakarya Üniversitesi tarafından yükseköğretim kurumları için hazırlanan “Uzaktan Eğitim Platformu (UZEP)” kullanacak üniversitelerin katıldığı eğitim seminerlerinin ilk toplantısı bugün online olarak gerçekleştirildi.
VALİ YARDIMCILARINDAN BAŞKAN ASYA´YA İADE-I ZİYARET
VALİ YARDIMCILARINDAN BAŞKAN ASYA´YA İADE-I ZİYARET
Muş Vali Yardımcıları Kadir Duman ve Muhammed Fatih Demirel Belediye Başkanı Feyat Asya´ya iade-i ziyarette bulundu.
OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLADI
OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLADI
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), okullarda yüz yüze eğitim, seyreltilmiş uygulamalarla ana sınıfı ve ilkokul 1´inci sınıflarda haftada bir gün olacak şekilde başlatıldı.
İCRA DAİRESİ
İCRA DAİRESİ
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERE DEVLET ÖDÜNÇ MADALYASI VERİLDİ
ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERE DEVLET ÖDÜNÇ MADALYASI VERİLDİ
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Cumhurbaşkanının tensipleriyle kahraman gazilere ve şehit yakınlarına gönderilen Devlet Övünç Madalyalarını teslim ederek “vatanı vatan yapan şehitler ve gazilerimizdir. Yoksa vatan, vatan olmuyor. Biz onların üzerine yükselen bu vatanı idame ettiriyoruz ve vatanı koruyoruz. Memleketin başına içeriden dışarıdan pek çok musibeti, belayı getirmek isteyenler olabilir ama bu memleketin has evlatları her zaman ayakta” dedi
DOLAR
7.6251
EURO
8.9553
Muş Durumu

Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu