YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ŞARTLARI VE DEĞERLENDİRME TAKVİMİ YAYINLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı yatay geçiş başvuru şartları ve değerlendirme takvimi yayınladı
Tarih: 21.1.2020 17:13:28/ 769okunma / 0yorum

Yükseköğretim Kurumlarında “Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” hükümlerine göre, 2019-2020 Eğitim - Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında üniversitemiz meslek yüksekokullarına kurumlar arası yatay geçiş yolu ile kabul edilecek öğrencilerde aranacak koşullar, gerekli belgeler, değerlendirme takvimi ile kontenjanlar aşağıda verilmiştir.

A –KOŞULLAR

1-Kurumlar arası yatay geçiş yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında  ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır.

2- Bir yükseköğretim kurumundan başarısızlık veya disiplinsizlik nedeniyle ilişiği kesilen öğrenciler yatay geçiş  başvurusu yapamazlar.

3- Bulundukları yükseköğretim kurumunda kayıt dondurmuş olan öğrenciler yatay geçiş için başvurabilirler.

4- Yatay geçiş için öğrencinin; ayrılacağı kurumdaki bütün sınavlarını başarmış olması ve gireceği yarıyıldan önceki öğretim süresinde sağladığı genel not ortalamasının 100 tam not üzerinden en az 60; 4 tam not üzerinden ise en az 2,30 olması gerekir.

5- Başvurulan diploma programının, adayın üniversiteye yerleştiği yılki taban puanıyla, adayın üniversiteye yerleştiği puanı arasındaki farkın %5´den daha büyük olmaması gerekir.

6- Alt yarıyıllardan herhangi bir dersten başarısız olmuş ve daha sonra bu dersi almamış olanlar ile öğretim planında bulunan bir dersi seçmemiş veya normalin altında kredi almış olanlar gerekli not ortalamasını sağlamış olsalar bile değerlendirmeye alınmazlar.

7- İkinci öğretimden sadece ikinci öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Ancak, ikinci öğretim diploma programlarından başarı bakımından bulunduğu yarıyılın ilk yüzde onuna girerek bir üst yarıyıla geçen öğrenciler birinci öğretim diploma programlarına kontenjan dahilinde yatay geçiş yapabilirler.

8- Yatay geçişle gelen öğrenciler, önceki diploma programından almış olduğu derslerden muaf tutularak, genel not ortalamaları geldikleri diploma programında alacakları derslerin başarı notlarına göre belirlenir.

B-GEREKLİ BELGELER

1. Not çizelgesi (transkript): Başvuran öğrencinin ayrılacağı kurumdan alacağı, izlediği bütün dersleri ve bu derslerden aldığı notları gösteren resmi bir belge (fotokopi veya suret kabul edilmez)

2- Öğrencinin ayrılacağı diploma programından alması gereken tüm dersleri gösteren müfredat planı

3- Öğrenci belgesi

4- Disiplin cezası almadığına dair belge

5- ÖSYM sınav sonuç belgesi

6- Nüfus cüzdan fotokopisi

7- Başvurular, yatay geçiş yapılacak programın belirtildiği bir dilekçe ile ilgili fakülte dekanlıklarına/yüksekokul müdürlüklerine yapılır. Süresi içerisinde yapılmayan ve eksik belge ile yapılan müracaatlar dikkate alınmaz.

Başvurular https://obs.alparslan.edu.tr/oibs/ogrsis/basvuru_login.aspx linkinden yapılabilir.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
YENTÜR, TRT EKRANLARINDA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINI ANLATTI
YENTÜR, TRT EKRANLARINDA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINI ANLATTI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, TRT Kurdî kanalının sabah haberlerine canlı yayın konuğu olarak karla mücadele çalışmalarını değerlendirerek “İl Özel İdaresi olarak karla mücadelede toplam 11 ekip oluşturduk. 95 personeli etkin bir şekilde 24 saat esasına göre karla mücadeleye son hız hizmetlerini sürdürüyor. Nefesin olduğu her yere biz hizmet götürüyoruz. Vatandaşımızın hızlı bir şekilde ulaşımını sağlayabilmek için İl Özel İdaresi ekipleri gece-gündüz çalışmaktadır” dedi
SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ
SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ
Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği, Okul Sporları kapsamında 6 farklı branşta 54 okuldan 270 öğrencinin katılımıyla Satranç Turnuvası düzenledi. Gençlik ve Spor Müdürü Emrullah Güler, dereceye giren sporculara ödüllerini vererek başarılar diledi.
MŞÜ´DE ÇARŞAMBA SEMİNERİ DEVAM EDİYOR
MŞÜ´DE ÇARŞAMBA SEMİNERİ DEVAM EDİYOR
İslami İlimler Fakültesi (İİF) Vali Erdoğan Bektaş Amfisi´nde her hafta gerçekleştirilen “Çarşamba Seminerleri” kapsamında bu hafta “Tefsîrü´l-Menâr Bağlamında Islah Ekolü´nün Kur´an´ı Anlama ve Açıklama Yöntemi” konulu seminer düzenlendi.
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Destek Merkezi´nin (GADEM), 17 ilçede başlattığı alkol ve madde bağımlılığı ile mücadele çalışmalarına hemşehri dernekleri de katıldı.
ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİLER
ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİLER
Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberinde ki heyet, esnaf ziyaretlerinde bulunarak birçok gencin seyyar satıcılık yaptığına dikkat çekerek işsizliğin giderilmesi konusunda yetkililere çağrıda bulundu.
ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Alican, üniversitenin ismini taşımakta olduğu Selçuklu Sultanı Alparslan´ın biyografisini kaleme aldı.
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN BANKA ZİYARETİ
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN BANKA ZİYARETİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Ziraat Bankası Bölge Müdürü Ercan Durmuş´u makamında kabul etti.
BÖLGEMİZDEKİ KALKINMA AJANSLARIYLA İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI
BÖLGEMİZDEKİ KALKINMA AJANSLARIYLA İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne bağlı DAP İdaresi ile Kalkınma Ajansları arasında koordinasyon ve işbirliği toplantısı yapıldı.
DOLAR
6.0824
EURO
6.5654
Muş Durumu

Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez…

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu