YAKTI, OY KULLANMA İŞLEMİ ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILACAK
AK Parti Muş İl Başkanı Rahmetullah Yaktı,2019 Mahalli İdareler Seçimleri aday adaylığı sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yaktı, temayül yoklamasına ilişkin , "18 Kasım Pazar günü 10.00-16.00 saatleri arasında tüm Türkiye´de aynı anda gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Oy kullanma işlemlerimiz elektronik ortamda yapılacak." ifadesini kullandı.
Tarih: 6.11.2018 17:51:07/ 425okunma / 0yorum

Türkiye´nin 31 Mart 2019´da bir kez daha sandığa gideceğini anımsatan Yaktı, seçimlerin demokrasinin en temel unsurlarından biri olduğunu, bu kapsamda milletin bir kez daha yetki vereceğini dile getirdi. AK Parti´nin milletin teveccühünü almak ve beklentilerini karşılamak üzere çok titiz çalışarak uygun listelerle millete gitmeyi bildiğini dile getiren Yaktı, “AK Parti sadece seçim sürecinde değil her dönem hazır olmasıyla biliniyor. Biz her dönem hazır bir partiyiz ama seçim sürecinin yaklaşması sebebiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatları üzere çalışmalarımızı hızlandırdık, gece gündüz hummalı bir çalışmanın içerisine bir süredir girmiş bulunuyoruz. Temayül seçimleri elektronik ortamda yapılacak. Bu vesileyle aday dayının almış olduğu oy ekrana yansıyacak. Genel merkez bunu sistem üzerinden rahatlıkla takip edebilecek. Temayül sonuçları her zaman olduğu gibi Genel merkez inisiyatifinde olacak.” diye konuştu.

Tüm birimlerin bu kapsamda çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Yaktı, “Genel merkezimiz tarafından bütün iller tarandı. İl SKM başkanları belirlendi. Şu anda genel merkezimiz tarafından ilçe SKM yani ilçe seçim koordinasyon merkezi başkanlarımız belirleniyor. İlimizde de hazırlıklar yapılıyor. Seçimlerin elektronik ortamda yapılmasını amaçlıyoruz. Aday adayımızın ne oy aldığı ekranda görülecek. Buda bir yol. Bölge koordinatörleri teşkilatlarımızla toplantı yaptılar. Alt yapı çalışmalarımız burada tamamlanmak üzere. Bizlerde Ak Parti Muş İl Teşkilatı olarak 19 Kasım Pazar günü yapılacak temayül yoklamaları için gerekli olan tüm çalışmaları sıkı bir şekilde de sürdürmekteyiz" diye konuştu.

AK PARTİ GENEL MERKEZİNİN SEÇİM ÇALIŞMALARI

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, aday adaylığı sürecinin ilk gününe ilişkin, "Toplam 127 aday adayının müracaatının sisteme girildiğini görüyoruz. Bunların 13 tanesi onaylanmış, 114 tanesi de onay bekleyen başvuru." dedi. Yavuz, temayül yoklamasına ilişkin de, "18 Kasım Pazar günü 10.00-16.00 saatleri arasında tüm Türkiye´de aynı anda gerçekleştirmeyi planlıyoruz" ifadesini kullandı.

Büyükşehir ve il belediye başkanlıkları için genel merkezde başvuruları alacaklarını söyleyen Yavuz, bütün belediye başkanlıkları ve bütün il genel ve belediye meclis üyelerine ilişkin müracaatların bugün itibarıyla başlayacağını ifade etti.

Yavuz, belediye başkanlıkları için müracaatların 12 Kasım 2018 Pazartesi günü saat 19.00´a kadar devam edeceğini, il genel ve belediye meclis üyelikleri için 3 Aralık 2018 Pazartesi saat 19.00´a kadar başvuruların alınacağını bildirdi.

Aday adayı müracaatlarını önceki dönemlerden farklı yaptıklarını aktaran Yavuz, aday adayı bilgilerinin ön başvuru bilgilerini internet ortamından girebileceğine işaret etti.

E-MÜRACAAT SİSTEMİ

Ön başvurunun ardından aday adayının ilgili teşkilat birimine gelerek aday formunu ıslak imzalı şekilde teslim edeceğini ifade eden Yavuz, buna “e-Müracaat” denilebileceğini, böylece başvuruların anında sisteme girileceğini dolayısıyla gelecek başvuruların analizlerinin anlık olarak ortaya konulabileceğini belirtti. Yavuz, bu sistemle dosya nakil durumunun söz konusu olmayacağını ve kağıt israfının da ortadan kalkacağını söyledi. Müracaat yerlerine ilişkin de bilgi veren Yavuz, büyükşehir ve il belediye başkanlıkları için genel merkeze ve il başkanlıklarına, ilçe ve beldeler içinse il başkanlıklarına müracaatların yapılabileceğini, isteyenlerin ilçe başkanlıklarına da başvurabileceğini ifade etti. İl genel ve belediye meclis üyelikleri için sadece ilçe başkanlıklarına müracaat alınacağını anlatan Yavuz, ön başvuruların “aksecim.akparti.org.tr” adresinden giriş yapılmak suretiyle gerçekleştirileceğini, kesin başvuru için ilçe teşkilatına gelinmek zorunda olduğunu bildirdi.

Yavuz, internet üzerinden başvuru yapamayan adayların ilçe teşkilatlarına gelerek burada “e-Müracaat” yöntemine göre işlemlerini yapabileceklerini söyledi. Hafta sonlarını kapsayacak şekilde müracaat almayı sürdüreceklerini belirten Yavuz, başvuruya ilişkin belgelerin bir kısmının “e-Devlet”ten alınabileceğini dile getirdi. Yavuz, kadın ve genç aday adaylarının belirlenen aidatların yarısını, engelli adayların ise ücretin 4´te birini ödeyeceklerini kaydetti. Mevcut belediye başkanlarının bu dönem adaylık müracaatında bulunmayacaklarını anlatan Yavuz, aday adayı olmak isteyen kamu görevlileri için Yüksek Seçim Kurulu´nun 1 Aralık 2018´i istifaların son günü olarak belirlediğini, kendilerinin 5-12 Kasım arasında müracaatları alacaklarını anımsattı. Bir önceki seçimde büyükşehir belediye başkanlığı için 120, belediye başkanlıkları için 399, ilçe belediye başkanlıkları için 5 bin 50, belde belediye başkanlıkları için 930, il genel meclis üyeliği için bin 634, belediye meclis üyeliği için de 10 bin 939 kişi olmak üzere toplam 19 bin 74 kişinin aday adayı müracaatında bulunduğunu hatırlatan Yavuz, yine bu rakamlara yakın aday adaylığı başvurularının olabileceğini öngördüğünü bildirdi.

3 DÖNEM KURALINA TAKILAN 79 BELEDİYE BAŞKANI

Yavuz, biri büyükşehir, biri il, 59´u ilçe ve 18´i belde belediye başkanı olmak üzere mevcut başkanların 79´unun üç dönem kuralına takıldığını belirterek şöyle devam etti: “Bizim tüzüğümüze göre 3 dönem kuralı var ve bu devam etmektedir ancak daha önceki kongrelerin birinde buna ilişkin bir esneme yapılmış ve tüzükteki bu yetki Merkez Karar Yönetim Kurulu´na aktarılmıştı. Dolayısıyla tüzüğümüzdeki bu yasak devam etmektedir ama MKYK´nin de bunu esnetme hakkı ve yetkisi vardır. Kural bu yasağın devam etmesidir ancak MKYK gerek gördüğünde elbette bunu esnetme hakkına sahiptir ama biz bu kural mümkün olduğu ölçüde uygulansın istemekteyiz.”

Aday adayı müracaatlarının sonrasındaki hafta da teşkilat temayül yoklamasının yapılacağına işaret eden Yavuz, “Burada da bir yenilik ortaya koyduk, ilk kez e-Temayül şeklinde gerçekleştirilecek.” dedi. e-Temayül sistemi öncesindeki temayül yoklamalarının uzun bir süre aldığını, 15 gün sayım yaparak gerçekleştirdiklerini anımsatan Yavuz, yeni sistemle tüm Türkiye´de 1 günde bunun yapılacağını ifade etti. Yavuz, “Saat 10.00 ile 16.00 arasında gerçekleşecek olan teşkilat temayül yoklamalarının hemen ardından saat 16´da kapanır kapanmaz inşallah sonuçlar elektronik ortamda tespit edileceği için Sayın Cumhurbaşkanımızın önüne düşmüş olacak.” diye konuştu.

ZAMAN VE KAĞITTAN TASARRUF EDİLECEK

e-Temayül sistemiyle işlemlerin hızlanacağını ve yaklaşık 3 ton kağıt tasarrufu sağlanacağını belirten Yavuz, zaman ve mesai israfını da önlemiş olacaklarını, geçersiz oy olmayacağını ifade etti. Önemli bir sistem kurguladıklarını belirten Yavuz, illerde kurulan kabinlerdeki bilgisayarlar üzerinden temayül yoklamalarının yapılacağını bildirdi.

Sistemin nasıl işleyeceğini de anlatan Yavuz, genel merkezden giden komisyon başkanı ve üyelerinin kimlik kartları karşılığında manyetik kartları dağıtacağını, bu kartların kişiye değil ilçeye uyarlı olacağını söyledi. Yavuz, kartı alan kişinin istediği kabinde oyunu kullanacağını anlattı. Seçim günü ve sonrasını da kapsayacak şekilde bütün süreçleri takvimlendirdiklerini dile getiren Yavuz, takvimin vakti geldikçe kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

TEMAYÜL YOKLAMASI 18 KASIM´DA

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yavuz, bir soru üzerine, milletvekillerinin milletvekilliğinden istifa etmeden müracaatta bulunabileceklerini aktardı. Temayül yoklamasının tarihine ilişkin bir soruya ise Yavuz, “18 Kasım günü yapmayı planlıyoruz. Elbette değişiklik olması mümkündür ama şu anki planlarımızda 18 Kasım olarak geçmiş bulunmaktadır. 18 Kasım Pazar günü 10.00-16.00 saatleri arasında tüm Türkiye´de aynı anda gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Mevcut belediye başkanlarının aday adayı başvurusu yapamayacakları hatırlatılarak bu kişilerin temayülde olup olmayacaklarına yönelik bir soru üzerine ise Yavuz, “Yerel seçimlerdeki temayül yoklamaları milletvekilliği sürecindeki gibi çarşaf liste üzerinden gitmediği için onların temayüle girmesi ve girmemesi gibi bir şey söz konusu değil. Neden? Zaten mevcut belediye başkanlarını soruyoruz, bir anlamda temayüle giriyor.” diye konuştu.

Belediye başkanlığı ile ilgili “Alternatif olarak kimi yazarsınız” diye de yoklamada bir soru sorulacağını söyleyen Yavuz, oy kullanacak kişilerin dilediği kişinin ismini verebileceğini bildirdi. Yavuz, “Belediye başkanlarımız müracaat etmiyor ama temayül yoklamasına katılıyorlar, temayül yoklamasına dahildirler.” dedi.

Kendi öngörülerine göre ilçe seçim kurullarına listelerin teslim edilmesinin şubat ayı ortasını bulacağını ifade eden Yavuz, şu değerlendirmeyi yaptı:“Kamuoyu nezdinde duyulduğu için söylüyorum, MYK ve MKYK´de yine 3 büyükşehre ilişkin Sayın Cumhurbaşkanımız sordular ve kapalı zarf içinde de MKYK ve MYK üyelerimiz görüşlerini bildirdiler. Dolayısıyla biz zaten sürece çok net bir şekilde başladık, hızlı bir şekilde işliyor ama bu müracaat alımından sonra bu iş daha da hızlanacak. Kişisel tahminim Şubat´ın 15´ini bulmadan fotoğraf ortaya çıkacaktır.”

Adaylarla ilgili güvenlik soruşturması olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine ise Yavuz, aday adaylarından istenen belgeleri hatırlatarak “Bir de partinin aday belirlerken işlettiği süreçler ve yaptığı araştırmalar var. O her dönem AK Parti tarafından çok titiz bir şekilde yapılmış bir şeydir, bu dönemde de çok titiz bir şekilde o süreçlerde de gerekli hazırlıklar ve gerekli araştırmalar yapılacaktır.” yanıtını verdi. Yavuz, görevden alınan belediye başkanlarının başvuru yapıp yapamayacaklarına ilişkin de “Uyguladığımız sistemde buna engel bir durum yok.” dedi.

GENEL MERKEZDE İLK BAŞVURU YAPILDI

Yavuz, açıklamasının ardından ilk aday başvurusunun yapılmakta olduğunu belirterek Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusu yapmak üzere parti genel merkezine gelen Gevaş İlçe Belediye Başkanı Sinan Hakan´ın yanına geçti. Yapılan işlemleri izleyen ve işlemler hakkında bilgi veren Yavuz, başvuru aidatlarının genel merkez tarafından toplanmadığını, aidatların ilgili il ya da ilçe başkanlıklarının hesabına yatırıldığını söyledi. Hakan da gazetecilerin soruları üzerine 5 yıldır parti içerisinde bulunduğunu kaydederek başvurusunun hayırlara vesile olmasını diledi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“BAKANLIK OLARAK FEYAT ASYA´YA DESTEK VERECEĞİZ”
“BAKANLIK OLARAK FEYAT ASYA´YA DESTEK VERECEĞİZ”
AK Parti adayı Feyat Asya´nın kent için hazırladığı tüm projelere bakanlık olarak gereken desteği vereceklerini ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bütün Muş´ta, ilçe ve beldelerde kapı kapı dolaşarak insanların gönlüne dokunarak en güzel sonucu almaları gerektiğini vurguladı.
BAKAN VARANK İŞADAMLARI İLE BULUŞTU
BAKAN VARANK İŞADAMLARI İLE BULUŞTU
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir dizi ziyaret ve incelemeler için geldiği Muş´ta sanayici ve oda temsilcileriyle bir araya gelerek, "İstihdamı, üretimi var gücümüzle destekliyoruz. İş ve AŞ söz konusu olduğunda devletimiz tüm imkanlarını seferber ediyor, etmeye devam edecek" dedi.
AK PARTİ İL GENEL MECLİS ÜYELERİ KÖY KÖY DOLAŞIYOR
AK PARTİ İL GENEL MECLİS ÜYELERİ KÖY KÖY DOLAŞIYOR
31 Mart Yerel Seçimler öncesi çalışmalarını aralıksız sürdüren AK Parti Muş İl Genel Meclis Üyesi Adayları, Muş´ta köy köy dolaşarak seçmenle buluşuyor
MHP MİLLETVEKİLİ TAŞDOĞAN, MUŞ´TA
MHP MİLLETVEKİLİ TAŞDOĞAN, MUŞ´TA
MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, "Haçlı ordusu oluyorlar, toplanıyorlar, saldırıyorlar. Ekonomimizle oynuyorlar, insanımızın doğasıyla oynuyorlar, her türlü melaneti yapıyorlar. O gün bu gündür beka sorunumuz var." dedi.
“BELEDİYECİLİK MUŞ´TA FEYAT ASYA´NIN İŞİDİR”
“BELEDİYECİLİK MUŞ´TA FEYAT ASYA´NIN İŞİDİR”
Belediyecilik Muş´ta Cumhur İttifakı´mızın Belediye Başkanı Adayı Feyat Asya´nın işi. Gönül belediyeciliğinin Muş´ta güçlenerek devam etmesi için Feyat Asya kardeşimize gerekli desteği vereceğinize inancım tamdır
“5 YIL İÇİNDE ÇOK ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTIK”
“5 YIL İÇİNDE ÇOK ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTIK”
Muş Belediye Başkanı ve AK Parti Muş Belediye Başkan Adayı Feyat Asya, kent merkezinde esnaf ve vatandaşları ziyaret ediyor. Kentte çeşitli program ve diğer çalışmalarını da gerçekleştiren Başkan Asya, 5 yıl içerisinde önemli çalışmalar yaptığını kaydetti.
BAŞKAN ASYA SAĞLIK ÇALIŞANLARINI UNUTMADI
BAŞKAN ASYA SAĞLIK ÇALIŞANLARINI UNUTMADI
Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen kahvaltı programına katılan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, sağlık çalışanlarına çiçek vererek 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı
AK PARTİ MUŞ MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK MALAZGİRT´TE
AK PARTİ MUŞ MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK MALAZGİRT´TE
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, beraberindeki AK Parti Muş İl Başkanı Rahmetullah Yaktı ile bir dizi incelemelerde bulunmak için Malazgirt´te geldi.
AK PARTİ HASKÖY´DE PROJELERİNİ AÇIKLADI
AK PARTİ HASKÖY´DE PROJELERİNİ AÇIKLADI
AK Parti´nin Hasköy Belediye Başkan Adayı Hikmet Karayel, yoğun katılımın sağlandığı 9 maddeden oluşan seçim manifestosunu açıkladı.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş Durumu

Evlat kokusu, cennet kokusudur.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu