VATANDAŞLARDAN AMATÖR BALIKÇILARA TEPKİ
Gurbetçi hemşehrimiz tatil için geldiği memleketi Muş´ta Murat nehrindeki balık ağı olarak bilinen tırıvırılara takılarak çürüyen balıkları görünce çileden çıktı.
Tarih: 8.8.2019 17:42:46/ 356okunma / 0yorum

Murat nehrinde acemi balıkçıların bıraktıkları kopuk tırı vırıları toplamak için suya giren gurbetçi vatandaş Orhan Arme, "Vicdan sahibi bir insan tırı vırıyı kopuk vaziyette suda bırakmaz. Bu ağlar yıllarca çürümeden suda kalabilir ve sayısız suda yaşayan canlının takılarak çürümesine neden olur. Bu kadar vicdansız bir avcılık, balıkçılık olmaz. Yazıktır günahtır, bu vatandaşlarımıza çağrım usulünde balık avlayın. Arkanızı dönüp gittikten sonra suda yaşayan canlılara zarar verebilecek bu tür materyalleri suda bırakmamaya gayret edin" dedi.

Gurbetçi vatandaştan örnek davranış. Hollanda´da ikamet eden ve her yıl yaz döneminde memleketi Muş´a tatile gelen Orhan Arme adlı vatandaş Murat nehrinde karşılaştığı manzaraya sessiz kalmayarak örnek bir davranış sergiledi. Acemi balık avcılara karşılık tepkisini elbiseleri ile nehre girerek gösteren gurbetçi vatandaş Orhan Arme, avcıların işi bittikten sonra suya attığı ve koptuğu vakit sudan çıkarmak için uğraş vermediği tırı vırı vicdansızlığına dikkat çekmek için nehre girdim dedi.

Kendisinin de zaman zaman avlandığını yeteri kadar avlandıktan sonra fazlasına hiçbir zaman ihtiyaç duymadığını, olduğundan fazla avlanan avcıları her zaman uyarma gereği duyduğunu belirten Orhan Arme, tatil için geldiği memleketinde dikkat çekmek üzere duyarlılık örneği sergilediği Murat köprüsündeki gezisini şöyle anlattı.

Hollanda´da ikamet etmekteyim. Eşim ve çocuklarımla memleketime her yaz döneminde gelirim. Her geldiğim dönemde de karşılaştığım acemi avcıların suda yaşayan canlılara vermiş oldukları zarar gerçekten içler acısı. Murat köprüsünde fotoğraf için çekim yaptığım sırada suda yaklaşık 10 tane içlerinde balıkların ve benzer su canlılarının çürüdüğü tırı vırılar gördüm. İçim acıdı. Tepkimi belirtmek içinde elbiselerimi çıkarmadan nehre girdim. Yaklaşık 10 tane tırı vırı içlerinde çürüyen su canlılarının olduğu ağlar çıkardım. Bu ağlar seneler geçse de suda çürümez ve var oldukça da sudaki canlılara zarar verir. Ne hikmetse bu av ürünleri satış yerlerinde serbest ve su kıyılarında yasak. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Nehrin içinde girip ağlara takılan balıkları çürümüş halde gördüğüm zaman içim acıdı. Bir şey yaparken sonrasını da düşünmek gerek yazık günah insanlık bunun neresinde. Böyle avcılık mı olur. İlgili kurumlara çağrım bütün avcılar eğitimden geçsin. Avlanan kişi kimliksiz, eğitimsiz av yapamasın. Doğaya zarar nitelikte avlananlar cezalandırılsın. Bir şekilde çözüm için doğru adımlar atılsın. Bu vebalin önüne geçmek için bir nebzede olsa girişimde bulunulsun" dedi.

2 BALIK CANLI DİYE 75 EURO CEZA VERDİM

Kendisinin de Hollanda´da zaman zaman avlandığını belirten gurbetçi hemşerimiz Orhan Arme, balık avına gittiğim bir gün balık kovamda yakaladığım 2 adet canlı balık vardı. Hollanda polisi yanıma gelerek beni kontrol etmek istedi. Balık kovama baktığı zaman 2 canlı balığı kovamda gördükten sonra bana ceza keseceğini söyledi. Sebebini sorunca bir balık canlı iken ikinci bir balığı yakalayamazmışım. Emin olun bu uygulama çok hoşuma gitti ve cezama razı oldum. Burada yapılanın ne anlama geldiğini hepimiz idrak edebiliriz her halde. Benimde memleketime böyle bir nizam ve uygulama gelsin. İnsanlar doğaya ve doğada yaşayan canlılara nasıl davranılacağını öğrensin. Belki o gün oraların uygulamalarına yabancı olmamdan dolayı ceza yemiş olabilirim ama sonrasında ise ne zaman avlanmaya gitsem hep belirtilenlere uyarak usulüne göre av yaptım. Bizim buradaki avlanan vatandaşlarımız ise çok balık tutmak yada çok hayvan öldürmeyi marifet olarak görüyor, bence zihniyet değişimine gerek var. Kendimizi sorgulamalıyız doğada yaşayan ve biz insanlara Allah´ın ikramı olarak sunulan varlıklara karşı en az zararı verelim. Bu birazda vicdan ve merhamet meselesi" diye konuştu.

GURBETÇİ VATANDAŞA HEMŞERİLERİNDEN TEŞEKKÜR

Murat nehrindeki tırı vırıları çıkardıktan sonra dikkat çeken gurbetçi vatandaşın bu olumlu davranışı çevredeki vatandaşların takdiri ile karşılanırken, gurbetçi vatandaşa teşekkür eden vatandaşlar, bu örnek bir yaklaşım ve hepimizi utandıran bir hareket. Sudan çıkarılan tırı vırıların içinde çürümüş vaziyetteki balıklar, yengeç ve kaplumbağa hepimizin içini acıttı. Yetkili mercilerden buralarda denetim ekipleri kurmalarını istiyoruz. Bu ağların sudan çıkarılması için her yıl bu gurbetçi arkadaşımızın gelmesimi gerekir. Bu ağları suda bırakan vicdansız avcıları şiddetle kınıyor. Örnek harekette bulunarak sudaki ağları çıkaran değerli gurbetçi hemşerimize de çevre bilincine olan ilgisinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz" dediler.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
Engellilere yönelik Muş Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) tarafından "Mesleki Eğitim" projesi kapsamında açılan tekstil kursunun açılışını yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Cumhurbaşkanının bu konuda talimatlarının olduğunu belirterek “Bugün açılan kursta proje kapsamında 10 engelli çalışacak. Proje bittikten sonra 2 engelli burada sürekli iş sahibi olacak. Bu firmamızda İŞ-KUR desteğiyle yaklaşık 200 kişi çalışıyor” dedi
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
Muş İl Jandarma Komutanlığı´na bağlı Trafik Timleri, ülke geneli eş zamanlı olarak gerçekleştirilen alkol denetimlerinde 134 araç sürücüsünü denetleyerek kurallara uymayanlara para cezası uyguladı.
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
Muş Kızılay Kan Bağışı Merkezi, kan bağış otobüsü ile kampanyasına devam ediyor. Vatandaşları kan bağışına beklediklerini belirten Dr. Ahmet Kotan, kan bağışının sağlık açısından önemli olduğunu söyledi
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Bankacılık Sistemine Yönelik Ücretlere İlişkin Düzenlemeler ile ilgili olarak üyelerden gelen istekler ve talepler yine üyelerimizin menfaatlerini korumak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne (TOBB) iletildiğini belirtti.
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
Gebze´de düzenlenen Gebze Belediyesi ile Malazgirt Belediyesi Kardeş Belediye Protokolü tanıtım toplantısı Gebze Ticaret Odası ev sahipliğinde, kalabalık bir davetli grubunun katılımıyla gerçekleştirildi.
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Meclis Başkanı Talip Devrim, yatırım programına alınan 500 yataklı hastane ile ilgili olarak açıklamalarda bulunarak “Nereye kurulursa Muş´a daha fazla katkısı olur, nereye kurulursa şehrin gelişimine etki eder, nereye kurulursa daha iyi olur bu ve benzer konularda toplumun tüm kesimleri fikirlerini beyan etmelidir ve doğru yer tespit edilmelidir” dedi
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kadınlara Kadın Acil Destek İhbar Sistemi´ni (KADES) tanıttı.
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ülke genelinde eş zamanlı başlatılan denetim seferberliği kapsamında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri gerçekleştirmektedir. Muş´ta rutin denetimler dışında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri uygulaması ilimiz genelinde 22 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecektir.
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Muş Durumu

Aşk bir güneşe benzer, aşık olmayan gönül bir katı taşa benzer.

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu