VATANDAŞLARDAN AMATÖR BALIKÇILARA TEPKİ
Gurbetçi hemşehrimiz tatil için geldiği memleketi Muş´ta Murat nehrindeki balık ağı olarak bilinen tırıvırılara takılarak çürüyen balıkları görünce çileden çıktı.
Tarih: 8.8.2019 17:42:46/ 274okunma / 0yorum

Murat nehrinde acemi balıkçıların bıraktıkları kopuk tırı vırıları toplamak için suya giren gurbetçi vatandaş Orhan Arme, "Vicdan sahibi bir insan tırı vırıyı kopuk vaziyette suda bırakmaz. Bu ağlar yıllarca çürümeden suda kalabilir ve sayısız suda yaşayan canlının takılarak çürümesine neden olur. Bu kadar vicdansız bir avcılık, balıkçılık olmaz. Yazıktır günahtır, bu vatandaşlarımıza çağrım usulünde balık avlayın. Arkanızı dönüp gittikten sonra suda yaşayan canlılara zarar verebilecek bu tür materyalleri suda bırakmamaya gayret edin" dedi.

Gurbetçi vatandaştan örnek davranış. Hollanda´da ikamet eden ve her yıl yaz döneminde memleketi Muş´a tatile gelen Orhan Arme adlı vatandaş Murat nehrinde karşılaştığı manzaraya sessiz kalmayarak örnek bir davranış sergiledi. Acemi balık avcılara karşılık tepkisini elbiseleri ile nehre girerek gösteren gurbetçi vatandaş Orhan Arme, avcıların işi bittikten sonra suya attığı ve koptuğu vakit sudan çıkarmak için uğraş vermediği tırı vırı vicdansızlığına dikkat çekmek için nehre girdim dedi.

Kendisinin de zaman zaman avlandığını yeteri kadar avlandıktan sonra fazlasına hiçbir zaman ihtiyaç duymadığını, olduğundan fazla avlanan avcıları her zaman uyarma gereği duyduğunu belirten Orhan Arme, tatil için geldiği memleketinde dikkat çekmek üzere duyarlılık örneği sergilediği Murat köprüsündeki gezisini şöyle anlattı.

Hollanda´da ikamet etmekteyim. Eşim ve çocuklarımla memleketime her yaz döneminde gelirim. Her geldiğim dönemde de karşılaştığım acemi avcıların suda yaşayan canlılara vermiş oldukları zarar gerçekten içler acısı. Murat köprüsünde fotoğraf için çekim yaptığım sırada suda yaklaşık 10 tane içlerinde balıkların ve benzer su canlılarının çürüdüğü tırı vırılar gördüm. İçim acıdı. Tepkimi belirtmek içinde elbiselerimi çıkarmadan nehre girdim. Yaklaşık 10 tane tırı vırı içlerinde çürüyen su canlılarının olduğu ağlar çıkardım. Bu ağlar seneler geçse de suda çürümez ve var oldukça da sudaki canlılara zarar verir. Ne hikmetse bu av ürünleri satış yerlerinde serbest ve su kıyılarında yasak. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Nehrin içinde girip ağlara takılan balıkları çürümüş halde gördüğüm zaman içim acıdı. Bir şey yaparken sonrasını da düşünmek gerek yazık günah insanlık bunun neresinde. Böyle avcılık mı olur. İlgili kurumlara çağrım bütün avcılar eğitimden geçsin. Avlanan kişi kimliksiz, eğitimsiz av yapamasın. Doğaya zarar nitelikte avlananlar cezalandırılsın. Bir şekilde çözüm için doğru adımlar atılsın. Bu vebalin önüne geçmek için bir nebzede olsa girişimde bulunulsun" dedi.

2 BALIK CANLI DİYE 75 EURO CEZA VERDİM

Kendisinin de Hollanda´da zaman zaman avlandığını belirten gurbetçi hemşerimiz Orhan Arme, balık avına gittiğim bir gün balık kovamda yakaladığım 2 adet canlı balık vardı. Hollanda polisi yanıma gelerek beni kontrol etmek istedi. Balık kovama baktığı zaman 2 canlı balığı kovamda gördükten sonra bana ceza keseceğini söyledi. Sebebini sorunca bir balık canlı iken ikinci bir balığı yakalayamazmışım. Emin olun bu uygulama çok hoşuma gitti ve cezama razı oldum. Burada yapılanın ne anlama geldiğini hepimiz idrak edebiliriz her halde. Benimde memleketime böyle bir nizam ve uygulama gelsin. İnsanlar doğaya ve doğada yaşayan canlılara nasıl davranılacağını öğrensin. Belki o gün oraların uygulamalarına yabancı olmamdan dolayı ceza yemiş olabilirim ama sonrasında ise ne zaman avlanmaya gitsem hep belirtilenlere uyarak usulüne göre av yaptım. Bizim buradaki avlanan vatandaşlarımız ise çok balık tutmak yada çok hayvan öldürmeyi marifet olarak görüyor, bence zihniyet değişimine gerek var. Kendimizi sorgulamalıyız doğada yaşayan ve biz insanlara Allah´ın ikramı olarak sunulan varlıklara karşı en az zararı verelim. Bu birazda vicdan ve merhamet meselesi" diye konuştu.

GURBETÇİ VATANDAŞA HEMŞERİLERİNDEN TEŞEKKÜR

Murat nehrindeki tırı vırıları çıkardıktan sonra dikkat çeken gurbetçi vatandaşın bu olumlu davranışı çevredeki vatandaşların takdiri ile karşılanırken, gurbetçi vatandaşa teşekkür eden vatandaşlar, bu örnek bir yaklaşım ve hepimizi utandıran bir hareket. Sudan çıkarılan tırı vırıların içinde çürümüş vaziyetteki balıklar, yengeç ve kaplumbağa hepimizin içini acıttı. Yetkili mercilerden buralarda denetim ekipleri kurmalarını istiyoruz. Bu ağların sudan çıkarılması için her yıl bu gurbetçi arkadaşımızın gelmesimi gerekir. Bu ağları suda bırakan vicdansız avcıları şiddetle kınıyor. Örnek harekette bulunarak sudaki ağları çıkaran değerli gurbetçi hemşerimize de çevre bilincine olan ilgisinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz" dediler.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
Muş´ta ilkokulu öğrencileri, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´na komando marşı okuyarak destek verdi.
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
Bulanık ilçesine bağlı Gölköy İlk ve Ortaokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, öğretmenlere önerilerde bulunarak “Bizlere emanet edilen çocuklarımıza bir anne ve bir baba gibi kucaklayıp en iyi şekilde şekillendirmeliyiz. İnsan yetiştirmek ve geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Sevgi olmadan hiçbir şey olmaz. Sevgi olmazsa lezzetti ve tadı olmaz. Bu mesleğe sevgimizi katmalıyız” dedi
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
Muş´ta esnaf ziyaretlerini aralıksız sürdüren Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberindeki heyet, sorunları dinleyerek gençlerin istihdam edilmesi için gayretlerde bulunduklarını söylediler.
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya Sunay Mahallesi Kurtuluş Caddesindeki altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Asya incelemeler sırasında ziyaret ettiği esnafları proje hakkında bilgilendirdi.
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 2019- 2020 eğitim öğretim yılında ilk ve ortaokullarda aşı taramasına başladı.
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
Muş´ta dengbejlik kültürünü yaşatan dengbejler, köy ve beldeleri ziyaret ederek türküler seslendiriyorlar.
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
Muş Belediyesi bu yıl üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin Muş´a adaptasyonunu sağlamak, tarihi ve turistik yerleri tanıtmak amacıyla belirli periyotlarda şehir turu düzenliyor
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
Merkez Vali Adil Yazar İlköğretim Okulu öğrenci velilerine çocuklarının akademik ve sosyal gelişimlerine yönelik bilgiler verildi.
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
Muş´ta, Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın ‘Damla Projesi´ gönüllüleri, köy okullarını boyayarak çeşitli eğitsel çizgi film karakterleri ile çiçek gibi yaptılar. Gönüllü üniversite öğrencileri, amaçlarının köy okullarındaki çocukların gönüllerine dokunmak istediklerini belirttiler
DOLAR
5.8806
EURO
6.5255
Muş Durumu

Ne irfandır veren Ahlâka yükseklik ne vicdandır, Fazilet Hissi insanlarda ancak Allah korkusundandır.

M.AKİF ERSOY
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu