UZMANDAN TERCİH UYARISI! ´TERCİH YAPARKEN ÖNEMLİ OLAN PUAN DEĞİL...´
Milyonlarca öğrencinin beklediği YKS sonuçları, gece saatlerinde açıklandı. YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan tercih sürecinde öğrenciler nelere dikkat etmeli? Stratejik tercih nasıl olur? Eğitim Uzmanı Burçak Özel, tercih süreçlerinde dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı. Özel, "Tercih yaparken önemli olan puan değil, sıralamalardır. Çünkü her sene sınava giren öğrencilerin sayıları değişiyor, kontenjanlarda artış veya azalma olabiliyor." dedi
Tarih: 18.7.2019 17:46:48/ 771okunma / 0yorum

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), gece saatlerinde YKS sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Peki, öğrenciler tercih yaparken hangi hususlara dikkat etmeli? Stratejik tercih nasıl olur? Gazetecilere konuşan Eğitim Uzmanı Burçak Özel, öğrencilerin tercih bandı oluşturmaları gerektiğini vurguladı. Özel, “Eşit ağırlıklı öğrencilerin sıralamalarının içerisinde sayısal öğrenciler de var. Bu yüzden 190 bin eşit ağırlık sıralaması gelen bir öğrenci, 120 bin bandından başlayarak tercih sıralaması yapabilir. Böylelikle önündeki sayısal öğrencilerin sıralamalarını çıkarmış olabilir.” ifadelerini kullandı.

“PUANA DEĞİL, SIRALAMAYA BAKILMALI”

Tercih yaparken sıralamaya bakmanın sağlıklı sonuçlar verdiğini belirten Burçak Özel, “Öğrencilerin 24 tercih hakkı var. Bunların hepsini doldurmak zorunda değiller. Tercih yaparken önemli olan puan değil, sıralamalardır. Çünkü her sene sınava giren öğrencilerin sayıları değişiyor, kontenjanlarda artış veya azalma olabiliyor. Bu yüzden tercih yaparken sıralamaya bakmak çok sağlıklı sonuçlar veriyor.” şeklinde konuştu.

“ÖLÜ TERCİH KAVRAMI YOKTUR”

Ölü tercih konusunun yıllardan beri gelen bir söylenti olduğuna dikkat çeken Özel, şunları kaydetti: “Ölü tercih diye bir kavram yoktur. Şöyle bir durum vardır… Bir öğrenci 3 tane yer istiyor; 15 binlik, 18 binlik, 20 binlik. En çok istediği bölüm ve üniversite ise 18 binlik bir yerde. Tercih sıralamasında herkes 15 bin, 18 bin, 20 bin diye sıralar. Biz diyoruz ki öğrenci en çok istediği bölümü öne yazabilir. Daha sonra isterse altına 15 binlik bölümü ya da 20 binliği yazabilir. Bu kesinlikle ölü bir tercih olmuyor. 18 binlik tercihte boş kontenjan varsa öğrenci buraya yerleşebilir. Öğrencilere tavsiyem, en çok istediğiniz bölümü ve üniversiteyi ilk başa yazmaları ve daha sonra yerleri sıralamaları.”

“TERCİH ARALIĞI BÖLÜMLERE GÖRE DEĞİŞİR”

Öğrencilerin bu dönemde kendilerine tercih bandı oluşturmaları gerektiğini öneren Özel, “Tercih aralığı eşit ağırlık, sayısal ve sözel olarak değişir. Eşit ağırlıklı öğrenciler için bant aralığı daha fazla olabilir, çünkü sayısal öğrenciler de var. AYT´de sayısal öğrenciler sadece matematik yaparak eşit ağırlık öğrencilerini geçebiliyor.” diye konuştu.

Eşit ağırlıklı öğrencilerin sıralamalarının içerisinde sayısal öğrenciler de bulunduğunu aktaran Burçak Özel, “Bu yüzden 190 bin eşit ağırlık sıralaması gelen bir öğrenci, 120 bin bandından başlayarak tercih sıralaması yapabilir. Böylelikle önündeki sayısal öğrencilerin sıralamalarını çıkarmış olabilir. Burada önemli olan bölümlerin popülerliğidir. Çünkü popüler olan bölümlerin sıralamalarında çok fazla oynama olmuyor.” ifadelerini kullandı.

“OKUL PUANI, ÜNİVERSİTE SINAVLARINDA ÇOK KIYMETLİ”

Okul puanın sıralamalar konusunda çok önemli olduğunu dile getiren Özel, “Okul puanı çok önemli, çünkü ham puanın üzerine ekleniyor. Üniversite sınavlarında bir puan bile çok kıymetli. Diyelim ki öğrenci bir bölümü yazdı ama istediği bölüm gelmedi, bu yüzden kayıt olamadı, ertesi sene sınava hazırladığında okul puanı ham puanına eklenir. Fakat öğrenci tercih yaptı, yaptığı tercihi de kazandı ama okula kayıt yaptırmadıysa okul puanı yarıya düşer. Bu yüzden tercih yaparken çok dikkat edilmesi gerekiyor.” diyerek sözlerini tamamladı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİNE DAİR BİLGİLER SUNULDU
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİNE DAİR BİLGİLER SUNULDU
Adil Yazar İlköğretim okulundan düzenlenen geniş katılımlı veli toplantısında konuşan Okul Müdürü Arzu Uslu, öğrenci velilerine çocuklarının akademik ve sosyal gelişimlerine ilişkin çeşitli bilgiler sundu.
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN OKULLARI ZİYARET ETTİ
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN OKULLARI ZİYARET ETTİ
Muş İl Millî Eğitim Müdürü Emin Engin, Muş Merkez köy okullarda incelemelerde bulunarak, okulların eğitim ve öğretim durumu hakkında bilgi aldı, öğretmenler ile bir araya gelerek 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı çalışmaları hakkında tecrübe paylaşımı ve tavsiyelerde bulundu.
MŞÜ´DE KALİTE KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
MŞÜ´DE KALİTE KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Yükseköğretim Kalite Kurulu ekibince denetimden geçirilmesi üzerine bir toplantı gerçekleştirildi.
MŞÜ´DE ULUSLARARASI TARIM KONGRESİNE HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR
MŞÜ´DE ULUSLARARASI TARIM KONGRESİNE HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR
Daha Önce birçok Uluslararası kongre ve çalıştaya ev sahipliği yapan Muş Alparslan Üniversitesi, Uluslararası Muş Ovası Tarım kongresine hazırlıklarına devam ediyor.
KIRTASİYELER DE SEZON CANLILIĞI BAŞLADI
KIRTASİYELER DE SEZON CANLILIĞI BAŞLADI
Muş´ta yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılama telaşına kapılan veliler soluğu kırtasiyeler ve okul üniformalarının satışlarının yapıldığı yerlerde aldı.
MŞÜ´DE “MUŞ PROJE EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI”
MŞÜ´DE “MUŞ PROJE EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI”
Muş Alparslan Üniversitesinde (MŞÜ) TÜBİTAK -2237/B proje eğitimi etkinliklerini destekleme programı kapsamında “Muş Proje Eğitimi Çalıştayı” düzenlenecek.
SENE BAŞI VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
SENE BAŞI VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Okul Yöneticileri 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Sene Başı Hazırlık Çalışmaları Gözden Geçirilmesi ve Değerlendirilmesi Toplantısı Yaptı.
OKUL MÜDÜRLERİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ
OKUL MÜDÜRLERİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Okul Müdürleri toplantısında katılımcı okul müdürlerine yönelik çeşitli uyarılarda bulunarak eğitim kalitesinin yükseltilmesi için okul müdürleri ile istişare toplantısı gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, özellikle projelere ağırlık verilmesini istedi.
ÜCRETLİ ÖĞRETMEN BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR
ÜCRETLİ ÖĞRETMEN BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR
2019-2020 eğitim öğretim yılı ücretli öğretmen görevlendirilmesi son başvuru tarihi 3 Eylül Salı günü sona eriyor
DOLAR
5.9103
EURO
6.5174
Muş Durumu

En büyük ibadet topluma hizmet etmetir…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu