UZMANDAN TERCİH UYARISI! ´TERCİH YAPARKEN ÖNEMLİ OLAN PUAN DEĞİL...´
Milyonlarca öğrencinin beklediği YKS sonuçları, gece saatlerinde açıklandı. YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan tercih sürecinde öğrenciler nelere dikkat etmeli? Stratejik tercih nasıl olur? Eğitim Uzmanı Burçak Özel, tercih süreçlerinde dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı. Özel, "Tercih yaparken önemli olan puan değil, sıralamalardır. Çünkü her sene sınava giren öğrencilerin sayıları değişiyor, kontenjanlarda artış veya azalma olabiliyor." dedi
Tarih: 18.7.2019 17:46:48/ 1528okunma / 0yorum

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), gece saatlerinde YKS sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Peki, öğrenciler tercih yaparken hangi hususlara dikkat etmeli? Stratejik tercih nasıl olur? Gazetecilere konuşan Eğitim Uzmanı Burçak Özel, öğrencilerin tercih bandı oluşturmaları gerektiğini vurguladı. Özel, “Eşit ağırlıklı öğrencilerin sıralamalarının içerisinde sayısal öğrenciler de var. Bu yüzden 190 bin eşit ağırlık sıralaması gelen bir öğrenci, 120 bin bandından başlayarak tercih sıralaması yapabilir. Böylelikle önündeki sayısal öğrencilerin sıralamalarını çıkarmış olabilir.” ifadelerini kullandı.

“PUANA DEĞİL, SIRALAMAYA BAKILMALI”

Tercih yaparken sıralamaya bakmanın sağlıklı sonuçlar verdiğini belirten Burçak Özel, “Öğrencilerin 24 tercih hakkı var. Bunların hepsini doldurmak zorunda değiller. Tercih yaparken önemli olan puan değil, sıralamalardır. Çünkü her sene sınava giren öğrencilerin sayıları değişiyor, kontenjanlarda artış veya azalma olabiliyor. Bu yüzden tercih yaparken sıralamaya bakmak çok sağlıklı sonuçlar veriyor.” şeklinde konuştu.

“ÖLÜ TERCİH KAVRAMI YOKTUR”

Ölü tercih konusunun yıllardan beri gelen bir söylenti olduğuna dikkat çeken Özel, şunları kaydetti: “Ölü tercih diye bir kavram yoktur. Şöyle bir durum vardır… Bir öğrenci 3 tane yer istiyor; 15 binlik, 18 binlik, 20 binlik. En çok istediği bölüm ve üniversite ise 18 binlik bir yerde. Tercih sıralamasında herkes 15 bin, 18 bin, 20 bin diye sıralar. Biz diyoruz ki öğrenci en çok istediği bölümü öne yazabilir. Daha sonra isterse altına 15 binlik bölümü ya da 20 binliği yazabilir. Bu kesinlikle ölü bir tercih olmuyor. 18 binlik tercihte boş kontenjan varsa öğrenci buraya yerleşebilir. Öğrencilere tavsiyem, en çok istediğiniz bölümü ve üniversiteyi ilk başa yazmaları ve daha sonra yerleri sıralamaları.”

“TERCİH ARALIĞI BÖLÜMLERE GÖRE DEĞİŞİR”

Öğrencilerin bu dönemde kendilerine tercih bandı oluşturmaları gerektiğini öneren Özel, “Tercih aralığı eşit ağırlık, sayısal ve sözel olarak değişir. Eşit ağırlıklı öğrenciler için bant aralığı daha fazla olabilir, çünkü sayısal öğrenciler de var. AYT´de sayısal öğrenciler sadece matematik yaparak eşit ağırlık öğrencilerini geçebiliyor.” diye konuştu.

Eşit ağırlıklı öğrencilerin sıralamalarının içerisinde sayısal öğrenciler de bulunduğunu aktaran Burçak Özel, “Bu yüzden 190 bin eşit ağırlık sıralaması gelen bir öğrenci, 120 bin bandından başlayarak tercih sıralaması yapabilir. Böylelikle önündeki sayısal öğrencilerin sıralamalarını çıkarmış olabilir. Burada önemli olan bölümlerin popülerliğidir. Çünkü popüler olan bölümlerin sıralamalarında çok fazla oynama olmuyor.” ifadelerini kullandı.

“OKUL PUANI, ÜNİVERSİTE SINAVLARINDA ÇOK KIYMETLİ”

Okul puanın sıralamalar konusunda çok önemli olduğunu dile getiren Özel, “Okul puanı çok önemli, çünkü ham puanın üzerine ekleniyor. Üniversite sınavlarında bir puan bile çok kıymetli. Diyelim ki öğrenci bir bölümü yazdı ama istediği bölüm gelmedi, bu yüzden kayıt olamadı, ertesi sene sınava hazırladığında okul puanı ham puanına eklenir. Fakat öğrenci tercih yaptı, yaptığı tercihi de kazandı ama okula kayıt yaptırmadıysa okul puanı yarıya düşer. Bu yüzden tercih yaparken çok dikkat edilmesi gerekiyor.” diyerek sözlerini tamamladı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI I. DÖNEM SONU KARNE DAĞITIM TÖRENİ YAPILDI
2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI I. DÖNEM SONU KARNE DAĞITIM TÖRENİ YAPILDI
Merkez Ertuğrul Gazi İlkokulunda 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı 1. Dönem yarıyıl karne dağıtım programı düzenlendi.
MİLLİ EĞİTİMDE YILSONU TOPLANTISI
MİLLİ EĞİTİMDE YILSONU TOPLANTISI
Milli Eğitim Müdürü Emin Engin Başkanlığında Merkez Okul Müdürleri İle 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı I. Dönem sonu değerlendirme toplantısı yapıldı.
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NDE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NDE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
İl Milli Eğitim Müdür Emin Engin Başkanlığında 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem Sonu Ocak ayı değerlendirme toplantısı yapıldı
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NDE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NDE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
İl Milli Eğitim Müdür Emin Engin Başkanlığında Aralık ayı değerlendirme toplantısı yapıldı
MUŞ TÜRK TELEKOM ORTAOKULU REHBERLİK ÖĞRETMENİ FATMANUR YILMAZ İLİMİZİ KONYA´DA TEMSİL ETTİ.
MUŞ TÜRK TELEKOM ORTAOKULU REHBERLİK ÖĞRETMENİ FATMANUR YILMAZ İLİMİZİ KONYA´DA TEMSİL ETTİ.
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Konya Valiliği, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde Mevlânâ´nın 746. Vuslat yıl dönümünde Şeb-i Arus haftası için düzenlenen alanında başarılarıyla adını duyurmuş 81 ilden 81 öğretmen Konya´ ya davet edildi.
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ENGİN´DEN ÖĞRENCİLERE HEDİYE
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ENGİN´DEN ÖĞRENCİLERE HEDİYE
Muş İl Millî Eğitim Müdürü Emin Engin, Muş Merkez okulları ve köy okullarında incelemelerde bulunarak, okulların eğitim ve öğretim durumu hakkında bilgi aldı, sınıfları gezerek öğrencilerle ders etkinliğine katıldı, öğrencilere çeşitli hediyeler dağıttı.
MUŞ´TA “HAYDİ HEP BİRLİKTE AÇIK HAVADA ÖĞRENELİM” PROJESİ
MUŞ´TA “HAYDİ HEP BİRLİKTE AÇIK HAVADA ÖĞRENELİM” PROJESİ
Kale İlkokulu tarafından açılan stant ile “Haydi Hep birlikte açık havada öğrenelim” projesi tanıtıldı
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
İl Milli Eğitim Müdür Emin Engin Başkanlığında Aylık Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.
YÖNETİCİ GELİŞİM EYLEM PLANI TOPLANTISI YAPILDI
YÖNETİCİ GELİŞİM EYLEM PLANI TOPLANTISI YAPILDI
il/ilçe Anadolu İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokul Müdürlerinin katılımı ile Yönetici Gelişim Programı Kasım ayı eylem planı toplantısı gerçekleştirildi
DOLAR
5.8564
EURO
6.5172
Muş Durumu

İnsanın kanadı, gayretidir.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu