ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİLER GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞU EĞİTİMİ ALDI
Muş Alparslan Üniversitesi Okçuluk Topluluğu üyesi öğrencileri, Okçular Vakfı´nın, “Türk Okçuluğu Üniversitede” projesi kapsamında 11 üniversiteden 50 üniversite öğrencisiyle birlikte beş gün süren "Geleneksel Türk Okçuluğu" eğitim programına katıldı.
Tarih: 8.2.2019 18:11:49/ 180okunma / 0yorum

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi Okçuluk Topluluğu üyesi öğrencileri, Okçular Vakfı´nın, “Türk Okçuluğu Üniversitede” projesi kapsamında birlikte beş gün süren "Geleneksel Türk Okçuluğu" eğitim programına katıldı.

Okçuluk Topluluğu Danışmanı Dr. Esra Çıplak, Geleneksel Türk Okçuluğu eğitimine katılan Serdar Gündoğdu, Umut Yalçın, Muhammed Eren Ortakaya, Yusuf Salmazzem ve Beytullah Çelebi isimli öğrencilerimizin, profesyonel bir ekipten aldıkları teorik ve uygulamalı eğitimde öğrendiklerini, diğer arkadaşlarına da aktaracağını söyledi.

Dr. Çıplak, ilki geçen yıl düzenlenen ve kendisinin de katıldığı Geleneksel Türk Okçuluğu eğitimlerinde okçuluğun sadece teknik yönü üzerinde durulmadığını söyledi. Söz konusu eğitimde ok ve yay kültürünün adap yönüyle de ele alındığına dikkat çeken Dr. Çıplak, “Okmeydanı Okçular Tekkesinin manevi iklimi ve vakfın misafirperverliği ile özgün bir karaktere sahip olan bu eğitimin faydası, üniversitemizin müsabakalarda temsil edilmesi ve öğrencilerimizin elde edecekleri başarılarla tezahür edecektir.” dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZ OK YAPIMINI ÖĞRENDİ

Tarih Bölümü öğrencimiz, Okçuluk Topluluğu Başkanı Serdar Gündoğdu Geleneksel Türk Okçuluğu eğitimine, Okçular Vakfı´nın daveti üzerine üniversitemiz adına 28 Ocak - 1 Şubat tarihleri arasında katılarak; geleneksel yay kullanımı, yay çeşitleri, yayın ve okun bölümleri, yayların ve okların malzemeleri ve yapım aşamaları hakkında bilgi alarak, ok yapımını bizzat gerçekleştirdiklerini söyledi.

Okçular Vakfı´nın yurt içindeki ve dışındaki çalışmaları, puta okçuluğu, menzil okçuluğu ve geleneksel okçuluğun yaygınlaşması için yürüttüğü çalışmaların da anlatıldığı eğitimlerde, okçuluğun tarihi gelişimi, önemli kemankeşler ve kemankeşlik terimleri hakkında bilgi sahibi olduklarını ifade eden Gündoğdu, “Ankara, Afyonkarahisar, Antalya, Bitlis, Erzurum, Karabük ve Konya illerindeki üniversitelerinden arkadaşlarla birlikte bu faydalı eğitime katılma fırsatını bize de sundukları için Okçular Vakfı´na, Rektörümüz Fethi Ahmet Polat´a, bize her konuda öncülük eden topluluk danışmanımız Dr. Esra Çıplak´a, antrenörlerimize ve bütün vakıf personeline teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Tarih Bölümü öğrencimiz, Okçuluk Topluluğu üyesi Umut Yalçın´ın “Geleneksel Türk Okçuluğu” eğitimine ilişkin izlenimleri: “Bir haftalık Geleneksel Türk Okçuluğu eğitim programına Muş Alparslan Üniversitesi adına iştirak ettik. Okçular Vakfı´na girdiğimiz ilk andan itibaren çok sıcak bir yaklaşımla karşılandık; diğer üniversitelerden gelen arkadaşlarla tanıştık ve iki erkek, bir de kızların oluşturduğu sınıf olmak üzere üç sınıfta hemen eğitime başladık.

Eğitimin ilk günü ile son gününü kıyasladığımda bana son derece katkısının olduğunu söyleyebilirim. Konakladığımız yer ve eğitim aldığımız alan oldukça güzeldi. Eğitim boyunca Okçular Vakfı yöneticileri ile de tanışma fırsatımız oldu. Eğitimimizin ilk gününün akşamında Vakfın genel kurul üyesi Yusuf İmamoğlu ile bir araya gelerek hasbihal ettik.

Vakıftaki eğitimciler alanlarında son derece bilgiliydi. Mümkün mertebe hocalara hususi sualler sorduk. Aldığımız her cevapla kendimizi biraz daha düzelttik. Beş günlük eğitim süresince günlük olarak ortalama 4-5 saat talim gördük. İlk olarak ısınma hareketleri sonra açma ve germe hareketleri yaparak vücudumuzu atış yapmaya hazırladık. Atış yapmadan önce gerekli taktik, teknik ve direktifleri antrenörlerimizden alarak atışlara geçtik. Eğitim süresince bir faaliyet yapılmadan önce toplanıp istişare edilerek bizlerin de fikrinin alınması benim ayrıca hoşnut olduğum bir uygulama oldu.

Son iki günde, arkadaşlarla aramızda ufak çaplı bir yarışma yaptık. Her grupta iki kişi olmak kaidesiyle 7-8 grup olarak yarıştık. Benim grubum ilk turda ikinci, ikinci turda ise birinci oldu. Bu sonuçlar benim için mutluluk vericiydi.

Okçular Vakfında almış olduğumuz eğitimin hatırası olarak bizlere Katılım Belgesi verdiler ve kitaplar hediye ettiler. Hediye ettikleri kitaplar arasında daha önce almak isteyip de alamadığım kitaplar olmasına ayrıca çok sevindim. Aldığımız eğitim gerçekten verimliydi ve Okçular Vakfı da bizleri çok iyi bir şekilde ağırladı. Bu eğitim sürecinde üzerimizde emeği olan herkese teşekkür ederim.”

Hemşirelik Bölümü öğrencimiz, Okçuluk Topluluğu üyesi Muhammed Eren Ortakaya´nın “Geleneksel Türk Okçuluğu” eğitimine ilişkin izlenimleri: “Eğitime katıldığımız ilk günden itibaren, Sultan Alparslan´ın diyarından geldiğimiz için bize özel bir ilgi gösterildi. Gerek çalışma ortamımız gerek konakladığımız mekân, gayet güzel ve yeterliydi. Vakıf yetkilileri bizim üniversitedeki geleneksel okçulukla ilgili ihtiyaçlarımızı, görüşlerimizi dinleyip imkânlar ölçüsünde ellerinden gelen desteği vereceklerini söylediler.

İlk gün, tanışma, sınıflara ayrılma, derece ve teknik yeterliliklerin belirlenmesi, bizim geleneksel okçuluk hakkındaki görüşlerimizin dinlenmesi ile tamamlandı. İkinci gün, oklarda kullanılan malzemeler hakkında bilgi verildi ve teknik becerisi yeterli olanlar uzun mesafe atışlara başladı. Üçüncü gün, Okmeydanı Okçular Tekkesi´nin gezdirilmesi, müzenin tanıtılması, Okçuluk Araştırmaları Enstitüsünde Türk okçuluğunun tarihi hakkında hasbihal edilmesi ve seri atışlar şeklinde devam etti.

Dördüncü gün, isteğimiz üzerine her üniversiteden bir veya iki temsilci atölyede ok yapımı hakkında bilgi almak için atölye derslerine başladı. Ben de bu atölye derslerine katılma fırsatı buldum. Önce kullanılan malzemeler sonra da ok çeşitleri olan menzil okları, darp okları, puta okları tanıtıldı. Ok yapımında kullanılan temren çeşitleri, gez çeşitleri, tüy çeşitleri, tutkal ve yapıştırıcı malzemeler, vernikler; bu malzemelerin neden kullanıldığı, ok atılırken yaptıkları etkiler, oka ivme kazandırmak için verilen şekiller üzerinde duruldu. Daha sonra herkesin kendi okunu yapması sağlandı ki bu benim için çok güzel bir deneyimdi.

Beşinci gün öğleden önce, adi gez yapımı anlatıldı ve herkesin yapması sağlandı. Adi gez yaparken sedir ağacının yontulması sonucu açığa çıkan koku ve bu anda hissettiğim mutluluğu tarif etmem mümkün değil. Öğleden sonra İstiklal Caddesi´nde yürüyüş ve Galata Kulesi gezisi yapıldı.

Sonuç olarak hem atış talimlerinin ve atölye derslerinin, hem de başka şehirlerden gelen okçu arkadaşlarla ve Vakıf yetkilileriyle tanışmanın ve tabii ki gezilerin bana çok faydasının olduğunu düşünüyorum. Bize bu güzel imkânı sağlayan Vakıf yetkililerine ve bize elinden gelen desteği esirgemeyen Dr. Esra Çıplak hocama teşekkürü borç bilirim.”
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLANDI
MUŞ´TA 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLANDI
Muş´ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.
KILIÇDAROĞLU´NA YÖNELİK SALDIRIYA TEPKİ
KILIÇDAROĞLU´NA YÖNELİK SALDIRIYA TEPKİ
Muş´ta bir araya gelen siyasi parti temsilcileri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na yönelik saldırıya tepki göstererek kınadı.
ENGELLİLER, YÖRESEL OYUNLARLA EĞLENİYOR
ENGELLİLER, YÖRESEL OYUNLARLA EĞLENİYOR
Hasköy İlçesinde engellilere yönelik çeşitli etkinlikler düzenlendi. Çocuk oyunlarından mendil kapmaca, ip atlama, yöresel halkoyunları hem de doyasıyla eğleniyorlar
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 23 NİSAN MESAJI
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 23 NİSAN MESAJI
Vali Doç Dr. İlker Gündüzöz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolaysıyla bir mesaj yayınladı.
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´İN 23 NİSAN MESAJI
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´İN 23 NİSAN MESAJI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.
BAŞKAN ASYA´DAN 23 NİSAN MESAJI
BAŞKAN ASYA´DAN 23 NİSAN MESAJI
Belediye Başkanı Feyat Asya, TBMM´nin 99. kuruluş yıldönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için kutlama mesajı yayımladı.
BAŞKAN ÖĞÜT, 23 NİSAN MESAJI YAYINLADI
BAŞKAN ÖĞÜT, 23 NİSAN MESAJI YAYINLADI
Kızılağaç Belediye Başkanı Burhan Öğüt, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı
BARIŞAN´DAN 23 NİSAN MESAJI
BARIŞAN´DAN 23 NİSAN MESAJI
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, kalıcı milli egemenliğin başarılı bir eğitim modeli ile mümkün olacağını belirterek, "Çocuklarına sahip çıkamayan bir milletin geleceği, yarınlara ilişkin hedef ve heyecanı, daimi egemenliği olamaz" dedi.
‘MUŞLULAR BULUŞUYOR´ ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİ
‘MUŞLULAR BULUŞUYOR´ ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİ
Muş İli Kültür Eğitim Kalkındırma Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Muş İLDER) Kongresi´nin de gerçekleştiği ‘Muşlular Buluşuyor Şöleni´nde bir araya geldi.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş Durumu

Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu