ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Alican, üniversitenin ismini taşımakta olduğu Selçuklu Sultanı Alparslan´ın biyografisini kaleme aldı.
Tarih: 19.2.2020 17:04:12/ 1166okunma / 0yorum

Selçuklu tarihi ve Malazgirt Zaferi ile ilgili çalışmaları ile bilinen üniversite öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Alican´ın yeni kitabı raflardaki yerini aldı. Timaş Yayınları tarafından “Doğu´nun ve Batı´nın Büyük Sultanı Alparslan” adı ile neşredilen kitapta, Selçukluların ikinci hükümdarı olup 1071 yılında Bizans İmparatorluğu´nu Malazgirt´te dize getiren Sultan Alparslan´ın hayatı anlatılıyor. Selçuklu hükümdarının doğumundan başlayarak vefatına kadar olan hayatını akıcı bir anlatım tarzı ile sunan kitap, Sultan´ın özellikle insani yönlerini öne çıkaran bir metin olması bakımından da ilgi çekiyor.

Alparslan´ın davası gençliğin ortak ideali olmalı

Alican, “Doğu´nun ve Batı´nın Büyük Sultanı Alparslan” adlı eserini Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´a makamında takdim etti. Alican´a kıymetli takdiminden dolayı memnuniyetini dile getiren Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, kitapla ilgili düşüncelerini şöyle ifade etti: “Mustafa Alican hocamızı tebrik ediyorum. Cidden Selçuklu tarihi, 1071 Malazgirt Zaferi ve Sultan Muhammed Alparslan üzerine referans olabilecek birçok çalışmaya imza atan bir akademisyenimiz. Daha önceki bir çalışması valiliğimiz, üniversitemiz ve Okçular Vakfı ortaklığında basılarak 1071 Malazgirt Etkinlikleri kapsamında ilimize gelen misafirlere hediye edilmişti. Bu kitabını da aynı şekilde misafirlerimize takdim etmeyi düşünüyoruz. Üniversitemiz adını aldığı Sultan Muhammed Alparslan´ı her platformda tanıtmayı ve onun mukaddes davasını tüm gençliğin ortak idealine dönüştürmeyi asli vazifesi addetmiştir. Buna benzer daha başka çalışmaların da akademisyenlerimizin kaleminden okuyucularla buluşmasını arzu ediyoruz.”

Malazgirt ruhuna katkıları olacak

Kitabın Malazgirt ruhuna ve tarih bilincine yapacağı katkılara değinen Alican, şu ifadeleri kullandı: ‘‘Biliyorsunuz birkaç yıldır Malazgirt Zaferi kutlamaları yapılıyor. Okçular Vakfına danışmanlık yaptığım için bu kutlamaların kitlelere ulaşıp ulaşmadığı konusunda vakfın yaptırdığı anketlerin sonuçlarını inceleme fırsatım oldu. Anketleri incelediğimde maalesef ‘‘Malazgirt nedir, ne değildir, ne anlama gelir? Sultan Alparslan kimdir?´´ gibi sorulara çok az insanın yanıt verebildiğini gördüm. Özellikle yılın belli dönemlerinde bir ölçüde gürültü koparmasına rağmen toplumsal anlamda Malazgirt ruhunun ve Sultan Alparslan´ın bilinirliği anket verilerinden anladığımız üzere çok yüksek değil. Bunun en büyük sebeplerinden birisi kamusal alana hitap eden ve toplumdaki her kesime hitap eden eserlerin eksikliği. Bilinirlik seviyesini yükseltmenin yolu popüler nitelikli eserlerle yükseltilebilir. Dolayısıyla, bizim kitabımız belli ölçüde bu konuda bir giriş niteliğinde olabileceğini düşünüyorum. Kitabımız bütünüyle tarih kaynaklarda yer alan verilerden hareketle yazılmış, kurgusal öğelerin tarihin omurgasını zedeleyecek ölçüde yer almadığı bir metin. Ancak bir hikâye ya da roman gibi de okunması kolay bir metin. Bu anlamda ne kadar başarılı olacağını süreç içinde hep birlikte göreceğiz ama ilk okuyanlardan aldığım yorum genel anlamda kitabın ‘‘bir oturuşta bitirildiği´´ yönünde. Bu bakımdan kitabın hem Malazgirt´in, hem Sultan Alparslan´ın hem de Muş´un bilinirliğini artırmaya katkı sağlayacağını düşünüyorum.´´

Bilgi toplumsala yayılmalı

 “Doğu´nun ve Batı´nın Büyük Sultanı Alparslan” kitabı, Alican´a göre ‘‘bir romancının edebi yetenekleri ile bir tarihçinin akademik yeteneklerini birleştirme´´ amacını taşıyor…   ‘‘Alparslan ve Malazgirt Zaferi ile ilgili çalışan akademisyen sayısı eskiye göre çok fazla olsa da kitapların büyük çoğunluğu yalnızca akademik yönüyle öne çıkıyor. Akademik bilgiyi toplumsala dönüştürme ve yayma konusunda bir dil problemi var. Bu bil sorununun çözülmesi gerekiyor. Bu kitap bir romancının edebi yetenekleri ile bir tarihçinin akademik yeteneklerini birleştirmeye dönük bir girişim. Mevcut literatür içinde bu tarz metinler çok az. Kitap bu anlamda da önemli bir yerde duracak.´´

Bu bir ayrıcalık

Polat´a üniversitemizdeki huzurlu çalışma ortamı dolayısıyla teşekkürlerini sunan Alican, Sultan Alparslan´ın biyografisini onun adını taşıyan üniversitede çalışırken kaleme alabildiği için çok mutlu olduğunu belirtti. Bunun kendisine nasip edilmiş bir şeref olduğuna inandığının altını çizen Alican, merhum Sultan´ın ruhaniyetini taziz eden ve onun ölmez mirası olan Nizâmiye medreselerini yaşatan Muş Alparslan Üniversitesi´nde çalışan bir öğretim üyesi olmanın bu bağlamda kendisini ayrıcalıklı hissettirdiğini vurguladı.

Manevi bir değeri var

Kitabının Sultan Alparslan´ın geniş kitleler tarafından ve özellikle insani yönüyle daha iyi anlaşılabilmesine katkı sağlayacağını düşündüğünü belirten Alican, şu ifadeleri de sözlerine ekledi: ‘‘Muş Alparslan Üniversitesinin, İslâm tarihinin en önemli eğitim kurumları olan Nizâmiye medreselerini kuran iradeyi temsil eden Sultan Alparslan´ın ismini taşıması hasebiyle önemli bir misyona sahip olduğu kanaatindeyim. Kitabımın, kuşkusuz burada yapmış olduğumuz Malazgirt´e ilişkin diğer çalışmalarla birlikte bu çerçevede anlaşılmasını ve söz konusu misyona ilişkin bir katkı olarak görülmesini isterim. Gerek üniversitemiz bünyesinde faaliyet gösteren Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEMAM) tarafından gerçekleştirilen çalışmalar, gerekse öğretim elemanlarımızın bireysel çalışmalarının da aynı amaca istinat ettiği düşüncesindeyim. Malazgirt kitabım 2013 yılında çıkmıştı. Ben buraya 2018 yılında geldim. Yani daha önce de Malazgirt üzerine çalışıyordum. Fakat Malazgirt´e iki sefer gelmiştim. Bu son iki yıllık süre zarfında ise belki 10-15 defa gittim. Bir anlamda o alanla yakınlık kurdum. O sebeple kitabın duygusal bir tarafı var.  Muş Alparslan Üniversitesinin de Sultan Alparslan´ın adını taşıyor olması çok önemli benim açımdan.  Böyle bir kitabın burada yazılmış olması manevi anlamda bana çok değerli geliyor.”
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA 3 KÖY KARANTİNA ALTINA ALINDI
MUŞ´TA 3 KÖY KARANTİNA ALTINA ALINDI
Muş´ta yeni tip korona virüs (KOVİD-19) pozitif vaka çıkması nedeniyle 3 köyü karantina altına alındı.
YÜCE: KANSERE KARŞI BİLİNÇLİ OLMALIYIZ
YÜCE: KANSERE KARŞI BİLİNÇLİ OLMALIYIZ
Genç Birikim Derneği ve Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği (ONKO SEV) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yüce, kanserle mücadeleye dikkat çekerek tıp dünyasının belirlediği alan dışında, dört ana eksen etrafında mücadeleyi ele almanın mümkün olduğunu söyledi.
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER-2
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER-2
Koronavirüs ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak biyolojik kökenli afetlerden örnekler veren Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Afet Yönetim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, salgın hastalıkların çok boyutlu olaylar olduğunu söyledi.
DENETİMLER SIKLAŞTIRDI
DENETİMLER SIKLAŞTIRDI
Koronavirüs ile mücadele kapsamında Muş Belediyesi tüm ekipleri ile çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bazı ekipler kent genelinde temizlik, yıkama ve dezenfekte çalışmalarını yürütürken Zabıta Müdürlüğü´ne bağlı ekipler de işletmelerin alması gereken tedbirleri kontrol etmek için denetimlerini sürdürüyor.
GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN YOLCULARA KORONA TARAMASI
GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN YOLCULARA KORONA TARAMASI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından polis uygulama noktalarında görevlendirilen sağlık personelleri, şehir giriş ve çıkışlarında koronavirüs taraması yaptı.
ECZANEDE KORONAVİRÜSE KARŞI NAYLONLU ÖNLEM
ECZANEDE KORONAVİRÜSE KARŞI NAYLONLU ÖNLEM
Muş´ta bir eczane koronavirüs nedeniyle müşterileri ile arasına şeffaf naylon branda çekti. Naylondan oluşturulan korunma sistemini olumlu bulan müşteriler, herkesin önlem almasını istedi.
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´TEN "EVDE KAL" ÇAĞRISI
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´TEN "EVDE KAL" ÇAĞRISI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında "evde kal" çağrısına destek verdi
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER
Muş Alparslan Üniversitesi, (MŞÜ) Afet Yönetim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, korona virüs ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak biyolojik kökenli afetlerden örnekler verdi.
İŞKUR KAMU İŞÇİ ALIMLARINDA DİJİTAL ORTAMINDA GERÇEKLEŞECEK
İŞKUR KAMU İŞÇİ ALIMLARINDA DİJİTAL ORTAMINDA GERÇEKLEŞECEK
Sağlık Bakanlığı 14 bin daimi işçi sağlık personelinin alımını İŞKUR üzerinden tamamen dijital ortamda gerçekleştirilecek. İŞKUR Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, alımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.
DOLAR
6.6903
EURO
7.2279
Muş Durumu

Kırk küpü yerden göğe dizseler, ortadan birini çekeler, var sen seyreyle gümbürtüyü…

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu