ÜNİVERSİTEDEN ENGELLİLER GÜNÜNE ÖZEL ETKİNLİKLER
Muş Alparslan Üniversitesi Dünya Engelliler Günü kutlama programı, “Farklıyız Farkındayız!” sloganı ile külliyedeki spor tesislerinde düzenlendi.
Tarih: 4.12.2018 17:29:02/ 145okunma / 0yorum

Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği programa, Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Bülent Baykal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer ve Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile akademik ve idari personelimiz katıldı.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) koordinatörlüğünde gerçekleştirilen ekinliğin temel felsefesinin, engellilerin günlük yaşamlarında ne tür zorluklarla karşılaştıklarının daha iyi anlaşılmasını sağlamak olduğunu belirten BESYO Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, bilhassa görme ve bedensel engellilerin karşılaştıkları sorunların, katılımcılar tarafından deneyimlenerek ve hissedilerek anlaşılmasını amaçladıklarını söyledi.

Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü ve BESYO Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümü Başkanı Dr. Atike Yılmaz tarafından program kapsamında oluşturulan Görme Engelliler Empati Parkurunda, gözleri uyku bantları ile kapalı öğrencilerimizin, eşlikçi yardımı ile parkuru tamamlamaları sağlanırken, etkinlik sonunda tematik bir film gösterimi gerçekleştirildi. Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Dr. Metin Karayol´un hazırladığı Bedensel Engelliler Empati Parkurunda ilk kez tekerlekli sandalyelere oturan öğrencilerimiz, parkurdaki çeşitli engelleri aşmakta zorlanırken engellilerin günlük yaşamda karşılaştıkları güçlüklere yönelik bir farkındalık kazandılar.

Empati Parkuru etkinliklerinin ardından Muş Bedensel Engelliler Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı ile üniversitemiz personelinin oluşturduğu takım arasında bir basketbol müsabakası yapıldı. Dostluk havasında geçen ve sürekli tekerlekli sandalye kullanmayan bütün oyuncuların son derece zorlandığı müsabaka, izleyenlerden büyük alkış aldı.

“Engeli bile kendisine engel olmayan bütün vatandaşlarımızı tebrik ediyorum.”

Programa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, engellileri bir gün değil yılın her günü hatırlamak gerektiğini söyledi. Her insanın engelli adayı olduğuna dikkat çeken Vali Doç. Dr. Gündüzöz, şunları kaydetti: “Engellilerle ilgili sıkıntıyı aslında ben iki gün önce tecrübe ettim. Oğlum halı sahada ayağındaki üç tarak kemiğini kırdı. Doktorlar 10 gün boyunca yürüyemeyeceğini söyledi. On günlük sürede engelli durumu söz konusu oldu ve şu anda engelli arabasıyla okula gidip gelecek. Böylece kendi hayatımda, çocuğumun üzerinden engellilerin neler çektiğini daha iyi görmüş oldum.

Vatandaşlarımızın bir bölümünün engeli doğuştan değil. Bazıları sonradan geçirdikleri trafik kazası ya da hastalıklar sebebiyle engelli olmuşlar. Engeline rağmen spor yapan yani engeli bile kendisine engel olmayan bütün vatandaşlarımızı tebrik ediyorum. Engellilerimize engelsiz bir yaşam, engelsiz bir şehir ortamı diliyorum. Devletimizin son yıllarda engelliler için yaptığı önemli yatırımlar var ama yeterli değil, daha da ileriye gideceğiz.”

Uygulama Okulundaki ve Uygulama Merkezindeki Özel Öğrenciler ile Buluştuk

Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen ‘Bir Derste Benimle Ol´ başlıklı etkinlikte özel öğrenciler ile bir araya geldi. Muş Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Ali Kuşçu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen etkinliğe, Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Belediye Başkanı Feyat Asya ve ilgili kurum amirleri katıldı.

Bir ders saatini özel öğrencilerle birlikte sınıf ortamında geçiren protokol üyeleri, samimi bir havada geçen etkinlik boyunca öğrencilerle sohbet ederek sorularına cevaplar verdi. Okul idarecileri ve öğretmenlerinden kurumlarında yürütülen eğitsel faaliyetlere ilişkin bilgi alan protokol üyelerinin ziyareti, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EĞİTİM-BİR-SEN MUŞ 2 NOLU ŞUBESİ İLK DİVAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
EĞİTİM-BİR-SEN MUŞ 2 NOLU ŞUBESİ İLK DİVAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ve Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürlüğü eğitim çalışanlarının üye olabildiği Eğitim-Bir-Sen Muş 2 Nolu Şubesi, ilk divan toplantısını gerçekleştirdi.
“MUŞ İLİ TARIM ALET VE MAKİNELERİ SEKTÖRÜ”
“MUŞ İLİ TARIM ALET VE MAKİNELERİ SEKTÖRÜ”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan “Muş İli Tarım Alet Ve Makineleri Sektörü” başlığını kaleme aldı
KOSGEB´TEN İŞ KURACAKLARA ÇAĞRI
KOSGEB´TEN İŞ KURACAKLARA ÇAĞRI
Muş´ta iş kuracaklara çağrıda bulunan KOSGEB İl Müdürü Kenan Mergen, girişimciliği geliştirme destek programı kapsamında faaliyette bulundukları sektörlere göre değişen tutarlarda üretim yapan işletmelere 370 bin TL´ye kadar geri ödemesiz girişimcilere destek sağlanacağı, hibeden faydalanmak isteyen girişimcilerin en son başvuru tarihi olan 31 Aralık 2018´de sona ereceğini dile getirdi.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN HASTALARA ZİYARET
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN HASTALARA ZİYARET
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz Muş Devlet Hastanesi´nde tedavi gören hastaları ziyaret ederek “Geçmiş Olsun” dileklerini iletti.
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
Muş Alparslan Üniversitesi(MŞÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) ve Özel Olimpiyatlar Türkiye´den Minik Sporcular Projesi kapsamında engelli (Down Sendromu, Otizm) öğrencilere spor yaptırıyor.
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
Muş´un tek kadın Belediye Başkan aday adayı Zeynep Orhan, Bulanık ilçesinde hizmet etmek istediğini söyledi.
SAĞLIKLI YAŞAM
SAĞLIKLI YAŞAM
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı yaşam üzerine önerilerde bulunarak yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat çekti.
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
Muş Belediyesi Gençlik Meclisi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında engelli öğrencilerle birlikte halı saha maçı yaptı.
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
Bulanık ilçesinde aralarında kan davası güden iki aile, devlet büyükleri ve kanaat önderlerinin araya girmesiyle barıştırıldı.
DOLAR
5.3505
EURO
6.0880
Muş Durumu

İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir…

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu