ÜNİVERSİTE GENÇ NESİLLERİ KÜLTÜREL MİRASLA BULUŞTURDU
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu tarafından 2018 Avrupa Kültürel Miras Yılı kutlamaları çerçevesinde üniversitenin ev sahipliğinde düzenlenen Genç Nesiller Kültürel Mirasla Buluşuyor Forumu´nun ikinci gününde bir açılış konuşması yaptı.
Tarih: 7.10.2018 13:03:00/ 248okunma / 0yorum

Programa Muş Valisi Aziz Yıldırım, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, protokol üyeleri, öğretim elemanlarımız, öğrencilerimiz ve etkinlik dolayısıyla külliyemize farklı illerden gelen misafirlerimiz katıldı.

2018 Avrupa Kültürel Miras Yılı kutlamaları çerçevesinde ünlü yönetmen ve oyuncular ile Türkiye´nin dört bir yanından gelen gençleri bir araya getiren Genç Nesiller Kültürel Mirasla Buluşuyor Forumu, ikinci gün etkinlikleriyle 1071 Kongre ve Kültür Merkezimizdeki salonlarda devam etti.

“Kültürler toplumları ayakta tutan diri unsurlardır.”

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan programda ilk konuşmayı yapan Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, yeryüzündeki bütün kültürlerin özgün değerler olduğunu belirterek, “Biz burada yapmış olduğumuz bu etkinlikle, aslında kopyalanamayan, taklit edilemeyen değerlerimizi, kültürlerimizi, yine kopyalanamayan, taklit edilemeyen başka değerlerle, kültürlerle mukayese etme imkânına sahip oluyoruz. Onları tanıma imkânına sahip oluyoruz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Polat, şöyle konuştu: “Kültür, toplumları ayakta tutan diri unsurdur. Dolayısıyla bir toplumun diri bir kültürü yoksa o toplumun hayatiyetinden söz edilemez. Kültürleri diri tutan unsurlar da vardır. Bu unsurlar aslında o toplumun hayata bakışını, vizyonunu belirleyen unsurlardır. Tıpkı bir fotoğraf makinesindeki diyoptri ayarının, fotoğrafçının perspektifini etkilemesi ve ona kıyasla vizörden dünyayı daha geniş ya da daha dar görmesini sağlaması gibi… Kamera vizörünün çekim sırasında tam olarak kapanması gerektiğinden, gözlükleri olan ya da gözü bozuk olan yahut çok daha net görüntü almak isteyen kameramanlar, diyoptri sayesinde mesleklerini rahatlıkla sürdürebilir, hatta çok daha iyi bir perspektife sahip olabilirler. Her insan gözünün hata oranı farklıdır ve kameraman kamerasında, kendi gözüne göre diyoptri ayarı yapmak zorundadır. Hatta kameramanın gözü bozuk olsa da olmasa da diyoptri ayarının yapılması gereklidir. Aksi takdirde çekilen görüntünün net olması sadece bir tesadüf olacaktır. Kültür gözlükleri ya da vizörleri, bir diyoptri ayarı gibi, toplumların hayatı görme netliğine keskinlik kazandırır. Kültürler, tekrarı ve misli olmayan özgün değerlerdir. Siz bir binayı mükemmel manada taklit edebilirsiniz. Ölçülerini alırsınız, statiğine bakarsınız… Ancak o binanın ruhunu oluşturan, o binaya anlam veren değerleri ancak kendi ruhunuzu yansıtarak, kendiniz kalarak o binaya yerleştirebilirsiniz. O zaman binaarın bir ruhu olur ki ruh, bir ikincisi olmayan eşsiz varlıktır. Mamafih görmek, tanımak ve daha sonra öykünmek, taklit etmek, yetenekli toplumları geliştirir ve daha hızlı yol almalarını sağlar. Görmek de makul süreçler ister. Çünkü görmemiş toplumlar bir anda çok şey görürlerse denge kaybı yaşar, kültür erozyonuna uğrar, başkalaşırlar. Özendikleri gibi asla olamayan bu toplumlar, artık eskisi gibi de olamadıklarından, arafta kalan ruhlar gibi amaçsız dolaşırlar. Bu sebeple görmüş bir toplum olmak için tedrici bir sürece ihtiyaç vardır. İspanyol işgalciler Kuzey Amerika´ya gittiklerinde oradaki yerliler ilk defa at üzerinde insanlar gördüklerinde iki canlıyı tek varlık olarak değerlendirmişlerdi. Çünkü hayatlarında hiç at görmemişlerdi. Tıpkı aslanların otomobilin içindeki insanla otomobili tek bir varlık olarak görmesi gibi…

“Herkes gökyüzüne bakar ama Ali Kuşçu ve Kopernik farklı baktılar.”

Bu etkinliklerin ufkumuzu genişleteceğine inanıyorum. Asırlarca herkes gökyüzüne baktı, ama Ali Kuşçu, İbni Sina, Kopernik, Galile farklı baktılar. Onların baktıkları gökyüzünde aradıkları bir şey vardı. Yine onların baktıkları gökyüzünde yollarını aydınlatan işaret taşları vardı. Aradıkları sonucu bulmaya onlarca yıldır hazır olan insanlardan bahsediyoruz. Mücmel görenle mufassal görmeyenin bir olmadığını biliyoruz. Dolmuş bir bardağa düşen son damlanın suyu taşırması gibi onların zihin ve ruh dünyalarının füyuzatına sadece bir bakış yetmiş idi. Daha sonrası yalnızca doğal bir sonuç…

Biz, aranızdan Ali Kuşçuların, İbni Sinaların, Koperniklerin, Galilelerin çıkacağı bir vizyona sahip olun diye bu etkinlikleri yapıyoruz. Biz bugün burada icra edilen etkinlikle bir şeyleri göstermek istiyoruz. Hem kendimizi tanıtmak hem de başka kültürleri tanımak istiyoruz. Bu manada bugün bizi burada bir araya getiren etkinlik son derece değerli bir etkinliktir. Vesile olan herkese teşekkürlerimi ve minnettarlığımı sunmak istiyorum. İnşallah bundan sonra da bu tarz etkinliklerin sürmesini arzu ediyorum. Sayın büyükelçiden şöyle bir talebimiz de oldu. Muş Alparslan Üniversitesinin öncülüğünde ya da iştirakiyle Muş´ta bir Avrupa Birliği temas noktasının açılmasını; Avrupa Birliği´nin burada bir temsilciliğinin olmasını arzu ediyoruz. Üniversite olarak bizden organizasyon ve mekân olarak talepleri olursa, biz hazırız. Sayın büyükelçinin buradaki bu beklentiyi ve heyecanı karşılayacak adımlar atacağına inanıyorum.”

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, “Muş ve etrafında gezinti yapma fırsatı bulduğunu belirterek şöyle konuştu: “Çok güzel bir gün geçirdik. Ziyaret etmemiz gereken yerleri öneren herkese teşekkür ediyoruz. Gerçekten muhteşemdi. Avrupa Delegasyonu 10 yıldır buna benzer gençlik forumları düzenlemeye devam ediyor. Ancak biz bu organizasyonda sadece öğrencilerle değil, hayatın tüm alanında gençlerle ilk kez bu şekilde birlikte hareket edip, bir araya geliyoruz.”

Muş Valisi Aziz Yıldırım ise kültürel mirasın, bir toplumun üyelerine ortak geçmişlerini anlatan, aralarındaki dayanışma ve birlik duygularını güçlendiren bir hazine olduğunu söyledi. Son yıllarda ata yadigarı han, hamam, kervansaray, köprü, su kemeri gibi tarihi eserlerimizin dünyanın neresinde olursa olsun bulunarak, gün ışığına çıkarılıp restorasyon işlemlerinin büyük bir çaba ve titizlikle yapıldığını kaydeden Vali Yıldırım, bu çalışmalarla sadece ülkemiz sınırlarında 5 bin 60 kültür varlığının restorasyonunun yapıldığını belirtti.

Vali Yıldırım şunları söyledi: “Ülke sınırlarımızda ise en son bölücü örgütün saldırılarında büyük zarar gören Nusaybin Zeynel Abidin Camii ve Diyarbakır Sur Ermeni Protestan Kilisesi de yer alıyor. Ülkemizin farklı şehirlerindeki ibadet mekânlarının hiçbir ayrıma, hiçbir ötekileştirmeye maruz bırakılmadan sahiplenilmesi, bizim diğer inanç mensuplarına bakış açımızı göstermesi açısından çok önemlidir.”

Konuşmaların ardından moderatörlüğünü tiyatro oyuncusu Ömer Vatan Artıran´ın yaptığı ve Kel Hasan Efendi Kavuğu sahibi oyuncu Rasim Öztekin, yönetmen yapımcı Jale İncekol, Muşlu oyuncu Veysi Diker ve yönetmen Yüksel Aksu´nun katıldığı ‘Miras Devralmak, Onu Geleceğe Aktarmak´- ‘Çok Kültürlülük Üzerine Düşünceler´ ve ‘Kişisel Öykülerle Kimlik Kavramı´ konulu foruma geçildi.

Kültürel kimlik, kültürel çeşitlilik ve kültürel miras konularında görüş alışverişinin yapıldığı; kültürel mirasın korunmasının neden önemli olduğunun farklı yönlerden tartışıldığı forumun ardından Maestro Türker Barmanbek yönetimindeki forum korosu, Muş Türküsünü de seslendirdikleri bir performans sergiledi. Forum, katılım belgesi töreni ve toplu hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ERDİL, MUŞ´TA
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ERDİL, MUŞ´TA
İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun talimatıyla hayata geçirilen İzleme Değerlendirme Sistemi (İZDES) kapsamında Muş´a geldi.
KAR ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
KAR ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın genelgesiyle 2019 yılının "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edilmesiyle birlikte ülke genelinde yapılan anma etkinlikleri kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Kar Şenliği etkinliği düzenledi.
ZİHİNSEL ENGELLİLER, ‘AŞÇI ÇIRAĞI´ KURSU YEMEK YAPMASINI ÖĞRENDİ
ZİHİNSEL ENGELLİLER, ‘AŞÇI ÇIRAĞI´ KURSU YEMEK YAPMASINI ÖĞRENDİ
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünce finansmanı sağlanan ve Muş Zihinsel ve Fiziksel Engelliler Derneğinin işbirliğiyle yürütülen "Aşçı Çırağı" projesiyle zihinsel engelliler kurs sayesinde bir birinden lezzetli yemekler yapmasını öğrendi.
DAĞCILAR, ZORLU KIŞ ŞARTLARI İÇİN İGLO YAPTI
DAĞCILAR, ZORLU KIŞ ŞARTLARI İÇİN İGLO YAPTI
Türkiye Dağcılık Federasyonu Kış Gelişim Eğitimini sürdürdüğü Muş´ta, zorlu kış şartlarında hayatta kalmak için kardan iglo ve kar mağarası yaptılar
KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELEDE GECE MESAİSİ
KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELEDE GECE MESAİSİ
Etkili olan kar yağışı nedeniyle Muş´ta, ulaşıma kapanan 205 köy yolu için başlatılan karla mücadele çalışması aralıksız devam ediyor. Ekipler, gece çalışmalarına devam ederek köy yollarını ulaşıma açmaya çalışıyor.
LALE VADİSİ PARKI SEKTÖRÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
LALE VADİSİ PARKI SEKTÖRÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
Muş Belediyesi tarafından 90 bin metre kare alan üzerine yapılarak hizmete sunulan Lale Vadisi Parkı süs bitkisi ve peyzaj mimarlığı sektörünün en prestijli ödülü kabul edilen ‘Plant Ödülü´ne layık görüldü
HBT´DEN KUDÜS FARKINDALIĞI: “KUDÜS İÇİN YAZ!” ŞİİR YARIŞMASI
HBT´DEN KUDÜS FARKINDALIĞI: “KUDÜS İÇİN YAZ!” ŞİİR YARIŞMASI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), yeni bir çalışmaya imza attı. Kudüs´e dikkat çekmek ve bilinç oluşturmak amacıyla “Kudüs İçin Yaz!” adıyla ödüllü şiir yarışmasında dereceye girecek olan birinciye bin lira, ikinciye beş yüz lira ve üçüncüye iki yüz elli lira ödül verecek
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yürütülen yükseköğretimde dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında belirlenen sekiz pilot üniversiteden biri olmaya layık görüldü
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, bu haftaki yazısında “Etkin Tanıtım ve Pazarlamanın Sektörel Gelişime Katkısı” başlığını kaleme aldı
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu