UĞUR LİSESİNDEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK
Özel Muş Uğur Lisesi, Organ Bağışı Farkındalık Haftası etkinlikleri düzenlendi
Tarih: 6.11.2018 17:47:28/ 411okunma / 0yorum

Özel Muş Uğur Lisesi öğrencileri ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihlerinde Organ ve Doku Bağışı Haftası´nda organ bağışı bilincinin geliştirilmesi, genç neslin organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi ve bu konuda farkındalık oluşturması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlediler. ´´Bağışlanan her organ, filizlenen bir hayattır.´´ sloganından yola çıkan Muş Uğur Lisesi 9. sınıf öğrencileri kendi el emekleriyle tişörtlerine çizdikleri organ resimleriyle yazdıkları sloganlarla farkındalık yarattılar. Hafta boyunca okul içinde bir araya gelen öğrenciler arkadaşlarına yeşil kurdeleleri dağıtarak organ bağışı hakkında konuşmalar yapıp, şiirler okudular.

Organ bağışı, bir insanın organlarının bir kısmını veya tamamını, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlar da bunlardan faydalanılmasıdır. Hayat kurtarma anlamında, sağlıklı olan her organ bağışlanabilir. On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes, başta kalp olmak üzere, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlayabilmekte ve bunlar günümüz tıp teknolojisinde nakledilebilmektedir. Bir kişi organlarını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebilir. Türkiye´de birçok devlet ve üniversite hastanesinde organ bağışı işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca yaşarken yapılabilen (böbrek gibi) organ bağışı türleri de vardır. Bağışlanan organların nakledilmesi, Sağlık Bakanlığı´nın denetim ve gözetiminde bilgisi dahilinde gerçekleştirilir.

Organ bağışı: Sağlık Müdürlüklerinde, Hastanelerde, Emniyet Müdürlüklerinde (ehliyet alımı sırasında), Organ nakli yapan merkezlerde, Organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb. kuruluşlarda yapılabilir. Özel Muş Uğur Lisesi Müdürü Bekir Gülsarı; “Bizlerin toplum olarak bağışlamayı ve paylaşmayı seven bir yapıya sahip olduğumuzu belirtmek isterim. Öncelikle organ bağışı konusunda bilgilendirmelerin eksiksiz olarak yapılması gerekir. Toplumda yer etmiş eksik ve hatalı bilgiler ancak bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarıyla düzeltilebilir. Bu noktadan hareketle ülkemizde organ nakli bekleyen binlerce insanımıza yeni yaşamlar sağlamak ve organ bağışına teşvik etmek adına yaptığımız çalışmalar çok önemlidir. Sağlık hizmetleri açısından çok güçlü bir ülkeyiz. Ama bugün tamamen sağlıklı insanlar yarın organ bağışı bekler konumda olabilir bu nedenle herkesin organ bağışında bulunması gerekir” dedi.  Gülsarı, Muş Uğur Lisesi olarak öğrencilerinde bu farkındalık projelerinde her zaman yer alacaklarını, sadece başarılı değil duyarlı öğrenciler de yetiştirmek için çabalayacaklarını belirtti. Etkinlikte emeği geçen öğrencilerine teşekkür ederek öğrencilerin kendi elleriyle hazırladıkları ve organ bağışı farkındalığının simgesi olarak belirlenen yeşil kurdeleyi taktı ve etkinliklerin önümüzdeki dönemlerde de sürdürüleceğini ifade etti.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMEN ADAYLARI MATERYALLERİNİ SERGİLEDİ
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMEN ADAYLARI MATERYALLERİNİ SERGİLEDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi Bölümü öğrencilerinin hazırladıkları eğitsel gereçler, materyal sergisinde görücüye çıktı.
YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
Yaklaşık üç buçuk ay süren eğitim-öğretim döneminin ardından öğrenciler bugün karnelerini alarak iki haftalık yarıyıl tatiline başlıyorlar
MÜDÜR İLCİ´DEN YARIYIL TATİLİ TAVSİYESİ
MÜDÜR İLCİ´DEN YARIYIL TATİLİ TAVSİYESİ
Bugün sona erecek olan 2018-2019 eğitim-öğretim yılının birinci dönemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, birinci dönemi dolu dolu geçirdiklerini belirterek, yarıyıl tatiline giren öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu.
EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ
EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ
Dünden itibaren etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle muş Valiliği tarafından eğitime bir gün ara verildiği açıklandı.
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ PROJELERİNİ SERGİLENDİ
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ PROJELERİNİ SERGİLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan projeler ergilendi.
EĞİTİME KAR ENGELİ
EĞİTİME KAR ENGELİ
Muş´ta olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde eğitime bugün ara verildi
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME TEKNİKLERİ OTURUMU YAPILDI
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME TEKNİKLERİ OTURUMU YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) ve Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle sürdürülen Ziraat Mühendislerine yönelik teknik eğitim programının dördüncü oturumunu yaptı.
MUŞ STEM MERKEZİ AÇILDI
MUŞ STEM MERKEZİ AÇILDI
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik (STEM) Eğitimleri kapsamında kodlama merkezinde öğretmenlerle bir araya gelerek kursun açılışını yaptı
SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI
SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) tarafından verilen farklı eğitim programlarını tamamlayan 180 kişinin sertifika töreni, Sabahattin Zaim Konferans Salonunda yapıldı.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş Durumu

Denizi testiye doldursan, alabildiği kadar su alır. Gerisi kalır…

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu