UĞUR LİSESİNDEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK
Özel Muş Uğur Lisesi, Organ Bağışı Farkındalık Haftası etkinlikleri düzenlendi
Tarih: 6.11.2018 17:47:28/ 160okunma / 0yorum

Özel Muş Uğur Lisesi öğrencileri ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihlerinde Organ ve Doku Bağışı Haftası´nda organ bağışı bilincinin geliştirilmesi, genç neslin organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi ve bu konuda farkındalık oluşturması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlediler. ´´Bağışlanan her organ, filizlenen bir hayattır.´´ sloganından yola çıkan Muş Uğur Lisesi 9. sınıf öğrencileri kendi el emekleriyle tişörtlerine çizdikleri organ resimleriyle yazdıkları sloganlarla farkındalık yarattılar. Hafta boyunca okul içinde bir araya gelen öğrenciler arkadaşlarına yeşil kurdeleleri dağıtarak organ bağışı hakkında konuşmalar yapıp, şiirler okudular.

Organ bağışı, bir insanın organlarının bir kısmını veya tamamını, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlar da bunlardan faydalanılmasıdır. Hayat kurtarma anlamında, sağlıklı olan her organ bağışlanabilir. On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes, başta kalp olmak üzere, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlayabilmekte ve bunlar günümüz tıp teknolojisinde nakledilebilmektedir. Bir kişi organlarını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebilir. Türkiye´de birçok devlet ve üniversite hastanesinde organ bağışı işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca yaşarken yapılabilen (böbrek gibi) organ bağışı türleri de vardır. Bağışlanan organların nakledilmesi, Sağlık Bakanlığı´nın denetim ve gözetiminde bilgisi dahilinde gerçekleştirilir.

Organ bağışı: Sağlık Müdürlüklerinde, Hastanelerde, Emniyet Müdürlüklerinde (ehliyet alımı sırasında), Organ nakli yapan merkezlerde, Organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb. kuruluşlarda yapılabilir. Özel Muş Uğur Lisesi Müdürü Bekir Gülsarı; “Bizlerin toplum olarak bağışlamayı ve paylaşmayı seven bir yapıya sahip olduğumuzu belirtmek isterim. Öncelikle organ bağışı konusunda bilgilendirmelerin eksiksiz olarak yapılması gerekir. Toplumda yer etmiş eksik ve hatalı bilgiler ancak bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarıyla düzeltilebilir. Bu noktadan hareketle ülkemizde organ nakli bekleyen binlerce insanımıza yeni yaşamlar sağlamak ve organ bağışına teşvik etmek adına yaptığımız çalışmalar çok önemlidir. Sağlık hizmetleri açısından çok güçlü bir ülkeyiz. Ama bugün tamamen sağlıklı insanlar yarın organ bağışı bekler konumda olabilir bu nedenle herkesin organ bağışında bulunması gerekir” dedi.  Gülsarı, Muş Uğur Lisesi olarak öğrencilerinde bu farkındalık projelerinde her zaman yer alacaklarını, sadece başarılı değil duyarlı öğrenciler de yetiştirmek için çabalayacaklarını belirtti. Etkinlikte emeği geçen öğrencilerine teşekkür ederek öğrencilerin kendi elleriyle hazırladıkları ve organ bağışı farkındalığının simgesi olarak belirlenen yeşil kurdeleyi taktı ve etkinliklerin önümüzdeki dönemlerde de sürdürüleceğini ifade etti.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
UĞUR LİSESİNDEN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ
UĞUR LİSESİNDEN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ
Özel Muş Uğur Lisesi öğrencilerinin katılımıyla kan bağışı programı gerçekleşti. Düzenlenen kan bağışı programında Kızılay Genel Sorumlusu İsmail Çelik öğrenciler bilgilendirildi.
MŞÜ´DE ÜÇ YENİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI
MŞÜ´DE ÜÇ YENİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Bölgeye üç yeni yüksek lisans programı daha kazandırdı
BAKAN YARDIMCISI AKSU´DAN MUŞ BELEDİYESİ´NE ZİYARET
BAKAN YARDIMCISI AKSU´DAN MUŞ BELEDİYESİ´NE ZİYARET
Çeşitli temaslarla da bulunmak için Muş´a gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Muş Belediyesi´ni ziyaret etti
REKTÖR POLAT MŞÜ´DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU ANLATTI
REKTÖR POLAT MŞÜ´DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU ANLATTI
Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat: "Üniversitemizi Dijital Çağa Taşıma Noktasında En Büyük Güvencemiz Kaliteli Akademik ve İdari Personelimizdir."
MŞÜ PERSONELİNE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ
MŞÜ PERSONELİNE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Personeline Bilgisayar Ofis Programları Konusunda Eğitim veriliyor.
MŞÜ´nün minik laleleri robotik kodlama ve işaret dili eğitimi alıyor
MŞÜ´nün minik laleleri robotik kodlama ve işaret dili eğitimi alıyor
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Minik Laleler Kreş ve Anaokulu (MİLA) öğrencileri ders programına eklenen iki yeni alanda eğitim almaya başladı.
İL GENELİNDE BEYAZ BAYRAK ALAN OKULLAR BELGELERİNİ ALDI
İL GENELİNDE BEYAZ BAYRAK ALAN OKULLAR BELGELERİNİ ALDI
Nusret Sarman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda, 2017-2018 eğitim öğretim yılının I. Döneminde “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanan okullara Beyaz Bayrakları törenle verildi.
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
Muş Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, yeni eğitim sezonu ile birlikte okul aile ve çocuk üçgeninde yeni bir projeye imza atılacağını söyledi.
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Türk Telekom İlkokulu/Ortaokulundaki “Kapsayıcı Eğitim Semineri” Çalışmalarına katıldı.
DOLAR
5.3272
EURO
6.0935
Muş Durumu

Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.

MEVLANA (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu