ÜÇ AKADEMİK BİRİME YENİ GÖREVLENDİRMELER YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) çeşitli birimlerinde atama ve görevlendirme işlemleri yapıldı. Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Prof. Dr. Bilgin´e, Prof. Dr. Alican´a ve Dr. Çatma´ya yeni görevlerinde başarılar diledi.
Tarih: 25.7.2018 18:53:03/ 548okunma / 0yorum

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) İslami İlimler Fakültesi dekanlığı görevini vekâleten yürüten Prof. Dr. Abdülcelil Bilgin´in söz konusu makama asaleten ataması yapılırken Doç. Dr. Mehmet Kamil Coşkun´un ayrılmasıyla boşalan Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevine, Doç. Dr. Mustafa Alican atandı. Doç. Dr. Alican´ın yeni görevi dolayısıyla boşalan Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEMAM) Müdürlüğünü yürütme görevi de Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Bahattin Çatma´ya verildi.

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun 16. maddesinin (a) fıkrası gereğince, Yükseköğretim Genel Kurulunca seçilen Prof. Dr. Abdülcelil Bilgin, 2018/40 sayılı Başkanlık Kararı ile İslami İlimler Fakültesi dekanlığına atandı. Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğüne, 2547 Sayılı Kanununun 19/b ve Akademik Teşkilat Yönetmeliğinin 11/b maddeleri uyarınca Doç. Dr. Mustafa Alican atanırken, SEMAM Müdürlüğünü yürütmek üzere, 2547 Sayılı Kanununun 13/b-4 maddesi gereğince, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Bahattin Çatma görevlendirildi.

“REKTÖR PROF. DR. POLAT, BAŞARILAR DİLEDİ”

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Prof. Dr. Bilgin´e, Prof. Dr. Alican´a ve Dr. Çatma´ya yeni görevlerinde başarılar diledi.

Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu Abdülcelil Bilgin, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Tefsir Ana Bilim Dalında bitirdiği “Kurandaki Deyimler ve Kullanımları” başlıklı tezinin ardından, aynı yerde, “Kur´an´daki Deyimler ve Zemahşeri´nin Keşşafı” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı. “Kur´an´da Deyimler ve Kur´an´ın Anlaşılmasındaki Rolü”, “Kur´an´daki Deyimler ve Zemahşeri´nin Keşşafı”, “Kur´an´ın Sözvarlığı” ve “Kur´an Meallerindeki Anlatım Bozuklukları” isimli kitapların yazarı olan Prof. Dr. Bilgin, Arapça ve İngilizce biliyor.

1982´de Trabzon´da doğan Mustafa Alican, 2007´de Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü´nden mezun oldu. 2012´de aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü´ne sunduğu “Bir Ortaçağ Şehri Olarak Meyyâfârikîn (Silvan)” başlıklı teziyle doktor unvanını aldı. Çeşitli gazete, dergi ve internet sitelerinde makale, çeviri, eleştiri ve yorum yazıları yayımlandı. Tarih Okulu Dergisinin genel yayın yönetmenliğini de yürütmekte olan yazarın yayımlanmış kitapları; Selçukluları Yeniden Keşfetmek/Büyük Selçuklular, Osmanlı´dan Önce Onlar Vardı/Türkiye Selçukluları, Kıyametin İlk Günü Malazgirt 1071, Tarihin Kara Yazısı/Moğollar.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden 2005´te mezun olan Bahattin Çatma, yüksek lisansını “Türk Düşünce Tarihinde Ahmet Vefik Paşa´nın Yeri ve Önemi” başlıklı teziyle İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yakınçağ Tarihi anabilim dalında 2012´de; doktorasını ise “II. Meşrutiyet Dönemi Türkçülük (1908-1913)” başlıklı teziyle aynı enstitünün tarih anabilim dalında 2018´de tamamladı.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TARIM VE ORMAN BAKAN YARDIMCISI MUSTAFA AKSU MALAZGİRT´TE
TARIM VE ORMAN BAKAN YARDIMCISI MUSTAFA AKSU MALAZGİRT´TE
Tarım ve Orman Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu ve beraberindeki heyet devam eden Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Park´ın da incelemelerde bulunmak üzere ilimize geldi.
MUŞ´TA DEZAVANTAJLI KADINLARA İŞ-KUR´DAN HALI DOKUMA KURSU
MUŞ´TA DEZAVANTAJLI KADINLARA İŞ-KUR´DAN HALI DOKUMA KURSU
Muş Valiliği bünyesinde Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü, dezavantajlı kadınlara yönelik halı dokuma kursu açıldı. Yaz tatilinde kursa katılan kadınlar, hem meslek öğreniyorlar hem de aile bütçelerine katkıda bulunuyor.
KORKMAYALIM: ALLAH BİZİMLEDİR…(2)
KORKMAYALIM: ALLAH BİZİMLEDİR…(2)
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ABD ile yaşananlarla ilgili gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak “Korkmayalım: Allah Bizimledir-2” diye belirterek değerlendirmelerde bulundu.
MEYVECİLİKTE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR
MEYVECİLİKTE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR
Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, 2019 yılından itibaren yerel çeşitler üzerinden çeşitli türlerde sertifikalı meyve fidanı yetiştirmek adına ilk toplantısını yaptı.
MUŞ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN ‘KİST HİDATİK´ UYARISI
MUŞ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN ‘KİST HİDATİK´ UYARISI
Muş Halk Sağlığı Müdürlüğü, özellikle hayvanlarda çok yaygın olması nedeniyle, önemli halk sağlığı sorunlarına neden olan Kistik ekinokkozis, ciddi ekonomik kayıplara yol açan zoonotik karakterli bir hastalık olduğunu belirterek uyarılarda bulundu.
KURBANLIK KESİM UYARISI
KURBANLIK KESİM UYARISI
Belediye Başkanı Feyat Asya, kurban bayramı öncesi vatandaşları uyararak, kurban kesimi için adres olarak mezbahaneyi gösterdi
BAYRAM ÖNCESİ ZABITA´DAN DENETİM
BAYRAM ÖNCESİ ZABITA´DAN DENETİM
Kurban bayramı öncesi Muş Belediyesi Zabıta Müdürlüğü´ne bağlı ekipler, özellikle daha sık alış veriş yapılan işyerlerine yönelik denetimlerini artırdı.
BAŞKAN ASYA´DAN MUŞ TSO´YA ZİYARET
BAŞKAN ASYA´DAN MUŞ TSO´YA ZİYARET
Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı´nı (MUŞ TSO) ziyaret ederek yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi
MUŞ´UN DERNEKLERİ MALAZGİRT ZAFERİ İLE YAKINDAN İLGİLENİYOR
MUŞ´UN DERNEKLERİ MALAZGİRT ZAFERİ İLE YAKINDAN İLGİLENİYOR
1071 Malazgirt Zaferi ve Anadolu´nun fethi 26 Ağustos zafer kutlamaları kapsamındaki düzenlemelere dikkat çeken, bunu ilimize teşriflerinde yazılı ve görsel sunumlarıyla üst düzey siyasetçi ve yöneticilere aktaran 1071 Alparslan tarihi kültürü sanatı tabiatı doğayı her türlü canlı cansız varlıkları koruma ve geliştirme derneği yönetim kurulu başkanı Turgay Özlü, amaç yılı ya da günü kurtarmak olmasın asıl amaç 1071 Malazgirt destanını bir dünya markası yapmak olsun dedi.
DOLAR
5.9944
EURO
6.8267
Muş Durumu

Evlat kokusu, cennet kokusudur.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu