TÜRK ZEKA OYUNLARI KURSUNA YOĞUN İLGİ
Muş´ta köy okullarında görev yapan öğretmenler, geleneksel Türk zeka oyunlarını öğreniyor. 4 bin yıllık Türk stratejik zeka oyunundan satranç ve damaya kadar birçok oyunun eğitimini alan öğretmenler, bunu kendi öğrencilerine aşılamayı amaçlıyor.
Tarih: 19.6.2019 17:55:10/ 345okunma / 0yorum

 

 

Muş Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan Türk zeka oyunları kursu açtı. Kursa özellikle köylerde görev yapan öğretmenler yoğun ilgi gösterdi.

Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Türk oyunlarının yeniden öğrenilmesi amacıyla açılan zeka oyunları kursunda 120 kişi eğitimini tamamlarken şimdiden 200 kişi ise başvuruda bulunduğu belirtildi.

Özellikle 4 bin yıllık Türk strateji oyunu olan mangaladan, satranç ve damaya kadar farklı birçok kurs veriliyor.

Bu dönem 120 kişiye eğitimin verildiği ve şuanda da şimdi 200 kişinin başvuru yaptığını belirten Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Usta Öğreticisi İskender Deniz, 30 kişi şeklinde seanslarla kursiyer aldıklarını söyledi.

“ÖĞRETMENLERİN YOĞUN BİR İLGİSİ VAR”

Kurslara katılan öğretmenlerin öğrendikleri oyunları öğrencilerine aktaracağını ifade eden Deniz, “Kursumuzda 4 bin yıllık zeka ve strateji oyunu olan mangaladan tutun dokuztaş, dama gibi günümüze taşıdığımız oyunlar mevcut. Öğretmenlerimiz bunları burada öğrenip kendi okullarında öğrencilerine anlatmakta ve göstermektedirler. Bu konuda ciddi bir istek ve ilgi içindedirler. Şimdiye kadar biz dört kurs açtık ve şuan dördüncü kursumuzu da tamamlamış durumdayız. Her seansta 30 kişiden 120 kişiye kurs verdik. Şuan sırada bekleyen yaklaşık 200 kişide beklemekte onları da bu dönem bitirmeye çalışacağız” dedi.

“GELENEKSEL OYUNLARIMIZ ÖNEMLİ VE KUŞAKTAN KUŞAĞA AKTARMALIYIZ”

Zeka oyunları kursuna katılan Korkut İlçesine bağlı Yolgözler köyünde görev Naşide Uysal, da “ben köy öğretmeniyim. Halk Eğitim Merkezi´nin açmış olduğu kurslara geliyorum. Zeka oyunlarına ve satranç kurslarına geliyoruz. Birçok Türk oyunu günümüze gelememektedir. Bu kurslar sayesinde oyunlar yeniden hayat buluyor. Bizde bu kurslara gelerek oyunları öğreniyoruz. Öğrendiğimiz oyunları köy okulumuzdaki öğrencilerimize öğreteceğiz. Çünkü öğrencilerin büyük bir kısmı bu oyunları bilmiyor hatta isimlerini bile bilmiyor. Ben de geleneksel oyunlarımızı çocuklarıma aşılamak istiyorum.

Hem kendim öğreniyorum hem de bunu öğrencilerime öğreteceğim. Ben de birçok oyunu bilmiyordum, bu sayede öğrendim. Halk Eğitim Merkezi´ne teşekkür ediyorum. Geleneksel oyunlar bizim için çok önemlidir. Bunların önemini bilmeliyiz ve çocuklarımıza aşılamalıyız kesinlikle” dedi.

“GELENEKSEL OYUNLARIMIZIN YAŞATILMASINI İSTİYORUZ

Özellikle öğrencilerin internet ve sosyal medyadan uzaklaşması gerektiğini ve bu tür geleneksel oyunları öğrenmelerine dikkat çeken bir diğer köy okulu öğretmeni Hüseyin Tanrıver de “Tabi ki günümüz çağında çocuklar hem sosyal medya hem de internetle haşir neşirdirler. Tabi bunun faydaları olduğu gibi zararları da çok fazla. Öğrencilerimize biz buralara gelerek okulumuzda kurs açıp hem modern hem de geleneksel oyunları öğrencilerimize öğretmek istiyoruz. Bu sayede çocukları bu internetin kötü yanından uzaklaştırıp hem de zekalarına katkı sağlayıp derslerde daha başarılı olabileceklerini düşünüyoruz. Bu tür kurslarla da hem geleneksel oyunlarımızın da yaşatılmasını istiyoruz. Yüzyıllardır oynan oyunlar var burada öğrendiğimiz. İnşallah bunları öğrencilerimize de öğretip bunları kuşaktan kuşağa aktarırız” ifadelerini kullandı.

Boş vakitlerini daha verimli hale getirdiklerini vurgulayan bir diğer köy okulu öğretmeni Habip Koç ise “Boş zamanlarımızı buraya gelerek eski geleneksel Türk Zeka oyunlarını öğrenerek bunları daha sonra da gidip kendi öğrencilerimize öğretme amacıyla buradayız. Boş vaktimizi burada aslında değerli bir zaman haline getirmek istiyoruz. Burada öğrendiğimiz çeşitli oyunları çocuklara bilgisayar başından kaldırarak artık bunları tekrardan yeni nesillere aktarmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TÜRK ZEKA OYUNLARI KURSUNA YOĞUN İLGİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ARTAN VAKALAR YENİ TEDBİRLERİ GETİRİYOR
ARTAN VAKALAR YENİ TEDBİRLERİ GETİRİYOR
Muş İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları doğrultusunda oteller ve konaklama tesisleri içerisinde bulunan restoran ve lokantalar hakkında yeni düzenleme yapıldı.
BARIŞAN, 48. BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISINA TELEKONFERANS YÖNTEMİYLE KATILDI
BARIŞAN, 48. BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISINA TELEKONFERANS YÖNTEMİYLE KATILDI
Muş Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Muş Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Şube Başkanı Mahir Barışan, başkanlar Kurulu Toplantısına katıldı.
ALPARSLAN-1 HES´TEN SU YÜKSELMESİNE KARŞI UYARI
ALPARSLAN-1 HES´TEN SU YÜKSELMESİNE KARŞI UYARI
Alparslan-1 Hidroelektrik Santrali (HES) İşletme Müdürlüğü, nehir yatağına bırakılacak su nedeniyle uyarıda bulundu
MÜDÜR AYDIN´DAN HASKÖY VE YEŞİLOVA BELDESİNDEKİ İŞLETMELERE ZİYARET
MÜDÜR AYDIN´DAN HASKÖY VE YEŞİLOVA BELDESİNDEKİ İŞLETMELERE ZİYARET
Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Hasköy İlçesi ve Yeşilova Beldesinde %50 devlet desteği ile kuracak olan hayvancılık tesislerinde incelemelerde bulundu.
AYTEMİŞ, TORBA YASA TEKLİFİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
AYTEMİŞ, TORBA YASA TEKLİFİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) bileşeni olan Muş Meşe Erozyonla Mücadele Doğayı Koruma ve Ağaçlandırma Derneği Başkanı İhsan Aytemiş, Torba Yasa Teklifinin geri çekilmesi gerektiğini söyledi
KADEM´DEN “ŞİDDETE GÖZ YUMMA!” FİLTRESİ
KADEM´DEN “ŞİDDETE GÖZ YUMMA!” FİLTRESİ
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Muş İl Temsilciliği Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla sosyal medya üzerinde filtre kampanyası başlattı.
MUŞ´TAKİ OVALAR "BÜYÜK OVA KORUMA ALANI" OLARAK BELiRLENDi
MUŞ´TAKİ OVALAR "BÜYÜK OVA KORUMA ALANI" OLARAK BELiRLENDi
Bazı ovaların, büyük ova koruma alanı olarak belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girerken Muş´ta bulunan Malazgirt Ovası, Liz Ovası ve Bulanık Ovasıda büyük ova koruma alanı olarak belirlendi.
"KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS" TOPLANTISI
"KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS" TOPLANTISI
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz başkanlığında "Kadına Şiddete Sıfır Tolerans" konulu toplantı yapıldı.
KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun başkanlığında video konferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Tedbirleri Değerlendirme Toplantısı´na Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş ile İl Jandarma Komutanı Alb. İlhan Şen´de katıldı.
DOLAR
7.7975
EURO
9.2988
Muş Durumu

Tek olan şey bölünme kabul etmez, gerçek tekdir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu