TSO´NUN YURT DIŞI GEZİLERİ TİCARETE DÖNÜŞÜYOR
Yaklaşık 4 ay önce Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen Macaristan gezisine katılan Bülent Tuğrul örnek bir girişimde bulundu. Muş´un Korkut ilçesine bağlı Karakale köyünde Tarım ve Orman Bakanlığı´nın desteği ile ahır kuran Tuğrul, büyükbaş hayvan alımını ise Macaristan´dan gerçekleştirdi.
Tarih: 28.7.2019 12:22:17/ 1446okunma / 0yorum

Bülent Tuğrul´a ait tesiste incelemelerde bulunan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç ve meclis üyeleri, örnek teşkil eden bu çalışma karşısında başarılı girişimciyi tebrik ettiler. Muş Ticaret ve Sanayi Odası´nın Budapeşte´ye gezi düzenlediği öğrenen Tuğrul, vakit kaybetmeden bu gezi programına dahil olmak için girişimlerde bulundu. Macaristan programında sektörüyle ilgili çeşitli görüşmeler yaptıktan sonra yurda dönen Tuğrul, Ziraat Bankası ile irtibata geçerek buradan büyükbaş hayvan almak için çalışmalarına hız verdi.

Korkut ilçesine bağlı Karakale köyünde kendisine ait arazide ahır kurmak için Tarım ve Orman Bakanlığı´ndan destek aldığını kaydeden Tuğrul, “Muş Ticaret ve Sanayi Odası´nın düzenlediği Macaristan gezisine katıldım. Burada kendi sektörümle ilgili çeşitli görüşmeler yaptım. Büyükbaş hayvan alımın buradan alınmasının daha kazançlı olacağına inandım. Daha sonra Ziraat Bankası ile görüşerek buradan büyükbaş hayvan almak istediğimi söyledim. Banka yetkilileri benim hayvancılık yapacağım yerde çeşitli incelemelerde bulundular. Tesisimi, imkanlarımı denetledikten sonra bana destek verdiler. Macaristan´dan almış olduğum 50 büyükbaş hayvanın tüm işlemlerini banka takip etti ve ödemesini yaparak hayvanları bana teslim etti. 0 faizle aldığım bu büyükbaş hayvanları 2 yıl ödemesiz daha sonra 6 yıl içerisinde ödemeyle aldım. Bir büyükbaş hayvanın bana maliyeti 13 bin 500 TL´dir. 2 yıla kadar bu hayvanları satamam. Şu anda 14-15 tane de yavruları var. Hayvanların sütlerini biberonla yavrularına veriyoruz. İlerleyen süreçte sütü de gelir haline dönüştüreceğiz” diye konuştu.

Muş Ticaret ve Sanayi Odası´nın düzenlediği gezi programının son derece faydalı olduğunu belirten Bülent Tuğrul, bundan sonraki gezi programlarına da katılacağını ifade etti. Gezmenin ve görmenin çok büyük bir fayda sağlayacağını kaydeden Bülent Tuğrul, “gezi programımızın düzenlenmesini sağlayan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç´a ve ekibine teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Meclis üyeleri ile birlikte Karakele köyünde Bülent Tuğrul´a ait tesiste incelemelerde bulunan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, “göreve geldikten sonra düzenlediğimiz ilk gezi programından böyle bir sonuç almak bizleri inanılmaz mutlu etmiştir. Bülent kardeşimizin bu cesur girişimi bizleri gururlandırmış ve umutlandırmıştır. Diğer vatandaşlarımızın da örnek alması gereken bu davranışı gönülden kutluyorum. Muş Ticaret ve Sanayi Odası olarak yurt içinde ve yurt dışında gezi programları düzenlemeye devam edeceğiz. Üyelerimizin ufkunu açmaya, onlara rehberlik etmeye devam edeceğiz. Sektörlerinde daha fazla gelişmeye ve değişime ihtiyaç olduğunu çok iyi birliyorlar. Çağa ve teknolojiye ayak uydurmak zorundayız. Hayvancılıkla uğraşan Bülent kardeşimiz, 0 faizle aldığı büyükbaş hayvanları 2 yıl sonra 6 yıl içerisinde ödeyecek. Devletimizin çok güzel destekleri olduğunu görüyoruz. Bakınız tesisin kurulması için Tarım ve Orman Bakanlığı´ndan destek alan bu kardeşimiz büyükbaş hayvan alımı için Ziraat Bankası´ndan 0 faizle kredi almış. Gerçekten amacı yatırım olanlara devletin sunduğu desteği görüyorsunuz. Bunların sayılarını arttırmak için çalışmaya, imkanları anlatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 13. ETAP TANITIM TOPLANTISI YAPILDI
KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 13. ETAP TANITIM TOPLANTISI YAPILDI
Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar 13. Etap yüzde 50 Hibe Projeleri tanıtım toplantısı yapıldı.
DAKA´DAN BÖLGEYE 260 MİLYON TL DESTEK
DAKA´DAN BÖLGEYE 260 MİLYON TL DESTEK
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından yürütülen mali destek programları, güdümlü proje desteği, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı ve diğer destek mekanizmaları kapsamında fonlanan projeler yoluyla bölgeye 260 milyon TL´nin üzerinde destek sağlandı.
KOSGEB MÜDÜRÜ MERGEN´DEN GİRİŞİMCİLERE ÇAĞRI
KOSGEB MÜDÜRÜ MERGEN´DEN GİRİŞİMCİLERE ÇAĞRI
KOSGEB destekleri hakkında bilgi almak isteyen girişimci adaylara çağrıda bulunan KOSGEB Muş İl Müdürü Kenan Mergen, KOBİ ve girişimcilerimiz, Kurumumuzun resmi web sayfası, (kosgeb.gov.tr), KOSGEB İl Müdürlükleri, 444 1 567 KOSGEB Çağrı Merkezi, Yazılı ve görsel medya, RTÜK onaylı kamu spotları, aracılığı ile kötü niyetli kişi ve kuruluşlara karşı sürekli bilgilendirilmektedir" dedi.
TSO BAŞKANI KOÇ, ESNAF VE TÜCCARLARI ZİYARET EDİYOR
TSO BAŞKANI KOÇ, ESNAF VE TÜCCARLARI ZİYARET EDİYOR
Göreve başladığı günden itibaren her kuruma, kuruluşa, tüccara eşit mesafede olacaklarını belirten Muş Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, sık sık tüccarları, esnafları, iş insanlarını ziyaret ediyor.
DOĞU´DA İHRACAT YAKLAŞIK 187 MİLYON DOLARA YÜKSELDİ
DOĞU´DA İHRACAT YAKLAŞIK 187 MİLYON DOLARA YÜKSELDİ
Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğine (DAİB) üye firmalarca Mayıs ayında yapılan ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,6 artarak 186 milyon 993 bin dolara yükseldi.
DAKA ÖNCÜLÜĞÜNDE MESLEKİ EĞİTİM, KARİYER, İSTİHDAM VE İNOVASYON FUARI
DAKA ÖNCÜLÜĞÜNDE MESLEKİ EĞİTİM, KARİYER, İSTİHDAM VE İNOVASYON FUARI
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerinden oluşan TRB2 bölgesinde faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) öncülüğünde ilk defa Mesleki Eğitim, Kariyer, İstihdam ve İnovasyon Fuarı (MEKİİF´19) gerçekleştirilecek.
MALİYET DÜŞÜRMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİR SEKTÖREL GELİŞİME ETKİSİ
MALİYET DÜŞÜRMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİR SEKTÖREL GELİŞİME ETKİSİ
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, “Maliyet Düşürmenin Sürdürülebilir Sektörel Gelişime Etkisi” başlığını kaleme aldı
KANATLI HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNE DEVLET DESTEĞİ
KANATLI HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNE DEVLET DESTEĞİ
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından ilan edilenIPARD II Beşinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hindi, kaz ve broyler yetiştiriciliğine %40´tan başlayan oranda hibe desteği verilecek.
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
Döviz kurlarındaki artıştan dolayı müteahhitlerin yaşadığı sorunlara değinen Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUŞ TSO) Erdal Koç, fiyat farkının ödenmesi kamuya iş yapan müteahhitlerin ciddi sıkıntılardan kurtulmasına vesile olacağını kaydetti.
DOLAR
5.8564
EURO
6.5172
Muş Durumu

İki kişiyi aşan, bir başkasına da söylenen her sır, yayılır.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu