TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarım Master Planı ile ilgili değerlendirme toplantısı düzenledi.
Tarih: 10.10.2018 17:30:55/ 181okunma / 0yorum

 

 

Muş Tarım Master Planı ile ilgili değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, İl Müdür Yardımcıları Mehmet Gündoğdu ve Ferit Yıldız, Muş Alparslan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğretim Üyeleri ve Şube Müdürlerimiz katıldı.

Plansız ve projesiz yapılan çalışmalardan verim alınmasının zor olduğunu belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, hazırlanan planların hedeflerine ulaşabilmesi için beşeri ihtiyaçları ilgilendiren ekonomik, sosyal veya içerikli tüm tarımsal sorunlar dikkate alınması gerektiğini söyledi.

“TARIM ÜRÜNLERİNİN ÜRETİMİNİ PLANLAMAK VE DÜZENLEMEK GEREKMEKTEDİR”

Tarım sektörü gibi çeşitli sorunları olan büyük bir üretim alanında, plansız hareket edilmesi günümüzde hiç düşünülmeyeceğini ifade eden Aydın, “Plansız bir şekilde ne dünya pazarıyla rekabet edilebilir, ne de ülke içerisindeki ihtiyaçlar karşılanabilir. Hazırlanan planların hedeflerine ulaşabilmesi için beşeri ihtiyaçları ilgilendiren ekonomik, sosyal veya içerikli tüm tarımsal sorunlar dikkate alınmalıdır. Söz konusu problemlerin çeşitliliği sebebiyle, tarım kesimindeki üretim faktörlerinden en rasyonel bir şekilde yararlanmak için tarım ürünlerinin üretimini planlamak ve düzenlemek gerekmektedir” dedi.

“MUŞ İLİ TARIM MASTER PLANI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR”

Muş bölgesinin tarım alanında kurumsal potansiyelini belirlemek ve problemlerini kapsamlı bir şekilde ortaya koymak, bunlara çözüm önerileri getirmek ve doğru bir planlama yapabilmek amacıyla ve Muş Alparslan Üniversitesi tarafından ortaklaşa hazırlanacak olan ´Tarım Master Planı´ ile ilgili yapılan değerlendirme toplantısında konuşan Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, hazırlanacak olan master plan ile İlin tarımsal potansiyelinin, sorunlarının, çözüm önerilerinin ortaya konacağını ve yatırım yapacak yatırımcılara ışık tutacağını söyledi.

Prof. Dr. Karadağ: “Muş´un Tarımsal Potansiyelini analiz ederek kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak, dünyada meydana gelen ekonomik ve sosyal gelişmelere göre üreticilerimizi ve yatırımcılarımızı yönlendirmek sektörün ve kırsal kesimin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla Muş İli Tarım Master Planı ile ilgili çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Daha sonra Tarım Master planın hazırlanma süreci ile ilgili olarak İl Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri görüş bildirerek tarımsal pazarlama ile ilgili güçlü ve zayıf yanlar ile fırsatlar ve tehditler değerlendirildi.

Toplantı sonunda Tarım Master Planının dispozisyonununda çalışma gruplarının birlikteliğini sağlama konusu ve çalışma takvimi görüşülerek karara bağlandı.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EĞİTİM-BİR-SEN MUŞ 2 NOLU ŞUBESİ İLK DİVAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
EĞİTİM-BİR-SEN MUŞ 2 NOLU ŞUBESİ İLK DİVAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ve Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürlüğü eğitim çalışanlarının üye olabildiği Eğitim-Bir-Sen Muş 2 Nolu Şubesi, ilk divan toplantısını gerçekleştirdi.
“MUŞ İLİ TARIM ALET VE MAKİNELERİ SEKTÖRÜ”
“MUŞ İLİ TARIM ALET VE MAKİNELERİ SEKTÖRÜ”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan “Muş İli Tarım Alet Ve Makineleri Sektörü” başlığını kaleme aldı
KOSGEB´TEN İŞ KURACAKLARA ÇAĞRI
KOSGEB´TEN İŞ KURACAKLARA ÇAĞRI
Muş´ta iş kuracaklara çağrıda bulunan KOSGEB İl Müdürü Kenan Mergen, girişimciliği geliştirme destek programı kapsamında faaliyette bulundukları sektörlere göre değişen tutarlarda üretim yapan işletmelere 370 bin TL´ye kadar geri ödemesiz girişimcilere destek sağlanacağı, hibeden faydalanmak isteyen girişimcilerin en son başvuru tarihi olan 31 Aralık 2018´de sona ereceğini dile getirdi.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN HASTALARA ZİYARET
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN HASTALARA ZİYARET
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz Muş Devlet Hastanesi´nde tedavi gören hastaları ziyaret ederek “Geçmiş Olsun” dileklerini iletti.
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
Muş Alparslan Üniversitesi(MŞÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) ve Özel Olimpiyatlar Türkiye´den Minik Sporcular Projesi kapsamında engelli (Down Sendromu, Otizm) öğrencilere spor yaptırıyor.
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
Muş´un tek kadın Belediye Başkan aday adayı Zeynep Orhan, Bulanık ilçesinde hizmet etmek istediğini söyledi.
SAĞLIKLI YAŞAM
SAĞLIKLI YAŞAM
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı yaşam üzerine önerilerde bulunarak yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat çekti.
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
Muş Belediyesi Gençlik Meclisi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında engelli öğrencilerle birlikte halı saha maçı yaptı.
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
Bulanık ilçesinde aralarında kan davası güden iki aile, devlet büyükleri ve kanaat önderlerinin araya girmesiyle barıştırıldı.
DOLAR
5.3505
EURO
6.0880
Muş Durumu

iki şeyi asla unutma: Allah´ı ve ölümü iki şeyi de unut: yaptıgın iyiliği gördügün kötülügü..

lokman hekim
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu