TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarım Master Planı ile ilgili değerlendirme toplantısı düzenledi.
Tarih: 10.10.2018 17:30:55/ 244okunma / 0yorum

 

 

Muş Tarım Master Planı ile ilgili değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, İl Müdür Yardımcıları Mehmet Gündoğdu ve Ferit Yıldız, Muş Alparslan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğretim Üyeleri ve Şube Müdürlerimiz katıldı.

Plansız ve projesiz yapılan çalışmalardan verim alınmasının zor olduğunu belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, hazırlanan planların hedeflerine ulaşabilmesi için beşeri ihtiyaçları ilgilendiren ekonomik, sosyal veya içerikli tüm tarımsal sorunlar dikkate alınması gerektiğini söyledi.

“TARIM ÜRÜNLERİNİN ÜRETİMİNİ PLANLAMAK VE DÜZENLEMEK GEREKMEKTEDİR”

Tarım sektörü gibi çeşitli sorunları olan büyük bir üretim alanında, plansız hareket edilmesi günümüzde hiç düşünülmeyeceğini ifade eden Aydın, “Plansız bir şekilde ne dünya pazarıyla rekabet edilebilir, ne de ülke içerisindeki ihtiyaçlar karşılanabilir. Hazırlanan planların hedeflerine ulaşabilmesi için beşeri ihtiyaçları ilgilendiren ekonomik, sosyal veya içerikli tüm tarımsal sorunlar dikkate alınmalıdır. Söz konusu problemlerin çeşitliliği sebebiyle, tarım kesimindeki üretim faktörlerinden en rasyonel bir şekilde yararlanmak için tarım ürünlerinin üretimini planlamak ve düzenlemek gerekmektedir” dedi.

“MUŞ İLİ TARIM MASTER PLANI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR”

Muş bölgesinin tarım alanında kurumsal potansiyelini belirlemek ve problemlerini kapsamlı bir şekilde ortaya koymak, bunlara çözüm önerileri getirmek ve doğru bir planlama yapabilmek amacıyla ve Muş Alparslan Üniversitesi tarafından ortaklaşa hazırlanacak olan ´Tarım Master Planı´ ile ilgili yapılan değerlendirme toplantısında konuşan Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, hazırlanacak olan master plan ile İlin tarımsal potansiyelinin, sorunlarının, çözüm önerilerinin ortaya konacağını ve yatırım yapacak yatırımcılara ışık tutacağını söyledi.

Prof. Dr. Karadağ: “Muş´un Tarımsal Potansiyelini analiz ederek kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak, dünyada meydana gelen ekonomik ve sosyal gelişmelere göre üreticilerimizi ve yatırımcılarımızı yönlendirmek sektörün ve kırsal kesimin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla Muş İli Tarım Master Planı ile ilgili çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Daha sonra Tarım Master planın hazırlanma süreci ile ilgili olarak İl Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri görüş bildirerek tarımsal pazarlama ile ilgili güçlü ve zayıf yanlar ile fırsatlar ve tehditler değerlendirildi.

Toplantı sonunda Tarım Master Planının dispozisyonununda çalışma gruplarının birlikteliğini sağlama konusu ve çalışma takvimi görüşülerek karara bağlandı.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yürütülen yükseköğretimde dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında belirlenen sekiz pilot üniversiteden biri olmaya layık görüldü
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, bu haftaki yazısında “Etkin Tanıtım ve Pazarlamanın Sektörel Gelişime Katkısı” başlığını kaleme aldı
MUHTAÇ AİLELERE ELEKTRİK DESTEĞİ BAŞLIYOR
MUHTAÇ AİLELERE ELEKTRİK DESTEĞİ BAŞLIYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın açıkladığı muhtaç hanelere elektrik desteğinin önümüzdeki haftadan itibaren hayata geçirilmesi planlanıyor.
JANDARMA 180. YIL KUTLAMA STARTINI VERDİ
JANDARMA 180. YIL KUTLAMA STARTINI VERDİ
Muş İl Jandarma Komutanlığı 180´inci kuruluş yıldönümü kutlamalarının startını karda tatbikat yaparak verdi.
YATÇI, BAĞIMSIZ ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI
YATÇI, BAĞIMSIZ ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI
Cumhur İttifakı nedeniyle Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Muş Belediye Başkan Adaylığından geri çekilen Şerafettin Yatçı, bağımsız aday olarak İl Seçim Kuruluna gerekli müracaatları yaptığını ve bağımsız aday olduğunu açıkladı.
TEK AYAKKABIYLA 3500 METRE KOŞTU, ALTIN MADALYA KAZANDI
TEK AYAKKABIYLA 3500 METRE KOŞTU, ALTIN MADALYA KAZANDI
Genç Kadın Atletizm Takımımız, 3 Şubat 2019 tarihinde Portekiz´in Albufeira şehrinde yapılan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Şampiyonası´nda birinci olurken, yarışmaya genç atletimiz Emine Akbingöl damga vurdu.
DAĞCILAR MUŞ´TA KIŞ GELİŞİM KAMPINDA
DAĞCILAR MUŞ´TA KIŞ GELİŞİM KAMPINDA
Türkiye Dağcılık Federasyonu(TDF) tarafından düzenlenen "Kış Gelişim Eğitimi" kapsamında 110 dağcı, Muş´ta eğitimlere başladı. Dağcılar, zorlu kış şartlarına uyum sağlamak için bir hafta eğitim alacak
UMRE ÖDÜLLÜ SİYER SINAVI YAPILDI
UMRE ÖDÜLLÜ SİYER SINAVI YAPILDI
Muşlular, Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından bu yıl 8´incisi düzenlenen Umre Ödüllü Siyer Sınavı´nda ter döktü.
BEDEN SOSYOLOJİSİ: EMANET VE SAHİPLİK
BEDEN SOSYOLOJİSİ: EMANET VE SAHİPLİK
Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Muş Temsilciliğinin konuğu olan Öğretim Görevlisi Burhan Taşkaya, “Beden Sosyolojisi: Emanet Ve Sahiplik” konulu bir seminer verdi.
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
Muş Durumu

Hangi meyve oldu da dalın da kaldı? Öyleyse ölmekten korkma, ham olmaktan kork.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu