TARİHİ KÖPRÜDE ‘DÜNYA JİNEKOLOJİK ONKOLOJİ GÜNÜ´ ETKİNLİĞİ
Genç Birikim Derneği ile Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği (ONKOSEV) üyesi kadınlar, 20 Eylül Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü nedeniyle Tarihi Murat Köprüsünde bir araya gelerek kadınlarda meydana gelen kanser türlerini temsil eden renkli kurdeleler takarak mor balonlarla farkındalık etkinliği yaptı. Kadınlar, Jinekolojik kanserlere dikkati çekti
Tarih: 22.9.2019 19:34:26/ 226okunma / 0yorum

Muş´ta, Genç Birikim Derneği ile Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği (ONKOSEV) üyesi kadınlar, Tarihi Murat Köprüsünde bir araya geldi. Jinekolojik kanserlere dikkati çekmek amacıyla ilan edilen 20 Eylül Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü (World Go Day) dolayısıyla Tarihi Köprüde kadınlar kadınlarda meydana gelen kanser türlerini temsil eden çeşitli renklerden oluşan kurdeleler takarak mor balonlarla farkındalık etkinliği düzenledi.

Jinekolojik kanserlere dikkati çekmek isteyen kadınlar, tarihi köprüden geçerek ellerindeki balonlarla vatandaşlara bilgi verdiler.

“MUŞ´TA BU TÜR FARKINDALIK ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK”

Jinekolojik kanserler nedeniyle böyle bir farkındalık yapmak istediklerini belirten Onkosev ve Genç Birikim Derneği üyesi Gamze Uzunsel, herkesi duyarlı olmaya davet ettiklerini söyledi.

Tedavi için çekinmenin ve korkmanın bir alternatif olmadığını ifade eden Uzunsel, “Biz Muş´ta Genç Birikim Derneği olarak Dünya Kadın Kanserleri Günü´ne farkındalık yaratmak amacıyla 20 Eylül gününde burada toplanmış bulunmaktayız. Bu günü farkındalık günü olarak ilan ediyoruz. Çünkü kanserleri dünyada konuşulmaya çekinilen bir durum olduğu için bu günün farkındalığa değer olduğunu düşünüyoruz. Şöyle ki örneğin meme kanseri bu konuda yoğun yol kat edildi. Neler yapılabilir, nasıl teşhis konulabilir vb. daha çok fazla farkındalık adımlar atıldı.

Bugünün anlam ve önemine ithafen bizde Genç Birikim Derneği olarak Muş´un Tarihi Murat Köprüsünde mor balonlarımız ve farklı renkleri tensil eden kadın kanserleri kurdelelarımızla bu güne farkındalık yaratmak için buradayız. Aynı zamanda etrafta çok güzel tepkiler aldık. Bu durumun kadın kanserleri konusunda bir fark yaratacağına inanıyoruz” dedi.

“KANSERLE MÜCADELE İÇİN BÜYÜK ADIMLAR ATILIYOR”

Bir diğer dernek üyesi Büşra Yaşar´da şunları söyledi: “Bugün Tarihi Murat Köprüsü Muş´tayız. Kadın kanserlerine dikkat çekmek için buradayız. Kadın kanserleri dünyada ciddi anlamda artmakta, Türkiye´de de artmakta. Bunun için ciddi çalışmalar yapılıyor. Buna dikkat çekmek adına burada bulunmaktayız.”

Bir diğer dernek üyesi olan Faslı Ghazlane Cherraji de “Merhaba biz genç birikim derneğiyiz. Kanser alanında farkındalık yaratmaya çalışan bir dernektir. Normalde her sene biz kanser günlerini kutluyoruz geçen yıl ki Muş Alparslan Üniversitesinde idi Eylül ayı kadınları ilgilendiren jinekolojik onkoloji ayını temsil eder. Bu günün amacı kadın kanserlerine farkındalık oluşturmaktır” dedi.

“HER ZAMAN KADINLARIMIZI DESTEKLİYORUZ”

Kadınların düzenlediği farkındalık etkinliğine destek veren vatandaşlardan Cüneyt Yaşar´da “Muş´ta bayan arkadaşların böyle faaliyetlerde bulunması hem bu hastalığa yakalanan hem de bu hastalığa yakalanan akrabalığı olan insanlara hem farkındalık yaratmak hem de onların mücadelesine bir nebzede olsa çok katkı sağlamak amacıyla güzel bir çalışma yapmışlar” ifadelerini kullandı.

Tarihi Murat Köprüsünde Jinekolojik kanserlere dikkati çekmek isteyen kadınlar, ellerindeki mor balonları gök yüzüne bırakarak etkinliği sonlandırdılar.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
Muş´ta ilkokulu öğrencileri, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´na komando marşı okuyarak destek verdi.
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
Bulanık ilçesine bağlı Gölköy İlk ve Ortaokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, öğretmenlere önerilerde bulunarak “Bizlere emanet edilen çocuklarımıza bir anne ve bir baba gibi kucaklayıp en iyi şekilde şekillendirmeliyiz. İnsan yetiştirmek ve geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Sevgi olmadan hiçbir şey olmaz. Sevgi olmazsa lezzetti ve tadı olmaz. Bu mesleğe sevgimizi katmalıyız” dedi
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
Muş´ta esnaf ziyaretlerini aralıksız sürdüren Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberindeki heyet, sorunları dinleyerek gençlerin istihdam edilmesi için gayretlerde bulunduklarını söylediler.
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya Sunay Mahallesi Kurtuluş Caddesindeki altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Asya incelemeler sırasında ziyaret ettiği esnafları proje hakkında bilgilendirdi.
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 2019- 2020 eğitim öğretim yılında ilk ve ortaokullarda aşı taramasına başladı.
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
Muş´ta dengbejlik kültürünü yaşatan dengbejler, köy ve beldeleri ziyaret ederek türküler seslendiriyorlar.
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
Muş Belediyesi bu yıl üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin Muş´a adaptasyonunu sağlamak, tarihi ve turistik yerleri tanıtmak amacıyla belirli periyotlarda şehir turu düzenliyor
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
Merkez Vali Adil Yazar İlköğretim Okulu öğrenci velilerine çocuklarının akademik ve sosyal gelişimlerine yönelik bilgiler verildi.
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
Muş´ta, Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın ‘Damla Projesi´ gönüllüleri, köy okullarını boyayarak çeşitli eğitsel çizgi film karakterleri ile çiçek gibi yaptılar. Gönüllü üniversite öğrencileri, amaçlarının köy okullarındaki çocukların gönüllerine dokunmak istediklerini belirttiler
DOLAR
5.8806
EURO
6.5255
Muş Durumu

Taş avı öldürmez ve düşmanı helak etmez, ancak göz çıkarır ve diş kırar.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu