TARİHİ KÖPRÜDE ‘DÜNYA JİNEKOLOJİK ONKOLOJİ GÜNÜ´ ETKİNLİĞİ
Genç Birikim Derneği ile Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği (ONKOSEV) üyesi kadınlar, 20 Eylül Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü nedeniyle Tarihi Murat Köprüsünde bir araya gelerek kadınlarda meydana gelen kanser türlerini temsil eden renkli kurdeleler takarak mor balonlarla farkındalık etkinliği yaptı. Kadınlar, Jinekolojik kanserlere dikkati çekti
Tarih: 22.9.2019 19:34:26/ 356okunma / 0yorum

Muş´ta, Genç Birikim Derneği ile Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği (ONKOSEV) üyesi kadınlar, Tarihi Murat Köprüsünde bir araya geldi. Jinekolojik kanserlere dikkati çekmek amacıyla ilan edilen 20 Eylül Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü (World Go Day) dolayısıyla Tarihi Köprüde kadınlar kadınlarda meydana gelen kanser türlerini temsil eden çeşitli renklerden oluşan kurdeleler takarak mor balonlarla farkındalık etkinliği düzenledi.

Jinekolojik kanserlere dikkati çekmek isteyen kadınlar, tarihi köprüden geçerek ellerindeki balonlarla vatandaşlara bilgi verdiler.

“MUŞ´TA BU TÜR FARKINDALIK ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK”

Jinekolojik kanserler nedeniyle böyle bir farkındalık yapmak istediklerini belirten Onkosev ve Genç Birikim Derneği üyesi Gamze Uzunsel, herkesi duyarlı olmaya davet ettiklerini söyledi.

Tedavi için çekinmenin ve korkmanın bir alternatif olmadığını ifade eden Uzunsel, “Biz Muş´ta Genç Birikim Derneği olarak Dünya Kadın Kanserleri Günü´ne farkındalık yaratmak amacıyla 20 Eylül gününde burada toplanmış bulunmaktayız. Bu günü farkındalık günü olarak ilan ediyoruz. Çünkü kanserleri dünyada konuşulmaya çekinilen bir durum olduğu için bu günün farkındalığa değer olduğunu düşünüyoruz. Şöyle ki örneğin meme kanseri bu konuda yoğun yol kat edildi. Neler yapılabilir, nasıl teşhis konulabilir vb. daha çok fazla farkındalık adımlar atıldı.

Bugünün anlam ve önemine ithafen bizde Genç Birikim Derneği olarak Muş´un Tarihi Murat Köprüsünde mor balonlarımız ve farklı renkleri tensil eden kadın kanserleri kurdelelarımızla bu güne farkındalık yaratmak için buradayız. Aynı zamanda etrafta çok güzel tepkiler aldık. Bu durumun kadın kanserleri konusunda bir fark yaratacağına inanıyoruz” dedi.

“KANSERLE MÜCADELE İÇİN BÜYÜK ADIMLAR ATILIYOR”

Bir diğer dernek üyesi Büşra Yaşar´da şunları söyledi: “Bugün Tarihi Murat Köprüsü Muş´tayız. Kadın kanserlerine dikkat çekmek için buradayız. Kadın kanserleri dünyada ciddi anlamda artmakta, Türkiye´de de artmakta. Bunun için ciddi çalışmalar yapılıyor. Buna dikkat çekmek adına burada bulunmaktayız.”

Bir diğer dernek üyesi olan Faslı Ghazlane Cherraji de “Merhaba biz genç birikim derneğiyiz. Kanser alanında farkındalık yaratmaya çalışan bir dernektir. Normalde her sene biz kanser günlerini kutluyoruz geçen yıl ki Muş Alparslan Üniversitesinde idi Eylül ayı kadınları ilgilendiren jinekolojik onkoloji ayını temsil eder. Bu günün amacı kadın kanserlerine farkındalık oluşturmaktır” dedi.

“HER ZAMAN KADINLARIMIZI DESTEKLİYORUZ”

Kadınların düzenlediği farkındalık etkinliğine destek veren vatandaşlardan Cüneyt Yaşar´da “Muş´ta bayan arkadaşların böyle faaliyetlerde bulunması hem bu hastalığa yakalanan hem de bu hastalığa yakalanan akrabalığı olan insanlara hem farkındalık yaratmak hem de onların mücadelesine bir nebzede olsa çok katkı sağlamak amacıyla güzel bir çalışma yapmışlar” ifadelerini kullandı.

Tarihi Murat Köprüsünde Jinekolojik kanserlere dikkati çekmek isteyen kadınlar, ellerindeki mor balonları gök yüzüne bırakarak etkinliği sonlandırdılar.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
15 GÜNDÜR KAPALI OLAN KÖY YOLLARI AÇILDI
15 GÜNDÜR KAPALI OLAN KÖY YOLLARI AÇILDI
Muş´ta etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle kırsal kesimlerde yer yer kar kalınlığı 2 ila 6 metreye kadar ulaştı. Karla mücadele çalışması yapan ekipler, 15 gündür kapalı olan 9 köy ve 22 mezra yolunu ulaşıma açtı.
AFAD GÖNÜLLÜLERİ İÇİN ÇIĞ EĞİTİMİ VERİLDİ
AFAD GÖNÜLLÜLERİ İÇİN ÇIĞ EĞİTİMİ VERİLDİ
Muş İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ‘Gönüllülük Projesi´ kapsamında çığ afetinde arama ve kurtarma eğitimi veriliyor
MŞÜ SPORCULARI 2. OLDU
MŞÜ SPORCULARI 2. OLDU
Balıkesir´in Bandırma ilçesinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) ve Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) iş birliğinde Üniversitelerarası Türkiye Kros Şampiyonası düzenledi. Yarışmada Muş Alparslan Üniversitesi Türkiye 2´inci oldu.
IUC HEYETİ RESMİ TEMASLARINA DEVAM EDİYOR
IUC HEYETİ RESMİ TEMASLARINA DEVAM EDİYOR
Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) heyeti resmi temaslarda bulunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüşen heyet bugün de Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş´ı ve daha sonra Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün´ü makamında ziyaret ederek konseyin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
TÜRK PDR-DER´DEN PANEL
TÜRK PDR-DER´DEN PANEL
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (Türk PDR-DER) Muş İl Temsilciliği tarafından okulların PDR servislerinin diğer kurum ve kuruluşlarla iş birliğini artıramaya yönelik panel çalışması düzenlendi.
BAŞKAN KILIÇ, ÇİFTÇİLERiN SORUNLARINI DİNLEDİ
BAŞKAN KILIÇ, ÇİFTÇİLERiN SORUNLARINI DİNLEDİ
Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç ve beraberinde ki heyet, eksi 25 derecede ilçeye bağlı Aslankaya ve Nurettin köylerini ziyaret ederek, çiftçilerin sorun ve sıkıntılarını dinledi.
TSO MUŞ´TAKİ FİRMALARI ZİYARET EDİYOR
TSO MUŞ´TAKİ FİRMALARI ZİYARET EDİYOR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, göreve geldikten sonra periyodik olarak sürdürdüğü firma ziyaretleri kapsamında Tekel depolarında faaliyet gösteren üretici firmaları ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.
2019´DA KİŞİ BAŞINA 17 BİN 394 LİRA TASARRUF ETTİK
2019´DA KİŞİ BAŞINA 17 BİN 394 LİRA TASARRUF ETTİK
Nüfusu 83 milyonu aşan Türkiye´de geçen yıl 1 trilyon 446,4 milyar liralık tasarruf mevduatı toplandı.
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ NEDENLERİ, ZARARLARI VE ÖNLEME YOLLARI
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ NEDENLERİ, ZARARLARI VE ÖNLEME YOLLARI
Çocuğunuzu tablet veya telefonunu bir kenara bırakması için ne sıklıkla uyarıyorsunuz? Güzel haber: Yalnızca 5 dakika daha oynadıktan sonra bırakacak. Kötü haber: 5 dakikanın gerçek dünyadaki karşılığı, teknoloji bağımlıları için “günlerce” anlamına gelebiliyor.
DOLAR
6.0470
EURO
6.5550
Muş Durumu

İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir…

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu