TARİH VE GELECEK DERGİSİNİN AĞUSTOS 2019 SAYISI YAYIMLANDI
Editörlüğünü Muş Alparslan Üniversitesi´nin Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Celal Öney´in yaptığı Uluslararası Hakemli Tarih Araştırmaları Dergisi Tarih ve Gelecek (Journal of History and Future), beşinci cildinin ikinci sayısı ile okurlarıyla buluştu.
Tarih: 30.8.2019 17:20:39/ 321okunma / 0yorum

Kapsamını tarih alanında gerçekleşen akademik çalışmalara ayırmış olan derginin Ağustos 2019 sayısında bulunan on yedi adet araştırma makaleleri ve yazarları şu şekilde: Dr. Öğr. Üyesi Burak Kocaoğlu, Osmanlı Devleti´nde Gemi Kazaları ve Devletin Kazalara Müdahale Usulleri (1763-1856), Doç. Dr. İlkay Şahin, “Arada Kalmak”: Kalıcı Bir Liminalite Örneği Olarak Türk Modernleşmesi, Dr. Öğr. Üyesi Selim Özcan, Kıbrıs Barış Harekâtı Ve Harekâta Katılan Amasyalı Şehit ve Gaziler, Doç. Dr Ali Güveloğlu,  Antik Çağ´ın Damak Tadı Düşkünü Yazarları, Dr. Salih Erol, Türk Basın Tarihinde İbrahim Şinasi Efendi ve Tasvîr-i Efkâr Gazetesi, Öğr. Gör. Dr. Eren Alkan, Amerikan Sahnesinin Suflörü: Amerikan Tiyatro Tarihinde Şiddetin Yansımaları, Öğr. Gör. Dr. Mehtap Başarır ve Dr. Öğr. Üyesi Arzu Boy, İkinci Dünya Savaşı Esnasında İsmet İnönü´nün Meclis Konuşmalarının Basındaki Yankıları, Dr. Arş. Gör. Ercan Gördeğir, Olcaytu Han´ın Gilan Seferi (1306-1307) , Doktora Öğrencisi Yahya Coşkun, Atatürk Dönemi Fikir Hareketleri, Doç. Dr. Muharrem Öztel, Osmanlı Devleti´nin Son Yüzyılında Kolay Para Kazanmanın Yolu: İhtikâr/Vurgunculuk, Dr. Nevim Tüzün, Birinci Dünya Savaşı Sürecinde Ortaya Çıkan Harp Zenginlerinin Sabah, Tanin ve Vakit Gazetelerine Yansımaları, Arş. Gör. Dr. Şenay Öztürk Yılmaz, İpek Patrikhanesi´nin Kuruluşu ve Osmanlı Hâkimiyetindeki Durumu, Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Ali Türkmenoğlu, Osmanlı Devletini Kurtarma Planı: Osmanlıcılık, Dr. Songül Dumlupınar Alican, Halil Edhem Ve “Bibliyografya (Amida)” İsimli Çalışması Üzerine, Doç. Dr. Ahmet İlyas, Dersim Ayaklanması Sırasında Yaşananlar ve Haydar Kang(k) Olayı, Doktora Öğrencisi Metin Seyyar, 11784 Nolu Temettuât Defterine Göre Evlâd-I Fâtihân Karyelerinden Otmanlı Karyesi´nin 1845 Yılındaki Sosyo- Ekonomik Durumu, Ayrıca derginin Ağustos 2019 sayısında Dr. Osman Karacan´ın “Teceddüd-i Hakikî Nasıl Olur?” adlı eserin transkripsiyonuna da yer verildi.

Dört ayda bir yayımlanan ve önümüzdeki sayısı Aralık 2018´de okura sunulacak olan Tarih ve Gelecek, özgün bilimsel çalışmaları kabul ediyor. Derginin son sayısına şu bağlantıdan erişilebiliyor: https://dergipark.org.tr/jhf
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
Sungu beldesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yüzde 75´lik hibe desteğiyle kurulan çiftlikte 250 büyükbaş hayvan ile çalışmasını sürdürüyor. Çiftlikte modern bir şekilde hayvancılık yapıldığını belirten Sungu Belediye Başkanı Mehmet Salih Gürtürk, bu çiftlikler sayesinde istihdam ve ekonomiye ciddi bir katkı sağlandığını söyledi.
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
Hava sıcaklığının düştüğü Muş´ta, kahvehanede çay yerine süt tercih ediliyor. Günde 60 ile 70 litre arası süt satışı yapan işletme sahipleri, bu uygulamadan oldukça memnun.
HASTA RUHUMUZ
HASTA RUHUMUZ
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı olmanın bedenen ve ruhen iyi olduğunu belirterek önemli önerilerde bulundu.
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
Muş Valiliği ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenesi ile ilgili uyarılarda bulunarak, 28 Şubat tarihinde sürenin tamamlanacağını ve bu tarihe kadar beyannamelerin verilmesi uyarısı yapıldı
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
Muş´ta kar yağışından sonra etkisini iyice gösteren soğuk hava adeta hayatı felç ederken, fotoğraf sanatçıları ise donan Murat Nehri kenarında kartpostallık görüntüleri andıran anları fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirdiler.
MUŞ BELEDİYESİ´NİN PROJELERİ AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRESİNDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
MUŞ BELEDİYESİ´NİN PROJELERİ AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRESİNDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğinde Türkiye Belediyeler Birliği tarafından ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi´ düzenlendi.
SOKAK HAYVANLARINA YEM VE YİYECEK VERDİLER
SOKAK HAYVANLARINA YEM VE YİYECEK VERDİLER
AK Parti Muş İl Gençlik Kolları Başkanlığı, olumsuz iklim şartlarından dolayı açlıkla karşı karşıya kalan hayvanları unutmadı.
ANKARA´DA ÖNEMLİ PROTOKOL
ANKARA´DA ÖNEMLİ PROTOKOL
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında altyapıların ortak kullanımı, personel ve eğitim destekleri, Ar-Ge iş birlikleri, öğrencilere yönelik iş yeri eğitim imkânları, çiftçi eğitimi ve tarımsal yayım faaliyetlerinde iş birliği gibi süreçlerin yürütülmesini kapsayan bir protokol imzalandı. Düzenlenen programa Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ta katıldı
MÜDÜR ENGİN´DEN YARIYIL TATİLİ MESAJI
MÜDÜR ENGİN´DEN YARIYIL TATİLİ MESAJI
İl Millî Eğitim Müdürü Emin Engin, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının 1. döneminin sona ermesi nedeniyle bir mesaj yayımlayarak “Karne notlarınız ne olursa olsun bugün almış olduğunuz karneleri başarı ya da başarısızlık göstergesi olarak kabul etmek yerine, güçlü ve zayıf yönlerinizi görme aracı olarak değerlendirmelisiniz” dedi
DOLAR
5.8564
EURO
6.5172
Muş Durumu

Bir kavme su dağıtan,onların hepsinden sonra su içeçektir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu