TARİH VE GELECEK DERGİSİNİN AĞUSTOS 2019 SAYISI YAYIMLANDI
Editörlüğünü Muş Alparslan Üniversitesi´nin Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Celal Öney´in yaptığı Uluslararası Hakemli Tarih Araştırmaları Dergisi Tarih ve Gelecek (Journal of History and Future), beşinci cildinin ikinci sayısı ile okurlarıyla buluştu.
Tarih: 30.8.2019 17:20:39/ 245okunma / 0yorum

Kapsamını tarih alanında gerçekleşen akademik çalışmalara ayırmış olan derginin Ağustos 2019 sayısında bulunan on yedi adet araştırma makaleleri ve yazarları şu şekilde: Dr. Öğr. Üyesi Burak Kocaoğlu, Osmanlı Devleti´nde Gemi Kazaları ve Devletin Kazalara Müdahale Usulleri (1763-1856), Doç. Dr. İlkay Şahin, “Arada Kalmak”: Kalıcı Bir Liminalite Örneği Olarak Türk Modernleşmesi, Dr. Öğr. Üyesi Selim Özcan, Kıbrıs Barış Harekâtı Ve Harekâta Katılan Amasyalı Şehit ve Gaziler, Doç. Dr Ali Güveloğlu,  Antik Çağ´ın Damak Tadı Düşkünü Yazarları, Dr. Salih Erol, Türk Basın Tarihinde İbrahim Şinasi Efendi ve Tasvîr-i Efkâr Gazetesi, Öğr. Gör. Dr. Eren Alkan, Amerikan Sahnesinin Suflörü: Amerikan Tiyatro Tarihinde Şiddetin Yansımaları, Öğr. Gör. Dr. Mehtap Başarır ve Dr. Öğr. Üyesi Arzu Boy, İkinci Dünya Savaşı Esnasında İsmet İnönü´nün Meclis Konuşmalarının Basındaki Yankıları, Dr. Arş. Gör. Ercan Gördeğir, Olcaytu Han´ın Gilan Seferi (1306-1307) , Doktora Öğrencisi Yahya Coşkun, Atatürk Dönemi Fikir Hareketleri, Doç. Dr. Muharrem Öztel, Osmanlı Devleti´nin Son Yüzyılında Kolay Para Kazanmanın Yolu: İhtikâr/Vurgunculuk, Dr. Nevim Tüzün, Birinci Dünya Savaşı Sürecinde Ortaya Çıkan Harp Zenginlerinin Sabah, Tanin ve Vakit Gazetelerine Yansımaları, Arş. Gör. Dr. Şenay Öztürk Yılmaz, İpek Patrikhanesi´nin Kuruluşu ve Osmanlı Hâkimiyetindeki Durumu, Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Ali Türkmenoğlu, Osmanlı Devletini Kurtarma Planı: Osmanlıcılık, Dr. Songül Dumlupınar Alican, Halil Edhem Ve “Bibliyografya (Amida)” İsimli Çalışması Üzerine, Doç. Dr. Ahmet İlyas, Dersim Ayaklanması Sırasında Yaşananlar ve Haydar Kang(k) Olayı, Doktora Öğrencisi Metin Seyyar, 11784 Nolu Temettuât Defterine Göre Evlâd-I Fâtihân Karyelerinden Otmanlı Karyesi´nin 1845 Yılındaki Sosyo- Ekonomik Durumu, Ayrıca derginin Ağustos 2019 sayısında Dr. Osman Karacan´ın “Teceddüd-i Hakikî Nasıl Olur?” adlı eserin transkripsiyonuna da yer verildi.

Dört ayda bir yayımlanan ve önümüzdeki sayısı Aralık 2018´de okura sunulacak olan Tarih ve Gelecek, özgün bilimsel çalışmaları kabul ediyor. Derginin son sayısına şu bağlantıdan erişilebiliyor: https://dergipark.org.tr/jhf
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Alpaslan-2 Barajı´da çalışmalar devam ediyor.
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
TKDK ile MÜSİAD arasında imzalanan “IPARD Programı İş Birliği Protokolü” ile ilgili MÜSAİD İl Temsilcisi Ferhat Üzel´i makamında ağırlayan TKDK İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, yapılacak işbirliği ile ilimize birçok yatırımın kazandırılacağına inandıklarını belirtti.
DOLAR
5.8417
EURO
6.4405
Muş Durumu

Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu