SURİYELİLER İÇİN DAYANIŞMA PROGRAMI DÜZENLENDİ
Muş´ta faaliyet gösteren 10 Sivil Toplum Kuruluşu ve Muş Belediyesi işbirliğinde ‘Suriyeli Kardeşlerimizle Dayanışma Kahvaltısı´ programı düzenlendi. Yoğun ilginin gösterildiği programda sinevizyon gösterisi ile iç savaşta yaşanan insanlık dramı gözler önüne serildi.
Tarih: 5.1.2020 15:07:44/ 171okunma / 0yorum

 

Muş´ta aktif olarak faaliyet gösteren Memur Sen, Sağlık Sen, Eğitim Bir Sen, İHH, Özgür Der, Lale Der, Ensar, Tüvga, İlim Yayma Cemiyeti, AGD ve Muş Belediyesi işbirliği ile ‘Suriyeli Kardeşlerimizle Dayanışma Kahvaltısı´ programı düzenlendi. Kent merkezinde bulunan bir iş merkezinde düzenlenen programa stk temsilcileri ile birçok vatandaş katıldı. Simit ve çay ikramı ile program başladı. Ardından Suriye´de yaşanan iç savaş ve insanlık dramını yansıtan sinevizyon gösterisi ile devam etti. Kahvaltı programında elde edilecek olan gelirle bir TIR gıda ve yaşam malzemesinin Suriye´ye gönderileceği belirtildi.

Duygulu anların yaşandığı programda Memur Sen Muş Şube Başkanı Mahir Barışan bir konuşma yaptı.

“MAALESEF İNSANLIK İÇİN UTANÇ VERİCİ BU DRAM SONA ERMEDİĞİ GİBİ YENİLERİNİN YAŞANMASINA DA GEBEDİR”

“2011 yılından itibaren başlayan trajedi 9. Yılını geride bırakmakta ve bu 9 yıla belki de tarihte yaşanan en büyük insanlık trajedisi sığdırıldı” diye sözlerine başlayan Barışan, Türkiye´nin sivil vatandaşlara yönelik desteklerinin ortada olduğunu söyledi.

“Bugün Suriye başta olmak üzere Doğu Türkistan, Arakan, Irak, Libya kan ağlamakta bizler bu mazlum coğrafyalarda yaşanan mezalimlere dikkat çekmek amacıyla buradayız” diye ifade eden Barışan, “2011 yılından itibaren başlayan trajedi 9. Yılını geride bırakmakta ve bu 9 yıla belki de tarihte yaşanan en büyük insanlık trajedisi sığdırıldı. Maalesef insanlık için utanç verici bu dram sona ermediği gibi yenilerinin yaşanmasına da gebedir. Resmi verilere göre 500 binden fazla insan hayatını kaybetti 6 buçuk milyona yakın insan yaşadığı yeri terk etti 5 milyondan fazla insan mülteci oldu.

Dinin, ahlakın, ritüellerin bile caydırıcı rol oynayamadığı, engelleyemediği vahşet, işkence ve istismar tüm boyutlarıyla artarak devam ediyor.

Savaşın başlangıcından bu yana binlerce insan hapsedildi, kayboldu yine binlerce insan hapishanelerde işkence ile öldürüldü, öldürülüyor. Yeni silahların deneme alanı haline gelen Suriye´de kimyasal silahlar misket ve varil bombaları savaş hukuku tanınmadan, uluslararası sözleşmelere rağmen kullanılmakta yine binlerce masum çocuk hayatını kaybetmektedir” dedi.

“TEK KAYGISI İKTİDARINI KORUMAK OLAN REJİM, HASTANE, EĞİTİM YUVALARI, MABETLER DEMEDEN HER YERİ BOMBALAMAKTA KADİM ŞEHİRLERİ YERLE BİR ETMEKTEDİR”

 

Emperyalistlerin küresel güçlerin menfaat ve çıkar çatışmasına dönen Suriye´de İnsani yaşam Koşulları yok olma noktasında olduğunu kaydeden Barışan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tek kaygısı iktidarını korumak olan rejim, hastane, eğitim yuvaları, mabetler demeden her yeri bombalamakta kadim şehirleri yerle bir etmektedir.

Fizyolojik olarak insanoğlunun asgari yaşam için duyduğu en temel ihtiyaç olan barınma imkanına milyonlarca insan sahip değil. İdlip alarm veriyor 4 milyon insanın yaşadığı İdlip´te insanlar göç ile ölüm arasında tercihe zorlanmaktadır.

Suriye savaşı başladığından beri bu salonda bulunan bütün duyarlı sivil toplum kuruluşlar olarak bu trajediye insanlık dışı drama duyarsız kalmadık. Bu trajedi bitinceye kadar duyarlılığımız Ensar bilinciyle devam edecektir. Suriye´deki iç savaşta yaşananlara karşı dikkat çekmek, insanlık dışı uygulamalara maruz kalanlara yardım etmek için yola revan olan duyarlılık gösterenlerin yanında olduk, destek verdik. Hep beraber gündem oluşturduk.”

“ENSAR BİLİNCİNİ DİRİ TUTUP BU BİLİNCE SAHİP OLDUĞUNUZ İÇİN HAYIRDA YARIŞANLARIN SAYISINI ARTIRDIĞINIZ İÇİN HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ensar bilincine dikkat çeken Barışan, “Ben merkezciliğin, bireyselliğin pompalandığı dini değerlerin alaya alındığı diğerkamlığın hor görüldüğü çıkar ve menfaatin hayatın ve devletlerin merkezine alındığı dönemde iyilikte, hayırda yarışan toplulukların inadına varlığını devam ettiriyor olması, insanlığın, değerlerimizin kaybolmadığına dair umudumuzu korumakta yarına güvenle bakmamızı sağlamaktadır.

Sözlerime son verirken bu topluluğun içinde yer alıp, Ensar bilincini diri tutup bu bilince sahip olduğunuz için hayırda yarışanların sayısını artırdığınız için hepinize bütün paydaş STK´lar adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmalardan sonra kahvaltı programına devam edildi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AVRUPA SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ GÖSTERİLERLE BAŞLADI
AVRUPA SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ GÖSTERİLERLE BAŞLADI
Avrupa Spor Haftası kapsamında 81 ilde eş zamanlı yapılan etkinlikler Muş´ta da başladı. 23-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliklere Muş Belediyesi´nin Göletli ve Lale Vadisi Parklarının ev sahipliğinde yapılacak olan etkinliklerin ilki sporcuların gösterileriyle renkli görüntülere sahne oldu.
KORONAVİRÜSLE MÜCADELE TEDBİRLERİNİ İNCELEDİ
KORONAVİRÜSLE MÜCADELE TEDBİRLERİNİ İNCELEDİ
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararların sahadaki uygulamalarını inceleyerek, “Bölge illerine göre, ilimiz biraz daha iyi ama bu bizi gevşetmemeli. Özellikle maske, mesafe ve temizliğe dikkat edeceğiz. İstasyon caddesinde de, Cumhuriyet Caddesinde de ve diğer alanlarda da denetimlerimiz devam ediyor. Denetimlerimiz esmasında tedbirlere uymayanlara uyarılar yapılıyor. Herkes kurallara uyacak” dedi
KOÇ, SAĞLIKÇILARA YÖNELİK ŞİDDETE TEPKİ GÖSTERDİ
KOÇ, SAĞLIKÇILARA YÖNELİK ŞİDDETE TEPKİ GÖSTERDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, sağlıkçılara yönelik şiddete tepki gösterdi. Yazılı basın açıklaması yapan Koç, sağlıkçıların büyük bir fedakarlık örneği göstererek hizmet verdiğini belirterek, toplumun tüm kesimleri tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydetti.
KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ GÖNÜLLÜLERİ BEKLİYOR
KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ GÖNÜLLÜLERİ BEKLİYOR
Korona Virüs salgını döneminde bütün hijyen kurallarına uyularak, önlemler alan Kızılay Muş Şubesi Kan Bağış Merkezi, kan bağış otobüsü ile hizmet vermeye devam ediyor.
TEPE BAĞI BÖLGESİNİN YOLLARI YENİLENİYOR
TEPE BAĞI BÖLGESİNİN YOLLARI YENİLENİYOR
Muş Belediyesi üstyapı çalışmaları kapsamında cadde ve sokaklarda asfalt serimine devam ediyor.
KADINLAR ARICILIĞI TERCİH ETMEYE BAŞLADI
KADINLAR ARICILIĞI TERCİH ETMEYE BAŞLADI
Muş´ta, Tarım ve Orman Bakanlığı´nın desteğiyle bal üretimine kadın eli değdi.
KARADAĞ, TRT GAP DİYARBAKIR RADYOSU´NUN KONUĞU OLDU
KARADAĞ, TRT GAP DİYARBAKIR RADYOSU´NUN KONUĞU OLDU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ TRT GAP Diyarbakır Radyosu´nun konuğu oldu. Programda TAGEM (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü) tarafından desteklenen Goji Berry (Kurt Üzümü) hakkında detaylı bilgiler verdi.
ASFALT ÇALIŞMASI HÜRRİYET MAHALLESİNE GEÇTİ
ASFALT ÇALIŞMASI HÜRRİYET MAHALLESİNE GEÇTİ
Muş Belediyesi üstyapı çalışmaları kapsamında mahallelerdeki yolları asfaltlamaya devam ediyor. Çalışmaları inceleyen Belediye Başkanı Feyat Asya, tahrip olan yolların onarımını da yaparak bu konuda yaşanan sorunları ortadan kaldırdıklarını belirten “Yolları modern bir görünüme kavuşturmak için özel bir çaba sarf eden Muş Belediyesi, doğalgaz, su, kanalizasyon gibi alt yapı çalışmalarının tamamlandığı yolları tamamen yeniliyor” dedi
PANCAR ALIM KAMPANYASI BAŞLADI
PANCAR ALIM KAMPANYASI BAŞLADI
Malazgirt ilçesinde pancar alım kampanyası törenle başladı.
DOLAR
7.6630
EURO
8.9277
Muş Durumu

Savaş, hiledir, hileden ibarettir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu