SURİYELİLER İÇİN DAYANIŞMA PROGRAMI DÜZENLENDİ
Muş´ta faaliyet gösteren 10 Sivil Toplum Kuruluşu ve Muş Belediyesi işbirliğinde ‘Suriyeli Kardeşlerimizle Dayanışma Kahvaltısı´ programı düzenlendi. Yoğun ilginin gösterildiği programda sinevizyon gösterisi ile iç savaşta yaşanan insanlık dramı gözler önüne serildi.
Tarih: 5.1.2020 15:07:44/ 117okunma / 0yorum

 

Muş´ta aktif olarak faaliyet gösteren Memur Sen, Sağlık Sen, Eğitim Bir Sen, İHH, Özgür Der, Lale Der, Ensar, Tüvga, İlim Yayma Cemiyeti, AGD ve Muş Belediyesi işbirliği ile ‘Suriyeli Kardeşlerimizle Dayanışma Kahvaltısı´ programı düzenlendi. Kent merkezinde bulunan bir iş merkezinde düzenlenen programa stk temsilcileri ile birçok vatandaş katıldı. Simit ve çay ikramı ile program başladı. Ardından Suriye´de yaşanan iç savaş ve insanlık dramını yansıtan sinevizyon gösterisi ile devam etti. Kahvaltı programında elde edilecek olan gelirle bir TIR gıda ve yaşam malzemesinin Suriye´ye gönderileceği belirtildi.

Duygulu anların yaşandığı programda Memur Sen Muş Şube Başkanı Mahir Barışan bir konuşma yaptı.

“MAALESEF İNSANLIK İÇİN UTANÇ VERİCİ BU DRAM SONA ERMEDİĞİ GİBİ YENİLERİNİN YAŞANMASINA DA GEBEDİR”

“2011 yılından itibaren başlayan trajedi 9. Yılını geride bırakmakta ve bu 9 yıla belki de tarihte yaşanan en büyük insanlık trajedisi sığdırıldı” diye sözlerine başlayan Barışan, Türkiye´nin sivil vatandaşlara yönelik desteklerinin ortada olduğunu söyledi.

“Bugün Suriye başta olmak üzere Doğu Türkistan, Arakan, Irak, Libya kan ağlamakta bizler bu mazlum coğrafyalarda yaşanan mezalimlere dikkat çekmek amacıyla buradayız” diye ifade eden Barışan, “2011 yılından itibaren başlayan trajedi 9. Yılını geride bırakmakta ve bu 9 yıla belki de tarihte yaşanan en büyük insanlık trajedisi sığdırıldı. Maalesef insanlık için utanç verici bu dram sona ermediği gibi yenilerinin yaşanmasına da gebedir. Resmi verilere göre 500 binden fazla insan hayatını kaybetti 6 buçuk milyona yakın insan yaşadığı yeri terk etti 5 milyondan fazla insan mülteci oldu.

Dinin, ahlakın, ritüellerin bile caydırıcı rol oynayamadığı, engelleyemediği vahşet, işkence ve istismar tüm boyutlarıyla artarak devam ediyor.

Savaşın başlangıcından bu yana binlerce insan hapsedildi, kayboldu yine binlerce insan hapishanelerde işkence ile öldürüldü, öldürülüyor. Yeni silahların deneme alanı haline gelen Suriye´de kimyasal silahlar misket ve varil bombaları savaş hukuku tanınmadan, uluslararası sözleşmelere rağmen kullanılmakta yine binlerce masum çocuk hayatını kaybetmektedir” dedi.

“TEK KAYGISI İKTİDARINI KORUMAK OLAN REJİM, HASTANE, EĞİTİM YUVALARI, MABETLER DEMEDEN HER YERİ BOMBALAMAKTA KADİM ŞEHİRLERİ YERLE BİR ETMEKTEDİR”

 

Emperyalistlerin küresel güçlerin menfaat ve çıkar çatışmasına dönen Suriye´de İnsani yaşam Koşulları yok olma noktasında olduğunu kaydeden Barışan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tek kaygısı iktidarını korumak olan rejim, hastane, eğitim yuvaları, mabetler demeden her yeri bombalamakta kadim şehirleri yerle bir etmektedir.

Fizyolojik olarak insanoğlunun asgari yaşam için duyduğu en temel ihtiyaç olan barınma imkanına milyonlarca insan sahip değil. İdlip alarm veriyor 4 milyon insanın yaşadığı İdlip´te insanlar göç ile ölüm arasında tercihe zorlanmaktadır.

Suriye savaşı başladığından beri bu salonda bulunan bütün duyarlı sivil toplum kuruluşlar olarak bu trajediye insanlık dışı drama duyarsız kalmadık. Bu trajedi bitinceye kadar duyarlılığımız Ensar bilinciyle devam edecektir. Suriye´deki iç savaşta yaşananlara karşı dikkat çekmek, insanlık dışı uygulamalara maruz kalanlara yardım etmek için yola revan olan duyarlılık gösterenlerin yanında olduk, destek verdik. Hep beraber gündem oluşturduk.”

“ENSAR BİLİNCİNİ DİRİ TUTUP BU BİLİNCE SAHİP OLDUĞUNUZ İÇİN HAYIRDA YARIŞANLARIN SAYISINI ARTIRDIĞINIZ İÇİN HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ensar bilincine dikkat çeken Barışan, “Ben merkezciliğin, bireyselliğin pompalandığı dini değerlerin alaya alındığı diğerkamlığın hor görüldüğü çıkar ve menfaatin hayatın ve devletlerin merkezine alındığı dönemde iyilikte, hayırda yarışan toplulukların inadına varlığını devam ettiriyor olması, insanlığın, değerlerimizin kaybolmadığına dair umudumuzu korumakta yarına güvenle bakmamızı sağlamaktadır.

Sözlerime son verirken bu topluluğun içinde yer alıp, Ensar bilincini diri tutup bu bilince sahip olduğunuz için hayırda yarışanların sayısını artırdığınız için hepinize bütün paydaş STK´lar adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmalardan sonra kahvaltı programına devam edildi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
Engellilere yönelik Muş Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) tarafından "Mesleki Eğitim" projesi kapsamında açılan tekstil kursunun açılışını yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Cumhurbaşkanının bu konuda talimatlarının olduğunu belirterek “Bugün açılan kursta proje kapsamında 10 engelli çalışacak. Proje bittikten sonra 2 engelli burada sürekli iş sahibi olacak. Bu firmamızda İŞ-KUR desteğiyle yaklaşık 200 kişi çalışıyor” dedi
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
Muş İl Jandarma Komutanlığı´na bağlı Trafik Timleri, ülke geneli eş zamanlı olarak gerçekleştirilen alkol denetimlerinde 134 araç sürücüsünü denetleyerek kurallara uymayanlara para cezası uyguladı.
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
Muş Kızılay Kan Bağışı Merkezi, kan bağış otobüsü ile kampanyasına devam ediyor. Vatandaşları kan bağışına beklediklerini belirten Dr. Ahmet Kotan, kan bağışının sağlık açısından önemli olduğunu söyledi
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Bankacılık Sistemine Yönelik Ücretlere İlişkin Düzenlemeler ile ilgili olarak üyelerden gelen istekler ve talepler yine üyelerimizin menfaatlerini korumak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne (TOBB) iletildiğini belirtti.
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
Gebze´de düzenlenen Gebze Belediyesi ile Malazgirt Belediyesi Kardeş Belediye Protokolü tanıtım toplantısı Gebze Ticaret Odası ev sahipliğinde, kalabalık bir davetli grubunun katılımıyla gerçekleştirildi.
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Meclis Başkanı Talip Devrim, yatırım programına alınan 500 yataklı hastane ile ilgili olarak açıklamalarda bulunarak “Nereye kurulursa Muş´a daha fazla katkısı olur, nereye kurulursa şehrin gelişimine etki eder, nereye kurulursa daha iyi olur bu ve benzer konularda toplumun tüm kesimleri fikirlerini beyan etmelidir ve doğru yer tespit edilmelidir” dedi
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kadınlara Kadın Acil Destek İhbar Sistemi´ni (KADES) tanıttı.
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ülke genelinde eş zamanlı başlatılan denetim seferberliği kapsamında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri gerçekleştirmektedir. Muş´ta rutin denetimler dışında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri uygulaması ilimiz genelinde 22 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecektir.
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Muş Durumu

Bilginin mürekkebi, şehidin kanından kutsaldır

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu