SURİYELİ DİLENCİLER BIKTIRDI!
Bunların Muş´taki sorumlusu, denetleyicisi kim?
Tarih: 2.10.2018 17:40:10/ 216okunma / 0yorum

İç savaştan kaçarak yurdun çeşitli vilayetlerine sığınan Suriyeliler, sözde geçimlerini temin etmek için dilencilik yapıyorlar. Esnaf ve vatandaşlardan ısrarla para isteyen çocuklar istediklerini alamadıklarında da küfürler yağdırıyorlar

Çevre vilayetlerden gelen dilencilerden sonra şimdi de yurt dışından gelen dilenciler Muşa akın etmeye başladı. Kentin çeşitli bölgelerinde dilenen kadın, çocuk, genç dilenciler vatandaşı canından bezdirdi. Bir süreden beri kentin çeşitli bölgelerinde ikamet eden ve neredeyse her türlü ihtiyaçları devlet tarafından karşılanan Suriyelilerin dilenirken ısrarcı olması tepkilerin artmasına neden oluyor. Dilenci çocuklar esnaf ve vatandaşlardan para alamadıklarında ya küfür ediyorlar ya da beddua ediyorlar. Bu duruma bir süredir tanıklık eden esnaflar artık isyan etmeye başladılar.

Bu şehirde polis, zabıta, denetimle ilgili hiç mi yetkili yok? diyen esnaflar, iş yerimize müşteriden çok dilenciler gelmeye başladı. Tek tük gelen müşterilerimizi de huzursuz etmeye başladılar. Dilenciliğinde bir adabı var. Bunlar sülük gibi vatandaşa yapışıyor. Zorla para istiyorlar. Para vermeyenlere de küfür ediyorlar, beddua ediyorlar. Böyle bir rezillik dünyanın hiçbir yerinde yoktur diyerek sitemde bulundular.

Dilenciliği meslek haline getiren ve çoğunluğu il dışından gelen kadın, çocuk, genç dilenciler esnaflar başta olmak üzere vatandaşların büyük tepkisine neden oluyorlar. Dilenciler gün boyu iş yeri, resmi kurum, apartman ve sitelerde dolaşarak dilenenler kaldırım boylarında bir araya gelip istişarelerde bulunuyorlar.

ÇOCUK İSTİSMARI

İstasyon Caddesi güzergahında kaldırımda oturarak dilenen ve Suriyeli olduğunu iddia eden kadın hem çocuk istismarı yapıyor hem de duygu sömürüsü yapıyor. İç savaştan kaçan ve Türkiye´ye sığınan Suriyelilere hükümetin her türlü olanağı tanıdığını belirten vatandaşlar, dilencilik yapanlara da bir anlam veremediklerini söylediler. Fakirlik ve yoksulluğun kol gezdiği ilimizde dilencilik başlıca geçim kaynaklarından oldu. Cadde ve sokaklarda sayılarında her geçen gün artış olduğu gözlenen dilenciler başta esnaflar olmak üzere vatandaşları canından bıktırdı.

Kentte cirit atan dilenciler şehri mesken tuttular. Kenti adeta parselleyen dilenciler, başta Devlet Hastanesi, iş merkezleri gibi vatandaşların yoğun olduğu bölgelerde dilenerek geçimlerini sürdürmeye çalışıyorlar. Türkiye´nin her şeyi ile en geri kalmış vilayeti olan ilimiz dilencilerin kontrolü altında. Adım başı dilenciler ile karşılaşan vatandaşlar, buna köklü çözüm bulunmasını istiyor. Ana ve ara sokaklarda boy gösteren dilenciler, ev ve işyerlerini de sık sık rahatsız ederek, özellikle esnafın iş yaşamını engelliyorlar.

İL DIŞINDAN GELİYORLAR

Dilencilerin her geçen gün çoğaldığını ancak gerçek fakirin kim olduğunu ayırt etmekte zorlandıklarını belirten vatandaşlar, çoğu il dışından gelen bayan ve çocuk dilencilerden artık bıktıklarını söylediler. Vatandaşların yoğun şikayetleri üzerine başlatılan operasyon kapsamında aralıklarla toplatılan dilenciler önce belediyenin bodrum katına daha sonra araçlarla il dışına gönderilmesine rağmen bu durum kalıcı bir çözüm getirmedi.

CUMA GÜNLERİ CAMİ ÖNLERİNE AKIN EDİYORLAR

İstasyon caddesinin yanı sıra çok sayıda iş merkezinin merdivenleri de dilencilerin mekânı oldu. Cuma günleri başta olmak üzere vazgeçemedikleri mekânlardan biride cami önleri. Cuma günleri her caminin önünde 6-7 dilencinin mekan tuttuğunu kaydeden vatandaşlar, insanların dini duygularını dahi dilenerek kullanıyorlar diyerek tepki gösterdiler.

Bazıları da esnafları tek tek dolaşarak ya da caddelerde yürüyenlerin ardına takılarak para almaya çalışıyorlar. Dilencilerin diğer çoğunluğunu çocuklar oluşturuyor. Bunun yanı sıra bazı genç kadınlar ve yaşlılar da dilenenler arasında. Özellikle kimi genç kadınlar, caddenin ortasına serdiği bir parça bezin üzerine körpe çocuğunu bırakarak, insanların duygularıyla oynamak suretiyle para alma yolunu deniyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SURİYELİ DİLENCİLER BIKTIRDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“EŞİMİN KATİLLERİ EN SONUNDA HAK ETTİĞİ YERİ BULDU”
“EŞİMİN KATİLLERİ EN SONUNDA HAK ETTİĞİ YERİ BULDU”
Şehit Binbaşı Arslan Kulaksız´ın eşi Sibel Kulaksız, Muş Valisi İlker Gündüzöz ve güvenlik güçlerini ziyaret etti.
HEM KURSİYERLERİNİN ORTAK AMACI, FARKINDALIK YARATMAK
HEM KURSİYERLERİNİN ORTAK AMACI, FARKINDALIK YARATMAK
Halk Eğitim kurslarındaki yoğunluklar dikkat çekiyor. Kurslardan faydalanan bayanlar bu şekilde hem boş zamanlarını değerlendiriyor, hem de el sanatları alanında kendilerini geliştirip, aile bütçelerine katkıda bulunabiliyorlar.
ÜNİVERSİTEDE ŞİİR DİNLETİSİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
ÜNİVERSİTEDE ŞİİR DİNLETİSİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ve Muş Şairler ve Yazarlar Derneği tarafından “Şiir Dinletisi” etkinliği düzenlendi.
ÖZEL ÖĞRENCİLERİN SAÇ KESİM VE BAKIMLARI YAPILDI
ÖZEL ÖĞRENCİLERİN SAÇ KESİM VE BAKIMLARI YAPILDI
Muş Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki bir gurup gönüllü kuaför, Ali kuşçu Özel Eğitim Uygulama okulunda öğrenim gören kız ve erkek özel öğrencilerin saç kesim ve saç bakımlarını gerçekleştirdi.
BİŞKEK´TEKİ SEMPOZYUMDA GELENEKSEL SPOR OYUNLARININ GELİŞİMİ ELE ALINDI
BİŞKEK´TEKİ SEMPOZYUMDA GELENEKSEL SPOR OYUNLARININ GELİŞİMİ ELE ALINDI
Muş Alparslan Üniversitesinin akademik desteğiyle Kırgızistan´ın başkenti Bişkek´te düzenlenen “III. Uluslararası Türk Halklarının Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumu” sona erdi
VALİ GÜNDÜZÖZ DOLANDIRICILARA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI
VALİ GÜNDÜZÖZ DOLANDIRICILARA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI
Muş Valisi İlker Gündüzöz, telefon dolandırıcılarına karşı vatandaşları uyardı.
SANCAKTEPE ŞEHİDİ MUŞ´A GETİRİLDİ
SANCAKTEPE ŞEHİDİ MUŞ´A GETİRİLDİ
İstanbul´un Sancaktepe ilçesinde, askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Şahin Aslan´ın cenazesi, askeri uçakla Muş´a getirildi.
VALİ GÜNDÜZÖZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ GÜNDÜZÖZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz merkez mahalle ve merkeze bağlı köy muhtarları ile tanışma toplantısı yaptı.
ŞEHİRDEN KÖYE UZANAN KARDEŞLİK ELİ
ŞEHİRDEN KÖYE UZANAN KARDEŞLİK ELİ
Muş Alparslan Üniversitesi Hayırda Buluşanlar Topluluğu gönüllüleri, başlattıkları “Şehirden Köye Uzanan Kardeşlik Eli” projesi kapsamında Fatih İlkokulu öğrencileri ile Kumluca ve Çatbaşı köylerinde okuyan öğrencilere atkı, bere, eldiven, kitap, kırtasiye malzemeleri; Kumluca ilkokulunda okuyan yetim çocuklar için de bot, mont ve elbiselerden oluşan hediye paketleri dağıttı.
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
Muş Durumu

Bir kavme su dağıtan,onların hepsinden sonra su içeçektir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu