SU KESİNTİLERİNE DİKKAT
İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Serdar Türkoğlu, 2 saati aşan su kesintilerinde 3 ile 5 dakika arasında suyun akıtılması gerektiğini söyledi.
Tarih: 22.7.2019 16:08:46/ 260okunma / 0yorum

 

Muş Halk Sağlığı Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, şehir merkezinde havaların ısınması ile birlikte yaşanacak olan su kesintileri ile ilgili uyarılarda bulunarak, iki saati aşan su kesintilerinde 3 ile 5 dakika suyun akıtılıp ve daha sonra kullanılması gerektiğini söyledi. Şehir merkezinde yaşanabilecek şebeke suyu kesintileri ile ilgili uyarılarda bulunan Muş Halk Sağlığı Müdürü Dr. Serdar Türkoğlu, özellikle iki saati aşan su kesintilerinde suyun en az 3 ila 5 dakika aktarılmasının faydalı olacağını ifade etti.

“SU KESİNTİLERİ YAŞANDIĞINDA UYGULAMAYI YAPIN”

Suyun en az 3-5 dakika akıtılması ve daha sonra kullanılması kişi sağlığı açısından faydalı olacağına dikkat çeken Dr. Türkoğlu, “İlimizde artan hava sıcaklığıyla beraber su kaynaklarında azalma, yeraltı su seviyesinin düşmesi, artan su tüketimlerinin yaşanması ve bunun sonucunda bazı mahallelerde basınç düşüklüğü ile beraber iki saati aşan su kesintilerine yol açma olasılığı çok fazla. Bu nedenle su kesintileri yaşanabilir” dedi.

“ANALİZLER HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜKLERİNCE YAPILMAKTA”

Şebeke suyunda meydana gelen kesintiler ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında uyarılarda bulunan Dr. Türkoğlu, “Özellikle iki saatin üzerindeki su kesintilerinde şebeke içerisindeki emici kuvvet vasıtasıyla oluşabilecek kirliliklerin ilk musluk açıldığında akacağından suyun 3-5 dakika akıtılması ve daha sonra kullanılması kişi sağlığı açısından faydalı olacaktır. Bilindiği üzere su kitlesi araştırmalarına yönelik analizler halk sağlığı müdürlüklerince yapılmakta ve bunun da uluslararası standartlar çerçevesinde belirlenen kriterlere göre numuneler çalışılmakta ve sonuçları ilgili kurumlar ile paylaşmaktadır” dedi.

Şehir merkezinin su ihtiyacını karşılayan şebekelerden gerek yapılan bakiye klor ölçümlerinde ve gerekse alınan su numunelerinde sonuçlarının halk sağlığı açısından uygun olduğunun altını çizen Dr. Türkoğlu, “Ancak kesinti sonrası yukarıda belirtilen tedbirlerin alınması gerektiğinden duyurunun halk ile paylaşılması ihtiyacı hasıl olmuştur” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KESİNTİLERİNE DİKKAT
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
Türk Silahlı Kuvvetleri´nin Fırat´ın doğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı´nda görevli Uzman Çavuş Muharrem Çelik, PYD/PKK´lı teröristlerle girilen çatışmada bacağından yaralandı. Sol bacağında sinirlerin bulunduğu bölgeye isabet eden kurşun, felç tehlikesine karşı doktorlar tarafından çıkarılmadı.
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
Belediye Başkanı Feyat Asya, TRT Erzurum Radyosu canlı yayınına telefonla bağlanarak ‘4 Mevsim Muş´ konulu fotoğraf yarışması ve belediye hizmetleri hakkında bilgi verdi
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
DOLAR
5.9103
EURO
6.5174
Muş Durumu

Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu