SU KESİNTİLERİNE DİKKAT
İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Serdar Türkoğlu, 2 saati aşan su kesintilerinde 3 ile 5 dakika arasında suyun akıtılması gerektiğini söyledi.
Tarih: 22.7.2019 16:08:46/ 321okunma / 0yorum

 

Muş Halk Sağlığı Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, şehir merkezinde havaların ısınması ile birlikte yaşanacak olan su kesintileri ile ilgili uyarılarda bulunarak, iki saati aşan su kesintilerinde 3 ile 5 dakika suyun akıtılıp ve daha sonra kullanılması gerektiğini söyledi. Şehir merkezinde yaşanabilecek şebeke suyu kesintileri ile ilgili uyarılarda bulunan Muş Halk Sağlığı Müdürü Dr. Serdar Türkoğlu, özellikle iki saati aşan su kesintilerinde suyun en az 3 ila 5 dakika aktarılmasının faydalı olacağını ifade etti.

“SU KESİNTİLERİ YAŞANDIĞINDA UYGULAMAYI YAPIN”

Suyun en az 3-5 dakika akıtılması ve daha sonra kullanılması kişi sağlığı açısından faydalı olacağına dikkat çeken Dr. Türkoğlu, “İlimizde artan hava sıcaklığıyla beraber su kaynaklarında azalma, yeraltı su seviyesinin düşmesi, artan su tüketimlerinin yaşanması ve bunun sonucunda bazı mahallelerde basınç düşüklüğü ile beraber iki saati aşan su kesintilerine yol açma olasılığı çok fazla. Bu nedenle su kesintileri yaşanabilir” dedi.

“ANALİZLER HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜKLERİNCE YAPILMAKTA”

Şebeke suyunda meydana gelen kesintiler ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında uyarılarda bulunan Dr. Türkoğlu, “Özellikle iki saatin üzerindeki su kesintilerinde şebeke içerisindeki emici kuvvet vasıtasıyla oluşabilecek kirliliklerin ilk musluk açıldığında akacağından suyun 3-5 dakika akıtılması ve daha sonra kullanılması kişi sağlığı açısından faydalı olacaktır. Bilindiği üzere su kitlesi araştırmalarına yönelik analizler halk sağlığı müdürlüklerince yapılmakta ve bunun da uluslararası standartlar çerçevesinde belirlenen kriterlere göre numuneler çalışılmakta ve sonuçları ilgili kurumlar ile paylaşmaktadır” dedi.

Şehir merkezinin su ihtiyacını karşılayan şebekelerden gerek yapılan bakiye klor ölçümlerinde ve gerekse alınan su numunelerinde sonuçlarının halk sağlığı açısından uygun olduğunun altını çizen Dr. Türkoğlu, “Ancak kesinti sonrası yukarıda belirtilen tedbirlerin alınması gerektiğinden duyurunun halk ile paylaşılması ihtiyacı hasıl olmuştur” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KESİNTİLERİNE DİKKAT
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BELEDİYE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI
BELEDİYE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI
Elazığ´da yaşanan deprem sonrası Muş Belediyesi tarafından başlatılan ‘Elazığlı Kardeşlerimiz Üşümesin´ yardım kampanyasında vatandaşlarca bağışlanan battaniye ve giysiler Elazığ´a gönderildi.
KOÇ, GENEL MÜDÜR ARSLAN´I ZİYARET ETTİ
KOÇ, GENEL MÜDÜR ARSLAN´I ZİYARET ETTİ
Yalova, Bursa ve İstanbul´da bir dizi gezi ve ziyarette bulunan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Halk Bankası Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.
PEKBAY, ARICILARI UYARDI
PEKBAY, ARICILARI UYARDI
Muş Arı Yetiştiricileri Başkanı Fırat Pekbay, kış uykusu konusunda arı yetiştiricilerini uyarıda bulundu.
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AFETZEDELERE DESTEK
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AFETZEDELERE DESTEK
Merkez üssü Sivrice Elazığ olan 6.8 büyüklüğündeki yıkıcı deprem sonrası Ulusal ve Uluslar Arası Bir Yardımlaşma Derneği olan Beşir Derneği Muş İl Temsilciliği (Beşir Derneği) bölgeye yönlendirdiği gönüllüleri ile birlikte AFAD koordinesinde çalışmalara başladı.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN MESLEK LİSESİ MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN MESLEK LİSESİ MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Muş İl genelinde bulunan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul müdürleri ile bir araya geldi.
YENİ ´DESTEK EĞİTİM ODASI´ SAYISI 400´E ULAŞTI
YENİ ´DESTEK EĞİTİM ODASI´ SAYISI 400´E ULAŞTI
81 ilde yeni standartlara göre kurulan 400 özel eğitim destek odası özel öğrencilerin hizmetine sunuldu.
DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK VE EN AZ OLAN İLLER AÇIKLANDI
DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK VE EN AZ OLAN İLLER AÇIKLANDI
Türkiye son günlerde depremlerle sallanıyor. Manisa ve Ankara´nın ardından son olarak Sivas´ta bir deprem meydana geldi. Birçok vatandaş, il, ilçe ve bölgelerin deprem riski taşıyıp taşımadığını merak ediyor. İşte Türkiye´nin deprem riski haritası...
SOLGUN, TÜTÜN ALTIN DEĞERİ KAZANDI
SOLGUN, TÜTÜN ALTIN DEĞERİ KAZANDI
Türkiye Tütün Üreticileri ve Pazarlama Birlikleri Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, Türkiye tütününün altın değeri kazandığını söyledi.
MUŞ İLDER KURUM AMİRLERİNİ ZİYARET EDİYOR
MUŞ İLDER KURUM AMİRLERİNİ ZİYARET EDİYOR
Mudanya Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı görevinden ayrılarak Büyükşehir Belediyesi Gelirler Dairesi´ne atanan Mehmet Veysi Tutkun´a ziyaret gerçekleştirildi
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473
Muş Durumu

Yaldızlı sözlerle erdem bağdaşmaz.

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu