SONBAHAR KAPIDA, GRİP OLMAMAK İÇİN ÖNLEMİNİZİ ALIN, VÜCUDUNUZU SONBAHARA HAZIRLAYIN!
Sıcak yaz günlerinin ardından ılık, rüzgarlı ve yağmurlu sonbahar günleri yaklaşıyor ve sonbahar bazıları için “hastalık” anlamına gelebiliyor. Özellikle de bağışıklık sistemi zayıf olanların sonbahar aylarında grip, soğuk algınlığı, nezle, bakteriyel zatürre, sinüzit gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor. İşin içine bir de grip salgını girince sonbahar ve takip eden kış ayları “hastalıklarla mücadele dönemi”ne dönüşebiliyor.
Tarih: 2.9.2019 17:19:23/ 494okunma / 0yorum

Yazdan sonbahara geçişlerde grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıkların görülme sıklığının arttığını belirten ve soğuyan havanın vücut direnci üzerindeki etkisine vurgu yapan İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya, sonbaharla birlikte hastalıkların artmasının nedenleri hakkında şunları söyledi: “Yazdan sonbahara geçtiğimizde, hava soğumaya ve kurumaya başlar. Aslında soğuk hava bizi doğrudan hasta etmez ama direncimizi düşürür. Virüsler de soğuk havada hem kolay yayılır hem de canlı kalmayı başarır. Hava soğudukça, vaktimizi daha çok kapalı alanlarda ve birbirimizle daha çok temas ederek geçirmeye başlarız. Bulaşıcı hastalıklar topluluklarda ve kapalı alanlarda daha kolay yayılır. Çevre sıcaklığının düşmesi bulaşıcı hastalıkları kolaylaştırır. Örneğin, rinovirüsler 37 derecenin altında daha kolay çoğalırlar. Burun boşluğumuzun sıcaklığı 33 derecedir ve soğuk havalarda bu tür virüslerin yerleşip çoğalması için çok uygun bir ortam oluşturur. Sonbahar/kış hastalığı yapan virüslerin çoğu 32 derecenin altında ürerler. İnfluenza (grip) virüsü de soğuk ve kuru havayı çok sever. En sevdiği sıcaklık ise +5 derecedir.”

MİDE GRİBİ DE SOĞUK HAVADA ARTIYOR

Akut enfeksiyon hastalıklarının bir takvimi olduğunu, Kuzey yarımkürede grip enfeksiyonunun kışın, su çiçeğinin ise ilkbaharda görüldüğünü ifade eden Doktor Tevfik Rıfkı Evrenkaya, “Bakteriyel zatürre de kış mevsiminde sıktır. ‘Mide gribi´ne yol açan nörovirus enfeksiyonları, kış mevsiminde genel nüfusun %10´unda görülür ve en bulaşıcı viral hastalıklardan birisidir. Çocuklarda sıktır, çocuklarda bunu kulak enfeksiyonları ve bronşiyolit izler” dedi.

            6 yaşından küçükler, kreş ve anaokuluna giden çocuklar, el yıkama alışkanlığı olmayanlar, uyku bozukluğu olanlar, stresli kişiler, sigara tiryakileri ve pasif içiciler, KOAH, kalp yetmezliği, kronik böbrek hastalığı, diyabet gibi sorunları olanlar, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlar, askeri birlikler, yatılı okullar, tutukevleri gibi toplu alanlarda yaşayanlar, sonbaharda artan bulaşıcı hastalıklar açısından daha fazla risk altında.

ŞİKAYETLER 5 GÜNDE GEÇMİYORSA DİKKAT!

Akan kırmızı bir burun, boğaz ağrısı, öksürük, boğazda şişme, geniz akıntısı, baş, kas ve eklem ağrıları, kırgınlık, bitkinlik, iştah kaybı, nefes darlığı, balgam, yüksek ateş, ishal, sinüs ağrıları, grip ve nezlede görülen şikayetler. En sık da burun akıntısı ve hapşırma ile karşılaşıldığını belirten  Uzman, ateş yükseliyor ve yakınmalar 5 gün içinde geçmiyorsa hekime başvurulması gerektiğini söyledi. 

PROBİYOTİKTEN EN ZENGİN BESİNLER YOĞURT, KEFİR, ŞALGAM SUYU VE TURŞU

Bağırsak florasının immün sistemin güçlendirilmesindeki rolüne işaret eden, prebiyotik ve probiyotikten zengin besinlere ağırlık vermenin, vücudu sonbahara hazırlamakta ve hastalıklara dirençli hale getirmekte önemli rol oynadığını söyleyen İç Hastalıkları Uzmanının altını çizdiği bir nokta da bu dönemde bağırsak florasını destekleyecek besinlere ağırlık vermek gerektiği: “Bağışıklık sisteminin %80´inin bağırsakta konuşlu olduğu kabul edilir. Yaklaşık 500 ayrı bakteri türü bağırsakta yaşar. Bağırsaklarımızı desteklemek için stresten uzak kalmak, iyi uyumak, yavaş yemek, prebiyotik ve probiyotik almak çok önemlidir. Probiyotikler yararlı florayı destekleyen mikroorganizmalar, prebiyotikler de bu probiyotikleri beslemek için kullanılan lifli gıdalardır. Probiyotiklerden en zengin besinler ev yapımı yoğurt, kefir, şalgam suyu, lahana ve hıyar turşusudur. Probiyotiklerimizi beslemek için de prebiyotik özelliği olan soğan, sarımsak, yer elması, kuşkonmaz, pırasa, yeşil muz, arpa, yulaf, keten tohumu ve kakaoyu sık tüketmek gerekir. Probiyotikler antibiyotik ihtiyacını, kış hastalıklarını, zatürre ve mantar enfeksiyonlarını azaltır.”

“HASTALIKLARDAN KORUNMAK DAHA UCUZ VE AKILCI BİR YAKLAŞIM” 

Prof. Evrenkaya, hapşırıp öksürmeden, yataklara düşmeden sonbaharın keyfini yaşamak için beslenmenin dışında alınabilecek tedbirleri ise, “Beslenme dışında alınacak en iyi tedbir, korunmaktır. Bu nedenle her yıl sonbahar başlangıcında grip aşısı yaptırmak önemlidir. Grip aşısı ile ilgili dayanağı olmayan dedikodular, bu yöntemin sağlığımızı desteklemesine engel olmaktadır. Bu aşının yararı dışında başka bir etkisi yoktur. Mevsime uygun giyinmek, ortak eşya kullanmaktan kaçınmak, el yıkamayı bir hayat tarzı haline getirmek, hastalandığımızda toplumdan uzak kalarak bulaş kaynağı olmamak alınması gereken tedbirlerdir. Hastalıklardan korunmak, onları tedavi etmekten her zaman daha ucuz ve akılcı bir yaklaşımdır” şeklinde aktardı. 

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK İÇİN D VİTAMİNİ ŞART

Güçlü immün sistemin vazgeçilmezleri arasında D vitami de bulunuyor. Çünkü D vitamini kemik metabolizmasını yönettiği kadar bağışıklık sistemini de destekliyor. En iyi D vitamini kaynağı da güneş ışınları olduğu için sonbahar gelmeden yaz güneşinden mümkün olduğunca yararlanmak, güneş koruyucu ürün kullanmadan günde 15-20 dakika güneşe maruz kalmak gerekiyor.  Balık, mantar ve yumurtanın D vitamini alınabilecek doğal yollar olduğunu söyleyen Dr. Evrenkaya´nın önerileri arasında; kara mürver meyvesi, zencefil, kuşburnu ile turunçgiller de yer alıyor.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TÜRKOĞLU´NDAN GRİP AŞISI ÇAĞRISI
TÜRKOĞLU´NDAN GRİP AŞISI ÇAĞRISI
Muş İl Sağlık Müdürü Serdal Türkoğlu, grip hastalığında aktif döneme girilmesinden ötürü ‘Grip Aşısı´yla ilgili açıklamalarda bulundu.
SONBAHAR ALERJİ ATAKLARINI TETİKLEYEBİLİR!
SONBAHAR ALERJİ ATAKLARINI TETİKLEYEBİLİR!
Yabani ot ve çalıların, ağustos sonunda ve eylül başında polen yapmaya başladığını ve polenlerin rüzgarla uzak bölgelere taşınabildiğini belirten Doç. Dr. Ebru Çelebioğlu, polen maruziyetinin de alerjisi olanlarda astım ve alerjik nezle şikayetlerinde artışa neden olabildiğini söyledi.
"KEMİK GELİŞİMİ İÇİN ÇOCUKLAR HER GÜN SÜT TÜKETMELİ"
"KEMİK GELİŞİMİ İÇİN ÇOCUKLAR HER GÜN SÜT TÜKETMELİ"
Büyüme çağındaki çocuklarda özellikle kemik kalsiyum ihtiyacının yeterince karşılanması ve ileri yaşlarda oluşabilecek kemik hastalıklarının önüne geçilebilmesi açısından süt tüketiminin önemli olduğunu hatırlatan Çocuk Gastroenterolojisi Uzmanı Doç. Dr. Necati Balamtekin, bu nedenle okul çağı çocuklarının düzenli olarak her gün süt içmesini öneriyor.
BAĞIMLILIK TUZAĞININ YENİ ADI: ELEKTRONİK SİGARA
BAĞIMLILIK TUZAĞININ YENİ ADI: ELEKTRONİK SİGARA
Sigara bırakmaya yardımcı olduğu gerekçesiyle ve daha az zararlı iddialarıyla yeni bir pazarın oluşturulduğu elektronik sigara ile ilgili görüşlerini paylaşan Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Toker Ergüder; “E-sigara kategorisindeki ürünlerin sigaradan veya diğer tütün ürünlerinden farkı yok. İkisinin de temel özelliği insan sağlığını tehdit etmesi” diyor.
KOLOREKTAL KANSERLERİN BELİRTİLERİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN!
KOLOREKTAL KANSERLERİN BELİRTİLERİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN!
Son yıllarda akciğer, prostat ve meme kanserinden sonra en çok görülen ve en çok yaşam kaybına neden olan kanser türlerinden biri olan kolorektal kanserler hakkında merak edilenleri Hastane Derindere Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Muhammed Zübeyr Üçüncü´den öğrendik…
SOKAK HAYVANLARI HASTALIK VE TEHLİKE SAÇIYOR
SOKAK HAYVANLARI HASTALIK VE TEHLİKE SAÇIYOR
Muş´ta başıboş sokak hayvanları büyük tehlike saçıyor. Sürüler halinde dolaşan sokak hayvanlarının kontrol altına alınmasını isteyen vatandaşlar, yetkililerin bir an önce tedbir almasını istiyor.
ECZACILAR AKTARLARDAN ŞİKAYETÇİ: TIBBİ BİTKİLERİ AKTARLARDAN KURTARIN
ECZACILAR AKTARLARDAN ŞİKAYETÇİ: TIBBİ BİTKİLERİ AKTARLARDAN KURTARIN
Tıbbi ve aromatik bitkileri araştırmakla görevli Meclis komisyonuna bilgi veren eczacılar, aktarlardan şikayetçi oldu. Eczacılar, bazı aktarların vatandaşın hayatını tehlikeye sokacak ürünleri bilinçsizce sattığını anlattı.
BAYRAM SONRASI BESLENME ÖNERİLERİ
BAYRAM SONRASI BESLENME ÖNERİLERİ
Diyetisyen Ceyda Nur Çakın, Kurban Bayramı´nda çeşitli ikramlıklar ve fazla et tüketimi dolayısıyla bozulan beslenme şeklinin, bayram sonrasında et tüketimini azaltıp düzenli beslenerek telafi edilebileceğini söyledi.
MUŞ´TA AÇIK KALP AMELİYATI MERKEZİ AÇILDI
MUŞ´TA AÇIK KALP AMELİYATI MERKEZİ AÇILDI
Muş Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan "Açık Kalp Ameliyatı Merkezi"nin açılışı yapıldı.
DOLAR
5.9103
EURO
6.5174
Muş Durumu

Ne irfandır veren Ahlâka yükseklik ne vicdandır, Fazilet Hissi insanlarda ancak Allah korkusundandır.

M.AKİF ERSOY
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu