SONBAHAR KAPIDA, GRİP OLMAMAK İÇİN ÖNLEMİNİZİ ALIN, VÜCUDUNUZU SONBAHARA HAZIRLAYIN!
Sıcak yaz günlerinin ardından ılık, rüzgarlı ve yağmurlu sonbahar günleri yaklaşıyor ve sonbahar bazıları için “hastalık” anlamına gelebiliyor. Özellikle de bağışıklık sistemi zayıf olanların sonbahar aylarında grip, soğuk algınlığı, nezle, bakteriyel zatürre, sinüzit gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor. İşin içine bir de grip salgını girince sonbahar ve takip eden kış ayları “hastalıklarla mücadele dönemi”ne dönüşebiliyor.
Tarih: 2.9.2019 17:19:23/ 1392okunma / 0yorum

Yazdan sonbahara geçişlerde grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıkların görülme sıklığının arttığını belirten ve soğuyan havanın vücut direnci üzerindeki etkisine vurgu yapan İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya, sonbaharla birlikte hastalıkların artmasının nedenleri hakkında şunları söyledi: “Yazdan sonbahara geçtiğimizde, hava soğumaya ve kurumaya başlar. Aslında soğuk hava bizi doğrudan hasta etmez ama direncimizi düşürür. Virüsler de soğuk havada hem kolay yayılır hem de canlı kalmayı başarır. Hava soğudukça, vaktimizi daha çok kapalı alanlarda ve birbirimizle daha çok temas ederek geçirmeye başlarız. Bulaşıcı hastalıklar topluluklarda ve kapalı alanlarda daha kolay yayılır. Çevre sıcaklığının düşmesi bulaşıcı hastalıkları kolaylaştırır. Örneğin, rinovirüsler 37 derecenin altında daha kolay çoğalırlar. Burun boşluğumuzun sıcaklığı 33 derecedir ve soğuk havalarda bu tür virüslerin yerleşip çoğalması için çok uygun bir ortam oluşturur. Sonbahar/kış hastalığı yapan virüslerin çoğu 32 derecenin altında ürerler. İnfluenza (grip) virüsü de soğuk ve kuru havayı çok sever. En sevdiği sıcaklık ise +5 derecedir.”

MİDE GRİBİ DE SOĞUK HAVADA ARTIYOR

Akut enfeksiyon hastalıklarının bir takvimi olduğunu, Kuzey yarımkürede grip enfeksiyonunun kışın, su çiçeğinin ise ilkbaharda görüldüğünü ifade eden Doktor Tevfik Rıfkı Evrenkaya, “Bakteriyel zatürre de kış mevsiminde sıktır. ‘Mide gribi´ne yol açan nörovirus enfeksiyonları, kış mevsiminde genel nüfusun %10´unda görülür ve en bulaşıcı viral hastalıklardan birisidir. Çocuklarda sıktır, çocuklarda bunu kulak enfeksiyonları ve bronşiyolit izler” dedi.

            6 yaşından küçükler, kreş ve anaokuluna giden çocuklar, el yıkama alışkanlığı olmayanlar, uyku bozukluğu olanlar, stresli kişiler, sigara tiryakileri ve pasif içiciler, KOAH, kalp yetmezliği, kronik böbrek hastalığı, diyabet gibi sorunları olanlar, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlar, askeri birlikler, yatılı okullar, tutukevleri gibi toplu alanlarda yaşayanlar, sonbaharda artan bulaşıcı hastalıklar açısından daha fazla risk altında.

ŞİKAYETLER 5 GÜNDE GEÇMİYORSA DİKKAT!

Akan kırmızı bir burun, boğaz ağrısı, öksürük, boğazda şişme, geniz akıntısı, baş, kas ve eklem ağrıları, kırgınlık, bitkinlik, iştah kaybı, nefes darlığı, balgam, yüksek ateş, ishal, sinüs ağrıları, grip ve nezlede görülen şikayetler. En sık da burun akıntısı ve hapşırma ile karşılaşıldığını belirten  Uzman, ateş yükseliyor ve yakınmalar 5 gün içinde geçmiyorsa hekime başvurulması gerektiğini söyledi. 

PROBİYOTİKTEN EN ZENGİN BESİNLER YOĞURT, KEFİR, ŞALGAM SUYU VE TURŞU

Bağırsak florasının immün sistemin güçlendirilmesindeki rolüne işaret eden, prebiyotik ve probiyotikten zengin besinlere ağırlık vermenin, vücudu sonbahara hazırlamakta ve hastalıklara dirençli hale getirmekte önemli rol oynadığını söyleyen İç Hastalıkları Uzmanının altını çizdiği bir nokta da bu dönemde bağırsak florasını destekleyecek besinlere ağırlık vermek gerektiği: “Bağışıklık sisteminin %80´inin bağırsakta konuşlu olduğu kabul edilir. Yaklaşık 500 ayrı bakteri türü bağırsakta yaşar. Bağırsaklarımızı desteklemek için stresten uzak kalmak, iyi uyumak, yavaş yemek, prebiyotik ve probiyotik almak çok önemlidir. Probiyotikler yararlı florayı destekleyen mikroorganizmalar, prebiyotikler de bu probiyotikleri beslemek için kullanılan lifli gıdalardır. Probiyotiklerden en zengin besinler ev yapımı yoğurt, kefir, şalgam suyu, lahana ve hıyar turşusudur. Probiyotiklerimizi beslemek için de prebiyotik özelliği olan soğan, sarımsak, yer elması, kuşkonmaz, pırasa, yeşil muz, arpa, yulaf, keten tohumu ve kakaoyu sık tüketmek gerekir. Probiyotikler antibiyotik ihtiyacını, kış hastalıklarını, zatürre ve mantar enfeksiyonlarını azaltır.”

“HASTALIKLARDAN KORUNMAK DAHA UCUZ VE AKILCI BİR YAKLAŞIM” 

Prof. Evrenkaya, hapşırıp öksürmeden, yataklara düşmeden sonbaharın keyfini yaşamak için beslenmenin dışında alınabilecek tedbirleri ise, “Beslenme dışında alınacak en iyi tedbir, korunmaktır. Bu nedenle her yıl sonbahar başlangıcında grip aşısı yaptırmak önemlidir. Grip aşısı ile ilgili dayanağı olmayan dedikodular, bu yöntemin sağlığımızı desteklemesine engel olmaktadır. Bu aşının yararı dışında başka bir etkisi yoktur. Mevsime uygun giyinmek, ortak eşya kullanmaktan kaçınmak, el yıkamayı bir hayat tarzı haline getirmek, hastalandığımızda toplumdan uzak kalarak bulaş kaynağı olmamak alınması gereken tedbirlerdir. Hastalıklardan korunmak, onları tedavi etmekten her zaman daha ucuz ve akılcı bir yaklaşımdır” şeklinde aktardı. 

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK İÇİN D VİTAMİNİ ŞART

Güçlü immün sistemin vazgeçilmezleri arasında D vitami de bulunuyor. Çünkü D vitamini kemik metabolizmasını yönettiği kadar bağışıklık sistemini de destekliyor. En iyi D vitamini kaynağı da güneş ışınları olduğu için sonbahar gelmeden yaz güneşinden mümkün olduğunca yararlanmak, güneş koruyucu ürün kullanmadan günde 15-20 dakika güneşe maruz kalmak gerekiyor.  Balık, mantar ve yumurtanın D vitamini alınabilecek doğal yollar olduğunu söyleyen Dr. Evrenkaya´nın önerileri arasında; kara mürver meyvesi, zencefil, kuşburnu ile turunçgiller de yer alıyor.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇOCUKLUK ÇAĞINDA ASTIM HASTALIĞINA DİKKAT!
ÇOCUKLUK ÇAĞINDA ASTIM HASTALIĞINA DİKKAT!
Çocukluk çağının en sık rastlanan kronik hastalığı olan astım hastalığı, çocukluk çağında okul kaybı ve hastane yatışlarının önemli sebeplerinden biridir. Astım hastalığının oluşmasında genetik ve çevresel etkenler bir arada rol oynadığını belirten Hastane Derindere Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hanefi Savaş, çocuklarda astım hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi.
MUŞ VALİLİĞİ´NDEN İDDİALARA İLİŞKİN AÇIKLAMA
MUŞ VALİLİĞİ´NDEN İDDİALARA İLİŞKİN AÇIKLAMA
Muş Valiliği, Malazgirt Devlet Hastanesi´nde geçen yıl 4 yaşındaki çocuğun ihmal sebebiyle hayatını kaybettiği iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Adli sürecin devam ettiğinin bildirildiği açıklamada, "Yargıya intikal eden somut olaya ilişkin şüphesiz bağımsız Türk yargısı en doğru kararı verecektir" denildi.
MUŞ´TA MENENJİT VAKASINA RASTLANMADI
MUŞ´TA MENENJİT VAKASINA RASTLANMADI
Muş Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, menenjit şüphesiyle Erzurum´a sevk edilen hastanın tetkik sonuçlarının negatif çıktığını, bu yıl kentte menenjit vakasına rastlamadıklarını söyledi.
İNME TEŞHİSİ KONULAN KADININ YARDIMINA MEHMETÇİK HELİKOPTERLE YETİŞTİ
İNME TEŞHİSİ KONULAN KADININ YARDIMINA MEHMETÇİK HELİKOPTERLE YETİŞTİ
Şırnak´ta yaşayan ve beyin damarlarında pıhtı oluşan Ayşe Ataman, askeri helikopterle sevk edildiği Muş´ta tedavi altına alındı.
GRİP VAKALARINDA ARTIŞ YAŞANIYOR
GRİP VAKALARINDA ARTIŞ YAŞANIYOR
Sıcaklığın yurt genelinde iyice azalması grip vakalarını artırdı. Uzmanlar vatandaşları enfeksiyon hastalıklarına karşı savunmasız bırakan grip konusunda uyararak aşı önerisinde bulunuyor
"REÇETESİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMI FAYDADAN ÇOK ZARAR GETİRİYOR"
"REÇETESİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMI FAYDADAN ÇOK ZARAR GETİRİYOR"
Doktor tavsiyesi olmadan kullanılan, doğru dozda alınmayan antibiyotiklerin, başta böbrek ve karaciğer olmak üzere organlara zarar verebileceği bildirildi.
KIŞ AYLARINDA METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
KIŞ AYLARINDA METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
Mevsim geçişlerine bağlı olarak bağışıklık sistemimiz ve yaz aylarına göre daha az hareketli olduğumuz için de metabolizmamız olumsuz etkilenebiliyor. Bu sebeplerden dolayı yeterli ve dengeli beslenmenin önemi bu aylarda daha da artıyor. Hastane Derindere Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Yavuz kış aylarında daha az hastalanmak ve metabolizmamızı hızlandırmak için yapmamız gerekenleri anlattı.
MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİ UYARISI YAPTI
MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİ UYARISI YAPTI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü, kış aylarında yaşanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.
HER GÜN DÜZENLİ YÜRÜYÜŞÜN FAYDALARI
HER GÜN DÜZENLİ YÜRÜYÜŞÜN FAYDALARI
Yürümek, kilo vermek isteyenler için iyi, basit ve maliyetsiz bir seçenek olduğu gibi genel sağlık açısından da son derece yararlı bir aktivite. Yürüyüş; kalp-damar hastalıkları, obezite, diyabet, depresyon gibi çok sayıda hastalıktan korunmada ve hastalıkların tedavi sürecinde olumlu katkı sağlıyor
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473
Muş Durumu

Zaman Gösterdi ki: Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil..

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu