SOKAKTA SATRANÇ ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ
Muş´ta, Türkiye Satranç Federasyonu İl Temsilciliği ve Belediye Gençlik Meclisi işbirliğinde kentin en işlek caddesinde ‘Sokakta satranç var´ etkinliği düzenlendi. 7´den 70´e çok sayıda kişi kaldırımda satranç oynadı.
Tarih: 14.9.2018 17:47:29/ 144okunma / 0yorum

 

 

 

Muş´un en işlek caddesi kaldırımında ‘Sokakta satranç var´ etkinliği düzenlendi. Türkiye Satranç İl Temsilciliği ve Belediye Gençlik Meclisi işbirliğinde kaldırımda düzenlenen satranç etkinliğine 7´den 70´e kadın ve erkek katıldı.

Kaldırıma bırakılan masa ve sandalyelere yoldan geçenler oturarak hiç tanımadıkları kişilerle oyun oynadılar. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı etkinliğe yoğun ilgi gösterildi.

Muş´ta bu tür sosyal faaliyetlerin olması gerektiğini belirten Muş Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Deniz Koçmen, 7´den 70´e herkesin ilgi göstermesinin son derece sevindirici olduğunu söyledi.

İleriki süreçte farklı faaliyetler düzenleyeceklerini ifade eden Koçmen, “Satrancı hem bireylere, hem Muşlulara, herkese sevdirmek amacıyla bu projeyi hayata geçirmiş bulunmaktayız. Yoğun bir katılımda gerçekleştirildi. Halkın ciddi anlamda bu tür sosyal aktivitelere ihtiyacı var” dedi.

“ASIL AMACIMIZ SATRANÇ SPORUNA DİKKAT ÇEKMEK”

Amacın satranç sporuna dikkat çekip farkındalık oluşturmak olduğunu belirten Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilcisi Kasım Demirçin, özellikle çocuklar için derslerinde yardımcı ders olabilecek mahiyette olduğunu söyledi.

Ciddi bir ilginin olduğunu ifade eden Demirçin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye Satranç Federasyonun her yıl okul açılmadan önce ki hafta düzenlemiş olduğu ‘sokakta satranç var´ projesinin bu sene dördüncüsünü yapıyoruz. Bu senede işte Muş´un en işlek caddesine bu projemizi yapmayı düşündük. Belediye Gençlik Meclisi ile birlikte bu projemizi yapıyoruz. Şuanda her yaştan sporcumuz bu projemize katılmış bulunmuş oluyor, insanlar gelip satranç oynuyor. Çocuklarımız, gençlerimiz, bayanlarımız şuanda bu projemize destek veriyorlar.

Burada ki amaç satrancın farkındalığını göstermek, satranç gerçekten faydalı bir spor. Özellikle çocuklar için derslerinde yardımcı ders olabilecek mahiyette bir spor. Biz satrancın tanıtımı için farkındalık oluşturmak için yapılan bir proje.”

“BU TÜR SOSYAL FAALİYETLERİ ÖNEMSİYORUZ”

Yoldan geçerken satranç masasına oturup oynadığını kaydeden Ahmet Can isimli vatandaş “Yoldan geçiyordum, baktım satranç oynuyorlar. Burada başka bir arkadaşla oynuyordum. O kalktı başka bir arkadaşla oynamaya devam ediyoruz. Özellikle Muş´ta çocukların bu ilgisi görmeye değer bir ilgi. Çocuklarımız baya bir ilgi gösteriyor. Baya bir yoğun, herkes burada satrancı seyrediyor diye düşünüyorum” dedi.

Bir diğer vatandaş olan Ramazan Sevinç ise şunları söyledi: “Az önce mesai çıkışı yoldan geçerken Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliğinin bu düzenlemiş olduğu, daha doğrusu kaldırımın hemen kenarında düzenlemiş olduğu bu etkinliğe destek veriyorum. Türkiye´de ki gençliğin satranca olan ilgisini alakasının bu vesileyle artmasını temenni ediyorum.”

“EN AZINDAN GENÇLERİ BİLGİSAYAR BAŞINDAN TELEFON BAŞINDAN KALDIRIP BURAYA GETİRMESİ ÇOK GÜZEL”

Sokakta satranç var etkinliğine katılarak destek veren Ayşe Güler de; “Sokakta satranç var ve bizde geldik. Bütün arkadaşları da buraya davet ettik. Güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyorum ve gerçekten göründüğü gibi güzel bir etkinlik. En azından gençleri bilgisayar başından telefon başından kaldırıp buraya getirmesi çok güzel” dedi.

“KÜLTÜRLERİMİZE SAHİP OLMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Satranç etkinliğine destek veren Mustafa Yıldız isimli vatandaş ise “Muş´ta düzenlenen sokakta satranç var adlı etkinliğe gerçekten oldukça yoğun bir ilgi yoğun bir mutluluk yoğun bir özveri, yoğun bir çaba söz konusudur. Halkın mutluluğu gözlerinden okunmaktadır. Gördüğünüz gibi her tarafta mutlu bir tablo söz konusu. Satrancın önemini tekrar yeniden keşfediyoruz. Kültürlerimize sahip olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ARIBAŞ´TAN BAŞKAN ASYA´YA İADE-İ ZİYARET
ARIBAŞ´TAN BAŞKAN ASYA´YA İADE-İ ZİYARET
Muş İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Belediye Başkanı Feyat Asya´yı ziyaret etti
GÜZELTEPE KAYAK MERKEZİNDE KURS TANITIMI YAPILDI
GÜZELTEPE KAYAK MERKEZİNDE KURS TANITIMI YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) tarafından düzenlenecek Kayak Kursunun tanıtımı kayak merkezinde yapıldı.
BAŞKAN ASYA, ÖZEL FİNAL LİSESİ ÖĞRETMENLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN ASYA, ÖZEL FİNAL LİSESİ ÖĞRETMENLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya, okul ziyaretleri kapsamında Özel Muş Final Lisesi öğretmenleri ile bir araya geldi.
MUŞLU 300 ÇİFTÇİYE SÜT SIĞIRCILIĞI EĞİTİMLERİ VERİLİYOR
MUŞLU 300 ÇİFTÇİYE SÜT SIĞIRCILIĞI EĞİTİMLERİ VERİLİYOR
Tarımsal üretimde beşeri sermayenin geliştirilmesine yönelik faaliyetler kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP İdaresi), Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Muş ve ilçelerinde tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren üretici birliklerinin işbirliğiyle Muşlu çiftçilere yönelik süt sığırcılığı eğitimleri başladı.
DAĞCILIK KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ MUŞ`TA YAPILACAK
DAĞCILIK KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ MUŞ`TA YAPILACAK
Türkiye Dağcılık Federasyonu 2019 yılı Faaliyet Programında yer alan “Kış Gelişim Eğitimi” 16-22 Şubat 2019 tarihinde ilimizde gerçekleştirilecek.
DONDURUCU SOĞUKLAR YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
DONDURUCU SOĞUKLAR YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Muş´ta kar yağışının ardından etkili olan dondurucu soğuk hava, yaşamı olumsuz etkiliyor.
“MUŞ MOBİLYA İMALATI SEKTÖRÜ”
“MUŞ MOBİLYA İMALATI SEKTÖRÜ”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, “Muş Mobilya İmalatı Sektörü” başlığını kaleme aldı
YENTÜR, "EKİPLERİMİZ 7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR"
YENTÜR, "EKİPLERİMİZ 7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR"
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kapanan köy yollarını ulaşıma açmak için karla mücadele ekiplerinin bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.
DENETİM SERBESTLİKLE EĞİTİME KATKI SUNMAYA BAŞLADILAR
DENETİM SERBESTLİKLE EĞİTİME KATKI SUNMAYA BAŞLADILAR
Muş´ta denetimli serbestlik uygulamasından yararlanan yükümlüler, Adalet ile Milli Eğitim Bakanlıkları arasında imzalanan protokol kapsamında yarıyıl tatilinde okulların boya, badana, onarım ve temizlik işlerini yaparak eğitime katkı sağlıyor.
DOLAR
5.2740
EURO
5.9905
Muş Durumu

Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu