SOKAKTA SATRANÇ ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ
Muş´ta, Türkiye Satranç Federasyonu İl Temsilciliği ve Belediye Gençlik Meclisi işbirliğinde kentin en işlek caddesinde ‘Sokakta satranç var´ etkinliği düzenlendi. 7´den 70´e çok sayıda kişi kaldırımda satranç oynadı.
Tarih: 14.9.2018 17:47:29/ 39okunma / 0yorum

 

 

 

Muş´un en işlek caddesi kaldırımında ‘Sokakta satranç var´ etkinliği düzenlendi. Türkiye Satranç İl Temsilciliği ve Belediye Gençlik Meclisi işbirliğinde kaldırımda düzenlenen satranç etkinliğine 7´den 70´e kadın ve erkek katıldı.

Kaldırıma bırakılan masa ve sandalyelere yoldan geçenler oturarak hiç tanımadıkları kişilerle oyun oynadılar. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı etkinliğe yoğun ilgi gösterildi.

Muş´ta bu tür sosyal faaliyetlerin olması gerektiğini belirten Muş Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Deniz Koçmen, 7´den 70´e herkesin ilgi göstermesinin son derece sevindirici olduğunu söyledi.

İleriki süreçte farklı faaliyetler düzenleyeceklerini ifade eden Koçmen, “Satrancı hem bireylere, hem Muşlulara, herkese sevdirmek amacıyla bu projeyi hayata geçirmiş bulunmaktayız. Yoğun bir katılımda gerçekleştirildi. Halkın ciddi anlamda bu tür sosyal aktivitelere ihtiyacı var” dedi.

“ASIL AMACIMIZ SATRANÇ SPORUNA DİKKAT ÇEKMEK”

Amacın satranç sporuna dikkat çekip farkındalık oluşturmak olduğunu belirten Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilcisi Kasım Demirçin, özellikle çocuklar için derslerinde yardımcı ders olabilecek mahiyette olduğunu söyledi.

Ciddi bir ilginin olduğunu ifade eden Demirçin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye Satranç Federasyonun her yıl okul açılmadan önce ki hafta düzenlemiş olduğu ‘sokakta satranç var´ projesinin bu sene dördüncüsünü yapıyoruz. Bu senede işte Muş´un en işlek caddesine bu projemizi yapmayı düşündük. Belediye Gençlik Meclisi ile birlikte bu projemizi yapıyoruz. Şuanda her yaştan sporcumuz bu projemize katılmış bulunmuş oluyor, insanlar gelip satranç oynuyor. Çocuklarımız, gençlerimiz, bayanlarımız şuanda bu projemize destek veriyorlar.

Burada ki amaç satrancın farkındalığını göstermek, satranç gerçekten faydalı bir spor. Özellikle çocuklar için derslerinde yardımcı ders olabilecek mahiyette bir spor. Biz satrancın tanıtımı için farkındalık oluşturmak için yapılan bir proje.”

“BU TÜR SOSYAL FAALİYETLERİ ÖNEMSİYORUZ”

Yoldan geçerken satranç masasına oturup oynadığını kaydeden Ahmet Can isimli vatandaş “Yoldan geçiyordum, baktım satranç oynuyorlar. Burada başka bir arkadaşla oynuyordum. O kalktı başka bir arkadaşla oynamaya devam ediyoruz. Özellikle Muş´ta çocukların bu ilgisi görmeye değer bir ilgi. Çocuklarımız baya bir ilgi gösteriyor. Baya bir yoğun, herkes burada satrancı seyrediyor diye düşünüyorum” dedi.

Bir diğer vatandaş olan Ramazan Sevinç ise şunları söyledi: “Az önce mesai çıkışı yoldan geçerken Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliğinin bu düzenlemiş olduğu, daha doğrusu kaldırımın hemen kenarında düzenlemiş olduğu bu etkinliğe destek veriyorum. Türkiye´de ki gençliğin satranca olan ilgisini alakasının bu vesileyle artmasını temenni ediyorum.”

“EN AZINDAN GENÇLERİ BİLGİSAYAR BAŞINDAN TELEFON BAŞINDAN KALDIRIP BURAYA GETİRMESİ ÇOK GÜZEL”

Sokakta satranç var etkinliğine katılarak destek veren Ayşe Güler de; “Sokakta satranç var ve bizde geldik. Bütün arkadaşları da buraya davet ettik. Güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyorum ve gerçekten göründüğü gibi güzel bir etkinlik. En azından gençleri bilgisayar başından telefon başından kaldırıp buraya getirmesi çok güzel” dedi.

“KÜLTÜRLERİMİZE SAHİP OLMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Satranç etkinliğine destek veren Mustafa Yıldız isimli vatandaş ise “Muş´ta düzenlenen sokakta satranç var adlı etkinliğe gerçekten oldukça yoğun bir ilgi yoğun bir mutluluk yoğun bir özveri, yoğun bir çaba söz konusudur. Halkın mutluluğu gözlerinden okunmaktadır. Gördüğünüz gibi her tarafta mutlu bir tablo söz konusu. Satrancın önemini tekrar yeniden keşfediyoruz. Kültürlerimize sahip olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA BALIK SEZONU AÇILDI
MUŞ´TA BALIK SEZONU AÇILDI
Muşta yaklaşık dört ay süren balık sezonu açılırken, Karadeniz illerinden Muşa getirilerek satışa sunulan balık çeşitleri vatandaşlardan rağbet görüyor
BULANIK´TA DEV KONSER HAZIRLIKLARI
BULANIK´TA DEV KONSER HAZIRLIKLARI
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Bulanık Belediye vekili Hacı Arslan Uzan, bulanık belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi tarafından düzenlenecek olan "Halk Konseri" için hazırlıklara başlandı.
MUŞ BEDENSEL ENGELLİLER, BAKAN YARDIMCILARINI ZİYARET ETTİ
MUŞ BEDENSEL ENGELLİLER, BAKAN YARDIMCILARINI ZİYARET ETTİ
Muş´ta 15 bin bedensel engelliyi temsil ederek aktif bir şekilde faaliyet gösteren Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Bedri Korkmaz ve üyeleri, Gençlik ve Spor ile Adalet Bakan Yardımcılarını ziyaret etti.
KAMERUNLU EFFA OVANA MUŞ´TA
KAMERUNLU EFFA OVANA MUŞ´TA
Muş´u Bal Ligi´nde temsil edecek olan Menderes Sporun transferi Kamerun asıllı Effa Ovana´nın oturma iznini verildi.
   PALABIYIK: İBLİD, ŞİALIK VE TÜRKİYE-3
PALABIYIK: İBLİD, ŞİALIK VE TÜRKİYE-3
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘İblid, Şialık ve Türkiye-3´ konusunu ele alarak “Lübnan Hizbullah´ının İran tarafından desteklenmesinin de yine Şia geleneği ile alakalı olduğunu vurgulamış ve Hizbullah´ın Sünni bir geleneği temsil etmesi halinde İran tarafından desteklenip desteklenmeyeceği ile alakalı şüphelerim var”
ÜNİVERSİTEDE AŞURE İKRAM EDİLDİ
ÜNİVERSİTEDE AŞURE İKRAM EDİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde akademik ve idari personeli ile öğrencilere aşure ikram edildi.
ORYANTASYON EĞİTİMİ ZORUNLU HALE GELDİ
ORYANTASYON EĞİTİMİ ZORUNLU HALE GELDİ
Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, kurslarda usta öğretici olarak görev almak isteyen vatandaşlara yönelik açtığı ‘Usta Öğretici Oryantasyon Eğitim´i başvuruları sona erdi.
ERKAN, YILIN HİZMETKARI SEÇİLDİ
ERKAN, YILIN HİZMETKARI SEÇİLDİ
Muş Şivesi Derneği, kentte kamu kurum ve kuruluşlar üzerinde düzenlediği ‘Yılın hizmetkarı´ ödülünü Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personellerinden Behçet Erkan´a layık gördü.
GARANTİ BANKASI YENİLENEREK HİZMET VERMEYE BAŞLADI
GARANTİ BANKASI YENİLENEREK HİZMET VERMEYE BAŞLADI
Muş Merkezde uzun zamandan bu yana müşterilerine bankacılık alanında hizmet veren şube; teknolojinin yeniliklerinden faydalanarak yeni konsepti ve güler yüzlü personeli ile müşterilerine hizmet vermeye başladı
DOLAR
6.2671
EURO
7.3794
Muş Durumu

Hangi meyve oldu da dalın da kaldı? Öyleyse ölmekten korkma, ham olmaktan kork.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu