SIFIR ATIK SERGİSİ İLGİ ODAĞI OLDU
Geri dönüşümden elde edilen süs eşyaları ve sanata dönüşen tasarımlar görücüye çıktı.
Tarih: 4.8.2019 12:18:24/ 247okunma / 0yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan´ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan "Sıfır atık projesi" kapsamında Muş´ta AK Parti İl Çevre ve Şehircilik birimi tarafından ev hanımları ve öğrencilerin atık ürünlerden yaptığı süs eşyaları sergisi açıldı.

Atatürk Çocuk Parkı önünde açılan stantta sergilenen ürünler yoğun ziyaretçi akınına uğrarken, projenin Muş ayağını başlatan Peyzaj Mimarı aynı zamanda AK Parti Gençlik kolları birim başkanı Mehmet Sezgin, her geçen gün dünya nüfusunun artması, teknolojinin gelişmesi, tüketim çılgınlığının zirve yapması gibi sebeplerle dünyanın giderek doğal özelliklerini kaybettiğini ifade ederken, "Bizlerde Muş´ta başlatılan projemize ön ayak olmak istedik. Son yıllarda ülkemizde yapılan, geri dönüşüm çalışmaları sayesinde, cam, kâğıt gibi atıklar, hem ekonomiye katkı sağlamak, hem de dünyanın bu atıklardan zarar görmesini engellemek için çeşitli yerlerde geri dönüşüm çalışmaları yapılmaktadır. Atıklar, doğaya ve suya zarar vermektedir. Suya atılan atıklar balıklar tarafından yutulmakta veya saçtığı mikroplar sebebiyle suyu kirleterek, canlıların yaşamasına elverişsiz bir ortam yaratmaktadır. Aynı şekilde, doğaya atılan atıklar da toprağı kirleterek verimliliği azaltmaktadır.Atıkların çevreye zarar vermesini engellemek için yapılacak birkaç şey bulunmaktadır. Örneğin cam şişeleri ayrı, kâğıtları ayrı, plastik şişeleri ayrı koyarak, geri dönüşüme gitmesini sağlamak bunların başında gelmektedir. Çevreye atıklar atılmamalıdır. Fabrika atıkları, evsel atıklar, hastane atıkları ayrıştırılıp, uygun yerlere bırakılmalıdır. Çocuklara, çevrenin ne kadar önemli olduğu ve doğaya çöp atılmaması gerektiği öğretilmelidir. Atıklar, Evsel Ve Kentsel Atıklar, Endüstriyel Atıklar diye ikiye ayrılır. Endüstriyel atıklar çevreyi en çok kirleten atıkların başında gelir. Fabrika gibi yüksek hacimli atık üreten sistemlerin atıkları, döküldükleri yeşillik alan, dere veya göl gibi doğal güzelliklerin ve içerisinde yaşayan hayvanların yok olmasına sebep olur. Gelişen çevre bilinciyle plastik atıkları doğaya atma alışkanlığı bir nebze azalmış olsa da bazıları hala bu konuya dikkat etmiyor. Doğaya atılan plastiğin çözünmesi yüzyılları alıyor. Plastik atık sorununa sürdürülebilir bir çözüm en azından günümüzde pek mümkün görünmese de küçük farkındalıklarla büyük işler de başarabiliriz. Örneğin restoranlarda pipet kullanmayı tercih etmeyin. Alışveriş yaparken tekrar kullanılabilir çantaları yanınıza almayı tercih edin. Geri dönüşüm plastik atıkların önüne geçilmesinde en büyük dostumuz olabilir. Pet şişe, cam şişe ve benzeri doğada kalmaları halinde tahrip gücü yüksek olan özette çöp olan atıkları tasarımlar halinde eten ürünlere dönüştürdük. Sergimize ilgi oldukça güzel. Bunun tüm vatandaşlarımız tarafından uygulanmasını istiyoruz. Herkesten bu konuda geleceğimizin doğal bir ortamda şekillenmesi için duyarlılık bekliyoruz" dedi.

PROJEYE TASARIM VE DÖNÜŞÜM AÇISINDAN DESTEK OLMAK İSTEDİK

Projeye zaman harcayarak atık ürünlerden süs eşyası yaparak vatandaşlara duyarlılık çağrısı yapan emektar isimlerden Esma Bingöl adlı öğrenci, "şişe, cam, vs. bu tür atıklar milyon yılda kalsa doğada çürümüyor ve inanılmaz zarar veriyor. Bizlerde başlatılan bu projeye tasarım ve dönüşüm açısından destek olmak istedik. Sergimize ilgi oldukça yüksek ve vatandaşlarımızın bir çoğu hayretle neler yapılabilineceğini gördükten sonra buda varmış diyor ve bizi destekliyor. Sonuna kadar bu projenin destekçisi olacağız ve onun için buradayız" dedi.

ÇÖPLERİ AYRI AYRI ATSINLAR

Projede emek sarf eden bir başka isim Hülya Yalçın adlı öğrenci ise konuya farklı bir yaklaşımla dikkat çekmek isterken, "evlerimizde atılan çöpler 2 yada 3 poşet halinde biriktirilip öyle atılsın. Şişe ve petler için ayrı diğer atıklar içinde ayrı bir poşet kullanılsın ve doğaya şişe ve pet gibi atıklar atılmasın. Bizim yaptığımız ürünler gibi düşük maliyetlerle süs ve ev eşyası haline dönüştürülsün. Çevremizden duyarlılık bekliyoruz ve ürünleri gezip gördükten sonra neler yapıldığı gören vatandaşlarımızın da bizi ve dolayısıyla doğayı koruyacağını ümit ediyoruz" dedi.

TAVSİYE ÜZERİNE KATILDIM İYİ OLDU

Arkadaş tavsiyesi üzerine projeye dahil olduğunu belirten proje emektarlarından Aydan Gündoğdu adlı vatandaş ise, geri dönüşüm ve enzim çözümleri şu an için yetersiz kalsa da günlük hayattaki alışkanlıklarımızdan biraz bile olsa feragat edersek, plastik atık konusunda küçük bir destek sağlayabiliriz. Dünyamız, üzerinde yaşayan milyarlarca canlıya ev sahipliği yaptığı gibi, aynı zamanda, insanların ürettikleri milyonlarca eşyaya da ev sahipliği yapmaktadır. Bu eşyaların, belli bir kullanım süresi bulunmaktadır. Doğaya atılan bazı eşyalar, dünya üzerinde aylarca, yıllarca kalır ve yok olmaz. Bu da hem çevre kirliliğine yol açtığı gibi, dünyaya da zarar vermektedir. Hangi atık, doğada ne kadar sürede kaybolur, bilinmesi gerekir" diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SIFIR ATIK SERGİSİ İLGİ ODAĞI OLDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BELEDİYE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI
BELEDİYE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI
Elazığ´da yaşanan deprem sonrası Muş Belediyesi tarafından başlatılan ‘Elazığlı Kardeşlerimiz Üşümesin´ yardım kampanyasında vatandaşlarca bağışlanan battaniye ve giysiler Elazığ´a gönderildi.
KOÇ, GENEL MÜDÜR ARSLAN´I ZİYARET ETTİ
KOÇ, GENEL MÜDÜR ARSLAN´I ZİYARET ETTİ
Yalova, Bursa ve İstanbul´da bir dizi gezi ve ziyarette bulunan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Halk Bankası Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.
PEKBAY, ARICILARI UYARDI
PEKBAY, ARICILARI UYARDI
Muş Arı Yetiştiricileri Başkanı Fırat Pekbay, kış uykusu konusunda arı yetiştiricilerini uyarıda bulundu.
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AFETZEDELERE DESTEK
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AFETZEDELERE DESTEK
Merkez üssü Sivrice Elazığ olan 6.8 büyüklüğündeki yıkıcı deprem sonrası Ulusal ve Uluslar Arası Bir Yardımlaşma Derneği olan Beşir Derneği Muş İl Temsilciliği (Beşir Derneği) bölgeye yönlendirdiği gönüllüleri ile birlikte AFAD koordinesinde çalışmalara başladı.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN MESLEK LİSESİ MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN MESLEK LİSESİ MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Muş İl genelinde bulunan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul müdürleri ile bir araya geldi.
YENİ ´DESTEK EĞİTİM ODASI´ SAYISI 400´E ULAŞTI
YENİ ´DESTEK EĞİTİM ODASI´ SAYISI 400´E ULAŞTI
81 ilde yeni standartlara göre kurulan 400 özel eğitim destek odası özel öğrencilerin hizmetine sunuldu.
DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK VE EN AZ OLAN İLLER AÇIKLANDI
DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK VE EN AZ OLAN İLLER AÇIKLANDI
Türkiye son günlerde depremlerle sallanıyor. Manisa ve Ankara´nın ardından son olarak Sivas´ta bir deprem meydana geldi. Birçok vatandaş, il, ilçe ve bölgelerin deprem riski taşıyıp taşımadığını merak ediyor. İşte Türkiye´nin deprem riski haritası...
SOLGUN, TÜTÜN ALTIN DEĞERİ KAZANDI
SOLGUN, TÜTÜN ALTIN DEĞERİ KAZANDI
Türkiye Tütün Üreticileri ve Pazarlama Birlikleri Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, Türkiye tütününün altın değeri kazandığını söyledi.
MUŞ İLDER KURUM AMİRLERİNİ ZİYARET EDİYOR
MUŞ İLDER KURUM AMİRLERİNİ ZİYARET EDİYOR
Mudanya Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı görevinden ayrılarak Büyükşehir Belediyesi Gelirler Dairesi´ne atanan Mehmet Veysi Tutkun´a ziyaret gerçekleştirildi
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473
Muş Durumu

Her evin kapısı vardır. Kabirin ki ayak tarafındandır.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu