SIFIR ATIK SERGİSİ İLGİ ODAĞI OLDU
Geri dönüşümden elde edilen süs eşyaları ve sanata dönüşen tasarımlar görücüye çıktı.
Tarih: 4.8.2019 12:18:24/ 182okunma / 0yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan´ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan "Sıfır atık projesi" kapsamında Muş´ta AK Parti İl Çevre ve Şehircilik birimi tarafından ev hanımları ve öğrencilerin atık ürünlerden yaptığı süs eşyaları sergisi açıldı.

Atatürk Çocuk Parkı önünde açılan stantta sergilenen ürünler yoğun ziyaretçi akınına uğrarken, projenin Muş ayağını başlatan Peyzaj Mimarı aynı zamanda AK Parti Gençlik kolları birim başkanı Mehmet Sezgin, her geçen gün dünya nüfusunun artması, teknolojinin gelişmesi, tüketim çılgınlığının zirve yapması gibi sebeplerle dünyanın giderek doğal özelliklerini kaybettiğini ifade ederken, "Bizlerde Muş´ta başlatılan projemize ön ayak olmak istedik. Son yıllarda ülkemizde yapılan, geri dönüşüm çalışmaları sayesinde, cam, kâğıt gibi atıklar, hem ekonomiye katkı sağlamak, hem de dünyanın bu atıklardan zarar görmesini engellemek için çeşitli yerlerde geri dönüşüm çalışmaları yapılmaktadır. Atıklar, doğaya ve suya zarar vermektedir. Suya atılan atıklar balıklar tarafından yutulmakta veya saçtığı mikroplar sebebiyle suyu kirleterek, canlıların yaşamasına elverişsiz bir ortam yaratmaktadır. Aynı şekilde, doğaya atılan atıklar da toprağı kirleterek verimliliği azaltmaktadır.Atıkların çevreye zarar vermesini engellemek için yapılacak birkaç şey bulunmaktadır. Örneğin cam şişeleri ayrı, kâğıtları ayrı, plastik şişeleri ayrı koyarak, geri dönüşüme gitmesini sağlamak bunların başında gelmektedir. Çevreye atıklar atılmamalıdır. Fabrika atıkları, evsel atıklar, hastane atıkları ayrıştırılıp, uygun yerlere bırakılmalıdır. Çocuklara, çevrenin ne kadar önemli olduğu ve doğaya çöp atılmaması gerektiği öğretilmelidir. Atıklar, Evsel Ve Kentsel Atıklar, Endüstriyel Atıklar diye ikiye ayrılır. Endüstriyel atıklar çevreyi en çok kirleten atıkların başında gelir. Fabrika gibi yüksek hacimli atık üreten sistemlerin atıkları, döküldükleri yeşillik alan, dere veya göl gibi doğal güzelliklerin ve içerisinde yaşayan hayvanların yok olmasına sebep olur. Gelişen çevre bilinciyle plastik atıkları doğaya atma alışkanlığı bir nebze azalmış olsa da bazıları hala bu konuya dikkat etmiyor. Doğaya atılan plastiğin çözünmesi yüzyılları alıyor. Plastik atık sorununa sürdürülebilir bir çözüm en azından günümüzde pek mümkün görünmese de küçük farkındalıklarla büyük işler de başarabiliriz. Örneğin restoranlarda pipet kullanmayı tercih etmeyin. Alışveriş yaparken tekrar kullanılabilir çantaları yanınıza almayı tercih edin. Geri dönüşüm plastik atıkların önüne geçilmesinde en büyük dostumuz olabilir. Pet şişe, cam şişe ve benzeri doğada kalmaları halinde tahrip gücü yüksek olan özette çöp olan atıkları tasarımlar halinde eten ürünlere dönüştürdük. Sergimize ilgi oldukça güzel. Bunun tüm vatandaşlarımız tarafından uygulanmasını istiyoruz. Herkesten bu konuda geleceğimizin doğal bir ortamda şekillenmesi için duyarlılık bekliyoruz" dedi.

PROJEYE TASARIM VE DÖNÜŞÜM AÇISINDAN DESTEK OLMAK İSTEDİK

Projeye zaman harcayarak atık ürünlerden süs eşyası yaparak vatandaşlara duyarlılık çağrısı yapan emektar isimlerden Esma Bingöl adlı öğrenci, "şişe, cam, vs. bu tür atıklar milyon yılda kalsa doğada çürümüyor ve inanılmaz zarar veriyor. Bizlerde başlatılan bu projeye tasarım ve dönüşüm açısından destek olmak istedik. Sergimize ilgi oldukça yüksek ve vatandaşlarımızın bir çoğu hayretle neler yapılabilineceğini gördükten sonra buda varmış diyor ve bizi destekliyor. Sonuna kadar bu projenin destekçisi olacağız ve onun için buradayız" dedi.

ÇÖPLERİ AYRI AYRI ATSINLAR

Projede emek sarf eden bir başka isim Hülya Yalçın adlı öğrenci ise konuya farklı bir yaklaşımla dikkat çekmek isterken, "evlerimizde atılan çöpler 2 yada 3 poşet halinde biriktirilip öyle atılsın. Şişe ve petler için ayrı diğer atıklar içinde ayrı bir poşet kullanılsın ve doğaya şişe ve pet gibi atıklar atılmasın. Bizim yaptığımız ürünler gibi düşük maliyetlerle süs ve ev eşyası haline dönüştürülsün. Çevremizden duyarlılık bekliyoruz ve ürünleri gezip gördükten sonra neler yapıldığı gören vatandaşlarımızın da bizi ve dolayısıyla doğayı koruyacağını ümit ediyoruz" dedi.

TAVSİYE ÜZERİNE KATILDIM İYİ OLDU

Arkadaş tavsiyesi üzerine projeye dahil olduğunu belirten proje emektarlarından Aydan Gündoğdu adlı vatandaş ise, geri dönüşüm ve enzim çözümleri şu an için yetersiz kalsa da günlük hayattaki alışkanlıklarımızdan biraz bile olsa feragat edersek, plastik atık konusunda küçük bir destek sağlayabiliriz. Dünyamız, üzerinde yaşayan milyarlarca canlıya ev sahipliği yaptığı gibi, aynı zamanda, insanların ürettikleri milyonlarca eşyaya da ev sahipliği yapmaktadır. Bu eşyaların, belli bir kullanım süresi bulunmaktadır. Doğaya atılan bazı eşyalar, dünya üzerinde aylarca, yıllarca kalır ve yok olmaz. Bu da hem çevre kirliliğine yol açtığı gibi, dünyaya da zarar vermektedir. Hangi atık, doğada ne kadar sürede kaybolur, bilinmesi gerekir" diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SIFIR ATIK SERGİSİ İLGİ ODAĞI OLDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
Türk Silahlı Kuvvetleri´nin Fırat´ın doğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı´nda görevli Uzman Çavuş Muharrem Çelik, PYD/PKK´lı teröristlerle girilen çatışmada bacağından yaralandı. Sol bacağında sinirlerin bulunduğu bölgeye isabet eden kurşun, felç tehlikesine karşı doktorlar tarafından çıkarılmadı.
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
Belediye Başkanı Feyat Asya, TRT Erzurum Radyosu canlı yayınına telefonla bağlanarak ‘4 Mevsim Muş´ konulu fotoğraf yarışması ve belediye hizmetleri hakkında bilgi verdi
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
DOLAR
5.9103
EURO
6.5174
Muş Durumu

Bircok insan mutluluğu burnunun üstünde unuttuğu gözlük gibi etrafta arar.

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu