SERİNOVA´DA KARLA MÜCADELE
Muş´ta en fazla mahalleleri uzak ve kırsal kesimde olan Serinova Beldesinde karla mücadele çalışmaları zor şartlarda yapılıyor. Beldeye 12 kilometre mesafede olan mahallere ulaşımda sıkıntı yaşadıklarını belirten Belediye Başkanı Engin Atılgan, halka hizmet hakka hizmet anlayışı ile çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.
Tarih: 11.1.2019 18:56:54/ 153okunma / 0yorum

 

 

Merkeze bağlı Serinova Beldesinde karla mücadele çalışmaları aralıksız devam ediyor. Etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle yaklaşık olarak her bir mahallesi 12 kilometre mesafede olan Serinova´da karla mücadele çalışmaları zor şartlarda yapılıyor.

Sürekli karla mücadele çalışmalarını yürüttüklerini belirten Serinova Belde Belediye Başkanı Engin Atılgan, imkanlar dahilinde hizmetlerini sürdürdüklerini söyledi.

Kış hazırlıklarını önceden tamamladıkları için şanslı olduklarını ifade eden Başkan Atılgan, “Serinova beldemiz beş mahalleden oluşuyor. Kış hazırlıklarımızı daha önce yapmıştık. Belde merkezinde sıkıntımız yok. Aydıngün, Bakırcılar ve Çağdaş mahalleleri belde merkezinden 12 kilometre uzaklıkta iki ayrı yol arterlerinden oluşan mahallerdirler. Yani dağın eteğinde belde merkezine uzaklığı fazla olduğu için yetiştirmekte zorlanıyoruz ve bu da bizim için sıkıntılı bir duruma getiriyor. Bu sıkıntıyı önleme adına sürekli bir iş makinemiz orda kalıyor belde merkezine getirmiyoruz. Ama bu uzak olan Aydıngün, Bakırcılar ve Çağdaş mahallelerimiz için de hazırlıklarımız vardı” dedi.

“BELDE MERKEZİNDE SIKINTIMIZ YOK”

Etkili olan kar yağışı ile birlikte belde merkezinde çalışmalarda herhangi bir aksamanın söz konusu olmadığını ifade eden Başkan Atılgan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belde merkezinde şimdilik bir sıkıntımız yok. Gördüğünüz gibi serinova belde merkezinde de kar yok bu da bizim için güzel bir avantaj oluyor. Beldenin İl Özel İdare´nin yolu arasında 2,5 kilometrelik bir mesafede sıkıntımız var. Bu sıkıntının oluşması da İl Özel İdarenin alanı içerisinde olduğu için müdahale edemiyoruz. Bu bölge İl Özel İdarenin köy grup yolu olduğundan dolayı Bu sıkıntılı yol için de 2018 yılı içerisinde herhangi bir bütçe ayırmamıştık. İl Özel İdare Serinova beldesi ile Taşoluk Beldesi arasındaki yolu yapmadığı için bizim de orada büyük mağduriyetimiz oldu. Geçenlerde Ankara´dan soğuk asfalt dediğimiz torba asfalt istedik. Gelirse yama yapmak için onları kullanacağız. Bu şekilde 2019 bahar aylarına atmaya çalışacağız. Fakat Serinova Beldesi olarak ana yollar, Çağdaş, Serıdağ, Bakırcılar ve Aydıngün Mahalleleri arasına hiç. Bir sıkıntımız yoktur. Bu yollar sağlam bir kısmını 2017´de bir kısmını 2018 yılında yaptık. Bu bölgeler yüksek rakımlı yerler olduğu için tek sıkıntımız kar temizliği ve ulaşımı zor oluyor. Tipi nedeniyle kar dolan yerler var araçlarımızda sürekli orda hazır bir şekilde bekliyor. Günlük o bölge temizleniyor vatandaşlarımız sıkıntı çekmemesi için. İl Özel İdare´nin alanı olan Serinova Beldesi ile Taşoluk Beldesi arasında olan 2,5 kilometrelik mesafe bizlere büyük sıkıntılar yaratmaktadır. Vatandaşlarımız fazla sıkıntıya girmemesi için şuanda bu bölgeye yama yaparak geçici de olsa rahat bir yol haline getirmeye çalışıyoruz.”

“YAZ MEVSİMİNDE İMKANLAR DAHİLİNDE BİR ÇOK EKSİĞİMİZİ TAMAMLADIK”

Yaz mevsiminde beldede ki birçok eksiği giderdiklerinin hatırlatan Başkan Atılgan, “2014 yılında Serinova´ya geldiğimiz zaman muhtarlarla hep istişare halinde olduk. Bunun da bize çok faydası oldu ve bize katkı sağladı. Beldenin köy statüsünden mahalle statüsüne geçen üç mahallemizin acil olarak yol ve su sorunun giderilmesi gerekiyordu. Bu sorunları kendimize dert edinip yol medeniyettir düsturuyla bismillah deyip başladık. 2017 yılında 12 kilometrelik mesafeyi mahallelerimizin yararlanacağı yolları yaptık. Cumhuriyet tarihinden bu yana ilk defa asfalta kavuştu. Kısmı olarak su sorunu da giderildi şuanda su sorunu yoktur. 2018 yılında Çağdaş mahallemizin sorunları hala devam ediyordu. Beldemizin geliri yoktur. Bütçemiz bu sorunları giderecek durumda olmadığı için hükümetimizin bize verdiği nimetlerden yararlanarak 10 gün önce Çağdaş mahallemizin asfaltını döktük. Çağdaş Mahallemiz daha önce 118 yıllık köyümüzdü mahalle olduktan sonra ilk defa asfalta kavuştu” dedi.

“DİJİTAL SİSTEMLE İÇME SUYUMUZU KONTROL EDEBİLİYORUZ”

Teknolojinin son sistemini kullanarak kumanda sistemi ile yazın 6 ay depoya su pompalayarak beldeye günde 500 ton su verebildiklerinin altını çizen Başkan Atılgan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Serinova merkezde ise su sorunumuz vardı. Yedi buçuk kilometreden cazibeli su getirdik. Getirdiğimiz su Kış ve İlkbahar aylarında beldemize yetiyor ama Yaz aylarında yetmiyor bağ bahçe sulandığı için. Terfi sistemiyle 120 metreden bir kuyu açtık onu da depomuza ekledik. Şuanda teknolojinin son sistemini kullanarak kumanda sistemi ile yazın 6 ay depoya su pompalayarak beldemize günde 500 ton su veriyoruz. 1000 tonluk su verme kapasitemiz var hazır bekliyor. İhtiyaç duyulduğu anda kumanda sistemi ile onu da devreye koyabiliyoruz. İtfaiye dolum tesisi, mezarlık suyu ve bağ bahçe sulamak için içme suyu şebekesinin rahatlaması için ekstradan bir kuyu daha açtık. Hem itfaiye dolumu için hem de vatandaşların bağ bahçe sulama işinde kullanmaları için araçları olanlar kendileri alsın olmayanlara da biz destek vererek bağ bahçelerini sulasınlar.”

“ARAÇ FİLOMUZU YETERLİ HALE GETİRDİK”

Beldenin araç filosuna yenilerini ekleyerek sayıyı 14´e yükselttiklerini kaydeden Başkan Atılgan, belde halkının her türlü hizmete layık olduğunu ve gerekli çalışmaları yaptıklarını aktardı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SERİNOVA KARLA MÜCADELE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ARIBAŞ´TAN BAŞKAN ASYA´YA İADE-İ ZİYARET
ARIBAŞ´TAN BAŞKAN ASYA´YA İADE-İ ZİYARET
Muş İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Belediye Başkanı Feyat Asya´yı ziyaret etti
GÜZELTEPE KAYAK MERKEZİNDE KURS TANITIMI YAPILDI
GÜZELTEPE KAYAK MERKEZİNDE KURS TANITIMI YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) tarafından düzenlenecek Kayak Kursunun tanıtımı kayak merkezinde yapıldı.
BAŞKAN ASYA, ÖZEL FİNAL LİSESİ ÖĞRETMENLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN ASYA, ÖZEL FİNAL LİSESİ ÖĞRETMENLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya, okul ziyaretleri kapsamında Özel Muş Final Lisesi öğretmenleri ile bir araya geldi.
MUŞLU 300 ÇİFTÇİYE SÜT SIĞIRCILIĞI EĞİTİMLERİ VERİLİYOR
MUŞLU 300 ÇİFTÇİYE SÜT SIĞIRCILIĞI EĞİTİMLERİ VERİLİYOR
Tarımsal üretimde beşeri sermayenin geliştirilmesine yönelik faaliyetler kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP İdaresi), Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Muş ve ilçelerinde tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren üretici birliklerinin işbirliğiyle Muşlu çiftçilere yönelik süt sığırcılığı eğitimleri başladı.
DAĞCILIK KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ MUŞ`TA YAPILACAK
DAĞCILIK KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ MUŞ`TA YAPILACAK
Türkiye Dağcılık Federasyonu 2019 yılı Faaliyet Programında yer alan “Kış Gelişim Eğitimi” 16-22 Şubat 2019 tarihinde ilimizde gerçekleştirilecek.
DONDURUCU SOĞUKLAR YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
DONDURUCU SOĞUKLAR YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Muş´ta kar yağışının ardından etkili olan dondurucu soğuk hava, yaşamı olumsuz etkiliyor.
“MUŞ MOBİLYA İMALATI SEKTÖRÜ”
“MUŞ MOBİLYA İMALATI SEKTÖRÜ”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, “Muş Mobilya İmalatı Sektörü” başlığını kaleme aldı
YENTÜR, "EKİPLERİMİZ 7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR"
YENTÜR, "EKİPLERİMİZ 7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR"
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kapanan köy yollarını ulaşıma açmak için karla mücadele ekiplerinin bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.
DENETİM SERBESTLİKLE EĞİTİME KATKI SUNMAYA BAŞLADILAR
DENETİM SERBESTLİKLE EĞİTİME KATKI SUNMAYA BAŞLADILAR
Muş´ta denetimli serbestlik uygulamasından yararlanan yükümlüler, Adalet ile Milli Eğitim Bakanlıkları arasında imzalanan protokol kapsamında yarıyıl tatilinde okulların boya, badana, onarım ve temizlik işlerini yaparak eğitime katkı sağlıyor.
DOLAR
5.3142
EURO
6.0386
Muş Durumu

"Tenini besleyip geliştirmeye bakma, çünkü o sonunda topraga verilecek bir kurbandir.

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu