SEL, TAŞKIN VE HEYELAN UYARISI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Afet Araştırma Merkezi Müdürü Doktor Öğretim Üyesi İskender Dölek, havaların ısınması ve etkili yağışlardan dolayı sel, taşkın ve heyelan tehlikesinin arttığını belirterek, gerekli önlemlerin alınması hususunda uyarıda bulundu.
Tarih: 3.4.2019 17:27:09/ 389okunma / 0yorum

 

 

Afet Araştırma Merkezi Müdürü Doktor Öğretim Üyesi İskender Dölek, jeomorfolojik koşullarla birlikte ovadaki toprakların kil oranının yüksek olması, yağışla birlikte ilde özellikle ilkbahar mevsiminde sel, taşkın ve heyelan tehlikesini artırmakta olduğunu söyledi.

Türkiye´nin en karasal iklim bölgesinde yaşandığını belirten Doktor Öğretim Üyesi Dölek, İlkbahar mevsiminin Muş ilinde en fazla yağışın düştüğü dönem olduğunu kaydetti. İlkbahar mevsimi ile yağışların artacağına değinen Dölek, “Özellikle ilgili kurumları uyararak Menfez, Köprü gibi yapıların içleri ve alt bölümlerinin temizlenmesi gerekmektedir. Buraların artacak olan yağışlarla birlikte insan atıkları ve yağmur suları ile taşınacak diğer unsurlardan tarafından doldurulabileceğini buna bağlı olarak istenmeyen sonuçların yaşanabilme ihtimali yüksektir” dedi.

“KARAKELE´DE Kİ SEL BUNA ÖRNEKTİR”

Birkaç yıl önce Karakale´de yaşanan durumun bir menfezin tıkanması ve fazla suyu tahliye edememesi sonucunda can ve mal kayıplarının yaşandığı bir şekle dönüştüğünü aktaran Dölek, bu nedenle benzer durumların yaşanmaması için köprü ve menfezlerin temizlenmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Bu tür işlemlerin aslında belli dönemlerde yapılması gerektiğin belirten Dölek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Muş ilinin yerel olarak farklılık gösterse de yaklaşık yıllık 760 mm yağış aldığını, bu yağışların yaklaşık %40´nın ilkbahar mevsiminde düştüğünü ve bu yağışların daha konveksiyonal yağışlar biçiminde ve sağanak yağış türünde olması köprü ve menfezlerin yağışlarla taşınan malzemelerle dolma riskini artmaktadır. Yağışın olmadığı ya da akarsuların debilerinin düşük olduğu dönmelerde karasu yataklarında biriken malzemeler sağanak yağışlarla taşınan malzemeler eklendiğinde ufak birer menfez yada köprünün dolmasının tahmin edilemeyen sonuçlara neden olabileceğini bunun farklı görenlerinin de ilde defalarca yaşandığını ve bu durumlarında gözlemlenmiştir. Karakale´de yaşana durumdan çıkarılacak en önemli dersin bu dönmede menfez ve köprülerin temizliğine dikkat edilmesidir.”

“GEREKLİ UYARILAR YAPILMALIDIR”

Özellikle sel ve taşkın tehlikesinin olduğu bölgelerde insanların uyarılması gerektiğinin altını çizen Dölek, “Özellikle sel ve taşkın tehditti altında, en azından insanlar uyarılmalı, daha önceden sel olan bölgelere yeniden olması halinde ani müdahale yapılacak şekilde teyakkuz halinde beklenmesi gerekir. Hem yağmur hem hava sıcaklığı artmakta.”

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TAŞKIN HEYELAN UYARISI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ARTAN VAKALAR YENİ TEDBİRLERİ GETİRİYOR
ARTAN VAKALAR YENİ TEDBİRLERİ GETİRİYOR
Muş İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları doğrultusunda oteller ve konaklama tesisleri içerisinde bulunan restoran ve lokantalar hakkında yeni düzenleme yapıldı.
BARIŞAN, 48. BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISINA TELEKONFERANS YÖNTEMİYLE KATILDI
BARIŞAN, 48. BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISINA TELEKONFERANS YÖNTEMİYLE KATILDI
Muş Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Muş Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Şube Başkanı Mahir Barışan, başkanlar Kurulu Toplantısına katıldı.
ALPARSLAN-1 HES´TEN SU YÜKSELMESİNE KARŞI UYARI
ALPARSLAN-1 HES´TEN SU YÜKSELMESİNE KARŞI UYARI
Alparslan-1 Hidroelektrik Santrali (HES) İşletme Müdürlüğü, nehir yatağına bırakılacak su nedeniyle uyarıda bulundu
MÜDÜR AYDIN´DAN HASKÖY VE YEŞİLOVA BELDESİNDEKİ İŞLETMELERE ZİYARET
MÜDÜR AYDIN´DAN HASKÖY VE YEŞİLOVA BELDESİNDEKİ İŞLETMELERE ZİYARET
Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Hasköy İlçesi ve Yeşilova Beldesinde %50 devlet desteği ile kuracak olan hayvancılık tesislerinde incelemelerde bulundu.
AYTEMİŞ, TORBA YASA TEKLİFİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
AYTEMİŞ, TORBA YASA TEKLİFİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) bileşeni olan Muş Meşe Erozyonla Mücadele Doğayı Koruma ve Ağaçlandırma Derneği Başkanı İhsan Aytemiş, Torba Yasa Teklifinin geri çekilmesi gerektiğini söyledi
KADEM´DEN “ŞİDDETE GÖZ YUMMA!” FİLTRESİ
KADEM´DEN “ŞİDDETE GÖZ YUMMA!” FİLTRESİ
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Muş İl Temsilciliği Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla sosyal medya üzerinde filtre kampanyası başlattı.
MUŞ´TAKİ OVALAR "BÜYÜK OVA KORUMA ALANI" OLARAK BELiRLENDi
MUŞ´TAKİ OVALAR "BÜYÜK OVA KORUMA ALANI" OLARAK BELiRLENDi
Bazı ovaların, büyük ova koruma alanı olarak belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girerken Muş´ta bulunan Malazgirt Ovası, Liz Ovası ve Bulanık Ovasıda büyük ova koruma alanı olarak belirlendi.
"KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS" TOPLANTISI
"KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS" TOPLANTISI
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz başkanlığında "Kadına Şiddete Sıfır Tolerans" konulu toplantı yapıldı.
KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun başkanlığında video konferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Tedbirleri Değerlendirme Toplantısı´na Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş ile İl Jandarma Komutanı Alb. İlhan Şen´de katıldı.
DOLAR
7.7975
EURO
9.2988
Muş Durumu

Zaman Gösterdi ki: Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil..

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu