SAĞLIK İÇİN CİDDİ TEHLİKE
Muş İl Genel Meclisi, Hasköy ilçesine bağlı Düzkışla Beldesi ve Korkut İlçesi Kümbet Bölgesi sınırlarına rastgele dökülmesi ile ilgili daha önce görevlendirdiği Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun açıklayarak çöplerin döküldüğü yerler karasu kenarı ve insan yaşam alanına yakın, hayvanların meraya giriş çıkış güzergahında olması insan sağlığına ve gerek hayvan sağlığı için büyük tehdit oluşturduğunu belirtildi.
Tarih: 5.8.2019 18:13:38/ 281okunma / 0yorum

 

 

Muş İl Genel Meclisi, 2019 yılı yatırım programı 3´üncü toplantısını yaptı. Meclis Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 7 gündem maddesi görüşüldü. Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün 31.07.2019 tarih ve 5714 sayılı yazıları ile uygun görülen, İlimiz Hasköy ve Korkut İlçe Belediyelerinin katı atık ve çöplerin döktüğü Korkut Kumbet Bölgesi (Yibo Yatılı) ve Hasköy İlçesi yerleşim alanlarına yakın olan Düzkışla Beldesi sınırlarına rastgele döküldüğü ve bunun insan ve hayvan sağlığı için ciddi tehlike arz ettiği görülmüş olup, konunun ciddiyeti bakımından daha geniş kapsamlı bilgi edinebilmek için ve bu konuda meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi.

“KOMİSYONUMUZUN TEMENNİSİ BUNDAN SONRA ÇÖPLERİN İNSAN YAŞAM ALANLARINA VE HAYVANLARIMIZIN OTLAK ALANLARINA UZAK MESAFELERE DÖKÜLMESİ VE İMHA EDİLMESİ YÖNÜNDEDİR”

Gündem maddesi üzerine Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonu hazırladığı raporu açıkladı. Raporda; “İl Genel Meclisinin 05.07.2019 tarih ve 87 sayılı kararına istinaden;  İlimiz Hasköy ve Korkut İlçe Belediyelerinin katı atık ve çöplerin döktüğü Korkut Kumbet Bölgesi (Yibo Yatılı) ve Hasköy İlçesi yerleşim alanlarına yakın olan Düzkışla Beldesi sınırlarına rastgele döküldüğü ve bunun insan ve hayvan sağlığı için ciddi tehlike arz ettiği görülmüş olup, konunun ciddiyeti bakımından daha geniş kapsamlı bilgi edinebilmek için ve bu konuda meclisi bilgilendirmek üzere Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; İlimiz Hasköy ve Korkut İlçe belediyelerinin katı atık ve çöplerinin döktüğü Korkut Kümbet Bölgesi (yibo yatılı) ve Hasköy İlçesi yerleşim alanlarına yakın olan Düzkışla Beldesi sınırlarına rasgele döküldüğü ve bunun insan ve hayvan sağlığı için tehlike arz ettiği konusu hakkında Meclisi bilgilendirmek için Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda belirtildiği üzere: İlimiz Korkut ve Hasköy Belediyeleri çöpleri gelişi güzel ve düzensiz bir şekilde yaşam alanlarına bırakıyorlar buda insan ve hayvan sağlığı için büyük tehdit oluşturmaktadır. Komisyon olarak çöp dökülen yerleri bizatihi gördük ve değerlendirdik, inanılmaz bir duyarsızlık resmi ile karşılaştık. Korkut Belediyesinin çöpleri döktüğü yer Yatılı Bölge Okuluna 200m uzaklık mesafesinde ve ayrıca hayvanların otlak alanı olarak kullanılan yerler. Hasköy Belediyesinin çöpleri döktüğü yer karasu kenarı ve insan yaşam alanına yakın ve hayvanların meraya giriş çıkış güzergahında olması insan sağlığına ve gerek hayvanlarımızın sağlığı için büyük tehdit oluşturmaktadır. Komisyonumuzun temennisi bundan sonra çöplerin insan yaşam alanlarına ve hayvanlarımızın otlak alanlarına uzak mesafelere dökülmesi ve imha edilmesi yönündedir” denildi. Meclis, komisyon tarafından hazırlanan raporu uygun görerek kabul etti.

“HASKÖY İLÇESİNE BAĞLI KÖYLERDE Kİ OKULLARIN ÇEVRE DÜZENLEMESİ VE FİZİKİ DURUMLARI GÖRÜŞÜLDÜ”

Gündemin 5´inci maddesi olan; Hasköy İlçesine bağlı Köylerimizdeki okulların çevre düzenlemesi ve fiziki durumlarıyla ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi. Gündem maddesi üzerine Eğitim, Kültür Ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonu hazırladığı raporu açıkladı. Raporda; “İl Genel Meclisinin 05.07.2019 tarih ve 89 sayılı kararına istinaden; Muş İli Hasköy İlçesine bağlı Köylerimizdeki okulların çevre düzenlemesi ve fiziki durumlarıyla ilgili meclisi bilgilendirmek üzere Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Muş İli Hasköy İlçesine bağlı köylerimizdeki Okulların çevre düzenlemesi ve fiziki durumu hakkında Meclisi bilgilendirmek için Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda belirtildiği üzere: Muş Hasköy İlçe Milli Eğitimine bağlı okulların bakım onarım durumu; Gökyazı Köyü İlkokulunun WC´ler ve kapıların acilen değişmesi gerekmek ve Yukarı Üçdam Köyünün İlkokulunun, Said Nursi İmam Hatip Okulunun, Hasköy İlçesi Yarkaya Köyü İlkokul binasının ve Hasköy İlçesi Yatılı Bölge Ortaokulunun ihata duvarının ve demir korkuluklarının yapılması gerekmektedir.

Ayrıca; Büvetli Köyü İlkokulunun ihata duvarının giriş kapısı eksik olduğu ve okulun suyunun akmadığı, Böğürdelen Köyü İlkokulunun duvar kapısı kırık ve kullanılamaz durumda olduğu, Sarıbahçe Köyü İlkokulunun duvarında yıkılmalar görüldüğü ve WC ler lavabolar kullanılamaz durumda olduğu, çocuklarımızın ve eğitimcilerimizin daha uygun ve sağlıklı ortamlarda çalışabilmeleri için gerekli ihtiyaçların biran önce yerine getirilmesi gerekmektedir.” Denildi. Rapor uygun görülerek kabul edildi .

 

Gündemin bir diğer maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün 31.07.2019 tarih ve 5714 sayılı yazıları ile uygun görülen, Muş İli Malazgirt İlçesine bağlı Köylerin arazi yollarının kötü olmasından dolayı çiftçilerin ekinlerini taşımalarında sıkıntılar yaşandığı ve bu sıkıntıların yerinde incelenmesi ve araştırılması ile ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi.

Raporda; “İl Genel Meclisinin 05.07.2019 tarih ve 90 sayılı kararına istinaden, Muş İli Malazgirt İlçesine bağlı Köylerin arazi yollarının kötü olmasından dolayı çiftçilerin ekinlerini taşımalarında sıkıntılar yaşandığı ve bu sıkıntıların yerinde incelenmesi ve araştırılması ile ilgili meclisi bilgilendirmek üzere Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Muş İli Malazgirt İlçesine bağlı köylerin arazi yollarının kötü olması ve çiftçilerimizin ekinlerini taşımaları esnasında yaşadıkları zorluklar ve sıkıntılar hakkında Meclisi bilgilendirmek için Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonumuzca hazırlanan raporda belirtildiği üzere: Arazi yolları ile ilgili köylerimizde yeterince çalışma yürütülmediği, iş programlarından dolayı kısmi olarak arazi yollarına müdahale edilmiş olup iş programlarının bitmesi üzerine tekrar ihtiyaç duyulan köylerimizin yollarına gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir. Özelliklede dağ köyleri olarak adlandırılan bölgelerde arazi yolları engebeli ve sıkıntılı olmasından kaynaklı iş makinelerinin rahat çalışabilmesi mümkün olamamaktadır. En kısa süre içinde çiftçilerimizin ihtiyaçları bakımından iş makinelerinin çalışabilmesi için bu arazi yollarımızın iyileştirilmesi gerekmektedir” denildi. Rapor uygun görülerek kabul edildi.

Toplantı dilek ve temenniler bölümü ile son buldu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SAĞLIK İÇİN CİDDİ TEHLİKE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ABD VE İSRAİL´E TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
ABD VE İSRAİL´E TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından tek taraflı olarak hazırlanan sözde "Yüzyılın Anlaşması" planına tepkiler çığ gibi büyüdü.
SENDİKALARDAN ABD´YE TEPKİ
SENDİKALARDAN ABD´YE TEPKİ
Memur-Sen Konfederasyonu ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, ABD Başkanı Donald Trump´ın Filistin-İsrail meselesine ´çözüm bulmak´ iddiasıyla ´Yüzyılın Anlaşması´ adıyla açıklanan ve büyük tepki toplayan anlaşmayı protesto etti.
HAC İÇİN 18 BİN KİŞİLİK BOŞ KONTENJAN KAYITLARI BAŞLADI
HAC İÇİN 18 BİN KİŞİLİK BOŞ KONTENJAN KAYITLARI BAŞLADI
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin, Hac başvurularında 18 binlik boş kontenjan için kayıtların 30 Ocak itibariyle başladı.
DEPREM BÖLGESİNE MUŞ´TAN YARDIMLAR SÜRÜYOR
DEPREM BÖLGESİNE MUŞ´TAN YARDIMLAR SÜRÜYOR
Muş´ta, Elazığ ve Malatya´daki depremzedeler için başlatılan kampanya kapsamında toplanan yardım malzemeleri, deprem bölgesine gönderildi.
MUŞ TSO, ELAZIĞ VE MALATYA HALKINI YALNIZ BIRAKMADI
MUŞ TSO, ELAZIĞ VE MALATYA HALKINI YALNIZ BIRAKMADI
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Elazığ´da meydana gelen depremden sonra başlattığı yardım kampanyasını Elazığ AFAD Koordinasyon Merkezi´ne göndererek depremzedelerin yaralarının sarılmasına katkı sağladı.
DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Elazığ ve Malatya´da meydana gelen deprem ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Adem Palabıyık, AFAD, UMKE ve diğer arama-kurtarma ekiplerinin bütün yürekleriyle birlikte vermiş olduğu mücadele ve gösterdikleri azim ise hem olay yerindeki hem de ekran karşısındaki bütün vatandaşları duygulandırdığını belirterek takdir edilmesi gerektiğini söyledi
MUŞ VALİLİĞİ VE DAKA PROTOKOL İMZALADI
MUŞ VALİLİĞİ VE DAKA PROTOKOL İMZALADI
Muş Valiliği ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) arasında toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlamak, üretkenlik ve yetenek gelişimini desteklemek amacıyla protokoller imzalandı.
REKTÖR POLAT, IUC TOPLANTISINA KATILDI
REKTÖR POLAT, IUC TOPLANTISINA KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü ve aynı zamanda Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, IUC Yönetim Kurulu Toplantısı´na katıldı.
MUŞ ÖZGÜR-DER´DE ARA DÖNEM KAMPI
MUŞ ÖZGÜR-DER´DE ARA DÖNEM KAMPI
Muş Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları (Özgür-Der) bünyesinde “Gençlik Geleceğe Koşuyor” temalı kitap kahvede bir grup gençle iki günlük kamp icra edildi
DOLAR
5.9405
EURO
6.5371
Muş Durumu

Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız.

HZ.ALİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu