SAĞLIK İÇİN CİDDİ TEHLİKE
Muş İl Genel Meclisi, Hasköy ilçesine bağlı Düzkışla Beldesi ve Korkut İlçesi Kümbet Bölgesi sınırlarına rastgele dökülmesi ile ilgili daha önce görevlendirdiği Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun açıklayarak çöplerin döküldüğü yerler karasu kenarı ve insan yaşam alanına yakın, hayvanların meraya giriş çıkış güzergahında olması insan sağlığına ve gerek hayvan sağlığı için büyük tehdit oluşturduğunu belirtildi.
Tarih: 5.8.2019 18:13:38/ 217okunma / 0yorum

 

 

Muş İl Genel Meclisi, 2019 yılı yatırım programı 3´üncü toplantısını yaptı. Meclis Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 7 gündem maddesi görüşüldü. Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün 31.07.2019 tarih ve 5714 sayılı yazıları ile uygun görülen, İlimiz Hasköy ve Korkut İlçe Belediyelerinin katı atık ve çöplerin döktüğü Korkut Kumbet Bölgesi (Yibo Yatılı) ve Hasköy İlçesi yerleşim alanlarına yakın olan Düzkışla Beldesi sınırlarına rastgele döküldüğü ve bunun insan ve hayvan sağlığı için ciddi tehlike arz ettiği görülmüş olup, konunun ciddiyeti bakımından daha geniş kapsamlı bilgi edinebilmek için ve bu konuda meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi.

“KOMİSYONUMUZUN TEMENNİSİ BUNDAN SONRA ÇÖPLERİN İNSAN YAŞAM ALANLARINA VE HAYVANLARIMIZIN OTLAK ALANLARINA UZAK MESAFELERE DÖKÜLMESİ VE İMHA EDİLMESİ YÖNÜNDEDİR”

Gündem maddesi üzerine Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonu hazırladığı raporu açıkladı. Raporda; “İl Genel Meclisinin 05.07.2019 tarih ve 87 sayılı kararına istinaden;  İlimiz Hasköy ve Korkut İlçe Belediyelerinin katı atık ve çöplerin döktüğü Korkut Kumbet Bölgesi (Yibo Yatılı) ve Hasköy İlçesi yerleşim alanlarına yakın olan Düzkışla Beldesi sınırlarına rastgele döküldüğü ve bunun insan ve hayvan sağlığı için ciddi tehlike arz ettiği görülmüş olup, konunun ciddiyeti bakımından daha geniş kapsamlı bilgi edinebilmek için ve bu konuda meclisi bilgilendirmek üzere Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; İlimiz Hasköy ve Korkut İlçe belediyelerinin katı atık ve çöplerinin döktüğü Korkut Kümbet Bölgesi (yibo yatılı) ve Hasköy İlçesi yerleşim alanlarına yakın olan Düzkışla Beldesi sınırlarına rasgele döküldüğü ve bunun insan ve hayvan sağlığı için tehlike arz ettiği konusu hakkında Meclisi bilgilendirmek için Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda belirtildiği üzere: İlimiz Korkut ve Hasköy Belediyeleri çöpleri gelişi güzel ve düzensiz bir şekilde yaşam alanlarına bırakıyorlar buda insan ve hayvan sağlığı için büyük tehdit oluşturmaktadır. Komisyon olarak çöp dökülen yerleri bizatihi gördük ve değerlendirdik, inanılmaz bir duyarsızlık resmi ile karşılaştık. Korkut Belediyesinin çöpleri döktüğü yer Yatılı Bölge Okuluna 200m uzaklık mesafesinde ve ayrıca hayvanların otlak alanı olarak kullanılan yerler. Hasköy Belediyesinin çöpleri döktüğü yer karasu kenarı ve insan yaşam alanına yakın ve hayvanların meraya giriş çıkış güzergahında olması insan sağlığına ve gerek hayvanlarımızın sağlığı için büyük tehdit oluşturmaktadır. Komisyonumuzun temennisi bundan sonra çöplerin insan yaşam alanlarına ve hayvanlarımızın otlak alanlarına uzak mesafelere dökülmesi ve imha edilmesi yönündedir” denildi. Meclis, komisyon tarafından hazırlanan raporu uygun görerek kabul etti.

“HASKÖY İLÇESİNE BAĞLI KÖYLERDE Kİ OKULLARIN ÇEVRE DÜZENLEMESİ VE FİZİKİ DURUMLARI GÖRÜŞÜLDÜ”

Gündemin 5´inci maddesi olan; Hasköy İlçesine bağlı Köylerimizdeki okulların çevre düzenlemesi ve fiziki durumlarıyla ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi. Gündem maddesi üzerine Eğitim, Kültür Ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonu hazırladığı raporu açıkladı. Raporda; “İl Genel Meclisinin 05.07.2019 tarih ve 89 sayılı kararına istinaden; Muş İli Hasköy İlçesine bağlı Köylerimizdeki okulların çevre düzenlemesi ve fiziki durumlarıyla ilgili meclisi bilgilendirmek üzere Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Muş İli Hasköy İlçesine bağlı köylerimizdeki Okulların çevre düzenlemesi ve fiziki durumu hakkında Meclisi bilgilendirmek için Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda belirtildiği üzere: Muş Hasköy İlçe Milli Eğitimine bağlı okulların bakım onarım durumu; Gökyazı Köyü İlkokulunun WC´ler ve kapıların acilen değişmesi gerekmek ve Yukarı Üçdam Köyünün İlkokulunun, Said Nursi İmam Hatip Okulunun, Hasköy İlçesi Yarkaya Köyü İlkokul binasının ve Hasköy İlçesi Yatılı Bölge Ortaokulunun ihata duvarının ve demir korkuluklarının yapılması gerekmektedir.

Ayrıca; Büvetli Köyü İlkokulunun ihata duvarının giriş kapısı eksik olduğu ve okulun suyunun akmadığı, Böğürdelen Köyü İlkokulunun duvar kapısı kırık ve kullanılamaz durumda olduğu, Sarıbahçe Köyü İlkokulunun duvarında yıkılmalar görüldüğü ve WC ler lavabolar kullanılamaz durumda olduğu, çocuklarımızın ve eğitimcilerimizin daha uygun ve sağlıklı ortamlarda çalışabilmeleri için gerekli ihtiyaçların biran önce yerine getirilmesi gerekmektedir.” Denildi. Rapor uygun görülerek kabul edildi .

 

Gündemin bir diğer maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün 31.07.2019 tarih ve 5714 sayılı yazıları ile uygun görülen, Muş İli Malazgirt İlçesine bağlı Köylerin arazi yollarının kötü olmasından dolayı çiftçilerin ekinlerini taşımalarında sıkıntılar yaşandığı ve bu sıkıntıların yerinde incelenmesi ve araştırılması ile ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi.

Raporda; “İl Genel Meclisinin 05.07.2019 tarih ve 90 sayılı kararına istinaden, Muş İli Malazgirt İlçesine bağlı Köylerin arazi yollarının kötü olmasından dolayı çiftçilerin ekinlerini taşımalarında sıkıntılar yaşandığı ve bu sıkıntıların yerinde incelenmesi ve araştırılması ile ilgili meclisi bilgilendirmek üzere Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Muş İli Malazgirt İlçesine bağlı köylerin arazi yollarının kötü olması ve çiftçilerimizin ekinlerini taşımaları esnasında yaşadıkları zorluklar ve sıkıntılar hakkında Meclisi bilgilendirmek için Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonumuzca hazırlanan raporda belirtildiği üzere: Arazi yolları ile ilgili köylerimizde yeterince çalışma yürütülmediği, iş programlarından dolayı kısmi olarak arazi yollarına müdahale edilmiş olup iş programlarının bitmesi üzerine tekrar ihtiyaç duyulan köylerimizin yollarına gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir. Özelliklede dağ köyleri olarak adlandırılan bölgelerde arazi yolları engebeli ve sıkıntılı olmasından kaynaklı iş makinelerinin rahat çalışabilmesi mümkün olamamaktadır. En kısa süre içinde çiftçilerimizin ihtiyaçları bakımından iş makinelerinin çalışabilmesi için bu arazi yollarımızın iyileştirilmesi gerekmektedir” denildi. Rapor uygun görülerek kabul edildi.

Toplantı dilek ve temenniler bölümü ile son buldu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SAĞLIK İÇİN CİDDİ TEHLİKE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Alpaslan-2 Barajı´da çalışmalar devam ediyor.
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
TKDK ile MÜSİAD arasında imzalanan “IPARD Programı İş Birliği Protokolü” ile ilgili MÜSAİD İl Temsilcisi Ferhat Üzel´i makamında ağırlayan TKDK İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, yapılacak işbirliği ile ilimize birçok yatırımın kazandırılacağına inandıklarını belirtti.
DOLAR
5.8417
EURO
6.4405
Muş Durumu

Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.

MEVLANA (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu