REKTÖRLÜK BİNASININ DUVARLARI ÖZGÜN LALE FİGÜRLERİYLE SÜSLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörlük binasının iç duvarları özgün lale motifleriyle süslendi. Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ın talebi doğrultusunda Öğretim Görevlisi Mikail Sevindik tarafından yapılan çalışmayla rektörlük binasını daha çekici bir görünüme kavuştu.
Tarih: 24.7.2018 16:06:47/ 448okunma / 0yorum

Külliyedeki yemekhane ve konukevinin duvarları geçtiğimiz yıl akademisyenlerin yaptığı süslemelerle bezenerek güzel bir görünüme kavuşmuştu. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü Mimari ve Dekoratif Sanatlar Programı akademisyenlerinin el becerileriyle yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Öğretim Görevlisi Mikail Sevindik, yaklaşık üç haftalık bir çalışmayla rektörlük binası girişinden makam katına kadar sağlı sollu duvarlara 6 özgün lale figürü uyguladı.

Öğr. Gör. Sevindik, rektörlük binasındaki çalışmasında, Muş´un ve üniversitemizin simgesi olan lalenin, minyatür sanatında sıkça kullanılan hançer yaprak motifi şeklinde uyguladığını söyledi. Ana vatanı Pamir, Hindikuş ve Tanrı Dağları olan lalenin, 12. yüzyıldan itibaren Anadolu´da süsleme motifi olarak kullanılmaya başlandığına dikkat çeken Öğr. Gör. Sevindik, bu güzel çiçeğin binlerce çeşit tasarımının çinide, tezhipte, kalem işinde, minyatürde, ebruda, kumaşlarda, halı ve seccadelerde görülen zengin örneklerinin, kültürümüzde önemli bir yeri olduğunu belirtti.

Öğr. Gör. Sevindik, ebcet hesabı ile Allah lafzını vermesi sebebi ile manevi bir değer de atfedilen bu özel çiçeğin, günümüzde de geleneksel sanatlarımızın vazgeçilmez bir motifi olarak kullanıldığını dile getirdi. Rektörlük duvarlarına uyguladığı, tasarımları kendisine ait duvar süslemesinde kullanılan hançer yaprağı motifinin, tezhip sanatında 13. yüzyıldan beri örneklerine rastlandığını belirten Öğr. Gör. Sevindik, bu üslubun en çok kullanılan motifleri arasında çok süslü ve kıvrımlı hatayiler, çeşitli kuşlar yanında ejderha, simurg gibi efsanevi hayvan motiflerinin de bulunduğunu kaydetti.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MALAZGİRT´TE DEVASA MİLLİ PARK İNŞA EDİLİYOR
MALAZGİRT´TE DEVASA MİLLİ PARK İNŞA EDİLİYOR
Sultan Alparslan´ın Türklere Anadolu´nun kapılarını açtığı Muş´un Malazgirt ilçesindeki "Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı" çalışmaları drone ile görüntülendi
KAPAN, SKYLİFE VE ANADOLU JET MAGAZİN DERGİSİNDE MUŞ´U ANLATTI
KAPAN, SKYLİFE VE ANADOLU JET MAGAZİN DERGİSİNDE MUŞ´U ANLATTI
Fotoğraf sanatçısı Adem Kapan, Türk Hava Yolları Skylife ve Anadolu Jet Magazin dergilerinin Ağustos ayı sayılarında ‘Malazgirt Zaferi´ etkinliklerini anlatarak Muş´u tanıttı.
VALİ YILDIRIM, KIZILAĞAÇ BELEDİYE BAŞKANI ÖĞÜT´E TAZİYE DİLEKLERİNİ BİLDİRDİ
VALİ YILDIRIM, KIZILAĞAÇ BELEDİYE BAŞKANI ÖĞÜT´E TAZİYE DİLEKLERİNİ BİLDİRDİ
Vali Aziz Yıldırım, merkeze bağlı Kızılağaç Belde Belediye Başkanı Burhan Öğüt´e taziye ziyaretinde bulundu.
EN FAZLA ÖDÜNÇ ALINAN 100 KİTAP BELLİ OLDU
EN FAZLA ÖDÜNÇ ALINAN 100 KİTAP BELLİ OLDU
Muş Alparslan Üniversitesi Kütüphanesinden son bir yıl içinde en fazla ödünç alınan 100 kitap belli oldu.
MECLİS, SUVARAN KÖY OKULUNUN DURUMUNU GÖRÜŞTÜ
MECLİS, SUVARAN KÖY OKULUNUN DURUMUNU GÖRÜŞTÜ
2018 yılı yatırım programı Ağustos ayı toplantılarını sürdüren İl Genel Meclisi, Merkeze bağlı Suvaran Köyünün 2018 yılı İl Özel İdaresi yatırım programı kapsamında bulunan İlkokulun kaç derslik olduğu ve okul binasının ne zaman biteceği ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması daha önce görevlendirdiği komisyon raporunu açıkladı.
ALPARSLAN-1 BARAJI´NDAN UYARI
ALPARSLAN-1 BARAJI´NDAN UYARI
Muş Alpaslan-1 Hidroelektrik Santrali, DSİ´nin talebi doğrultusunda, Alpaslan-2´de derivasyon tünel çalışmalarından dolayı nehir yatağına su bırakılacağı uyarısında bulundu.
STK´LARDAN BAŞKAN ASYA´YA TEŞEKKÜR ZİYARETİ
STK´LARDAN BAŞKAN ASYA´YA TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Muş´ta faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri Belediye Başkanı Feyat Asya´yı ziyaret ederek memlekete hizmet yolunda yaptığı çalışmalar için kendisine teşekkür ettiler
BULANIK İLÇE GÜVENLİK KURULU TOPLANTISI YAPILDI
BULANIK İLÇE GÜVENLİK KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Muş´un Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, İlçe Güvenlik Kurulu Toplantısında ilçede terör örgütüne katılımı sıfıra indirdiklerini belirtti.
FETÖ´NÜN SODES YAPILANMASINDA 21 KİŞİ TUTUKLANDI
FETÖ´NÜN SODES YAPILANMASINDA 21 KİŞİ TUTUKLANDI
Muş´ta FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün finans kaynaklarına yönelik yapılan SODES operasyonu kapsamında kamuyu 1 milyon 606 bin 643 TL zarara uğratmak suçundan gözaltına alınan 69 şahıstan 21´i tutuklandı.
DOLAR
5.9944
EURO
6.8267
Muş Durumu

Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu