REKTÖRLÜK BİNASININ DUVARLARI ÖZGÜN LALE FİGÜRLERİYLE SÜSLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörlük binasının iç duvarları özgün lale motifleriyle süslendi. Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ın talebi doğrultusunda Öğretim Görevlisi Mikail Sevindik tarafından yapılan çalışmayla rektörlük binasını daha çekici bir görünüme kavuştu.
Tarih: 24.7.2018 16:06:47/ 648okunma / 0yorum

Külliyedeki yemekhane ve konukevinin duvarları geçtiğimiz yıl akademisyenlerin yaptığı süslemelerle bezenerek güzel bir görünüme kavuşmuştu. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü Mimari ve Dekoratif Sanatlar Programı akademisyenlerinin el becerileriyle yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Öğretim Görevlisi Mikail Sevindik, yaklaşık üç haftalık bir çalışmayla rektörlük binası girişinden makam katına kadar sağlı sollu duvarlara 6 özgün lale figürü uyguladı.

Öğr. Gör. Sevindik, rektörlük binasındaki çalışmasında, Muş´un ve üniversitemizin simgesi olan lalenin, minyatür sanatında sıkça kullanılan hançer yaprak motifi şeklinde uyguladığını söyledi. Ana vatanı Pamir, Hindikuş ve Tanrı Dağları olan lalenin, 12. yüzyıldan itibaren Anadolu´da süsleme motifi olarak kullanılmaya başlandığına dikkat çeken Öğr. Gör. Sevindik, bu güzel çiçeğin binlerce çeşit tasarımının çinide, tezhipte, kalem işinde, minyatürde, ebruda, kumaşlarda, halı ve seccadelerde görülen zengin örneklerinin, kültürümüzde önemli bir yeri olduğunu belirtti.

Öğr. Gör. Sevindik, ebcet hesabı ile Allah lafzını vermesi sebebi ile manevi bir değer de atfedilen bu özel çiçeğin, günümüzde de geleneksel sanatlarımızın vazgeçilmez bir motifi olarak kullanıldığını dile getirdi. Rektörlük duvarlarına uyguladığı, tasarımları kendisine ait duvar süslemesinde kullanılan hançer yaprağı motifinin, tezhip sanatında 13. yüzyıldan beri örneklerine rastlandığını belirten Öğr. Gör. Sevindik, bu üslubun en çok kullanılan motifleri arasında çok süslü ve kıvrımlı hatayiler, çeşitli kuşlar yanında ejderha, simurg gibi efsanevi hayvan motiflerinin de bulunduğunu kaydetti.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DAĞ KAYAĞI TEMEL EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
DAĞ KAYAĞI TEMEL EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
Türkiye Dağcılık Federasyonu 2019 faaliyet programın da yer alan Dağ Kayağı Temel eğitimi 27 sporcu 2 idareciyle devam ediyor.
BOZYEL, SEMT KÜTÜPHANESİ PROJESİNİ ANLATTI
BOZYEL, SEMT KÜTÜPHANESİ PROJESİNİ ANLATTI
Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Bozyel, TRT Diyarbakır Radyosu´na konuk olarak ilçede ki eğitim yatırımları hakkında bilgi vererek Semt Kütüphanesi Projesi´ni anlatt
AK PARTİ´DEN BASIN TOPLANTISI
AK PARTİ´DEN BASIN TOPLANTISI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, kentte görev yerel ve yaygın basın kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
Muş´ta kar yağışından sonra etkisini iyice gösteren soğuk hava adeta hayatı felç ederken, fotoğraf sanatçıları ise donan Murat Nehri kenarında kartpostallık görüntüleri andıran anları fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirdiler.
KATI ATIK DÜZENLİ DEPOLAMA VE BERTARAF TESİSİNİN YAPIM İŞİ İHALE EDİLDİ
KATI ATIK DÜZENLİ DEPOLAMA VE BERTARAF TESİSİNİN YAPIM İŞİ İHALE EDİLDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya´nın önemli projeleri arasında yer alan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisinin yapım işi ihale edildi
KOÇ, TÜRKİYE EKONOMİ ŞURASINI DEĞERLENDİRDİ
KOÇ, TÜRKİYE EKONOMİ ŞURASINI DEĞERLENDİRDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Başkanı Erdal Koç, Türkiye Ekonomi Şurası ile ilgili olarak yazılı basın açıklaması yayımladı.
IŞIK, MECLİS KÜRSÜSÜNDE AÇIKLAMA YAPTI
IŞIK, MECLİS KÜRSÜSÜNDE AÇIKLAMA YAPTI
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Mensur Işık, 37 sıra sayılı torba yasa teklifi üzerine söz alarak Muş ile ilgili birçok konuya değinerek açıklamalarda bulundu.
BULANIK´TA ´HALK GÜNÜ´ TOPLANTISI
BULANIK´TA ´HALK GÜNÜ´ TOPLANTISI
Muş´un Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, ´Halk Günü´ kapsamında bir araya geldiği vatandaşların sorunlarını dinledi.
MUŞLU İŞ ADAMLARINDAN MUŞTSO VE MGC´YE ZİYARET
MUŞLU İŞ ADAMLARINDAN MUŞTSO VE MGC´YE ZİYARET
Muş´a önemli bir hizmetin kazandırılmasını sağlayan hayırsever işadamı Gıyasettin Bingöl, hafta sonunda Muş´ta bir dizi programa katıldı.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş Durumu

Muhakkak ki kulak, göz, kalp, bunların her biri kendi fiillerinden mesul tutulacaklardır.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu