PALABIYIK: YASİN AKTAY HOCAMIZIN AĞIR YÜKÜ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölümü Dr. Öğretim üyesi Adem Palabıyık, ülke gündemini meşgul eden ‘Yasin Aktay Hocamızın Ağır Yükü´ konusunu ele alarak “ülkemizin çeşitli kalemlerinin de hiçe sayıldığına dair göndermeler içermektedir. Hukuk, siyaset, istihbarat gibi çeşitli kurumların da zan altında bırakılmaya çalışıldığı aşikârdır” dedi
Tarih: 12.10.2018 19:08:44/ 741okunma / 0yorum

 

 

Ülke gündemine yönelik değerlendirmelerde bulunan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘Yasin Aktay Hocamızın Ağır Yükü´ konusunu ele aldı.

“Cemal Kaşıkçı ile alakalı geçen yazımızda, Kaşıkçı´nın eşinin AK Parti Genel Başkan danışmanı Yasin Aktay´ı aradığını ve Cemal Kaşıkçı´nın, Suud konsolosluğundan çıkmadığını ilettiğini ve Yasin Aktay hocamızın çabaları ile konunun gündeme geldiğini ifade etmiştim” diye hatırlatmada bulunan Palabıyık, yeni analizlerde bulundu.

“Kaşıkçı´nın konsolosluğa girmesi fakat buna rağmen çıkmaması tam on günü buldu” diye ifade eden Palabıyık, şunları söyledi: “On gündür kendisinden haber alınamayan Kaşıkçı´nın halinin ne olduğu merak konusu olmaktan ziyade artık gömüldüğü yer tartışılmaya başlandı. Daha da vahimi, gündeme gömülme meselesinin dahi şüpheli olduğuna dair iddialar da getirildi.

“ARAP MEDYASINDA KONUNUN NASIL ANLAŞILACAĞINI DA AÇIKÇA ORTAYA KOYMAKTADIR”

Aslında bu olay, sadece bir isim ile alakalı değil, ülkemizin çeşitli kalemlerinin de hiçe sayıldığına dair göndermeler içermektedir. Hukuk, siyaset, istihbarat gibi çeşitli kurumların da zan altında bırakılmaya çalışıldığı aşikârdır. Bundan dolayı Başkanımız sayın Erdoğan´ın meseleyi bizzat takip edeceğini ifade etmesi, inşallah bu tavrı bertaraf edecektir lakin Aktay hocamızın, bir internet sitesine verdiği röportajda, twitlerine gelen yorumlar ile alakalı ifade ettikleri, Arap medyasında konunun nasıl anlaşılacağını da açıkça ortaya koymaktadır. Aktay hocamızdan istenen mülakatın değiştirildiği öğrenilince, hocamız mülakatı iptal etmiş ve mülakat isteyen kurum da mülakatı yayınlamamıştır. Ayrıca yine Aktay hocamızın ifadelerine göre, Arap medyası Kaşıkçı olayını farklı yansıtmakta ve medyaya yansıyanların gerçeklik ile bağları koparılmaktadır. Cemal Kaşıkçı´nın eşinin, Yasin Aktay hocamızı araması ile başlayan süreç neredeyse bütün dünyaya yayıldı.

“AKTAY HOCAMIZ, KAŞIKÇI İLE ALAKALI KÖTÜ SENARYOLARI DÜŞÜNÜLMEMESİ GEREKTİĞİ AMA HER İHTİMALİN DE BİR KENARDA TUTULMASI GEREKTİĞİ AÇIKÇA İFADE EDİYOR”

Özellikle bir ABD gazetesinde yazıyor olması, Kaşıkçı isminin araştırılmasını başka bir açıdan önemli hale getirdi. Arap dünyasına göre zaten haksız olan ve suçlu ilan edilen Kaşıkçı´nın, Suudların yeni prensine göre yaşama hakkı yoktu. Evlenme ile alakalı belge için konsolosluğa giden ve basit bir nedenden dolayı hala kendisine ulaşılamayan Kaşıkçı için, nelerin yapılacağına dair endişeler günden güne artıyor. Aktay hocamız, Kaşıkçı ile alakalı kötü senaryoları düşünülmemesi gerektiği ama her ihtimalin de bir kenarda tutulması gerektiği açıkça ifade ediyor.

“SAYIN ERDOĞAN´A, ALMANYA´DAKİ BASIN TOPLANTISINDA DÜNDAR´I ANMAYI AMAÇLAYAN SORULAR SORULURKEN HANGİ ÜLKENİN DEMOKRASİYE SAHİP OLDUĞUNUN BİR DAHA SORGULANMASI GEREKİYOR

Aktay hocamız, Kaşıkçı ile alakalı yazılarında üzerinde ağır bir yük olduğunu ve bu yükün taşıması kolay bir yük olmadığını, bunun için elinden geleni yaptığını ve yapacağını ifade etmişti. “Kaşıkçı´nın günahı neydi” sorusuna aradığı cevapta ise sadece muhalif olması yatmaktaydı. Can Dündar gibi ajanlık yapmamış, devletin sırlarını başka alanda yayınlamamış bir isim olmasına rağmen başına nelerin geldiğini hiç kimse bilmiyor. Bize demokrasiden uzak diye nitelendiren devletlerin, sırf para uğruna Suudilere karşı benzer bir yaklaşım sergilememesi ne kadar acı vericidir kıymetli okurlarım. Can Dündar, Avrupa´nın bir ülkesinde elini kolunu sallayarak dolaşırken, Başkanımız sayın Erdoğan´a, Almanya´daki basın toplantısında Dündar´ı anmayı amaçlayan sorular sorulurken hangi ülkenin demokrasiye sahip olduğunun bir daha sorgulanması gerekiyor. Bir insan suçlu olabilir ama demokrasi, onun işlediği suçu ispat etmeden yargılamaz, velev ki suçlu bulundu o zaman da uluslararası hukuk kuralları devreye girer. Bize karşı uygulanan çifte standartın sanırım daha sembolik bir örneği olamazdı. Tüm bunlara bakınca bir kere daha Yasin Aktay hocamızın sorumluluğunun ne kadar ağır olduğunu ve açıkça söylemek gerekirse de Arap medyasında kendisi hakkında çıkan olumsuz haberler dolayısıyla da elini taşın altına koyduğunu ileri sürebiliriz. Allah yardımcısı olsun, Allah yardımcımız olsun. Vesselam…

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
Muş Alparslan Üniversitesi(MŞÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) ve Özel Olimpiyatlar Türkiye´den Minik Sporcular Projesi kapsamında engelli (Down Sendromu, Otizm) öğrencilere spor yaptırıyor.
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
Muş´un tek kadın Belediye Başkan aday adayı Zeynep Orhan, Bulanık ilçesinde hizmet etmek istediğini söyledi.
SAĞLIKLI YAŞAM
SAĞLIKLI YAŞAM
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı yaşam üzerine önerilerde bulunarak yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat çekti.
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
Muş Belediyesi Gençlik Meclisi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında engelli öğrencilerle birlikte halı saha maçı yaptı.
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
Bulanık ilçesinde aralarında kan davası güden iki aile, devlet büyükleri ve kanaat önderlerinin araya girmesiyle barıştırıldı.
TERÖR OPERASYONU: 28 GÖZALTI
TERÖR OPERASYONU: 28 GÖZALTI
Muş´ta PKK silahlı terör örgütü propagandası yapan ve terör örgütü üyesi olduğu anlaşılan toplam 28 kişi gözaltına alındı.
HIRSIZLIK OPERASYONU: 3 TUTUKLAMA
HIRSIZLIK OPERASYONU: 3 TUTUKLAMA
Muş´ta çeşitli hırsızlık suçlarına bulaştığı tespit edilen 11 şahıstan 3´ü tutuklandı.
ŞEHİT ARSLAN KULAKSIZ İÇİN ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ
ŞEHİT ARSLAN KULAKSIZ İÇİN ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş´un Malazgirt ilçesinde şehit Binbaşı Arslan Kulaksız için anma töreni düzenlendi.
“DÜNYA´NIN 1 NUMARASI TÜRK TÜTÜNÜ”
“DÜNYA´NIN 1 NUMARASI TÜRK TÜTÜNÜ”
Türkiye Tütün Üreticileri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, "Türkiye´de üretilen Oryantal tütün çeşidimiz 60 Bin Tonluk üretim, yüzde 32´lik bir oranla Dünya pazarında ilk sıradadır" dedi.
DOLAR
5.3257
EURO
6.0572
Muş Durumu

Zaman Gösterdi ki: Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil..

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu