PALABIYIK: NEDEN GÜLER? (2)
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölümü Dr. Öğretim üyesi Adem Palabıyık, üniversitede ki sendikal çalışmaları değerlendirerek “Sadece bu yazım için değil, bütün yazılarım kişiseldir, herhangi bir kurumu yahut yapıyı da bağlamamaktadır” dedi
Tarih: 5.10.2018 18:18:54/ 1014okunma / 0yorum

 

 

Ülke gündemine yönelik sürekli değerlendirmelerde bulunan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, bu defa üniversite de ki sendikal çalışmaları detaylı bir şekilde ele aldı. Örnekler vererek analizlerde bulunan Palabıyık, şunları söyledi:

Sendikal çalışmalar ile alakalı olarak ifade ettiklerimizin yerini bulması bir anlamda gayet sevindirici oldu, çünkü Muş ilinin genel dağılımına bakıldığı takdirde yerel gazetelerin okunmadığına dair bir görüşün olduğu hakimdi. Bu görüşün geride kalması ve yazdığımız yazıların gediğine oturması, yaptığım bütün gözlemlerim sonucu ortaya çıkan bir sosyolojik olgudur, bunun için bütün okurlarıma yeniden teşekkür ediyorum.

Yukarıdaki bağlamdan kopmadan yazıma devam etmek ve yazacaklarımın kişisel görüşüm olduğunu da yinelemek isterim. Sadece bu yazım için değil, bütün yazılarım kişiseldir, herhangi bir kurumu yahut yapıyı da bağlamamaktadır. Böylece, bu metnin bir propaganda metni olmadığını, öyle anlaşılması halinde, bunu ifade eden kişilerin propagandadan anlamayan bireyler olduğunu vurgulamanın faydalı olduğu düşüncesindeyim. Propagandalar, siyasi bir süreç ilerken yapılır ve bu işlevsellik, karşı tarafın da analiz edilmesiyle bizzat adres yahut isim verilerek ifade edilir. Bu anlamıyla propaganda yıkıcıdır ve yıpratma amaçlı cümleleri de muhakkak barındırması gerekmektedir. Metnin sadece analiz edici olması ise durumu ortaya koymak ve sosyolojik tespitler yapmak anlamına gelir. O halde kaldığımız yerden devam edelim…

“YAPICI MUHALEFET SÖYLEMİ DE, ÖZELLİKLE KUTUPLARA AYRILDIĞIMIZ SÜREÇ İÇİN ANLAMLI BİR ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR”

Turan Güler hocamız ile alakalı yazdığımız yazının, sosyolojik bağlamda karşılığı açıktır, hatta bu ifadeleri bazı sosyolog isimleri ile daha da güçlendirebiliriz. Örneğin Bourdieu, eylemsel (pratik) bir sosyolojiden bahseder ve sosyoloji bir savunma sporudur der. Turan Güler hocamızın pratiklerine bakılınca da hem üniversitemize hem de üniversitemizin şehir ile ilişkilerine önemli katkılarının olduğunu rahatça görebiliriz. Ayrıca geçen yazımda ifade ettiğim yapıcı muhalefet söylemi de, özellikle kutuplara ayrıldığımız süreç için anlamlı bir önem arz etmektedir. Farklı kesimdeki insanları bir araya getirebilme niteliğine sahip olan karizmaların, Weber´ci bağlamda toplumda her zaman karşılığı vardır ve toplumu dönüştürücü aktörler, bu karizmalardır. Karizma ise ancak gücünü kaybettiği ve sıradanlaştığı süreçte niteliğini yitirir ama hareketli bir toplumda karizmanın bu niteliği kolay kolay ortadan kaybolmaz ki, Turan Güler hocamızın topluma kazandıracağı en büyük pozitif olgu toplumu harekete geçirmek olacaktır. Demokrasinin olmadığını ve tarihsizliğin olduğunu iddia eden Hegel ve Marx´a karşı verilecek cevaplar, Doğu toplumlarının bu karaktere sahip olmadığıdır. Cevaplar ise ancak yine eylemsel ve postmodern bir sosyoloji tespitinde bulunan Lyotard´ın ifadeleriyle hayat bulacaktır. Lyotard, büyük anlatıların bittiğini ifade ederken daha minimum söylemlere önem verir. Turan Güler hocamızın büyük vaatleri olduğunu ileri sürmek postmodernleşen toplumsal şartlarımıza zaten uymayacaktır ve bu sebepten dolayı günümüzde hayat bulan vaatlerin “küçük güzeldir” sözüyle gerçekleştiğini de unutmamalıyız. Çağımız modern değil, hakikatler artık okyanusun dibinde, bize bu hakikatleri sendikal süreçte anlatması gereken isimlerin izlemesi gereken yol da büyük anlatılar olmamalıdır.

“MEMLEKETİ İÇİN GAYRET GÖSTERECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ TURAN GÜLER HOCAMIZ DA BU HEDEFİ TAKİP EDECEKTİR”

Marx´ın bahsettiği sendikalist toplumların yapması gereken eylem, burjuva yani hakim sınıfa karşı direnişte bulunabilmektedir. Marx döneminde yaşamadığımız için bu direniş pasif ve etkin olmalıdır. Turan Güler hocamızın sendikal süreçte yapacakları kanaatime göre böyle bir yol izleyecektir. Yine aynı zamanda Bauman´ın bahçe metaforu gibi, zararlı otları bahçeden temizleyecek bahçıvan rolüne de bürünecektir. Böylece Boudrillard´ın bahsettiği tüketim toplumu yerine, yerli ve milli bir söylem ve toplum geliştirmek ilk hedefler arasında olacaktır. Memleketi için gayret göstereceğini düşündüğümüz Turan Güler hocamız da bu hedefi takip edecektir. Sendikal hareketlerin ithal edilmiş değil, ihraç edilmesi gereken bir yapı olduğunu hatırlatmak bizlerin görevidir. Feyerabend gibi metodu olmayan bir yoldan ziyade Durkheim ve Comte gibi az da pozitivizmden yardım alarak bir gönül köprüsü kurmak daha anlaşılırdır. Kıymetli hocamız İbrahim Kalın´ın ifade ettiği gibi “ben ile öteki arasındaki ayrımdan kurtulmak mümkün değildir. Ama bu ayrımı mutlaklaştırarak sonsuz ve sınırsız düşmanlar üretmek de gerekmemektedir”. Muş toplumunu gözlemleyen bir sosyolog olarak da, bir sendikal harekette ben ve öteki arasındaki karşıt ayrımı minimuma indirebilecek ve ötekini şeytanlaştırmayacak ismin Turan Güler hocamız olduğuna dair kanaatim tamdır. Niyetimi yineliyorum; verdiğin mücadele mübarek olsun Turan hocam…”

Öte yandan Palabıyık, “Batman´da kalleş bir pusuyla şehit edilen askerlerimiz için Rabbimden rahmet, milletimize ve şehitlerimizin ailelerine ise başsağlığı diliyorum. Rabbim böyle acılardan bizi muhafaza eylesin” şeklinde konuştu.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PALABIYIK NEDEN GÜLER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
Muş´ta geleneksel hale getirilen ‘Oku Muş-2´ projesi kapsamında bir araya gelen yaklaşık 10 bin öğrenci, 2 kilometrelik yol boyunca kaldırımlara oturarak 1 saat kitap okudu.+
VALİ YILDIRIM, KONAK MEZRASI HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YILDIRIM, KONAK MEZRASI HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Aziz Yıldırım, merkeze bağlı Üçevler bölgesinde bulunan ve kentten yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta olan İnardı-Konak Mezrasını ziyaret etti.
GENÇ RESSAMLARDAN GÖNÜLLÜ HİZMET
GENÇ RESSAMLARDAN GÖNÜLLÜ HİZMET
Muş Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, gönüllü olarak köy okullarının duvarlarına karikatür ve çizgi film karakterleri çizerek renklendiriyor. Genç ressamlar bir yandan kendini geliştirip, okulları da güzelleştiriyorlar.
OKULLAR RENKLENİYOR VE GÜZELLEŞİYOR
OKULLAR RENKLENİYOR VE GÜZELLEŞİYOR
2018 Yatırım programında yapımına başlanan ve 2018-2019 eğitim öğretime yetiştirilen Tekyol 5 derslikli İlkokulunda ilk defa uygulanan kapı giydirme uygulaması ile okullar renkleniyor ve güzelleşiyor
BAŞKAN ASYA, MELTEM´LE ZİRVEDEKİLER PROGRAMINA KONUK OLDU
BAŞKAN ASYA, MELTEM´LE ZİRVEDEKİLER PROGRAMINA KONUK OLDU
Belediye Başkanı Feyat Asya Kanal 7 Avrupa kanalında yayınlanan Meltem´le Zirvedekiler programına konuk olarak 4,5 yılda yapılan hizmetlerle ilgili izleyicileri bilgilendirdi
TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 8 KİŞİ YAKALANDI
TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 8 KİŞİ YAKALANDI
Muş´ta, PKK/KCK terör örgütü propagandası yaptıkları tespit edilen 8 kişi yakalanarak gözaltına alındı
REKTÖR PROF. DR. POLAT, BOWLİNG ŞAMPİYONASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
REKTÖR PROF. DR. POLAT, BOWLİNG ŞAMPİYONASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Ankara´da düzenlenen 2018 Türkiye Kulüpler Arası Bowling Şampiyonası ödül törenine katıldı.
MUŞ TSO BAŞKANI KOÇ İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI
MUŞ TSO BAŞKANI KOÇ İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Elazığ Ticaret Borsası´nın ortaklaşa düzenlediği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Oda-Borsa Başkanları toplantısına katılan Koç, bölgesel sorunlarda işbirliği kararı aldıklarını ve toplantının son derece verimli geçtiğini söyledi
MUŞ´UN TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
MUŞ´UN TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile UBF Öğretim Üyeler Dr. Fırat Kurt, Dr. Ahmet Yenikalaycı ve Dr. Özer Kurt, Muş Tarım Master Planı ile ilgili değerlendirme toplantısına katıldı.
DOLAR
5.8113
EURO
6.7288
Muş Durumu

Sirkenin balı bozması gibi kötü huy da amelleri bozar. Güneşin karı erittiği gibi güzel ahlak da günahları öyle eritir.

Hz.Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu