PALABIYIK: NEDEN GÜLER?
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, üniversitede ki sendikal çalışmaları değerlendirdi.
Tarih: 3.10.2018 18:45:38/ 1021okunma / 0yorum

 

 

Ülke gündemine yönelik sürekli değerlendirmelerde bulunan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, bu defa üniversite de ki sendikal çalışmalara değindi. Örnekler vererek analizlerde bulunan Palabıyık, şunları söyledi: “Propaganda metinleri bir iddianın doğruluğunu ispatlamak adına kaleme alınan ve gerçekliği belli olmayan ifadelerin doğruluğu üzerine yapılan haykırışlar olarak tanımlanabilir.

Söylemler arasındaki doğruluk paylarına bakılmaksızın cümlelerin peşinden gidilmesi bir körlük ve sağırlığın da kanıtı sayılabilir. İşte bu sebeplerden dolayı bu metni bir propaganda söylemi olmaktan alıkoyan olgunun gerisinde, gerçekliği bulunan pratiklerden hareket ettiği olduğunu hatırlamakla birlikte kaleme aldığımızı ifade etmek istiyorum.

Başlık, ilk okuyanlara garip gelebilir fakat Turan Güler hocamızı tanıyanlar için aslında çok da garip olmayan bir tavrın olmadığı hissedebiliyorum. Çeşitli vesilelerle kendisiyle sık sık bir araya geldiğimiz Turan Güler hocamızın önemli bir niteliği, aktif sivil süreçlerde yer aldığı gerçeğidir. İlimizde gerçekleşen sivil buluşmaların çoğunda yer alan Turan Güler hocamız, bu niteliği ile birçok aktif yapı tarafından da bilinmektedir. Üniversite personellerinin hangi düzeyde olursa olsun her zaman yanlarında olması ile bilinen Turan hocamız, bunun yanında diğer faaliyetlerini de başarıyla sürdürmektedir. Kendisini aradığımız süreçlerde öğrencileri ile ders yapmanın dışında kalan vakitleri toplumsal çalışmalara adamış olması, onu daha değerli kılmaktadır. Sendikal faaliyetler, sivil toplum kuruluşları, diğer aktif süreçler ve dost sohbetleri, Turan Güler hocamızın bulunduğu alanlar arasında sayılabilir. Bunların dışında, zamanının çoğunu “toplum nasıl düzelir” sorununa adayan hocamızın, bunu düzeltebilmenin ilk yolunun eğitim olduğunu keşfetmesiyle birlikte öğretmenliğini ömrü boyunca sürdürme çabasına girmiş olması, ilerici ve hızırvari bir hayat felsefesinin işaretleridir.

  • Muş ilinde hayatın birçok hali mevcuttur, bunlar arasında en baskın ve bilindik olanı ya siyasetin inşa ettiği ya da akademinin yansımasını içeren bir hayattır. Bunların dışında elbette birçok felsefik süreç işin içine dahil edilebilir ama yerel mekanlardaki tutumlar diğer felsefelerin bazen önüne geçebilmektedir. Turan Güler hocamızın Muş ilinin yerlisi olmasından dolayı, ilimize ait yaşam felsefelerini iyi bildiğinden hiç şüphemiz yok. Zaten bundan dolayıdır ki hem akademik personel hem de idari personelin çoğunluğu kendisini yakından tanımaktadır. Elbette bu tanımaların hepsi sadece bilindik meselelerden değildir, bunun yanında kıymetli hocamızın muhalif duruşu da mevcuttur. Muhaliflikten kastımız, eleştiri ile birlikte bu eleştirinin yapıcı bir karakter temelinde ilerlemesidir. Yapıcı olmanın, şu an ki toplumsal şartlarda çok mümkün olamadığını düşündüğümüzde ise ne kadar kıymetli bir haslet olduğunu daha kolay anlayabiliriz. Sendikal hareketin temel felsefesi olan yapıcı eleştirinin günümüzün siyasetinin şekillenmesindeki etkisi ise olağan üstüdür.  Sendikal hareketleri en iyi tanımlayan düşünürlerden olan Gramsci dahi, yapıcı bir eleştiri ile ancak rızanın kazanılabileceğini ifade etmiştir. Esas mesele sadece hakların kazanımı değil toplumsal problemlerin ihtiyacı olan konularda çözüm üretebilmektir. Doğrusunu söylemek gerekirse Turan Güler hocamızın içinde yer aldığı bir süreçte çözüm üretemediği konuya daha denk gelmiş değiliz. Dahası, böyle bir durumla karşılaşılınca çözümlerle birlikte uygulanabilme payının dahi hesaplandığı defalarca gördük. Kanaatimce, bize toplum için sorun çözen ve Bourdieu´cü tabirle pratiğin kazanımları gereklidir. Toplumların yeni bir düzene geçiş dönemlerinde de böyle karizmalara ihtiyaç sosyolojide her zaman dillendirilmiştir. İşte bu sebeplerin sonucu bir bağlamda çözüme işaret ediyorsa, Weber´ci söylemle anılan karizmalar toplumu dönüştürebilir. Dönüşüm için ihtiyacımız olan ismin Turan Güler olduğunu söylemek, belki abartılı gelebilir ama bu analizin sosyolojik bir yönünün olduğuna emin olabilirsiniz kıymetli okurlarım. Verdiğin mücadele mübarek olsun Turan hocam…”Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PALABIYIK NEDEN GÜLER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
Muş Alparslan Üniversitesi(MŞÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) ve Özel Olimpiyatlar Türkiye´den Minik Sporcular Projesi kapsamında engelli (Down Sendromu, Otizm) öğrencilere spor yaptırıyor.
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
Muş´un tek kadın Belediye Başkan aday adayı Zeynep Orhan, Bulanık ilçesinde hizmet etmek istediğini söyledi.
SAĞLIKLI YAŞAM
SAĞLIKLI YAŞAM
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı yaşam üzerine önerilerde bulunarak yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat çekti.
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
Muş Belediyesi Gençlik Meclisi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında engelli öğrencilerle birlikte halı saha maçı yaptı.
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
Bulanık ilçesinde aralarında kan davası güden iki aile, devlet büyükleri ve kanaat önderlerinin araya girmesiyle barıştırıldı.
TERÖR OPERASYONU: 28 GÖZALTI
TERÖR OPERASYONU: 28 GÖZALTI
Muş´ta PKK silahlı terör örgütü propagandası yapan ve terör örgütü üyesi olduğu anlaşılan toplam 28 kişi gözaltına alındı.
HIRSIZLIK OPERASYONU: 3 TUTUKLAMA
HIRSIZLIK OPERASYONU: 3 TUTUKLAMA
Muş´ta çeşitli hırsızlık suçlarına bulaştığı tespit edilen 11 şahıstan 3´ü tutuklandı.
ŞEHİT ARSLAN KULAKSIZ İÇİN ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ
ŞEHİT ARSLAN KULAKSIZ İÇİN ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş´un Malazgirt ilçesinde şehit Binbaşı Arslan Kulaksız için anma töreni düzenlendi.
“DÜNYA´NIN 1 NUMARASI TÜRK TÜTÜNÜ”
“DÜNYA´NIN 1 NUMARASI TÜRK TÜTÜNÜ”
Türkiye Tütün Üreticileri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, "Türkiye´de üretilen Oryantal tütün çeşidimiz 60 Bin Tonluk üretim, yüzde 32´lik bir oranla Dünya pazarında ilk sıradadır" dedi.
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
Muş Durumu

İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır,yarısı şükürdür.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu