PALABIYIK: NEDEN GÜLER?
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, üniversitede ki sendikal çalışmaları değerlendirdi.
Tarih: 3.10.2018 18:45:38/ 948okunma / 0yorum

 

 

Ülke gündemine yönelik sürekli değerlendirmelerde bulunan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, bu defa üniversite de ki sendikal çalışmalara değindi. Örnekler vererek analizlerde bulunan Palabıyık, şunları söyledi: “Propaganda metinleri bir iddianın doğruluğunu ispatlamak adına kaleme alınan ve gerçekliği belli olmayan ifadelerin doğruluğu üzerine yapılan haykırışlar olarak tanımlanabilir.

Söylemler arasındaki doğruluk paylarına bakılmaksızın cümlelerin peşinden gidilmesi bir körlük ve sağırlığın da kanıtı sayılabilir. İşte bu sebeplerden dolayı bu metni bir propaganda söylemi olmaktan alıkoyan olgunun gerisinde, gerçekliği bulunan pratiklerden hareket ettiği olduğunu hatırlamakla birlikte kaleme aldığımızı ifade etmek istiyorum.

Başlık, ilk okuyanlara garip gelebilir fakat Turan Güler hocamızı tanıyanlar için aslında çok da garip olmayan bir tavrın olmadığı hissedebiliyorum. Çeşitli vesilelerle kendisiyle sık sık bir araya geldiğimiz Turan Güler hocamızın önemli bir niteliği, aktif sivil süreçlerde yer aldığı gerçeğidir. İlimizde gerçekleşen sivil buluşmaların çoğunda yer alan Turan Güler hocamız, bu niteliği ile birçok aktif yapı tarafından da bilinmektedir. Üniversite personellerinin hangi düzeyde olursa olsun her zaman yanlarında olması ile bilinen Turan hocamız, bunun yanında diğer faaliyetlerini de başarıyla sürdürmektedir. Kendisini aradığımız süreçlerde öğrencileri ile ders yapmanın dışında kalan vakitleri toplumsal çalışmalara adamış olması, onu daha değerli kılmaktadır. Sendikal faaliyetler, sivil toplum kuruluşları, diğer aktif süreçler ve dost sohbetleri, Turan Güler hocamızın bulunduğu alanlar arasında sayılabilir. Bunların dışında, zamanının çoğunu “toplum nasıl düzelir” sorununa adayan hocamızın, bunu düzeltebilmenin ilk yolunun eğitim olduğunu keşfetmesiyle birlikte öğretmenliğini ömrü boyunca sürdürme çabasına girmiş olması, ilerici ve hızırvari bir hayat felsefesinin işaretleridir.

  • Muş ilinde hayatın birçok hali mevcuttur, bunlar arasında en baskın ve bilindik olanı ya siyasetin inşa ettiği ya da akademinin yansımasını içeren bir hayattır. Bunların dışında elbette birçok felsefik süreç işin içine dahil edilebilir ama yerel mekanlardaki tutumlar diğer felsefelerin bazen önüne geçebilmektedir. Turan Güler hocamızın Muş ilinin yerlisi olmasından dolayı, ilimize ait yaşam felsefelerini iyi bildiğinden hiç şüphemiz yok. Zaten bundan dolayıdır ki hem akademik personel hem de idari personelin çoğunluğu kendisini yakından tanımaktadır. Elbette bu tanımaların hepsi sadece bilindik meselelerden değildir, bunun yanında kıymetli hocamızın muhalif duruşu da mevcuttur. Muhaliflikten kastımız, eleştiri ile birlikte bu eleştirinin yapıcı bir karakter temelinde ilerlemesidir. Yapıcı olmanın, şu an ki toplumsal şartlarda çok mümkün olamadığını düşündüğümüzde ise ne kadar kıymetli bir haslet olduğunu daha kolay anlayabiliriz. Sendikal hareketin temel felsefesi olan yapıcı eleştirinin günümüzün siyasetinin şekillenmesindeki etkisi ise olağan üstüdür.  Sendikal hareketleri en iyi tanımlayan düşünürlerden olan Gramsci dahi, yapıcı bir eleştiri ile ancak rızanın kazanılabileceğini ifade etmiştir. Esas mesele sadece hakların kazanımı değil toplumsal problemlerin ihtiyacı olan konularda çözüm üretebilmektir. Doğrusunu söylemek gerekirse Turan Güler hocamızın içinde yer aldığı bir süreçte çözüm üretemediği konuya daha denk gelmiş değiliz. Dahası, böyle bir durumla karşılaşılınca çözümlerle birlikte uygulanabilme payının dahi hesaplandığı defalarca gördük. Kanaatimce, bize toplum için sorun çözen ve Bourdieu´cü tabirle pratiğin kazanımları gereklidir. Toplumların yeni bir düzene geçiş dönemlerinde de böyle karizmalara ihtiyaç sosyolojide her zaman dillendirilmiştir. İşte bu sebeplerin sonucu bir bağlamda çözüme işaret ediyorsa, Weber´ci söylemle anılan karizmalar toplumu dönüştürebilir. Dönüşüm için ihtiyacımız olan ismin Turan Güler olduğunu söylemek, belki abartılı gelebilir ama bu analizin sosyolojik bir yönünün olduğuna emin olabilirsiniz kıymetli okurlarım. Verdiğin mücadele mübarek olsun Turan hocam…”Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PALABIYIK NEDEN GÜLER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
Muş´ta geleneksel hale getirilen ‘Oku Muş-2´ projesi kapsamında bir araya gelen yaklaşık 10 bin öğrenci, 2 kilometrelik yol boyunca kaldırımlara oturarak 1 saat kitap okudu.+
VALİ YILDIRIM, KONAK MEZRASI HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YILDIRIM, KONAK MEZRASI HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Aziz Yıldırım, merkeze bağlı Üçevler bölgesinde bulunan ve kentten yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta olan İnardı-Konak Mezrasını ziyaret etti.
GENÇ RESSAMLARDAN GÖNÜLLÜ HİZMET
GENÇ RESSAMLARDAN GÖNÜLLÜ HİZMET
Muş Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, gönüllü olarak köy okullarının duvarlarına karikatür ve çizgi film karakterleri çizerek renklendiriyor. Genç ressamlar bir yandan kendini geliştirip, okulları da güzelleştiriyorlar.
OKULLAR RENKLENİYOR VE GÜZELLEŞİYOR
OKULLAR RENKLENİYOR VE GÜZELLEŞİYOR
2018 Yatırım programında yapımına başlanan ve 2018-2019 eğitim öğretime yetiştirilen Tekyol 5 derslikli İlkokulunda ilk defa uygulanan kapı giydirme uygulaması ile okullar renkleniyor ve güzelleşiyor
BAŞKAN ASYA, MELTEM´LE ZİRVEDEKİLER PROGRAMINA KONUK OLDU
BAŞKAN ASYA, MELTEM´LE ZİRVEDEKİLER PROGRAMINA KONUK OLDU
Belediye Başkanı Feyat Asya Kanal 7 Avrupa kanalında yayınlanan Meltem´le Zirvedekiler programına konuk olarak 4,5 yılda yapılan hizmetlerle ilgili izleyicileri bilgilendirdi
TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 8 KİŞİ YAKALANDI
TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 8 KİŞİ YAKALANDI
Muş´ta, PKK/KCK terör örgütü propagandası yaptıkları tespit edilen 8 kişi yakalanarak gözaltına alındı
REKTÖR PROF. DR. POLAT, BOWLİNG ŞAMPİYONASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
REKTÖR PROF. DR. POLAT, BOWLİNG ŞAMPİYONASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Ankara´da düzenlenen 2018 Türkiye Kulüpler Arası Bowling Şampiyonası ödül törenine katıldı.
MUŞ TSO BAŞKANI KOÇ İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI
MUŞ TSO BAŞKANI KOÇ İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Elazığ Ticaret Borsası´nın ortaklaşa düzenlediği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Oda-Borsa Başkanları toplantısına katılan Koç, bölgesel sorunlarda işbirliği kararı aldıklarını ve toplantının son derece verimli geçtiğini söyledi
MUŞ´UN TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
MUŞ´UN TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile UBF Öğretim Üyeler Dr. Fırat Kurt, Dr. Ahmet Yenikalaycı ve Dr. Özer Kurt, Muş Tarım Master Planı ile ilgili değerlendirme toplantısına katıldı.
DOLAR
5.8113
EURO
6.7288
Muş Durumu

Ayağa kalkarsan hizmet kastiyle kalk, eğer konuşacak olursan hikmetle konuş, oturacağın zaman hürmetle otur…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu