PALABIYIK: NEDEN GÜLER?
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, üniversitede ki sendikal çalışmaları değerlendirdi.
Tarih: 3.10.2018 18:45:38/ 1079okunma / 0yorum

 

 

Ülke gündemine yönelik sürekli değerlendirmelerde bulunan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, bu defa üniversite de ki sendikal çalışmalara değindi. Örnekler vererek analizlerde bulunan Palabıyık, şunları söyledi: “Propaganda metinleri bir iddianın doğruluğunu ispatlamak adına kaleme alınan ve gerçekliği belli olmayan ifadelerin doğruluğu üzerine yapılan haykırışlar olarak tanımlanabilir.

Söylemler arasındaki doğruluk paylarına bakılmaksızın cümlelerin peşinden gidilmesi bir körlük ve sağırlığın da kanıtı sayılabilir. İşte bu sebeplerden dolayı bu metni bir propaganda söylemi olmaktan alıkoyan olgunun gerisinde, gerçekliği bulunan pratiklerden hareket ettiği olduğunu hatırlamakla birlikte kaleme aldığımızı ifade etmek istiyorum.

Başlık, ilk okuyanlara garip gelebilir fakat Turan Güler hocamızı tanıyanlar için aslında çok da garip olmayan bir tavrın olmadığı hissedebiliyorum. Çeşitli vesilelerle kendisiyle sık sık bir araya geldiğimiz Turan Güler hocamızın önemli bir niteliği, aktif sivil süreçlerde yer aldığı gerçeğidir. İlimizde gerçekleşen sivil buluşmaların çoğunda yer alan Turan Güler hocamız, bu niteliği ile birçok aktif yapı tarafından da bilinmektedir. Üniversite personellerinin hangi düzeyde olursa olsun her zaman yanlarında olması ile bilinen Turan hocamız, bunun yanında diğer faaliyetlerini de başarıyla sürdürmektedir. Kendisini aradığımız süreçlerde öğrencileri ile ders yapmanın dışında kalan vakitleri toplumsal çalışmalara adamış olması, onu daha değerli kılmaktadır. Sendikal faaliyetler, sivil toplum kuruluşları, diğer aktif süreçler ve dost sohbetleri, Turan Güler hocamızın bulunduğu alanlar arasında sayılabilir. Bunların dışında, zamanının çoğunu “toplum nasıl düzelir” sorununa adayan hocamızın, bunu düzeltebilmenin ilk yolunun eğitim olduğunu keşfetmesiyle birlikte öğretmenliğini ömrü boyunca sürdürme çabasına girmiş olması, ilerici ve hızırvari bir hayat felsefesinin işaretleridir.

  • Muş ilinde hayatın birçok hali mevcuttur, bunlar arasında en baskın ve bilindik olanı ya siyasetin inşa ettiği ya da akademinin yansımasını içeren bir hayattır. Bunların dışında elbette birçok felsefik süreç işin içine dahil edilebilir ama yerel mekanlardaki tutumlar diğer felsefelerin bazen önüne geçebilmektedir. Turan Güler hocamızın Muş ilinin yerlisi olmasından dolayı, ilimize ait yaşam felsefelerini iyi bildiğinden hiç şüphemiz yok. Zaten bundan dolayıdır ki hem akademik personel hem de idari personelin çoğunluğu kendisini yakından tanımaktadır. Elbette bu tanımaların hepsi sadece bilindik meselelerden değildir, bunun yanında kıymetli hocamızın muhalif duruşu da mevcuttur. Muhaliflikten kastımız, eleştiri ile birlikte bu eleştirinin yapıcı bir karakter temelinde ilerlemesidir. Yapıcı olmanın, şu an ki toplumsal şartlarda çok mümkün olamadığını düşündüğümüzde ise ne kadar kıymetli bir haslet olduğunu daha kolay anlayabiliriz. Sendikal hareketin temel felsefesi olan yapıcı eleştirinin günümüzün siyasetinin şekillenmesindeki etkisi ise olağan üstüdür.  Sendikal hareketleri en iyi tanımlayan düşünürlerden olan Gramsci dahi, yapıcı bir eleştiri ile ancak rızanın kazanılabileceğini ifade etmiştir. Esas mesele sadece hakların kazanımı değil toplumsal problemlerin ihtiyacı olan konularda çözüm üretebilmektir. Doğrusunu söylemek gerekirse Turan Güler hocamızın içinde yer aldığı bir süreçte çözüm üretemediği konuya daha denk gelmiş değiliz. Dahası, böyle bir durumla karşılaşılınca çözümlerle birlikte uygulanabilme payının dahi hesaplandığı defalarca gördük. Kanaatimce, bize toplum için sorun çözen ve Bourdieu´cü tabirle pratiğin kazanımları gereklidir. Toplumların yeni bir düzene geçiş dönemlerinde de böyle karizmalara ihtiyaç sosyolojide her zaman dillendirilmiştir. İşte bu sebeplerin sonucu bir bağlamda çözüme işaret ediyorsa, Weber´ci söylemle anılan karizmalar toplumu dönüştürebilir. Dönüşüm için ihtiyacımız olan ismin Turan Güler olduğunu söylemek, belki abartılı gelebilir ama bu analizin sosyolojik bir yönünün olduğuna emin olabilirsiniz kıymetli okurlarım. Verdiğin mücadele mübarek olsun Turan hocam…”Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PALABIYIK NEDEN GÜLER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ERDİL, MUŞ´TA
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ERDİL, MUŞ´TA
İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun talimatıyla hayata geçirilen İzleme Değerlendirme Sistemi (İZDES) kapsamında Muş´a geldi.
KAR ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
KAR ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın genelgesiyle 2019 yılının "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edilmesiyle birlikte ülke genelinde yapılan anma etkinlikleri kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Kar Şenliği etkinliği düzenledi.
ZİHİNSEL ENGELLİLER, ‘AŞÇI ÇIRAĞI´ KURSU YEMEK YAPMASINI ÖĞRENDİ
ZİHİNSEL ENGELLİLER, ‘AŞÇI ÇIRAĞI´ KURSU YEMEK YAPMASINI ÖĞRENDİ
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünce finansmanı sağlanan ve Muş Zihinsel ve Fiziksel Engelliler Derneğinin işbirliğiyle yürütülen "Aşçı Çırağı" projesiyle zihinsel engelliler kurs sayesinde bir birinden lezzetli yemekler yapmasını öğrendi.
DAĞCILAR, ZORLU KIŞ ŞARTLARI İÇİN İGLO YAPTI
DAĞCILAR, ZORLU KIŞ ŞARTLARI İÇİN İGLO YAPTI
Türkiye Dağcılık Federasyonu Kış Gelişim Eğitimini sürdürdüğü Muş´ta, zorlu kış şartlarında hayatta kalmak için kardan iglo ve kar mağarası yaptılar
KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELEDE GECE MESAİSİ
KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELEDE GECE MESAİSİ
Etkili olan kar yağışı nedeniyle Muş´ta, ulaşıma kapanan 205 köy yolu için başlatılan karla mücadele çalışması aralıksız devam ediyor. Ekipler, gece çalışmalarına devam ederek köy yollarını ulaşıma açmaya çalışıyor.
LALE VADİSİ PARKI SEKTÖRÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
LALE VADİSİ PARKI SEKTÖRÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
Muş Belediyesi tarafından 90 bin metre kare alan üzerine yapılarak hizmete sunulan Lale Vadisi Parkı süs bitkisi ve peyzaj mimarlığı sektörünün en prestijli ödülü kabul edilen ‘Plant Ödülü´ne layık görüldü
HBT´DEN KUDÜS FARKINDALIĞI: “KUDÜS İÇİN YAZ!” ŞİİR YARIŞMASI
HBT´DEN KUDÜS FARKINDALIĞI: “KUDÜS İÇİN YAZ!” ŞİİR YARIŞMASI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), yeni bir çalışmaya imza attı. Kudüs´e dikkat çekmek ve bilinç oluşturmak amacıyla “Kudüs İçin Yaz!” adıyla ödüllü şiir yarışmasında dereceye girecek olan birinciye bin lira, ikinciye beş yüz lira ve üçüncüye iki yüz elli lira ödül verecek
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yürütülen yükseköğretimde dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında belirlenen sekiz pilot üniversiteden biri olmaya layık görüldü
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, bu haftaki yazısında “Etkin Tanıtım ve Pazarlamanın Sektörel Gelişime Katkısı” başlığını kaleme aldı
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu