PALABIYIK: MOBİL MÜSLÜMAN OLABİLMEK (2)
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘Mobil Müslüman Olabilmek-2´ konusunu ele alarak “bizler, sadece aklın düşündürdükleriyle hareket etmek mecburiyetinde kalmıyoruz. Bir Müslüman sadece akıl ile hareket ettiğinde düşeceği hatalar ile İblis´in hataları neredeyse ortak olabilir” dedi
Tarih: 14.9.2018 17:46:40/ 643okunma / 0yorum

 

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, ‘Mobil Müslüman Olabilmek-2´ konusunu ele aldı. Örnekler veren Palabıyık, “Peygamberimiz (a.s.) buyuruyor ki “Kim ahiret günü dirileceğine iman ediyorsa, Allah´a imanı varsa ya doğru söylesin yada sussun”. Bir Müslümanın dilinden yalan dökülmez ya da bir Müslüman haksızlığı gizlemek için dilinden korkmaz. Eğer ki korkuyorsa, kendisini hesaba çeksin. Çünkü her gizlediği haksızlıkta yahut dilinden dökülen her şer´de Allah´a hesap vereceğini unutmamalıdır” dedi.

“ÖDEMEKLE BİTMEYECEK BİR BORCUN ALTINA GİRİLDİĞİ TAKDİRDE KAZANILMIŞ OLAN HER ŞEYİN BİR ANDA KAYBEDİLME İHTİMALİ MEVCUT KIYMETLİ OKURLAR”

“Toplum olarak kayıtların tutulmadığını düşündüğümüz bir anda yaşıyoruz, hâlbuki böyle bir boş vermişlik yoktur” diye ifade eden Palabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kıymetli okuyucular.

Toplum olarak kayıtların tutulmadığını düşündüğümüz bir anda yaşıyoruz, hâlbuki böyle bir boş vermişlik yoktur. Kayıtlarımız Allah (c.c.) tarafından her an tutulmaktadır. Ay sonunda telefon faturası ödediğimiz gibi Mizan´da da kayıtlarımızın faturalarını bir bir ödeyeceğiz. Daha az önce yanında birine haksızlık yapıldı, gördünüz ve sustunuz. Rabbim bunu not aldırdı. Dilinizden yalan döküldü, bu da not alındı. Alınan tüm bu notların faturası gittikçe şişiyor ve fatura ödeme veznesindekiler, alacaklarını tahsil etmek için fatura sahiplerini bekliyorlar. Allah böyle bir vezneden bizleri korusun inşallah. Ödemekle bitmeyecek bir borcun altına girildiği takdirde kazanılmış olan her şeyin bir anda kaybedilme ihtimali mevcut kıymetli okurlar.

“AKLEDELİM AMA AKLETMEMİZİN BİZİ İMAN ZAYIFLIĞINA DÜŞÜRMEMESİ GEREKMEKTEDİR”

Peki, neler yapmalıyız? Elbette işin erbabı olmadığımızın farkındayız ama Müslümanlık öyle bir şey ki, sadece akıl meselesini konuya dahil etmiyor, akıl ile birlikte kalp, vicdan, nefs gibi akıl dışı olarak kabul edilen birçok kavramsallaştırmayı da var sayıyor. Bu nedenle bizler, sadece aklın düşündürdükleriyle hareket etmek mecburiyetinde kalmıyoruz. Bir Müslüman sadece akıl ile hareket ettiğinde düşeceği hatalar ile İblis´in hataları neredeyse ortak olabilir. İblis, Hz. Adem yaratıldığı zaman kendisinden istenen secde eylemine karşı ilk akıl yürüten olmamış mıydı? Ateşin, topraktan daha üstün olmasını rasyonel olarak ifade eden İblis, aklın verdiği gururlanmanın kurbanı olmadı mı? O halde bizlerin ilk pratiği sadece akıl ile düşünmek değildir, akledelim ama akletmemizin bizi iman zayıflığına düşürmemesi gerekmektedir. Namazı yarım saat kıl, oruç için akşama kadar açlıktan kıvran sonra da bir haksızlığa şahit olunca sahip olduğun akıl, “bu beladan uzak kal ki sana da bulaşmasın” diyerek öğüt versin. Nasıl olabilir böyle bir şey? Akletmek bir Müslümana yol göstermez ise biz o aklı ne yapalım? İşte bundan dolayı bir Müslüman için referanslar arasında akıl vardır ama tek referans olmamalıdır.”

“MOBİL MÜSLÜMANIN DERDİ İSE ÜMMET MENFAATİDİR”

Bireyciliğin bir sonucu olarak ortaya çıkan akılcılık genel bağlamda kişisel menfaati koruduğunu vurgulayan Palabıyık, “Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki mobil Müslüman, aklı ile birlikte hareket ederken, İblis´in oyununa düşmemelidir. Çünkü bireyciliğin bir sonucu olarak ortaya çıkan akılcılık genel bağlamda kişisel menfaati korur. Mobil Müslümanın derdi ise ümmet menfaatidir. Ümmet, bir Müslüman için vazgeçilemez ön koşuldur. Muşlu kardeşlerim, nerede olursanız olun yahut hangi statüde bulunursanız bulunun asla ama asla haksızlık karşısında gevşek davranmayın. Muhafazakâr bit toplum olarak çocuklarınıza ve çocuklarımıza öğreteceğimiz ilk eylem haksızlık karşısında susmayan bir nesil yetiştirmek olacaktır. Bugün Başkanımız sayın Erdoğan´ın, BM´de dünya devletlerine yaptığı çağrı işte bu sebeplerden dolayı anlamlıdır. Ortada bir haksızlık olduğunu ve bunu görmezden gelenlerin, yarın kendilerine bir haksızlık yapıldığı takdirde neler yapacağını düşünmelerini istemiştir. Bu girişim Müslümanca bir girişimdir ve Allah (c.c.) karşısında verilecek hesabın da özüdür.

Dünya devletlerini bilen biri olarak onlara yaptığı çağrıya Allah (c.c.) şahit olmuştur. Bizler de, bizleri yönetenler gibi olmalıyız kıymetli kardeşlerim. Yapılan haksızlıkları görmezden gelmemiz başka bir zamanda bizlere aynı şekilde davranılmasına muhakkak sebep olacaktır. Hem dünyada hem de ahirette iyilik ile karşılaşmak istiyorsak mobil Müslüman olabilmeyi başarabilmeliyiz. İşte o zaman Ömer (r.a.)´ın ifade ettiği “Şu odayı dolduracak Ebu Ubeydem, Huzeyfem olsa da Allah yolunda cihad etseydim” cümlesinin manasını anlayabiliriz. Cihad sadece kılıç ile meydanda olmaz kıymetli kardeşlerim, cihad; yalana karşı mücadelede, iftiraya karşı dik durmada, haksızlığa karşı direnmekte ve diğer birçok süreçte kendisine yer bulan bir kavramdır. Eğer gülümsemek bir sadaka karşılığı sayılabiliyorsa, bahsettiğim alanlardaki cihad da, Müslümanın görevidir. Bundan geri kalmayalım inşallah…” ifadelerini kullandı.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PALABIYIK MOBİL MÜSLÜMAN OLABİLMEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ARIBAŞ´TAN BAŞKAN ASYA´YA İADE-İ ZİYARET
ARIBAŞ´TAN BAŞKAN ASYA´YA İADE-İ ZİYARET
Muş İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Belediye Başkanı Feyat Asya´yı ziyaret etti
GÜZELTEPE KAYAK MERKEZİNDE KURS TANITIMI YAPILDI
GÜZELTEPE KAYAK MERKEZİNDE KURS TANITIMI YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) tarafından düzenlenecek Kayak Kursunun tanıtımı kayak merkezinde yapıldı.
BAŞKAN ASYA, ÖZEL FİNAL LİSESİ ÖĞRETMENLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN ASYA, ÖZEL FİNAL LİSESİ ÖĞRETMENLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya, okul ziyaretleri kapsamında Özel Muş Final Lisesi öğretmenleri ile bir araya geldi.
MUŞLU 300 ÇİFTÇİYE SÜT SIĞIRCILIĞI EĞİTİMLERİ VERİLİYOR
MUŞLU 300 ÇİFTÇİYE SÜT SIĞIRCILIĞI EĞİTİMLERİ VERİLİYOR
Tarımsal üretimde beşeri sermayenin geliştirilmesine yönelik faaliyetler kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP İdaresi), Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Muş ve ilçelerinde tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren üretici birliklerinin işbirliğiyle Muşlu çiftçilere yönelik süt sığırcılığı eğitimleri başladı.
DAĞCILIK KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ MUŞ`TA YAPILACAK
DAĞCILIK KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ MUŞ`TA YAPILACAK
Türkiye Dağcılık Federasyonu 2019 yılı Faaliyet Programında yer alan “Kış Gelişim Eğitimi” 16-22 Şubat 2019 tarihinde ilimizde gerçekleştirilecek.
DONDURUCU SOĞUKLAR YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
DONDURUCU SOĞUKLAR YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Muş´ta kar yağışının ardından etkili olan dondurucu soğuk hava, yaşamı olumsuz etkiliyor.
“MUŞ MOBİLYA İMALATI SEKTÖRÜ”
“MUŞ MOBİLYA İMALATI SEKTÖRÜ”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, “Muş Mobilya İmalatı Sektörü” başlığını kaleme aldı
YENTÜR, "EKİPLERİMİZ 7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR"
YENTÜR, "EKİPLERİMİZ 7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR"
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kapanan köy yollarını ulaşıma açmak için karla mücadele ekiplerinin bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.
DENETİM SERBESTLİKLE EĞİTİME KATKI SUNMAYA BAŞLADILAR
DENETİM SERBESTLİKLE EĞİTİME KATKI SUNMAYA BAŞLADILAR
Muş´ta denetimli serbestlik uygulamasından yararlanan yükümlüler, Adalet ile Milli Eğitim Bakanlıkları arasında imzalanan protokol kapsamında yarıyıl tatilinde okulların boya, badana, onarım ve temizlik işlerini yaparak eğitime katkı sağlıyor.
DOLAR
5.2740
EURO
5.9905
Muş Durumu

Katı taş olsan, mermer kesilsen bile bir gönül sahibine ulaştın mı inci olursun."

MEVLANA (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu