PALABIYIK: MOBİL MÜSLÜMAN OLABİLMEK (2)
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘Mobil Müslüman Olabilmek-2´ konusunu ele alarak “bizler, sadece aklın düşündürdükleriyle hareket etmek mecburiyetinde kalmıyoruz. Bir Müslüman sadece akıl ile hareket ettiğinde düşeceği hatalar ile İblis´in hataları neredeyse ortak olabilir” dedi
Tarih: 14.9.2018 17:46:40/ 582okunma / 0yorum

 

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, ‘Mobil Müslüman Olabilmek-2´ konusunu ele aldı. Örnekler veren Palabıyık, “Peygamberimiz (a.s.) buyuruyor ki “Kim ahiret günü dirileceğine iman ediyorsa, Allah´a imanı varsa ya doğru söylesin yada sussun”. Bir Müslümanın dilinden yalan dökülmez ya da bir Müslüman haksızlığı gizlemek için dilinden korkmaz. Eğer ki korkuyorsa, kendisini hesaba çeksin. Çünkü her gizlediği haksızlıkta yahut dilinden dökülen her şer´de Allah´a hesap vereceğini unutmamalıdır” dedi.

“ÖDEMEKLE BİTMEYECEK BİR BORCUN ALTINA GİRİLDİĞİ TAKDİRDE KAZANILMIŞ OLAN HER ŞEYİN BİR ANDA KAYBEDİLME İHTİMALİ MEVCUT KIYMETLİ OKURLAR”

“Toplum olarak kayıtların tutulmadığını düşündüğümüz bir anda yaşıyoruz, hâlbuki böyle bir boş vermişlik yoktur” diye ifade eden Palabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kıymetli okuyucular.

Toplum olarak kayıtların tutulmadığını düşündüğümüz bir anda yaşıyoruz, hâlbuki böyle bir boş vermişlik yoktur. Kayıtlarımız Allah (c.c.) tarafından her an tutulmaktadır. Ay sonunda telefon faturası ödediğimiz gibi Mizan´da da kayıtlarımızın faturalarını bir bir ödeyeceğiz. Daha az önce yanında birine haksızlık yapıldı, gördünüz ve sustunuz. Rabbim bunu not aldırdı. Dilinizden yalan döküldü, bu da not alındı. Alınan tüm bu notların faturası gittikçe şişiyor ve fatura ödeme veznesindekiler, alacaklarını tahsil etmek için fatura sahiplerini bekliyorlar. Allah böyle bir vezneden bizleri korusun inşallah. Ödemekle bitmeyecek bir borcun altına girildiği takdirde kazanılmış olan her şeyin bir anda kaybedilme ihtimali mevcut kıymetli okurlar.

“AKLEDELİM AMA AKLETMEMİZİN BİZİ İMAN ZAYIFLIĞINA DÜŞÜRMEMESİ GEREKMEKTEDİR”

Peki, neler yapmalıyız? Elbette işin erbabı olmadığımızın farkındayız ama Müslümanlık öyle bir şey ki, sadece akıl meselesini konuya dahil etmiyor, akıl ile birlikte kalp, vicdan, nefs gibi akıl dışı olarak kabul edilen birçok kavramsallaştırmayı da var sayıyor. Bu nedenle bizler, sadece aklın düşündürdükleriyle hareket etmek mecburiyetinde kalmıyoruz. Bir Müslüman sadece akıl ile hareket ettiğinde düşeceği hatalar ile İblis´in hataları neredeyse ortak olabilir. İblis, Hz. Adem yaratıldığı zaman kendisinden istenen secde eylemine karşı ilk akıl yürüten olmamış mıydı? Ateşin, topraktan daha üstün olmasını rasyonel olarak ifade eden İblis, aklın verdiği gururlanmanın kurbanı olmadı mı? O halde bizlerin ilk pratiği sadece akıl ile düşünmek değildir, akledelim ama akletmemizin bizi iman zayıflığına düşürmemesi gerekmektedir. Namazı yarım saat kıl, oruç için akşama kadar açlıktan kıvran sonra da bir haksızlığa şahit olunca sahip olduğun akıl, “bu beladan uzak kal ki sana da bulaşmasın” diyerek öğüt versin. Nasıl olabilir böyle bir şey? Akletmek bir Müslümana yol göstermez ise biz o aklı ne yapalım? İşte bundan dolayı bir Müslüman için referanslar arasında akıl vardır ama tek referans olmamalıdır.”

“MOBİL MÜSLÜMANIN DERDİ İSE ÜMMET MENFAATİDİR”

Bireyciliğin bir sonucu olarak ortaya çıkan akılcılık genel bağlamda kişisel menfaati koruduğunu vurgulayan Palabıyık, “Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki mobil Müslüman, aklı ile birlikte hareket ederken, İblis´in oyununa düşmemelidir. Çünkü bireyciliğin bir sonucu olarak ortaya çıkan akılcılık genel bağlamda kişisel menfaati korur. Mobil Müslümanın derdi ise ümmet menfaatidir. Ümmet, bir Müslüman için vazgeçilemez ön koşuldur. Muşlu kardeşlerim, nerede olursanız olun yahut hangi statüde bulunursanız bulunun asla ama asla haksızlık karşısında gevşek davranmayın. Muhafazakâr bit toplum olarak çocuklarınıza ve çocuklarımıza öğreteceğimiz ilk eylem haksızlık karşısında susmayan bir nesil yetiştirmek olacaktır. Bugün Başkanımız sayın Erdoğan´ın, BM´de dünya devletlerine yaptığı çağrı işte bu sebeplerden dolayı anlamlıdır. Ortada bir haksızlık olduğunu ve bunu görmezden gelenlerin, yarın kendilerine bir haksızlık yapıldığı takdirde neler yapacağını düşünmelerini istemiştir. Bu girişim Müslümanca bir girişimdir ve Allah (c.c.) karşısında verilecek hesabın da özüdür.

Dünya devletlerini bilen biri olarak onlara yaptığı çağrıya Allah (c.c.) şahit olmuştur. Bizler de, bizleri yönetenler gibi olmalıyız kıymetli kardeşlerim. Yapılan haksızlıkları görmezden gelmemiz başka bir zamanda bizlere aynı şekilde davranılmasına muhakkak sebep olacaktır. Hem dünyada hem de ahirette iyilik ile karşılaşmak istiyorsak mobil Müslüman olabilmeyi başarabilmeliyiz. İşte o zaman Ömer (r.a.)´ın ifade ettiği “Şu odayı dolduracak Ebu Ubeydem, Huzeyfem olsa da Allah yolunda cihad etseydim” cümlesinin manasını anlayabiliriz. Cihad sadece kılıç ile meydanda olmaz kıymetli kardeşlerim, cihad; yalana karşı mücadelede, iftiraya karşı dik durmada, haksızlığa karşı direnmekte ve diğer birçok süreçte kendisine yer bulan bir kavramdır. Eğer gülümsemek bir sadaka karşılığı sayılabiliyorsa, bahsettiğim alanlardaki cihad da, Müslümanın görevidir. Bundan geri kalmayalım inşallah…” ifadelerini kullandı.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PALABIYIK MOBİL MÜSLÜMAN OLABİLMEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TAN 52 ÜLKEYE İHRACATTA BULUNAN FABRİKA 500 KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYOR
MUŞ´TAN 52 ÜLKEYE İHRACATTA BULUNAN FABRİKA 500 KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYOR
Muş´ta, 2010 yılından itibaren faaliyete başlayan tekstil fabrikası birçok dünya markasına hizmet ediyor. 500 kişinin istihdam edildiği farika, Avrupa´nın 52 ülkesine ihracatta bulunuyor.
BAŞKAN ÖĞÜT, TRT KURDİ´DE BELEDİYE HİZMETLERİNİ ANLATTI
BAŞKAN ÖĞÜT, TRT KURDİ´DE BELEDİYE HİZMETLERİNİ ANLATTI
Kızılağaç Belediye Başkanı Burhan Öğüt, TRT Kurdî sabah haberleri canlı yayınında görev süresi içerisinde hayata geçirilen hizmetlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
MECLİS, BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE DEVAM EDİYOR
MECLİS, BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE DEVAM EDİYOR
2018 yılı yatırım programı Kasım ayı toplantılarını sürdüren İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin 2019 Yılı hazırlık bütçesini görüşmeye devam etti.
SANAYİLEŞME VE YATIRIM AÇISINDAN İLDEKİ POTANSİYEL SEKTÖRLER
SANAYİLEŞME VE YATIRIM AÇISINDAN İLDEKİ POTANSİYEL SEKTÖRLER
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Dr. Öğretim Üyesi Ömer Arslan, sanayileşme ve yatırım açısından ildeki potansiyel sektörler, konusunu ele alarak detaylı açıklamalarda bulundu.
SİLAH VE MÜHİMMAT KAÇAKÇILIĞI
SİLAH VE MÜHİMMAT KAÇAKÇILIĞI
Muş İl Jandarma ekiplerinin Hasköy ilçesine bağlı Umurca köyünde yaptığı çalışmalar sonucu silah ve mühimmat ele geçirildi.
CENGİZ ÖZKAN, KONSER VERDİ
CENGİZ ÖZKAN, KONSER VERDİ
TRT İzmir Radyosu Sanatçısı, Türk Halk Müziği´nin güçlü sesi Cengiz Özkan, 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi´nde bir konser verdi
“İSLAM AHLAKINI BOZAN DİZİLER İZLİYORSANIZ BİLİN Kİ ALİLERİ YETİŞTİREMEYECEKSİNİZ”
“İSLAM AHLAKINI BOZAN DİZİLER İZLİYORSANIZ BİLİN Kİ ALİLERİ YETİŞTİREMEYECEKSİNİZ”
Peygamber Sevdalıları Vakfı Muş Koordinatörlüğü tarafından "Yolumuzu Aydınlatan Yıldızlar" temasıyla, Hz. Ali´nin hayatını konu alan bir program düzenlendi.
9 KÖY VE 22 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
9 KÖY VE 22 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
Muş´ta kar ve tipiden kapanan yollarda yürütülen çalışma sonucu, ulaşım yeniden sağlandı.
ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI BAŞLIYOR
ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI BAŞLIYOR
Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık´ta uygulamaya girecek. Bu tarihten itibaren kış lastiği takmayan ticari araçların sürücülerine 715 lira para cezası kesilecek.
DOLAR
5.3497
EURO
6.0935
Muş Durumu

Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.

MEVLANA (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu