PALABIYIK: MOBİL MÜSLÜMAN OLABİLMEK (2)
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘Mobil Müslüman Olabilmek-2´ konusunu ele alarak “bizler, sadece aklın düşündürdükleriyle hareket etmek mecburiyetinde kalmıyoruz. Bir Müslüman sadece akıl ile hareket ettiğinde düşeceği hatalar ile İblis´in hataları neredeyse ortak olabilir” dedi
Tarih: 14.9.2018 17:46:40/ 526okunma / 0yorum

 

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, ‘Mobil Müslüman Olabilmek-2´ konusunu ele aldı. Örnekler veren Palabıyık, “Peygamberimiz (a.s.) buyuruyor ki “Kim ahiret günü dirileceğine iman ediyorsa, Allah´a imanı varsa ya doğru söylesin yada sussun”. Bir Müslümanın dilinden yalan dökülmez ya da bir Müslüman haksızlığı gizlemek için dilinden korkmaz. Eğer ki korkuyorsa, kendisini hesaba çeksin. Çünkü her gizlediği haksızlıkta yahut dilinden dökülen her şer´de Allah´a hesap vereceğini unutmamalıdır” dedi.

“ÖDEMEKLE BİTMEYECEK BİR BORCUN ALTINA GİRİLDİĞİ TAKDİRDE KAZANILMIŞ OLAN HER ŞEYİN BİR ANDA KAYBEDİLME İHTİMALİ MEVCUT KIYMETLİ OKURLAR”

“Toplum olarak kayıtların tutulmadığını düşündüğümüz bir anda yaşıyoruz, hâlbuki böyle bir boş vermişlik yoktur” diye ifade eden Palabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kıymetli okuyucular.

Toplum olarak kayıtların tutulmadığını düşündüğümüz bir anda yaşıyoruz, hâlbuki böyle bir boş vermişlik yoktur. Kayıtlarımız Allah (c.c.) tarafından her an tutulmaktadır. Ay sonunda telefon faturası ödediğimiz gibi Mizan´da da kayıtlarımızın faturalarını bir bir ödeyeceğiz. Daha az önce yanında birine haksızlık yapıldı, gördünüz ve sustunuz. Rabbim bunu not aldırdı. Dilinizden yalan döküldü, bu da not alındı. Alınan tüm bu notların faturası gittikçe şişiyor ve fatura ödeme veznesindekiler, alacaklarını tahsil etmek için fatura sahiplerini bekliyorlar. Allah böyle bir vezneden bizleri korusun inşallah. Ödemekle bitmeyecek bir borcun altına girildiği takdirde kazanılmış olan her şeyin bir anda kaybedilme ihtimali mevcut kıymetli okurlar.

“AKLEDELİM AMA AKLETMEMİZİN BİZİ İMAN ZAYIFLIĞINA DÜŞÜRMEMESİ GEREKMEKTEDİR”

Peki, neler yapmalıyız? Elbette işin erbabı olmadığımızın farkındayız ama Müslümanlık öyle bir şey ki, sadece akıl meselesini konuya dahil etmiyor, akıl ile birlikte kalp, vicdan, nefs gibi akıl dışı olarak kabul edilen birçok kavramsallaştırmayı da var sayıyor. Bu nedenle bizler, sadece aklın düşündürdükleriyle hareket etmek mecburiyetinde kalmıyoruz. Bir Müslüman sadece akıl ile hareket ettiğinde düşeceği hatalar ile İblis´in hataları neredeyse ortak olabilir. İblis, Hz. Adem yaratıldığı zaman kendisinden istenen secde eylemine karşı ilk akıl yürüten olmamış mıydı? Ateşin, topraktan daha üstün olmasını rasyonel olarak ifade eden İblis, aklın verdiği gururlanmanın kurbanı olmadı mı? O halde bizlerin ilk pratiği sadece akıl ile düşünmek değildir, akledelim ama akletmemizin bizi iman zayıflığına düşürmemesi gerekmektedir. Namazı yarım saat kıl, oruç için akşama kadar açlıktan kıvran sonra da bir haksızlığa şahit olunca sahip olduğun akıl, “bu beladan uzak kal ki sana da bulaşmasın” diyerek öğüt versin. Nasıl olabilir böyle bir şey? Akletmek bir Müslümana yol göstermez ise biz o aklı ne yapalım? İşte bundan dolayı bir Müslüman için referanslar arasında akıl vardır ama tek referans olmamalıdır.”

“MOBİL MÜSLÜMANIN DERDİ İSE ÜMMET MENFAATİDİR”

Bireyciliğin bir sonucu olarak ortaya çıkan akılcılık genel bağlamda kişisel menfaati koruduğunu vurgulayan Palabıyık, “Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki mobil Müslüman, aklı ile birlikte hareket ederken, İblis´in oyununa düşmemelidir. Çünkü bireyciliğin bir sonucu olarak ortaya çıkan akılcılık genel bağlamda kişisel menfaati korur. Mobil Müslümanın derdi ise ümmet menfaatidir. Ümmet, bir Müslüman için vazgeçilemez ön koşuldur. Muşlu kardeşlerim, nerede olursanız olun yahut hangi statüde bulunursanız bulunun asla ama asla haksızlık karşısında gevşek davranmayın. Muhafazakâr bit toplum olarak çocuklarınıza ve çocuklarımıza öğreteceğimiz ilk eylem haksızlık karşısında susmayan bir nesil yetiştirmek olacaktır. Bugün Başkanımız sayın Erdoğan´ın, BM´de dünya devletlerine yaptığı çağrı işte bu sebeplerden dolayı anlamlıdır. Ortada bir haksızlık olduğunu ve bunu görmezden gelenlerin, yarın kendilerine bir haksızlık yapıldığı takdirde neler yapacağını düşünmelerini istemiştir. Bu girişim Müslümanca bir girişimdir ve Allah (c.c.) karşısında verilecek hesabın da özüdür.

Dünya devletlerini bilen biri olarak onlara yaptığı çağrıya Allah (c.c.) şahit olmuştur. Bizler de, bizleri yönetenler gibi olmalıyız kıymetli kardeşlerim. Yapılan haksızlıkları görmezden gelmemiz başka bir zamanda bizlere aynı şekilde davranılmasına muhakkak sebep olacaktır. Hem dünyada hem de ahirette iyilik ile karşılaşmak istiyorsak mobil Müslüman olabilmeyi başarabilmeliyiz. İşte o zaman Ömer (r.a.)´ın ifade ettiği “Şu odayı dolduracak Ebu Ubeydem, Huzeyfem olsa da Allah yolunda cihad etseydim” cümlesinin manasını anlayabiliriz. Cihad sadece kılıç ile meydanda olmaz kıymetli kardeşlerim, cihad; yalana karşı mücadelede, iftiraya karşı dik durmada, haksızlığa karşı direnmekte ve diğer birçok süreçte kendisine yer bulan bir kavramdır. Eğer gülümsemek bir sadaka karşılığı sayılabiliyorsa, bahsettiğim alanlardaki cihad da, Müslümanın görevidir. Bundan geri kalmayalım inşallah…” ifadelerini kullandı.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PALABIYIK MOBİL MÜSLÜMAN OLABİLMEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA BALIK SEZONU AÇILDI
MUŞ´TA BALIK SEZONU AÇILDI
Muşta yaklaşık dört ay süren balık sezonu açılırken, Karadeniz illerinden Muşa getirilerek satışa sunulan balık çeşitleri vatandaşlardan rağbet görüyor
BULANIK´TA DEV KONSER HAZIRLIKLARI
BULANIK´TA DEV KONSER HAZIRLIKLARI
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Bulanık Belediye vekili Hacı Arslan Uzan, bulanık belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi tarafından düzenlenecek olan "Halk Konseri" için hazırlıklara başlandı.
MUŞ BEDENSEL ENGELLİLER, BAKAN YARDIMCILARINI ZİYARET ETTİ
MUŞ BEDENSEL ENGELLİLER, BAKAN YARDIMCILARINI ZİYARET ETTİ
Muş´ta 15 bin bedensel engelliyi temsil ederek aktif bir şekilde faaliyet gösteren Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Bedri Korkmaz ve üyeleri, Gençlik ve Spor ile Adalet Bakan Yardımcılarını ziyaret etti.
KAMERUNLU EFFA OVANA MUŞ´TA
KAMERUNLU EFFA OVANA MUŞ´TA
Muş´u Bal Ligi´nde temsil edecek olan Menderes Sporun transferi Kamerun asıllı Effa Ovana´nın oturma iznini verildi.
   PALABIYIK: İBLİD, ŞİALIK VE TÜRKİYE-3
PALABIYIK: İBLİD, ŞİALIK VE TÜRKİYE-3
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘İblid, Şialık ve Türkiye-3´ konusunu ele alarak “Lübnan Hizbullah´ının İran tarafından desteklenmesinin de yine Şia geleneği ile alakalı olduğunu vurgulamış ve Hizbullah´ın Sünni bir geleneği temsil etmesi halinde İran tarafından desteklenip desteklenmeyeceği ile alakalı şüphelerim var”
ÜNİVERSİTEDE AŞURE İKRAM EDİLDİ
ÜNİVERSİTEDE AŞURE İKRAM EDİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde akademik ve idari personeli ile öğrencilere aşure ikram edildi.
ORYANTASYON EĞİTİMİ ZORUNLU HALE GELDİ
ORYANTASYON EĞİTİMİ ZORUNLU HALE GELDİ
Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, kurslarda usta öğretici olarak görev almak isteyen vatandaşlara yönelik açtığı ‘Usta Öğretici Oryantasyon Eğitim´i başvuruları sona erdi.
ERKAN, YILIN HİZMETKARI SEÇİLDİ
ERKAN, YILIN HİZMETKARI SEÇİLDİ
Muş Şivesi Derneği, kentte kamu kurum ve kuruluşlar üzerinde düzenlediği ‘Yılın hizmetkarı´ ödülünü Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personellerinden Behçet Erkan´a layık gördü.
GARANTİ BANKASI YENİLENEREK HİZMET VERMEYE BAŞLADI
GARANTİ BANKASI YENİLENEREK HİZMET VERMEYE BAŞLADI
Muş Merkezde uzun zamandan bu yana müşterilerine bankacılık alanında hizmet veren şube; teknolojinin yeniliklerinden faydalanarak yeni konsepti ve güler yüzlü personeli ile müşterilerine hizmet vermeye başladı
DOLAR
6.2671
EURO
7.3794
Muş Durumu

Musibetin sevabına talip olmaklığın, musibeti çekmekte iken de varsa, zahidsin.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu