PALABIYIK: MOBİL MÜSLÜMAN OLABİLMEK
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘Mobil Müslüman Olabilmek´ konusunu ele alarak “Yine mobil Müslümanlar herhangi bir süreçten sonra değişmiyor, iş girdikten sonra yahut herhangi bir makama atandıktan sonra da aynı kalabiliyor” dedi.
Tarih: 12.9.2018 19:17:38/ 418okunma / 0yorum

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, ‘Mobil Müslüman Olabilmek´ konusunu ele aldı. Örnekler veren Palabıyık, “Geçen yazımızda mobil Müslümanlar kavramı ile son cümlemizi kurmuş ve mobil Müslümanlar nasıl olur sorunsalıyla konuyu noktalamıştık. Bu konuyu ifade etmenin faydalı olduğunu düşünürken yani İslam sosyolojisi üzerine bir şeyler ifade ederken bir yandan da Müslümanlık kavramı üzerine yeniden bir şeyler inşa etmenin de sonuç ve günümüz açısından önemli olduğu kanaatindeyim” dedi.

“YAHUT HERHANGİ BİR MAKAMA ATANDIKTAN SONRA DA AYNI KALABİLİYOR”

“Mobil Müslüman kavramını Nurettin Yıldız hocadan işitmiştim, özellikle youtube üzerinden yayınladığı videolar ile konuyu ele alan Nurettin Yıldız hoca, adeta Müslümanlık kavramının sorun yaşamasına izin vermemiş ve önemli bir tanımlama yapmıştır” diye ifade eden Palabıyık, şunları söyledi: “Öncelikle mobil Müslümanların çok alim yahut tecrübeli olmadıklarını ifade ederken öte taraftan mobil Müslümanı, gittiği yere dinini de bütün olarak götürdüğünü ifade etmektedir. Mobil Müslümanların bulunduğu mekân neresi olursa olsun Muhammed (a.s.) ismi anıldığı sürede sayı gösterilmesini ve o isme layık davranılması gerektiği ifade ediyor.

Yine mobil Müslümanlar herhangi bir süreçten sonra değişmiyor, iş girdikten sonra yahut herhangi bir makama atandıktan sonra da aynı kalabiliyor. Hatta bir örnek veriyor Yıldız hoca, “sabah namazına evlenmeden önce geliyorduysa sonrasında da geliyor; yahut işe girmeden Cuma namazına yarım saat önce geliyorsa işe girdikten sonra da yarım saat sonra geliyor ya da tasavvufa girip ticareti Müslüman olmayanlara bırakmıyor, işini hakkıyla yapıyor bu insanlar”. İşte mobil Müslümanı en kolay tasvir eden sözler bunlar değerli okuyucularım.

“MUSAB (R.A.) MÜSLÜMAN OLMADAN ÖNCE İPEK GİYİNEN, GÜZEL KOKULAR KULLANAN VE KADINLARIN HAYRANLIK DUYDUĞU KİŞİLERDEN BİRİYDİ”

Hz. Ömer (r.a.)´in halifelik döneminde Şam´a yönetici olarak atanan Ebu Ubeyde´yi Şamlılar şikayet eder. Bunun üzerine Hz. Ömer (r.a.) Şam´a denetlemeye gider. Ebu Ubeyde (r.a.)´nin yanına vardığında “senin hakkında şikayet var, haftada birgün tatil yapıyormuşsun” diyor. Ubeyde (r.a.) “yok öyle bir tatil” diye cümle kurmasından sonra Ömer (r.a.), “haftada birgün evden çıkmıyormuşsun” ifadesiyle cevap veriyor. Bunun üzerine Ubeyde (r.a.) “evet birgün çıkmıyorum, benim tek elbisem var, yıkadıktan sonra kurumasını bekliyorum, o kuruyana kadar camiye gidemiyorum” diyor. Bu konuşmaya bakınca Ubeyde (r.a.)´nin nasıl denendiğini görebiliyoruz. Mobil Müslümanların ümmetin de devletinde malında gözü yoktur. Aynı pratik Musab bin Umeyr (r.a.) için de geçerlidir kıymetli okuyucularım. Musab (r.a.) Müslüman olmadan önce ipek giyinen, güzel kokular kullanan ve kadınların hayranlık duyduğu kişilerden biriydi. Müslüman olduktan sonra ise ipek giymeyi bıraktı ve yüzünü haramlardan çevirdi.

Resulullah (a.s.), Musab (r.a.)´ı bir görev için gönderdikten bir yıl sonra, “gel ya Resulallah (s.a.v.), burası senin evindir” diyerek devlet kurdu ama öldüğü zaman üzerini örtecek kefeni yoktu. Hayatı boyunca hiçbir ihaleye girmemiş, kendi üzerine devlet malından hiçbir şey almamış ve reklama ihtiyacı olmayan bir sahabeydi. Müslümanlar ve İslam için çalışırdı, İslam dinini anlatırdı ve hatta bu eylemi için ölüm ile burun buruna defalarca gelmişti. İşte kıymetli okuyucularım mobil Müslüman olmak demek bu anlamlara geliyor. İslam büyükleri, devlet başkanı olduğunu ama Musab (r.a.)´ın ölünce kefeni yoktu diyorlar.

“HALBUKİ MOBİL MÜSLÜMANLARIN GÜNDEMİ İSLAM´IN GÜNDEMİDİR, ÇOCUKLARIYLA OYNADIKLARI OYUNDA BİLE GÜNDEM İSLAM´DIR”

Günümüze baktığımız takdirde ise mobil Müslüman olmaya aday kimleri görebiliyoruz sorusuna verilecek bir cevabı bulamıyorum kardeşlerim. Yöneticilerden başlayarak en alt birime kadar inildiği takdirde, yalandan, haksızlıktan, haksızlığa müsaade edenden yada görmezden gelenden, fitne çıkartandan yahut iftira atandan, korkudan doğruyu söyleyememekten yahut benzeri durumlardan uzak olan bireyleri görmek oldukça zorlaştı. Tam oldu dedikten sonra karşılaştığınız pratikler sizi yeniden geride kalmak için mecbur hale getiriyor. Halbuki mobil Müslümanların gündemi İslam´ın gündemidir, çocuklarıyla oynadıkları oyunda bile gündem İslam´dır. Hacca git, sadaka ver, oruç tut ve namaz kıl sonra da kul hakkına bulaş ya da haksızlığa sessiz kal. Allah´ın huzuruna hac ile çık ama hakkına girdiğin mazlum Müslüman, Mahşerde haccını elinden alsın. Şimdi soruyorum kıymetli okuyucular, mobil Müslüman kim? (Devam edeceğiz)”

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PALABIYIK MOBİL MÜSLÜMAN OLABİLMEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA BALIK SEZONU AÇILDI
MUŞ´TA BALIK SEZONU AÇILDI
Muşta yaklaşık dört ay süren balık sezonu açılırken, Karadeniz illerinden Muşa getirilerek satışa sunulan balık çeşitleri vatandaşlardan rağbet görüyor
BULANIK´TA DEV KONSER HAZIRLIKLARI
BULANIK´TA DEV KONSER HAZIRLIKLARI
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Bulanık Belediye vekili Hacı Arslan Uzan, bulanık belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi tarafından düzenlenecek olan "Halk Konseri" için hazırlıklara başlandı.
MUŞ BEDENSEL ENGELLİLER, BAKAN YARDIMCILARINI ZİYARET ETTİ
MUŞ BEDENSEL ENGELLİLER, BAKAN YARDIMCILARINI ZİYARET ETTİ
Muş´ta 15 bin bedensel engelliyi temsil ederek aktif bir şekilde faaliyet gösteren Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Bedri Korkmaz ve üyeleri, Gençlik ve Spor ile Adalet Bakan Yardımcılarını ziyaret etti.
KAMERUNLU EFFA OVANA MUŞ´TA
KAMERUNLU EFFA OVANA MUŞ´TA
Muş´u Bal Ligi´nde temsil edecek olan Menderes Sporun transferi Kamerun asıllı Effa Ovana´nın oturma iznini verildi.
   PALABIYIK: İBLİD, ŞİALIK VE TÜRKİYE-3
PALABIYIK: İBLİD, ŞİALIK VE TÜRKİYE-3
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘İblid, Şialık ve Türkiye-3´ konusunu ele alarak “Lübnan Hizbullah´ının İran tarafından desteklenmesinin de yine Şia geleneği ile alakalı olduğunu vurgulamış ve Hizbullah´ın Sünni bir geleneği temsil etmesi halinde İran tarafından desteklenip desteklenmeyeceği ile alakalı şüphelerim var”
ÜNİVERSİTEDE AŞURE İKRAM EDİLDİ
ÜNİVERSİTEDE AŞURE İKRAM EDİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde akademik ve idari personeli ile öğrencilere aşure ikram edildi.
ORYANTASYON EĞİTİMİ ZORUNLU HALE GELDİ
ORYANTASYON EĞİTİMİ ZORUNLU HALE GELDİ
Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, kurslarda usta öğretici olarak görev almak isteyen vatandaşlara yönelik açtığı ‘Usta Öğretici Oryantasyon Eğitim´i başvuruları sona erdi.
ERKAN, YILIN HİZMETKARI SEÇİLDİ
ERKAN, YILIN HİZMETKARI SEÇİLDİ
Muş Şivesi Derneği, kentte kamu kurum ve kuruluşlar üzerinde düzenlediği ‘Yılın hizmetkarı´ ödülünü Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personellerinden Behçet Erkan´a layık gördü.
GARANTİ BANKASI YENİLENEREK HİZMET VERMEYE BAŞLADI
GARANTİ BANKASI YENİLENEREK HİZMET VERMEYE BAŞLADI
Muş Merkezde uzun zamandan bu yana müşterilerine bankacılık alanında hizmet veren şube; teknolojinin yeniliklerinden faydalanarak yeni konsepti ve güler yüzlü personeli ile müşterilerine hizmet vermeye başladı
DOLAR
6.2671
EURO
7.3794
Muş Durumu

Kötü adın çirkinliği harften, deniz suyunun acılığı kap’tan değildir…

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu