PALABIYIK: MOBİL MÜSLÜMAN OLABİLMEK
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘Mobil Müslüman Olabilmek´ konusunu ele alarak “Yine mobil Müslümanlar herhangi bir süreçten sonra değişmiyor, iş girdikten sonra yahut herhangi bir makama atandıktan sonra da aynı kalabiliyor” dedi.
Tarih: 12.9.2018 19:17:38/ 460okunma / 0yorum

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, ‘Mobil Müslüman Olabilmek´ konusunu ele aldı. Örnekler veren Palabıyık, “Geçen yazımızda mobil Müslümanlar kavramı ile son cümlemizi kurmuş ve mobil Müslümanlar nasıl olur sorunsalıyla konuyu noktalamıştık. Bu konuyu ifade etmenin faydalı olduğunu düşünürken yani İslam sosyolojisi üzerine bir şeyler ifade ederken bir yandan da Müslümanlık kavramı üzerine yeniden bir şeyler inşa etmenin de sonuç ve günümüz açısından önemli olduğu kanaatindeyim” dedi.

“YAHUT HERHANGİ BİR MAKAMA ATANDIKTAN SONRA DA AYNI KALABİLİYOR”

“Mobil Müslüman kavramını Nurettin Yıldız hocadan işitmiştim, özellikle youtube üzerinden yayınladığı videolar ile konuyu ele alan Nurettin Yıldız hoca, adeta Müslümanlık kavramının sorun yaşamasına izin vermemiş ve önemli bir tanımlama yapmıştır” diye ifade eden Palabıyık, şunları söyledi: “Öncelikle mobil Müslümanların çok alim yahut tecrübeli olmadıklarını ifade ederken öte taraftan mobil Müslümanı, gittiği yere dinini de bütün olarak götürdüğünü ifade etmektedir. Mobil Müslümanların bulunduğu mekân neresi olursa olsun Muhammed (a.s.) ismi anıldığı sürede sayı gösterilmesini ve o isme layık davranılması gerektiği ifade ediyor.

Yine mobil Müslümanlar herhangi bir süreçten sonra değişmiyor, iş girdikten sonra yahut herhangi bir makama atandıktan sonra da aynı kalabiliyor. Hatta bir örnek veriyor Yıldız hoca, “sabah namazına evlenmeden önce geliyorduysa sonrasında da geliyor; yahut işe girmeden Cuma namazına yarım saat önce geliyorsa işe girdikten sonra da yarım saat sonra geliyor ya da tasavvufa girip ticareti Müslüman olmayanlara bırakmıyor, işini hakkıyla yapıyor bu insanlar”. İşte mobil Müslümanı en kolay tasvir eden sözler bunlar değerli okuyucularım.

“MUSAB (R.A.) MÜSLÜMAN OLMADAN ÖNCE İPEK GİYİNEN, GÜZEL KOKULAR KULLANAN VE KADINLARIN HAYRANLIK DUYDUĞU KİŞİLERDEN BİRİYDİ”

Hz. Ömer (r.a.)´in halifelik döneminde Şam´a yönetici olarak atanan Ebu Ubeyde´yi Şamlılar şikayet eder. Bunun üzerine Hz. Ömer (r.a.) Şam´a denetlemeye gider. Ebu Ubeyde (r.a.)´nin yanına vardığında “senin hakkında şikayet var, haftada birgün tatil yapıyormuşsun” diyor. Ubeyde (r.a.) “yok öyle bir tatil” diye cümle kurmasından sonra Ömer (r.a.), “haftada birgün evden çıkmıyormuşsun” ifadesiyle cevap veriyor. Bunun üzerine Ubeyde (r.a.) “evet birgün çıkmıyorum, benim tek elbisem var, yıkadıktan sonra kurumasını bekliyorum, o kuruyana kadar camiye gidemiyorum” diyor. Bu konuşmaya bakınca Ubeyde (r.a.)´nin nasıl denendiğini görebiliyoruz. Mobil Müslümanların ümmetin de devletinde malında gözü yoktur. Aynı pratik Musab bin Umeyr (r.a.) için de geçerlidir kıymetli okuyucularım. Musab (r.a.) Müslüman olmadan önce ipek giyinen, güzel kokular kullanan ve kadınların hayranlık duyduğu kişilerden biriydi. Müslüman olduktan sonra ise ipek giymeyi bıraktı ve yüzünü haramlardan çevirdi.

Resulullah (a.s.), Musab (r.a.)´ı bir görev için gönderdikten bir yıl sonra, “gel ya Resulallah (s.a.v.), burası senin evindir” diyerek devlet kurdu ama öldüğü zaman üzerini örtecek kefeni yoktu. Hayatı boyunca hiçbir ihaleye girmemiş, kendi üzerine devlet malından hiçbir şey almamış ve reklama ihtiyacı olmayan bir sahabeydi. Müslümanlar ve İslam için çalışırdı, İslam dinini anlatırdı ve hatta bu eylemi için ölüm ile burun buruna defalarca gelmişti. İşte kıymetli okuyucularım mobil Müslüman olmak demek bu anlamlara geliyor. İslam büyükleri, devlet başkanı olduğunu ama Musab (r.a.)´ın ölünce kefeni yoktu diyorlar.

“HALBUKİ MOBİL MÜSLÜMANLARIN GÜNDEMİ İSLAM´IN GÜNDEMİDİR, ÇOCUKLARIYLA OYNADIKLARI OYUNDA BİLE GÜNDEM İSLAM´DIR”

Günümüze baktığımız takdirde ise mobil Müslüman olmaya aday kimleri görebiliyoruz sorusuna verilecek bir cevabı bulamıyorum kardeşlerim. Yöneticilerden başlayarak en alt birime kadar inildiği takdirde, yalandan, haksızlıktan, haksızlığa müsaade edenden yada görmezden gelenden, fitne çıkartandan yahut iftira atandan, korkudan doğruyu söyleyememekten yahut benzeri durumlardan uzak olan bireyleri görmek oldukça zorlaştı. Tam oldu dedikten sonra karşılaştığınız pratikler sizi yeniden geride kalmak için mecbur hale getiriyor. Halbuki mobil Müslümanların gündemi İslam´ın gündemidir, çocuklarıyla oynadıkları oyunda bile gündem İslam´dır. Hacca git, sadaka ver, oruç tut ve namaz kıl sonra da kul hakkına bulaş ya da haksızlığa sessiz kal. Allah´ın huzuruna hac ile çık ama hakkına girdiğin mazlum Müslüman, Mahşerde haccını elinden alsın. Şimdi soruyorum kıymetli okuyucular, mobil Müslüman kim? (Devam edeceğiz)”

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PALABIYIK MOBİL MÜSLÜMAN OLABİLMEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TAN 52 ÜLKEYE İHRACATTA BULUNAN FABRİKA 500 KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYOR
MUŞ´TAN 52 ÜLKEYE İHRACATTA BULUNAN FABRİKA 500 KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYOR
Muş´ta, 2010 yılından itibaren faaliyete başlayan tekstil fabrikası birçok dünya markasına hizmet ediyor. 500 kişinin istihdam edildiği farika, Avrupa´nın 52 ülkesine ihracatta bulunuyor.
BAŞKAN ÖĞÜT, TRT KURDİ´DE BELEDİYE HİZMETLERİNİ ANLATTI
BAŞKAN ÖĞÜT, TRT KURDİ´DE BELEDİYE HİZMETLERİNİ ANLATTI
Kızılağaç Belediye Başkanı Burhan Öğüt, TRT Kurdî sabah haberleri canlı yayınında görev süresi içerisinde hayata geçirilen hizmetlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
MECLİS, BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE DEVAM EDİYOR
MECLİS, BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE DEVAM EDİYOR
2018 yılı yatırım programı Kasım ayı toplantılarını sürdüren İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin 2019 Yılı hazırlık bütçesini görüşmeye devam etti.
SANAYİLEŞME VE YATIRIM AÇISINDAN İLDEKİ POTANSİYEL SEKTÖRLER
SANAYİLEŞME VE YATIRIM AÇISINDAN İLDEKİ POTANSİYEL SEKTÖRLER
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Dr. Öğretim Üyesi Ömer Arslan, sanayileşme ve yatırım açısından ildeki potansiyel sektörler, konusunu ele alarak detaylı açıklamalarda bulundu.
SİLAH VE MÜHİMMAT KAÇAKÇILIĞI
SİLAH VE MÜHİMMAT KAÇAKÇILIĞI
Muş İl Jandarma ekiplerinin Hasköy ilçesine bağlı Umurca köyünde yaptığı çalışmalar sonucu silah ve mühimmat ele geçirildi.
CENGİZ ÖZKAN, KONSER VERDİ
CENGİZ ÖZKAN, KONSER VERDİ
TRT İzmir Radyosu Sanatçısı, Türk Halk Müziği´nin güçlü sesi Cengiz Özkan, 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi´nde bir konser verdi
“İSLAM AHLAKINI BOZAN DİZİLER İZLİYORSANIZ BİLİN Kİ ALİLERİ YETİŞTİREMEYECEKSİNİZ”
“İSLAM AHLAKINI BOZAN DİZİLER İZLİYORSANIZ BİLİN Kİ ALİLERİ YETİŞTİREMEYECEKSİNİZ”
Peygamber Sevdalıları Vakfı Muş Koordinatörlüğü tarafından "Yolumuzu Aydınlatan Yıldızlar" temasıyla, Hz. Ali´nin hayatını konu alan bir program düzenlendi.
9 KÖY VE 22 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
9 KÖY VE 22 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
Muş´ta kar ve tipiden kapanan yollarda yürütülen çalışma sonucu, ulaşım yeniden sağlandı.
ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI BAŞLIYOR
ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI BAŞLIYOR
Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık´ta uygulamaya girecek. Bu tarihten itibaren kış lastiği takmayan ticari araçların sürücülerine 715 lira para cezası kesilecek.
DOLAR
5.3497
EURO
6.0935
Muş Durumu

Yaldızlı sözlerle erdem bağdaşmaz.

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu