PALABIYIK: MOBİL MÜSLÜMAN OLABİLMEK
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘Mobil Müslüman Olabilmek´ konusunu ele alarak “Yine mobil Müslümanlar herhangi bir süreçten sonra değişmiyor, iş girdikten sonra yahut herhangi bir makama atandıktan sonra da aynı kalabiliyor” dedi.
Tarih: 12.9.2018 19:17:38/ 504okunma / 0yorum

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, ‘Mobil Müslüman Olabilmek´ konusunu ele aldı. Örnekler veren Palabıyık, “Geçen yazımızda mobil Müslümanlar kavramı ile son cümlemizi kurmuş ve mobil Müslümanlar nasıl olur sorunsalıyla konuyu noktalamıştık. Bu konuyu ifade etmenin faydalı olduğunu düşünürken yani İslam sosyolojisi üzerine bir şeyler ifade ederken bir yandan da Müslümanlık kavramı üzerine yeniden bir şeyler inşa etmenin de sonuç ve günümüz açısından önemli olduğu kanaatindeyim” dedi.

“YAHUT HERHANGİ BİR MAKAMA ATANDIKTAN SONRA DA AYNI KALABİLİYOR”

“Mobil Müslüman kavramını Nurettin Yıldız hocadan işitmiştim, özellikle youtube üzerinden yayınladığı videolar ile konuyu ele alan Nurettin Yıldız hoca, adeta Müslümanlık kavramının sorun yaşamasına izin vermemiş ve önemli bir tanımlama yapmıştır” diye ifade eden Palabıyık, şunları söyledi: “Öncelikle mobil Müslümanların çok alim yahut tecrübeli olmadıklarını ifade ederken öte taraftan mobil Müslümanı, gittiği yere dinini de bütün olarak götürdüğünü ifade etmektedir. Mobil Müslümanların bulunduğu mekân neresi olursa olsun Muhammed (a.s.) ismi anıldığı sürede sayı gösterilmesini ve o isme layık davranılması gerektiği ifade ediyor.

Yine mobil Müslümanlar herhangi bir süreçten sonra değişmiyor, iş girdikten sonra yahut herhangi bir makama atandıktan sonra da aynı kalabiliyor. Hatta bir örnek veriyor Yıldız hoca, “sabah namazına evlenmeden önce geliyorduysa sonrasında da geliyor; yahut işe girmeden Cuma namazına yarım saat önce geliyorsa işe girdikten sonra da yarım saat sonra geliyor ya da tasavvufa girip ticareti Müslüman olmayanlara bırakmıyor, işini hakkıyla yapıyor bu insanlar”. İşte mobil Müslümanı en kolay tasvir eden sözler bunlar değerli okuyucularım.

“MUSAB (R.A.) MÜSLÜMAN OLMADAN ÖNCE İPEK GİYİNEN, GÜZEL KOKULAR KULLANAN VE KADINLARIN HAYRANLIK DUYDUĞU KİŞİLERDEN BİRİYDİ”

Hz. Ömer (r.a.)´in halifelik döneminde Şam´a yönetici olarak atanan Ebu Ubeyde´yi Şamlılar şikayet eder. Bunun üzerine Hz. Ömer (r.a.) Şam´a denetlemeye gider. Ebu Ubeyde (r.a.)´nin yanına vardığında “senin hakkında şikayet var, haftada birgün tatil yapıyormuşsun” diyor. Ubeyde (r.a.) “yok öyle bir tatil” diye cümle kurmasından sonra Ömer (r.a.), “haftada birgün evden çıkmıyormuşsun” ifadesiyle cevap veriyor. Bunun üzerine Ubeyde (r.a.) “evet birgün çıkmıyorum, benim tek elbisem var, yıkadıktan sonra kurumasını bekliyorum, o kuruyana kadar camiye gidemiyorum” diyor. Bu konuşmaya bakınca Ubeyde (r.a.)´nin nasıl denendiğini görebiliyoruz. Mobil Müslümanların ümmetin de devletinde malında gözü yoktur. Aynı pratik Musab bin Umeyr (r.a.) için de geçerlidir kıymetli okuyucularım. Musab (r.a.) Müslüman olmadan önce ipek giyinen, güzel kokular kullanan ve kadınların hayranlık duyduğu kişilerden biriydi. Müslüman olduktan sonra ise ipek giymeyi bıraktı ve yüzünü haramlardan çevirdi.

Resulullah (a.s.), Musab (r.a.)´ı bir görev için gönderdikten bir yıl sonra, “gel ya Resulallah (s.a.v.), burası senin evindir” diyerek devlet kurdu ama öldüğü zaman üzerini örtecek kefeni yoktu. Hayatı boyunca hiçbir ihaleye girmemiş, kendi üzerine devlet malından hiçbir şey almamış ve reklama ihtiyacı olmayan bir sahabeydi. Müslümanlar ve İslam için çalışırdı, İslam dinini anlatırdı ve hatta bu eylemi için ölüm ile burun buruna defalarca gelmişti. İşte kıymetli okuyucularım mobil Müslüman olmak demek bu anlamlara geliyor. İslam büyükleri, devlet başkanı olduğunu ama Musab (r.a.)´ın ölünce kefeni yoktu diyorlar.

“HALBUKİ MOBİL MÜSLÜMANLARIN GÜNDEMİ İSLAM´IN GÜNDEMİDİR, ÇOCUKLARIYLA OYNADIKLARI OYUNDA BİLE GÜNDEM İSLAM´DIR”

Günümüze baktığımız takdirde ise mobil Müslüman olmaya aday kimleri görebiliyoruz sorusuna verilecek bir cevabı bulamıyorum kardeşlerim. Yöneticilerden başlayarak en alt birime kadar inildiği takdirde, yalandan, haksızlıktan, haksızlığa müsaade edenden yada görmezden gelenden, fitne çıkartandan yahut iftira atandan, korkudan doğruyu söyleyememekten yahut benzeri durumlardan uzak olan bireyleri görmek oldukça zorlaştı. Tam oldu dedikten sonra karşılaştığınız pratikler sizi yeniden geride kalmak için mecbur hale getiriyor. Halbuki mobil Müslümanların gündemi İslam´ın gündemidir, çocuklarıyla oynadıkları oyunda bile gündem İslam´dır. Hacca git, sadaka ver, oruç tut ve namaz kıl sonra da kul hakkına bulaş ya da haksızlığa sessiz kal. Allah´ın huzuruna hac ile çık ama hakkına girdiğin mazlum Müslüman, Mahşerde haccını elinden alsın. Şimdi soruyorum kıymetli okuyucular, mobil Müslüman kim? (Devam edeceğiz)”

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PALABIYIK MOBİL MÜSLÜMAN OLABİLMEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ARIBAŞ´TAN BAŞKAN ASYA´YA İADE-İ ZİYARET
ARIBAŞ´TAN BAŞKAN ASYA´YA İADE-İ ZİYARET
Muş İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Belediye Başkanı Feyat Asya´yı ziyaret etti
GÜZELTEPE KAYAK MERKEZİNDE KURS TANITIMI YAPILDI
GÜZELTEPE KAYAK MERKEZİNDE KURS TANITIMI YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) tarafından düzenlenecek Kayak Kursunun tanıtımı kayak merkezinde yapıldı.
BAŞKAN ASYA, ÖZEL FİNAL LİSESİ ÖĞRETMENLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN ASYA, ÖZEL FİNAL LİSESİ ÖĞRETMENLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya, okul ziyaretleri kapsamında Özel Muş Final Lisesi öğretmenleri ile bir araya geldi.
MUŞLU 300 ÇİFTÇİYE SÜT SIĞIRCILIĞI EĞİTİMLERİ VERİLİYOR
MUŞLU 300 ÇİFTÇİYE SÜT SIĞIRCILIĞI EĞİTİMLERİ VERİLİYOR
Tarımsal üretimde beşeri sermayenin geliştirilmesine yönelik faaliyetler kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP İdaresi), Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Muş ve ilçelerinde tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren üretici birliklerinin işbirliğiyle Muşlu çiftçilere yönelik süt sığırcılığı eğitimleri başladı.
DAĞCILIK KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ MUŞ`TA YAPILACAK
DAĞCILIK KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ MUŞ`TA YAPILACAK
Türkiye Dağcılık Federasyonu 2019 yılı Faaliyet Programında yer alan “Kış Gelişim Eğitimi” 16-22 Şubat 2019 tarihinde ilimizde gerçekleştirilecek.
DONDURUCU SOĞUKLAR YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
DONDURUCU SOĞUKLAR YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Muş´ta kar yağışının ardından etkili olan dondurucu soğuk hava, yaşamı olumsuz etkiliyor.
“MUŞ MOBİLYA İMALATI SEKTÖRÜ”
“MUŞ MOBİLYA İMALATI SEKTÖRÜ”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, “Muş Mobilya İmalatı Sektörü” başlığını kaleme aldı
YENTÜR, "EKİPLERİMİZ 7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR"
YENTÜR, "EKİPLERİMİZ 7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR"
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kapanan köy yollarını ulaşıma açmak için karla mücadele ekiplerinin bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.
DENETİM SERBESTLİKLE EĞİTİME KATKI SUNMAYA BAŞLADILAR
DENETİM SERBESTLİKLE EĞİTİME KATKI SUNMAYA BAŞLADILAR
Muş´ta denetimli serbestlik uygulamasından yararlanan yükümlüler, Adalet ile Milli Eğitim Bakanlıkları arasında imzalanan protokol kapsamında yarıyıl tatilinde okulların boya, badana, onarım ve temizlik işlerini yaparak eğitime katkı sağlıyor.
DOLAR
5.3142
EURO
6.0386
Muş Durumu

"Gördüklerim, Görmediğim yaratıcının varlığına inanmaya beni mecbur ediyor."

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu