PALABIYIK: CEMAL KAŞIKÇI GÜNDEMİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölümü Dr. Öğretim üyesi Adem Palabıyık, ülke gündemini meşgul eden ‘Cemal Kaşıkçı Nerede?´ konusunu ele alarak “Suudi Arabistan, Lübnan başbakanı Hariri´yi havaalanına iner inmez gözaltına almış ve istifa ettirmişti. Öncesinde ise Hariri´den hiçbir haber yoktu.”
Tarih: 10.10.2018 17:36:15/ 650okunma / 0yorum

 

 

Ülke gündemine yönelik değerlendirmelerde bulunan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, bu defa ‘Cemal Kaşıkçı Nerede?´ konusunu ele aldı.

“Hem ülkemize hem de milletimize karşı oynanan bir oyun ve hainlik taşıyan bir süreci de beraberinde getirmiştir” diye ifade eden Palabıyık, şunları söyledi: “Ülkemizin gündemini uzun süredir meşgul eden bir konuyu es geçmek, doğrusu insafsız bir pratik olacağından Cemal Kaşıkçı ile alakalı bir şeyler yazmanın doğru olacağı kanaatindeyim. Çünkü kendi ülkemizde bir devletin konsolosluğuna girip de çıkamayan birinin olması, hem ülkemize hem de milletimize karşı oynanan bir oyun ve hainlik taşıyan bir süreci de beraberinde getirmiştir.

“PEKİ, SUUDİ ARABİSTAN´IN BU TÜR FAALİYETLER İLE İLGİLİ PLANI NEDİR?”

Televizyon ekranlarından dinlediğimiz Kaşıkçı olayını, Yasin Aktay´ın “Cemal Kaşıkçı Nerde” başlıklı yazısından daha ayrıntılı öğrenmiş olduk. Yasin hocamızın yazısında, Kaşıkçı´nın eşine “eğer dönmez isem AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay´ı ara” dediğini ve Kaşıkçı´nın eşinin de, Yasin Aktay hocamızı aradığını okuduk. Sonrası ise malum, hala Cemal Kaşıkçı´nın nerede olduğuna dair resmi bir açıklama yapılmadı ve bu durum, Kaşıkçı´nın öldürüldüğü iddialarını da günden güne güçlendirmektedir. Unutulmamadır ki, Suudi Arabistan, Lübnan başbakanı Hariri´yi havaalanına iner inmez gözaltına almış ve istifa ettirmişti. Öncesinde ise Hariri´den hiçbir haber yoktu. Herkes Hariri´nin öldürüldüğünü düşünürken, Hariri nerede çekildiği belli olmayan bir video aracılığıyla istifa ettiğini ifade etmişti. Sonrasında ise Hariri ülkesine dönmüş ve görevinin başında olduğunu resmi bir açıklamayla duyurdu. Peki, Suudi Arabistan´ın bu tür faaliyetler ile ilgili planı nedir?

“ÜLKESİNİN ZOR GÜNLERİNİ ATLATMAYA ÇALIŞAN PRENS, BUNDAN SONRA DA BOŞ DURMAYACAĞA DA BENZİYOR”

Anlaşılıyor ki yeni Suud Prensi, güç gösterisine çok meraklı bir yönetici imajı veriyor ve Ali Cengiz oyunlarından çok hoşlanıyor. Gündeme geldiği günden beri, kendi ülkesi ile alakalı laikleşme mesajları vererek Batı´nın gönlünü hoş etmeye çalışan bu adam, öte taraftan da bütün muhaliflerini etkisiz hale getirmeye çalışıyor. Diğer veliahtlardan aldığı yüklü miktarlarla, ülkesinin zor günlerini atlatmaya çalışan prens, bundan sonra da boş durmayacağa da benziyor. Kaşıkçı´nın başına gelenler, ilk örneklerden sayılabilir. Kendi ülkesindeki muhalifleri sindirdikten sonra Washington Post yazarı bir muhalif gazeteciyi bu şekilde kaybettirmesi, ne yapmak istediğinin de işaretleridir. Lakin bu defa Başkanımız sayın Erdoğan´ın konuya el atması ve bizzat takip edeceğini ifade etmesi, bütün planları alt üst etti.

“SUUD YÖNETİMİNİN NE YAPACAĞI GERÇEKTEN MERAK KONUSUDUR”

Başkanımız Sayın Erdoğan´ın çağrısı ile Kaşıkçı ile alakalı durum bütün dünyaya bildirildi ve şu an birçok Avrupa ülkesi, Kaşıkçı´ya ne olduğuna dair bir açıklama yapılmasını beklemektedir. Beklentinin samimi olmadığına adım kadar eminim ama konunun buralara kadar gelmesi bir ülkemizin izlediği diplomatik bir başarıdır. Çeşitli söylentilerin havada uçuştuğu ve öldürüldüğüne dair iddiaların giderek güçlendiği bugünlerde, Suud yönetiminin ne yapacağı gerçekten merak konusudur. Suudi Arabistan´dan gelen özel ekibin görüntülerine ulaşılmasıyla birlikte olay daha da karmaşıklaşmıştır. Çünkü bu kişilerin çoğu aynı otelde kalmış, aynı özel jet ile gelmiş ve aynı zamanda ayrılmışlardır. Geliş ve gidiş saatleri, Kaşıkçı´nın konsolosluğa girmesi ile aynı süreye denk gelmektedir. O halde muhakkak bu ekibin gelişi Kaşıkçı olayı ile yakından ilgilidir. Başkanımız sayın Erdoğan´ın bizzat takip ettiği süreçte nelerin olacağını açıkçası merakla bekliyoruz lakin umarım korktuğumuz başımıza gelmez. Devam edeceğiz…”

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PALABIYIK CEMAL KAŞIKÇI GÜNDEMİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
Muş´ta geleneksel hale getirilen ‘Oku Muş-2´ projesi kapsamında bir araya gelen yaklaşık 10 bin öğrenci, 2 kilometrelik yol boyunca kaldırımlara oturarak 1 saat kitap okudu.+
VALİ YILDIRIM, KONAK MEZRASI HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YILDIRIM, KONAK MEZRASI HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Aziz Yıldırım, merkeze bağlı Üçevler bölgesinde bulunan ve kentten yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta olan İnardı-Konak Mezrasını ziyaret etti.
GENÇ RESSAMLARDAN GÖNÜLLÜ HİZMET
GENÇ RESSAMLARDAN GÖNÜLLÜ HİZMET
Muş Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, gönüllü olarak köy okullarının duvarlarına karikatür ve çizgi film karakterleri çizerek renklendiriyor. Genç ressamlar bir yandan kendini geliştirip, okulları da güzelleştiriyorlar.
OKULLAR RENKLENİYOR VE GÜZELLEŞİYOR
OKULLAR RENKLENİYOR VE GÜZELLEŞİYOR
2018 Yatırım programında yapımına başlanan ve 2018-2019 eğitim öğretime yetiştirilen Tekyol 5 derslikli İlkokulunda ilk defa uygulanan kapı giydirme uygulaması ile okullar renkleniyor ve güzelleşiyor
BAŞKAN ASYA, MELTEM´LE ZİRVEDEKİLER PROGRAMINA KONUK OLDU
BAŞKAN ASYA, MELTEM´LE ZİRVEDEKİLER PROGRAMINA KONUK OLDU
Belediye Başkanı Feyat Asya Kanal 7 Avrupa kanalında yayınlanan Meltem´le Zirvedekiler programına konuk olarak 4,5 yılda yapılan hizmetlerle ilgili izleyicileri bilgilendirdi
TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 8 KİŞİ YAKALANDI
TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 8 KİŞİ YAKALANDI
Muş´ta, PKK/KCK terör örgütü propagandası yaptıkları tespit edilen 8 kişi yakalanarak gözaltına alındı
REKTÖR PROF. DR. POLAT, BOWLİNG ŞAMPİYONASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
REKTÖR PROF. DR. POLAT, BOWLİNG ŞAMPİYONASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Ankara´da düzenlenen 2018 Türkiye Kulüpler Arası Bowling Şampiyonası ödül törenine katıldı.
MUŞ TSO BAŞKANI KOÇ İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI
MUŞ TSO BAŞKANI KOÇ İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Elazığ Ticaret Borsası´nın ortaklaşa düzenlediği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Oda-Borsa Başkanları toplantısına katılan Koç, bölgesel sorunlarda işbirliği kararı aldıklarını ve toplantının son derece verimli geçtiğini söyledi
MUŞ´UN TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
MUŞ´UN TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile UBF Öğretim Üyeler Dr. Fırat Kurt, Dr. Ahmet Yenikalaycı ve Dr. Özer Kurt, Muş Tarım Master Planı ile ilgili değerlendirme toplantısına katıldı.
DOLAR
5.8113
EURO
6.7288
Muş Durumu

Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu