PALABIYIK: CEMAL KAŞIKÇI GÜNDEMİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölümü Dr. Öğretim üyesi Adem Palabıyık, ülke gündemini meşgul eden ‘Cemal Kaşıkçı Nerede?´ konusunu ele alarak “Suudi Arabistan, Lübnan başbakanı Hariri´yi havaalanına iner inmez gözaltına almış ve istifa ettirmişti. Öncesinde ise Hariri´den hiçbir haber yoktu.”
Tarih: 10.10.2018 17:36:15/ 766okunma / 0yorum

 

 

Ülke gündemine yönelik değerlendirmelerde bulunan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, bu defa ‘Cemal Kaşıkçı Nerede?´ konusunu ele aldı.

“Hem ülkemize hem de milletimize karşı oynanan bir oyun ve hainlik taşıyan bir süreci de beraberinde getirmiştir” diye ifade eden Palabıyık, şunları söyledi: “Ülkemizin gündemini uzun süredir meşgul eden bir konuyu es geçmek, doğrusu insafsız bir pratik olacağından Cemal Kaşıkçı ile alakalı bir şeyler yazmanın doğru olacağı kanaatindeyim. Çünkü kendi ülkemizde bir devletin konsolosluğuna girip de çıkamayan birinin olması, hem ülkemize hem de milletimize karşı oynanan bir oyun ve hainlik taşıyan bir süreci de beraberinde getirmiştir.

“PEKİ, SUUDİ ARABİSTAN´IN BU TÜR FAALİYETLER İLE İLGİLİ PLANI NEDİR?”

Televizyon ekranlarından dinlediğimiz Kaşıkçı olayını, Yasin Aktay´ın “Cemal Kaşıkçı Nerde” başlıklı yazısından daha ayrıntılı öğrenmiş olduk. Yasin hocamızın yazısında, Kaşıkçı´nın eşine “eğer dönmez isem AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay´ı ara” dediğini ve Kaşıkçı´nın eşinin de, Yasin Aktay hocamızı aradığını okuduk. Sonrası ise malum, hala Cemal Kaşıkçı´nın nerede olduğuna dair resmi bir açıklama yapılmadı ve bu durum, Kaşıkçı´nın öldürüldüğü iddialarını da günden güne güçlendirmektedir. Unutulmamadır ki, Suudi Arabistan, Lübnan başbakanı Hariri´yi havaalanına iner inmez gözaltına almış ve istifa ettirmişti. Öncesinde ise Hariri´den hiçbir haber yoktu. Herkes Hariri´nin öldürüldüğünü düşünürken, Hariri nerede çekildiği belli olmayan bir video aracılığıyla istifa ettiğini ifade etmişti. Sonrasında ise Hariri ülkesine dönmüş ve görevinin başında olduğunu resmi bir açıklamayla duyurdu. Peki, Suudi Arabistan´ın bu tür faaliyetler ile ilgili planı nedir?

“ÜLKESİNİN ZOR GÜNLERİNİ ATLATMAYA ÇALIŞAN PRENS, BUNDAN SONRA DA BOŞ DURMAYACAĞA DA BENZİYOR”

Anlaşılıyor ki yeni Suud Prensi, güç gösterisine çok meraklı bir yönetici imajı veriyor ve Ali Cengiz oyunlarından çok hoşlanıyor. Gündeme geldiği günden beri, kendi ülkesi ile alakalı laikleşme mesajları vererek Batı´nın gönlünü hoş etmeye çalışan bu adam, öte taraftan da bütün muhaliflerini etkisiz hale getirmeye çalışıyor. Diğer veliahtlardan aldığı yüklü miktarlarla, ülkesinin zor günlerini atlatmaya çalışan prens, bundan sonra da boş durmayacağa da benziyor. Kaşıkçı´nın başına gelenler, ilk örneklerden sayılabilir. Kendi ülkesindeki muhalifleri sindirdikten sonra Washington Post yazarı bir muhalif gazeteciyi bu şekilde kaybettirmesi, ne yapmak istediğinin de işaretleridir. Lakin bu defa Başkanımız sayın Erdoğan´ın konuya el atması ve bizzat takip edeceğini ifade etmesi, bütün planları alt üst etti.

“SUUD YÖNETİMİNİN NE YAPACAĞI GERÇEKTEN MERAK KONUSUDUR”

Başkanımız Sayın Erdoğan´ın çağrısı ile Kaşıkçı ile alakalı durum bütün dünyaya bildirildi ve şu an birçok Avrupa ülkesi, Kaşıkçı´ya ne olduğuna dair bir açıklama yapılmasını beklemektedir. Beklentinin samimi olmadığına adım kadar eminim ama konunun buralara kadar gelmesi bir ülkemizin izlediği diplomatik bir başarıdır. Çeşitli söylentilerin havada uçuştuğu ve öldürüldüğüne dair iddiaların giderek güçlendiği bugünlerde, Suud yönetiminin ne yapacağı gerçekten merak konusudur. Suudi Arabistan´dan gelen özel ekibin görüntülerine ulaşılmasıyla birlikte olay daha da karmaşıklaşmıştır. Çünkü bu kişilerin çoğu aynı otelde kalmış, aynı özel jet ile gelmiş ve aynı zamanda ayrılmışlardır. Geliş ve gidiş saatleri, Kaşıkçı´nın konsolosluğa girmesi ile aynı süreye denk gelmektedir. O halde muhakkak bu ekibin gelişi Kaşıkçı olayı ile yakından ilgilidir. Başkanımız sayın Erdoğan´ın bizzat takip ettiği süreçte nelerin olacağını açıkçası merakla bekliyoruz lakin umarım korktuğumuz başımıza gelmez. Devam edeceğiz…”

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PALABIYIK CEMAL KAŞIKÇI GÜNDEMİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yürütülen yükseköğretimde dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında belirlenen sekiz pilot üniversiteden biri olmaya layık görüldü
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, bu haftaki yazısında “Etkin Tanıtım ve Pazarlamanın Sektörel Gelişime Katkısı” başlığını kaleme aldı
MUHTAÇ AİLELERE ELEKTRİK DESTEĞİ BAŞLIYOR
MUHTAÇ AİLELERE ELEKTRİK DESTEĞİ BAŞLIYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın açıkladığı muhtaç hanelere elektrik desteğinin önümüzdeki haftadan itibaren hayata geçirilmesi planlanıyor.
JANDARMA 180. YIL KUTLAMA STARTINI VERDİ
JANDARMA 180. YIL KUTLAMA STARTINI VERDİ
Muş İl Jandarma Komutanlığı 180´inci kuruluş yıldönümü kutlamalarının startını karda tatbikat yaparak verdi.
YATÇI, BAĞIMSIZ ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI
YATÇI, BAĞIMSIZ ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI
Cumhur İttifakı nedeniyle Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Muş Belediye Başkan Adaylığından geri çekilen Şerafettin Yatçı, bağımsız aday olarak İl Seçim Kuruluna gerekli müracaatları yaptığını ve bağımsız aday olduğunu açıkladı.
TEK AYAKKABIYLA 3500 METRE KOŞTU, ALTIN MADALYA KAZANDI
TEK AYAKKABIYLA 3500 METRE KOŞTU, ALTIN MADALYA KAZANDI
Genç Kadın Atletizm Takımımız, 3 Şubat 2019 tarihinde Portekiz´in Albufeira şehrinde yapılan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Şampiyonası´nda birinci olurken, yarışmaya genç atletimiz Emine Akbingöl damga vurdu.
DAĞCILAR MUŞ´TA KIŞ GELİŞİM KAMPINDA
DAĞCILAR MUŞ´TA KIŞ GELİŞİM KAMPINDA
Türkiye Dağcılık Federasyonu(TDF) tarafından düzenlenen "Kış Gelişim Eğitimi" kapsamında 110 dağcı, Muş´ta eğitimlere başladı. Dağcılar, zorlu kış şartlarına uyum sağlamak için bir hafta eğitim alacak
UMRE ÖDÜLLÜ SİYER SINAVI YAPILDI
UMRE ÖDÜLLÜ SİYER SINAVI YAPILDI
Muşlular, Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından bu yıl 8´incisi düzenlenen Umre Ödüllü Siyer Sınavı´nda ter döktü.
BEDEN SOSYOLOJİSİ: EMANET VE SAHİPLİK
BEDEN SOSYOLOJİSİ: EMANET VE SAHİPLİK
Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Muş Temsilciliğinin konuğu olan Öğretim Görevlisi Burhan Taşkaya, “Beden Sosyolojisi: Emanet Ve Sahiplik” konulu bir seminer verdi.
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
Muş Durumu

İçteki kiri su değil, ancak gözyaşı temizler…

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu