PALABIYIK: CEMAL KAŞIKÇI GÜNDEMİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölümü Dr. Öğretim üyesi Adem Palabıyık, ülke gündemini meşgul eden ‘Cemal Kaşıkçı Nerede?´ konusunu ele alarak “Suudi Arabistan, Lübnan başbakanı Hariri´yi havaalanına iner inmez gözaltına almış ve istifa ettirmişti. Öncesinde ise Hariri´den hiçbir haber yoktu.”
Tarih: 10.10.2018 17:36:15/ 709okunma / 0yorum

 

 

Ülke gündemine yönelik değerlendirmelerde bulunan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, bu defa ‘Cemal Kaşıkçı Nerede?´ konusunu ele aldı.

“Hem ülkemize hem de milletimize karşı oynanan bir oyun ve hainlik taşıyan bir süreci de beraberinde getirmiştir” diye ifade eden Palabıyık, şunları söyledi: “Ülkemizin gündemini uzun süredir meşgul eden bir konuyu es geçmek, doğrusu insafsız bir pratik olacağından Cemal Kaşıkçı ile alakalı bir şeyler yazmanın doğru olacağı kanaatindeyim. Çünkü kendi ülkemizde bir devletin konsolosluğuna girip de çıkamayan birinin olması, hem ülkemize hem de milletimize karşı oynanan bir oyun ve hainlik taşıyan bir süreci de beraberinde getirmiştir.

“PEKİ, SUUDİ ARABİSTAN´IN BU TÜR FAALİYETLER İLE İLGİLİ PLANI NEDİR?”

Televizyon ekranlarından dinlediğimiz Kaşıkçı olayını, Yasin Aktay´ın “Cemal Kaşıkçı Nerde” başlıklı yazısından daha ayrıntılı öğrenmiş olduk. Yasin hocamızın yazısında, Kaşıkçı´nın eşine “eğer dönmez isem AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay´ı ara” dediğini ve Kaşıkçı´nın eşinin de, Yasin Aktay hocamızı aradığını okuduk. Sonrası ise malum, hala Cemal Kaşıkçı´nın nerede olduğuna dair resmi bir açıklama yapılmadı ve bu durum, Kaşıkçı´nın öldürüldüğü iddialarını da günden güne güçlendirmektedir. Unutulmamadır ki, Suudi Arabistan, Lübnan başbakanı Hariri´yi havaalanına iner inmez gözaltına almış ve istifa ettirmişti. Öncesinde ise Hariri´den hiçbir haber yoktu. Herkes Hariri´nin öldürüldüğünü düşünürken, Hariri nerede çekildiği belli olmayan bir video aracılığıyla istifa ettiğini ifade etmişti. Sonrasında ise Hariri ülkesine dönmüş ve görevinin başında olduğunu resmi bir açıklamayla duyurdu. Peki, Suudi Arabistan´ın bu tür faaliyetler ile ilgili planı nedir?

“ÜLKESİNİN ZOR GÜNLERİNİ ATLATMAYA ÇALIŞAN PRENS, BUNDAN SONRA DA BOŞ DURMAYACAĞA DA BENZİYOR”

Anlaşılıyor ki yeni Suud Prensi, güç gösterisine çok meraklı bir yönetici imajı veriyor ve Ali Cengiz oyunlarından çok hoşlanıyor. Gündeme geldiği günden beri, kendi ülkesi ile alakalı laikleşme mesajları vererek Batı´nın gönlünü hoş etmeye çalışan bu adam, öte taraftan da bütün muhaliflerini etkisiz hale getirmeye çalışıyor. Diğer veliahtlardan aldığı yüklü miktarlarla, ülkesinin zor günlerini atlatmaya çalışan prens, bundan sonra da boş durmayacağa da benziyor. Kaşıkçı´nın başına gelenler, ilk örneklerden sayılabilir. Kendi ülkesindeki muhalifleri sindirdikten sonra Washington Post yazarı bir muhalif gazeteciyi bu şekilde kaybettirmesi, ne yapmak istediğinin de işaretleridir. Lakin bu defa Başkanımız sayın Erdoğan´ın konuya el atması ve bizzat takip edeceğini ifade etmesi, bütün planları alt üst etti.

“SUUD YÖNETİMİNİN NE YAPACAĞI GERÇEKTEN MERAK KONUSUDUR”

Başkanımız Sayın Erdoğan´ın çağrısı ile Kaşıkçı ile alakalı durum bütün dünyaya bildirildi ve şu an birçok Avrupa ülkesi, Kaşıkçı´ya ne olduğuna dair bir açıklama yapılmasını beklemektedir. Beklentinin samimi olmadığına adım kadar eminim ama konunun buralara kadar gelmesi bir ülkemizin izlediği diplomatik bir başarıdır. Çeşitli söylentilerin havada uçuştuğu ve öldürüldüğüne dair iddiaların giderek güçlendiği bugünlerde, Suud yönetiminin ne yapacağı gerçekten merak konusudur. Suudi Arabistan´dan gelen özel ekibin görüntülerine ulaşılmasıyla birlikte olay daha da karmaşıklaşmıştır. Çünkü bu kişilerin çoğu aynı otelde kalmış, aynı özel jet ile gelmiş ve aynı zamanda ayrılmışlardır. Geliş ve gidiş saatleri, Kaşıkçı´nın konsolosluğa girmesi ile aynı süreye denk gelmektedir. O halde muhakkak bu ekibin gelişi Kaşıkçı olayı ile yakından ilgilidir. Başkanımız sayın Erdoğan´ın bizzat takip ettiği süreçte nelerin olacağını açıkçası merakla bekliyoruz lakin umarım korktuğumuz başımıza gelmez. Devam edeceğiz…”

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PALABIYIK CEMAL KAŞIKÇI GÜNDEMİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EĞİTİM-BİR-SEN MUŞ 2 NOLU ŞUBESİ İLK DİVAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
EĞİTİM-BİR-SEN MUŞ 2 NOLU ŞUBESİ İLK DİVAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ve Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürlüğü eğitim çalışanlarının üye olabildiği Eğitim-Bir-Sen Muş 2 Nolu Şubesi, ilk divan toplantısını gerçekleştirdi.
“MUŞ İLİ TARIM ALET VE MAKİNELERİ SEKTÖRÜ”
“MUŞ İLİ TARIM ALET VE MAKİNELERİ SEKTÖRÜ”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan “Muş İli Tarım Alet Ve Makineleri Sektörü” başlığını kaleme aldı
KOSGEB´TEN İŞ KURACAKLARA ÇAĞRI
KOSGEB´TEN İŞ KURACAKLARA ÇAĞRI
Muş´ta iş kuracaklara çağrıda bulunan KOSGEB İl Müdürü Kenan Mergen, girişimciliği geliştirme destek programı kapsamında faaliyette bulundukları sektörlere göre değişen tutarlarda üretim yapan işletmelere 370 bin TL´ye kadar geri ödemesiz girişimcilere destek sağlanacağı, hibeden faydalanmak isteyen girişimcilerin en son başvuru tarihi olan 31 Aralık 2018´de sona ereceğini dile getirdi.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN HASTALARA ZİYARET
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN HASTALARA ZİYARET
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz Muş Devlet Hastanesi´nde tedavi gören hastaları ziyaret ederek “Geçmiş Olsun” dileklerini iletti.
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
Muş Alparslan Üniversitesi(MŞÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) ve Özel Olimpiyatlar Türkiye´den Minik Sporcular Projesi kapsamında engelli (Down Sendromu, Otizm) öğrencilere spor yaptırıyor.
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
Muş´un tek kadın Belediye Başkan aday adayı Zeynep Orhan, Bulanık ilçesinde hizmet etmek istediğini söyledi.
SAĞLIKLI YAŞAM
SAĞLIKLI YAŞAM
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı yaşam üzerine önerilerde bulunarak yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat çekti.
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
Muş Belediyesi Gençlik Meclisi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında engelli öğrencilerle birlikte halı saha maçı yaptı.
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
Bulanık ilçesinde aralarında kan davası güden iki aile, devlet büyükleri ve kanaat önderlerinin araya girmesiyle barıştırıldı.
DOLAR
5.3505
EURO
6.0880
Muş Durumu

Dal rüzgarı affetmiştir ama, kırılmıştır bir kere.

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu