PAKDEMİRLİ:“BU ZAFER, BİR VATAN EDİNMENİN DESTANSI HİKAYESİDİR”
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Malazgirt Zaferi´ne ilişkin, "Bu zafer, bir vatan edinmenin destansı hikayesidir. Malazgirt Zaferi gönül coğrafyamızı inşa etmeye başladığımız yerdir." dedi.
Tarih: 26.8.2018 23:31:23/ 394okunma / 0yorum

Pakdemirli, Muş´un Malazgirt ilçesinde gerçekleştirilen Anadolu´nun Fethi Malazgirt 1071 Töreni´nde yaptığı konuşmada, gelecek nesillere Anadolu´nun Türk yurdu haline getirilişinin destanını anlatmanın önemine işaret etti.

"Bu zafer, bir vatan edinmenin destansı hikayesidir. Malazgirt Zaferi gönül coğrafyamızı inşa etmeye başladığımız yerdir." diyen Pakdemirli, tarihini bilmeyen milletlerin yok olmaya mahkum olduğunu vurguladı.

Pakdemirli, "Bizden sonraki nesillere Anadolu´nun Türk yurdu haline getiriliş destanını anlatmak boynumuzun borcudur. Bu yüzden bugün çok anlamlı bir hizmetin açılışı için Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı açılışı için buradayız." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın geçen yıl gerçekleştirilen Anadolu´nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı´nda verdiği talimat doğrultusunda çalışmaların başlatıldığını kaydeden Pakdemirli, "Burada Malazgirt ilçesi sınırları dahilinde bulunan 240 hektarlık alanı 43´üncü milli parkımız olarak ilan ettik. 100 günden kısa bir süre içerisinde de bu büyük tesislerin yapımını gerçekleştirdik. Amacımız Malazgirt Ovası´nın kilidini açan ecdadımıza layık olmaktır." dedi.

Tarihi milli parkın birinci etap uygulama projesinde yer alan fetih yolu, merasim ve hitabet alanı, toplanma, ikram, rezerv alanı, namazgah, helikopter pisti, otoparklar, şadırvan ve sosyal donatı alanlarının açılışının gerçekleştirildiğini ifade eden Pakdemirli, Malazgirt Zaferi´nin bu eserlerle gelecek kuşaklara aktarılacağını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Muş´ta verimli ovaların sit alanı olarak koruma altına alındığını aktararak, "Ecdadımıza minnet vatanımıza hizmet anlayışıyla hareket ediyoruz. Bu zafer ne mühimdir ki Anadolu´nun kapılarını ebediyen Türklere açmıştır. Ne mutludur ki Anadolu´nun bağrından Mevlanalar, Yunuslar, Fatihler, Süleymanlar, Nene Hatunlar çıkmıştır. Ne güzel ki bu ecdada sahip çıkan ak süt emmiş yiğitler vardır. Recep Tayyip Erdoğanlar vardır." diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Türklerin 947 yıldır bu topraklarda Türk İslam kültürünü yaşattığını anlattı.

Büyük devletlerin gelenek, görenek ve bilhassa tarihlerine sahip çıktığını vurgulayan Ersoy, şunları kaydetti:"Tarihimiz nice destansı zaferlerle dolu ancak Malazgirt Zaferi Anadolu´nun Türkleşmesi ve İslamlaşması sürecinde birincil öneme sahiptir. Bu zafer milletimize yepyeni bir gelecek kazandırdı. O gün açılan kapıdan giren Türkler 947 yıldır bu topraklarda Türk İslam kültürünü yaşatıyor, yüceltiyor. Büyük devletler gelenek göreneklerine ve bilhassa tarihlerine sahip çıkarlar. Biz de geçmişimize sıkı sıkı sarılarak geleceğimize sahip çıkıyoruz. Binlerce yıllık köklü kültürümüzü gelecek kuşaklara taşıyoruz."

Malazgirt´e 55 kilometre mesafedeki Ahlat´ın önemine değinen Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: "Malazgirt Zaferi bize Anadolu´nun kapılarını açtı. İşte o kapı Anadolu´nun tapusu olarak bilinen Ahlat´tır. Türk ve Müslüman dünyasının en büyük anıtsal mezar alanlarından biri olan Ahlat, dünyadaki üç Kubbetül İslam mekanından biridir. Adeta bir açık hava müzesini andıran Ahlat sadece Türk İslam kültürünün mirası değil, bir dünya mirasıdır. Bu nedenle çoktan içerisinde yer almayı hakkettiği UNESCO´nun Dünya Kültür Mirası asıl listesine dahil edilmeyi beklemektedir. İnşallah çok yakın bir gelecekte milletimize bu gururu yaşatacağız. ´Tarihimize ne kadar sahip çıkarsak, geleceğimize de o denli sahip çıkacağımız´ inancıyla bunun olması için var gücümüzle çalışıyoruz."

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da köklü bir tarihin, şerefli bir mazinin evlatları olarak şanlı bir geleceğin de talibi olduklarını söyledi.

Kutlu Malazgirt yürüyüşünün sadece Türk tarihinin değil, dünya tarihinin akışını değiştirmiş bir mihenk taşı olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, "Malazgirt sadece fethetmeyi değil, fethettiği topraklara barış ve esenlik taşımayı gaye edinen bir medeniyet ruhunun temsilidir." şeklinde konuştu.

Kasapoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği gelecek vizyonumuza 1071´deki irade ve cesaretle yürüyeceğiz. Bizler köklü bir tarihin şerefli bir mazinin evlatları olarak şanlı bir geleceğin de talibiyiz. Kararlılığımızı 1071´de Malazgirt´te şanlı bir destan yazan fetih ordusunun sarsılmaz iradesinden alıyoruz." ifadesini kullandı.

Gençlerin, aldıkları ilhamla tarihin aziz emaneti olan medeniyet sancağını en ileriye taşımanın mücadelesini vereceğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, şöyle konuştu: "Gençlerimizi bu mücadeleye yaşadıkları çağı yakalamış, bilgili, ahlaklı, donanımlı bireyler olarak hazırlamak en büyük gayemizdir. Biz gençlerimize inanıyor, onlara güveniyoruz. Türkiye, emaneti yere düşürmeyecek ve onu öksüz koymayacak vatan evlatlarıyla doludur. Bu vesileyle Malazgirt Ovası´ndan Güneydoğu´ya, Çanakkale Harbi´nden 15 Temmuz meydanlarına kadar bu toprakları bize vatan kılan bütün kahramanlarımızı saygı, rahmet ve minnetle yad ediyorum."

Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız da Sultan Alparslan´ın Malazgirt Ovası´nda ordusunun başına geçip, Türk töresi gereği, atının kuyruğunu bağlayıp, ´Artık geriye dönüş yok´ dediğini hatırlatarak, "O zamandan, 15 Temmuz gecesi bir televizyon kanalına bağlanıp ´Ben şimdi havaalanına milletimle buluşmaya gidiyorum´ diyen ´Ölümüne, ölümüne´ diyen Recep Tayyip Erdoğan´ın ruhu Malazgirt ruhudur. 15 Temmuz ruhu Malazgirt ruhudur." diye konuştu.

Muş Valisi Aziz Yıldırım da konuşmasında, Malazgirt´ten yeni bir ruh, yepyeni bir dünya ve yepyeni bir ufuk olduğunu söyledi.

"Bugün sancağımızı asrımızın burçlarına asma sırası tekrar bizdedir." ifadesini kullanan Vali Yıldırım, şunları söyledi: "İstanbul´un fethini gerçekleştiren ruh Malazgirt ruhudur. Balkanları ihya eden, bizi Varna´nın, Belgrad´ın, Viyana´nın kapılarına ulaştıran, Çanakkale´de, Sakarya´da, Kocatepe´de Dumlupınar´da düşmanı alt eden ruh Malazgirt ruhudur. 15 Temmuz gecesi sokaklara inen ruh Malazgirt ruhudur. Bugün geleceği tasarlama sırası tekrar bizdedir. Bugün diriliş ruhunu alevlendirerek, ekonomiden bilime, sanattan spora ve diğer tüm alanlarda dünyaya yön verme sırası tekrar bizdedir."
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HDP MUŞ İL SEÇİM BÜROSU AÇILDI
HDP MUŞ İL SEÇİM BÜROSU AÇILDI
HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, İl Başkanı Ferhat Çakı, Muş Belediye Eş Başkan adayları Sırrı Sakık, ile Sibel Genç´in hazır bulunduğu seçim bürosu açılışına çok sayıda partili katıldı
BAŞKAN ASYA, PROJELERİNİ AÇIKLADI
BAŞKAN ASYA, PROJELERİNİ AÇIKLADI
Muş Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Feyat Asya, 31 Mart yerel seçimler öncesi seçim manifestosunu ve projelerini açıkladı
AK PARTİ SEÇİM BÜROSUNU AÇTI
AK PARTİ SEÇİM BÜROSUNU AÇTI
AK Parti Muş İl Teşkilatı 31 Mart Yerel Seçimler öncesi seçim irtibat bürosunun açılışını gerçekleştirdi
MUŞ´TA CUMHUR İTTİFAKININ ADAYI FEYAT ASYA
MUŞ´TA CUMHUR İTTİFAKININ ADAYI FEYAT ASYA
Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhur ittifakı kapsamında Muş´ta AK Parti Adayı Feyat Asya´yı destekleyecek
“SONUNA KADAR CUMHUR İTTİFAKI DİYORUM”
“SONUNA KADAR CUMHUR İTTİFAKI DİYORUM”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Şükrü Demir, cumhur ittifakıyla ilgili açıklama yaptı.
HDP´DEN ADAY TANITIM TOPLANTISI
HDP´DEN ADAY TANITIM TOPLANTISI
Halkların Demokratik Partisi´nin (HDP), bir otelde düzenlenen aday tanıtım toplantısında seçim bildirgesi de açıklandı
BAŞKAN ASYA, 5 YILDA YAPILAN HİZMETLERİ ANLATTI
BAŞKAN ASYA, 5 YILDA YAPILAN HİZMETLERİ ANLATTI
Muş belediye Başkanı ve adayı Feyat Asya, 31 Mart yerel seçimler öncesi çalışmalarını sürdürüyor. Başkan Asya düzenlenen toplantıda beş yılda yapılan çalışmaları anlattı
MİLLETVEKİLİ KOÇYİĞİYİT´TEN SORU ÖNERGESİ
MİLLETVEKİLİ KOÇYİĞİYİT´TEN SORU ÖNERGESİ
HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğiyit, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´a soru önergesinde bulundu
KOÇYİĞİT, MECLİSE ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ
KOÇYİĞİT, MECLİSE ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Adli Tıp Kurum´unun hasta tutuklu hükümlüler verdiği raporlara ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına araştırma önergesi verdi
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu