OKUL SERVİSİNDE KİTAP OKUMA UYGULAMASI
Muş´ta taşımalı eğitim alan köy öğrencilerinin kitap okuması amacıyla servis araçlarında mini kütüphaneler oluşturuldu. Öğrenciler serviste kitap okuyarak okula geliyor.
Tarih: 8.10.2018 18:36:26/ 221okunma / 0yorum

 

 

Muş Merkez Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenlerinin köylerden taşımalı eğitimlerini sürdüren öğrencilere yönelik kitap okuma seferberliği başlattı.

Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu servisleri, Çiçekli, Alican, Muratgören, Boyuncuk, Sürügüden, Yukarısızma ve Sarıdal köylerinde taşımalı eğitim ile öğrenci alıyor.

Servis araçlarına oluşturulan sandıklara kitaplar bırakıldı ve öğrenciler okul gidiş ve dönüşlerinde kitap okuyorlar.

Yaklaşık olarak 25, 30 ve 35 dakika arası serviste zaman geçiren öğrenciler, gidiş ve dönüşlerde kitap okuyarak boş vakitlerini değerlendiriyorlar.

“BU PROJENİN MUŞ İLİMİZDE BAŞLAMASI ÖNEMLİ”

Daha önce kitap okuma uygulamasının başlatıldığı servis araçlarını İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, inceleyerek kitap okumanın yeri ve zamanının olmadığını ve bu projeyi il geneline yaymayı istediklerini söyledi.

Her yerde ve her ortamda kitap okunabileceğini çocuklara öğretmek istediklerini ifade eden Müdür İlci, böylece çocukların zamanlarını daha nitelikli geçirebileceklerini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Servis araçlarında çocuklarımızın müzik dinlemeleri yerine kitabın o engin dünyasında gezmelerini istiyoruz. Bu vesileyle çocuklarımızın okuma, anlama ve anlatım becerileri gelişecek. Çocuklarımız hayata daha donanımlı hazırlanacak. Servislerimiz kütüphaneye dönüştü. Öğrencilerin her sabah 30 dakikalık yolculukları var. Bu esnada güzel zaman geçiriyorlar. Projenin sürdürülebilir ve nitelikli olduğunu düşünüyorum. Başarılı öğrencilerimizin bir kısmı kitap okuyan öğrencilerimiz.”

“ÖĞRENCİLERİMİZE KİTAP ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

9 köyden 14 servis aracıyla öğrenci taşıdıklarını belirten Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Muhterem Özden ise “Okulumuz Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu olarak geçen yıl kız çocuklarının okullaştırılmasına yönelik bir çalışma başlattık ve bunda başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz.

Okulumuz 2017- 2018 eğitim öğretim yılında taşıma servislerinde gelen yaklaşık 9 tane köyümüz ve 14 tane servis aracımızla taşıma merkezi durumunda. Bu vesileyle yapmış olduğumuz servis araçlarında ki öğrencimizin taşıma esnasında servis araçlarının kütüphaneye dönüştürülmesi amacıyla geçen yıl başlatmış olduğumuz proje bu senede aynı şekilde devam etmesine ve süreklilik arz etmesini istedik. Bu vesileyle öğrencilerimiz tekrar tekrar 30 kilometre, 35 kilometre, 20 kilometrede köylerden gelen ve taşıma kapsamında öğrencilerimize yine aynen taşıma servislerimize binerken ‘kitabımı okuyorum´ diye bir projeyle aynen devam etmeye istedik. Servis araçlarına kutular içerisine yerleştirdiğimiz farklı kitapları öğrencimiz alıyor, okuyor. Ve okula geldiğinde kitabını tekrar dolabına bırakıyor. Aylık biz öğrencimizden kitap özetini alıyoruz ve iyi kitap özetini okuyan, güzel yazan öğrencilerimizi de ödüllendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİZİM TEK DİLEĞİMİZ TAŞOLUK İMAM HATİP ORTAOKULU OLARAK EKTİĞİMİZ BU TOHUMUN TÜM TÜRKİYE´DE YEŞERMESİDİR”

Okul servislerinde başlatılan ‘servisimde kitap okuyorum´ uygulamasına eşlik eden Türkçe Öğretmeni Seda Obuz,“eğitim öğretim yılı başlangıcından beri öğretmenler olarak bir karar aldık. Ve öğrencilerimiz taşıma servislerinde kitap okuma alışkanlığını kazandırdık öğrencilerimize. Bizim amacımız öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, öğrencilerimizin daha verimli zaman geçirmelerini sağlamaktı. Hepimizin biliyoruz ki kitap okumadan geçen bir gün yitirilmiş bir gündür. Amacımız öğrencilerin kaliteli bir vakit geçirmesidir. Ve şairin dediği gibi; ‘baki kalan bu kubbede hoş bir seda.´ Bizim amacımız hoş okuyan bir nesil yetiştirmektir. Ve biz biliyoruz ki kitap okumayan insanlar sağır, dilsiz yaşamış gibidir. Bunun için bütün Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu öğretmenleri olarak mücadele veriyoruz ve bizim tek dileğimiz Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu olarak ektiğimiz bu tohumun tüm Türkiye´de yeşermesidir. Tüm kalbimizle bunu diliyoruz ve bunu istiyoruz” dedi.

Okul servisinde öğrencilerin kitap okumasına yardımcı olan bir diğer Türkçe Öğretmeni Afife Mollahüseyinoğlu da şunları söyledi: “eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte geçen yıl başlattığımız bu uygulamaya bu yılda devam ediyoruz. Bu sayede öğrencilerimizin okul dışında kitap okuyup okumadıklarını çokta denetleyemediğimiz için bu sayede serviste günde en az iki saat, yarım saat yarım saat şeklinde kitap okuduklarından en azından bizimde haberimiz oluyor. Daha öncesinde öğrenciler serviste bu uygulama başlamadan önce serviste şakalaşıyorlardı, çeşitli oyunlar oynuyorlardı, vakitlerini açıkçası boşa harcıyorlardı. Bu sayede öğrencilerimizin vakitleri daha düzenli şekilde geçiyor, daha verimli şekilde geçiyor. Bu okudukları kitaplar sadece onların ufkularını geliştirmiyor ayrıca tüm derslerine, tüm hayat görüşlerini etkiliyor.”

Sürügüden Köyü´nden Taşoluk İmam Hatip Ortaokuluna servisle gelen öğrencilerden T. Erdoğan, “Okulun başlamasıyla birlikte kitap okuma projesi başladı. Bizde okuldan eve giderken, evden okula gelirken servislerimizde düzenli kitap okuma alışkanlığına başladık. Eskiden çok az sayıda kitaplar okuyordum ama şimdi servislerle beraber arkadaşlarımızla beraber çok kitap okuyorum. Bu sayede derslerime odaklanıyorum. Eskiden servilerde oyun oynuyorduk. Şimdi ise kitap okuyoruz. Ben eskiden kitap okumanın bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum. Okuduğum için çok güzel olduğunu anladım” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: OKUL SERVİSİNDE KİTAP OKUMA UYGULAMASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EĞİTİM-BİR-SEN MUŞ 2 NOLU ŞUBESİ İLK DİVAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
EĞİTİM-BİR-SEN MUŞ 2 NOLU ŞUBESİ İLK DİVAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ve Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürlüğü eğitim çalışanlarının üye olabildiği Eğitim-Bir-Sen Muş 2 Nolu Şubesi, ilk divan toplantısını gerçekleştirdi.
“MUŞ İLİ TARIM ALET VE MAKİNELERİ SEKTÖRÜ”
“MUŞ İLİ TARIM ALET VE MAKİNELERİ SEKTÖRÜ”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan “Muş İli Tarım Alet Ve Makineleri Sektörü” başlığını kaleme aldı
KOSGEB´TEN İŞ KURACAKLARA ÇAĞRI
KOSGEB´TEN İŞ KURACAKLARA ÇAĞRI
Muş´ta iş kuracaklara çağrıda bulunan KOSGEB İl Müdürü Kenan Mergen, girişimciliği geliştirme destek programı kapsamında faaliyette bulundukları sektörlere göre değişen tutarlarda üretim yapan işletmelere 370 bin TL´ye kadar geri ödemesiz girişimcilere destek sağlanacağı, hibeden faydalanmak isteyen girişimcilerin en son başvuru tarihi olan 31 Aralık 2018´de sona ereceğini dile getirdi.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN HASTALARA ZİYARET
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN HASTALARA ZİYARET
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz Muş Devlet Hastanesi´nde tedavi gören hastaları ziyaret ederek “Geçmiş Olsun” dileklerini iletti.
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
Muş Alparslan Üniversitesi(MŞÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) ve Özel Olimpiyatlar Türkiye´den Minik Sporcular Projesi kapsamında engelli (Down Sendromu, Otizm) öğrencilere spor yaptırıyor.
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
Muş´un tek kadın Belediye Başkan aday adayı Zeynep Orhan, Bulanık ilçesinde hizmet etmek istediğini söyledi.
SAĞLIKLI YAŞAM
SAĞLIKLI YAŞAM
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı yaşam üzerine önerilerde bulunarak yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat çekti.
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
Muş Belediyesi Gençlik Meclisi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında engelli öğrencilerle birlikte halı saha maçı yaptı.
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
Bulanık ilçesinde aralarında kan davası güden iki aile, devlet büyükleri ve kanaat önderlerinin araya girmesiyle barıştırıldı.
DOLAR
5.3505
EURO
6.0880
Muş Durumu

Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu