OKUL SERVİSİNDE KİTAP OKUMA UYGULAMASI
Muş´ta taşımalı eğitim alan köy öğrencilerinin kitap okuması amacıyla servis araçlarında mini kütüphaneler oluşturuldu. Öğrenciler serviste kitap okuyarak okula geliyor.
Tarih: 8.10.2018 18:36:26/ 284okunma / 0yorum

 

 

Muş Merkez Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenlerinin köylerden taşımalı eğitimlerini sürdüren öğrencilere yönelik kitap okuma seferberliği başlattı.

Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu servisleri, Çiçekli, Alican, Muratgören, Boyuncuk, Sürügüden, Yukarısızma ve Sarıdal köylerinde taşımalı eğitim ile öğrenci alıyor.

Servis araçlarına oluşturulan sandıklara kitaplar bırakıldı ve öğrenciler okul gidiş ve dönüşlerinde kitap okuyorlar.

Yaklaşık olarak 25, 30 ve 35 dakika arası serviste zaman geçiren öğrenciler, gidiş ve dönüşlerde kitap okuyarak boş vakitlerini değerlendiriyorlar.

“BU PROJENİN MUŞ İLİMİZDE BAŞLAMASI ÖNEMLİ”

Daha önce kitap okuma uygulamasının başlatıldığı servis araçlarını İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, inceleyerek kitap okumanın yeri ve zamanının olmadığını ve bu projeyi il geneline yaymayı istediklerini söyledi.

Her yerde ve her ortamda kitap okunabileceğini çocuklara öğretmek istediklerini ifade eden Müdür İlci, böylece çocukların zamanlarını daha nitelikli geçirebileceklerini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Servis araçlarında çocuklarımızın müzik dinlemeleri yerine kitabın o engin dünyasında gezmelerini istiyoruz. Bu vesileyle çocuklarımızın okuma, anlama ve anlatım becerileri gelişecek. Çocuklarımız hayata daha donanımlı hazırlanacak. Servislerimiz kütüphaneye dönüştü. Öğrencilerin her sabah 30 dakikalık yolculukları var. Bu esnada güzel zaman geçiriyorlar. Projenin sürdürülebilir ve nitelikli olduğunu düşünüyorum. Başarılı öğrencilerimizin bir kısmı kitap okuyan öğrencilerimiz.”

“ÖĞRENCİLERİMİZE KİTAP ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

9 köyden 14 servis aracıyla öğrenci taşıdıklarını belirten Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Muhterem Özden ise “Okulumuz Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu olarak geçen yıl kız çocuklarının okullaştırılmasına yönelik bir çalışma başlattık ve bunda başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz.

Okulumuz 2017- 2018 eğitim öğretim yılında taşıma servislerinde gelen yaklaşık 9 tane köyümüz ve 14 tane servis aracımızla taşıma merkezi durumunda. Bu vesileyle yapmış olduğumuz servis araçlarında ki öğrencimizin taşıma esnasında servis araçlarının kütüphaneye dönüştürülmesi amacıyla geçen yıl başlatmış olduğumuz proje bu senede aynı şekilde devam etmesine ve süreklilik arz etmesini istedik. Bu vesileyle öğrencilerimiz tekrar tekrar 30 kilometre, 35 kilometre, 20 kilometrede köylerden gelen ve taşıma kapsamında öğrencilerimize yine aynen taşıma servislerimize binerken ‘kitabımı okuyorum´ diye bir projeyle aynen devam etmeye istedik. Servis araçlarına kutular içerisine yerleştirdiğimiz farklı kitapları öğrencimiz alıyor, okuyor. Ve okula geldiğinde kitabını tekrar dolabına bırakıyor. Aylık biz öğrencimizden kitap özetini alıyoruz ve iyi kitap özetini okuyan, güzel yazan öğrencilerimizi de ödüllendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİZİM TEK DİLEĞİMİZ TAŞOLUK İMAM HATİP ORTAOKULU OLARAK EKTİĞİMİZ BU TOHUMUN TÜM TÜRKİYE´DE YEŞERMESİDİR”

Okul servislerinde başlatılan ‘servisimde kitap okuyorum´ uygulamasına eşlik eden Türkçe Öğretmeni Seda Obuz,“eğitim öğretim yılı başlangıcından beri öğretmenler olarak bir karar aldık. Ve öğrencilerimiz taşıma servislerinde kitap okuma alışkanlığını kazandırdık öğrencilerimize. Bizim amacımız öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, öğrencilerimizin daha verimli zaman geçirmelerini sağlamaktı. Hepimizin biliyoruz ki kitap okumadan geçen bir gün yitirilmiş bir gündür. Amacımız öğrencilerin kaliteli bir vakit geçirmesidir. Ve şairin dediği gibi; ‘baki kalan bu kubbede hoş bir seda.´ Bizim amacımız hoş okuyan bir nesil yetiştirmektir. Ve biz biliyoruz ki kitap okumayan insanlar sağır, dilsiz yaşamış gibidir. Bunun için bütün Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu öğretmenleri olarak mücadele veriyoruz ve bizim tek dileğimiz Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu olarak ektiğimiz bu tohumun tüm Türkiye´de yeşermesidir. Tüm kalbimizle bunu diliyoruz ve bunu istiyoruz” dedi.

Okul servisinde öğrencilerin kitap okumasına yardımcı olan bir diğer Türkçe Öğretmeni Afife Mollahüseyinoğlu da şunları söyledi: “eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte geçen yıl başlattığımız bu uygulamaya bu yılda devam ediyoruz. Bu sayede öğrencilerimizin okul dışında kitap okuyup okumadıklarını çokta denetleyemediğimiz için bu sayede serviste günde en az iki saat, yarım saat yarım saat şeklinde kitap okuduklarından en azından bizimde haberimiz oluyor. Daha öncesinde öğrenciler serviste bu uygulama başlamadan önce serviste şakalaşıyorlardı, çeşitli oyunlar oynuyorlardı, vakitlerini açıkçası boşa harcıyorlardı. Bu sayede öğrencilerimizin vakitleri daha düzenli şekilde geçiyor, daha verimli şekilde geçiyor. Bu okudukları kitaplar sadece onların ufkularını geliştirmiyor ayrıca tüm derslerine, tüm hayat görüşlerini etkiliyor.”

Sürügüden Köyü´nden Taşoluk İmam Hatip Ortaokuluna servisle gelen öğrencilerden T. Erdoğan, “Okulun başlamasıyla birlikte kitap okuma projesi başladı. Bizde okuldan eve giderken, evden okula gelirken servislerimizde düzenli kitap okuma alışkanlığına başladık. Eskiden çok az sayıda kitaplar okuyordum ama şimdi servislerle beraber arkadaşlarımızla beraber çok kitap okuyorum. Bu sayede derslerime odaklanıyorum. Eskiden servilerde oyun oynuyorduk. Şimdi ise kitap okuyoruz. Ben eskiden kitap okumanın bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum. Okuduğum için çok güzel olduğunu anladım” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: OKUL SERVİSİNDE KİTAP OKUMA UYGULAMASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ERDİL, MUŞ´TA
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ERDİL, MUŞ´TA
İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun talimatıyla hayata geçirilen İzleme Değerlendirme Sistemi (İZDES) kapsamında Muş´a geldi.
KAR ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
KAR ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın genelgesiyle 2019 yılının "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edilmesiyle birlikte ülke genelinde yapılan anma etkinlikleri kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Kar Şenliği etkinliği düzenledi.
ZİHİNSEL ENGELLİLER, ‘AŞÇI ÇIRAĞI´ KURSU YEMEK YAPMASINI ÖĞRENDİ
ZİHİNSEL ENGELLİLER, ‘AŞÇI ÇIRAĞI´ KURSU YEMEK YAPMASINI ÖĞRENDİ
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünce finansmanı sağlanan ve Muş Zihinsel ve Fiziksel Engelliler Derneğinin işbirliğiyle yürütülen "Aşçı Çırağı" projesiyle zihinsel engelliler kurs sayesinde bir birinden lezzetli yemekler yapmasını öğrendi.
DAĞCILAR, ZORLU KIŞ ŞARTLARI İÇİN İGLO YAPTI
DAĞCILAR, ZORLU KIŞ ŞARTLARI İÇİN İGLO YAPTI
Türkiye Dağcılık Federasyonu Kış Gelişim Eğitimini sürdürdüğü Muş´ta, zorlu kış şartlarında hayatta kalmak için kardan iglo ve kar mağarası yaptılar
KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELEDE GECE MESAİSİ
KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELEDE GECE MESAİSİ
Etkili olan kar yağışı nedeniyle Muş´ta, ulaşıma kapanan 205 köy yolu için başlatılan karla mücadele çalışması aralıksız devam ediyor. Ekipler, gece çalışmalarına devam ederek köy yollarını ulaşıma açmaya çalışıyor.
LALE VADİSİ PARKI SEKTÖRÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
LALE VADİSİ PARKI SEKTÖRÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
Muş Belediyesi tarafından 90 bin metre kare alan üzerine yapılarak hizmete sunulan Lale Vadisi Parkı süs bitkisi ve peyzaj mimarlığı sektörünün en prestijli ödülü kabul edilen ‘Plant Ödülü´ne layık görüldü
HBT´DEN KUDÜS FARKINDALIĞI: “KUDÜS İÇİN YAZ!” ŞİİR YARIŞMASI
HBT´DEN KUDÜS FARKINDALIĞI: “KUDÜS İÇİN YAZ!” ŞİİR YARIŞMASI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), yeni bir çalışmaya imza attı. Kudüs´e dikkat çekmek ve bilinç oluşturmak amacıyla “Kudüs İçin Yaz!” adıyla ödüllü şiir yarışmasında dereceye girecek olan birinciye bin lira, ikinciye beş yüz lira ve üçüncüye iki yüz elli lira ödül verecek
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yürütülen yükseköğretimde dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında belirlenen sekiz pilot üniversiteden biri olmaya layık görüldü
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, bu haftaki yazısında “Etkin Tanıtım ve Pazarlamanın Sektörel Gelişime Katkısı” başlığını kaleme aldı
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Katı taş olsan, mermer kesilsen bile bir gönül sahibine ulaştın mı inci olursun."

MEVLANA (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu