OKUL SERVİSİNDE KİTAP OKUMA UYGULAMASI
Muş´ta taşımalı eğitim alan köy öğrencilerinin kitap okuması amacıyla servis araçlarında mini kütüphaneler oluşturuldu. Öğrenciler serviste kitap okuyarak okula geliyor.
Tarih: 8.10.2018 18:36:26/ 137okunma / 0yorum

 

 

Muş Merkez Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenlerinin köylerden taşımalı eğitimlerini sürdüren öğrencilere yönelik kitap okuma seferberliği başlattı.

Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu servisleri, Çiçekli, Alican, Muratgören, Boyuncuk, Sürügüden, Yukarısızma ve Sarıdal köylerinde taşımalı eğitim ile öğrenci alıyor.

Servis araçlarına oluşturulan sandıklara kitaplar bırakıldı ve öğrenciler okul gidiş ve dönüşlerinde kitap okuyorlar.

Yaklaşık olarak 25, 30 ve 35 dakika arası serviste zaman geçiren öğrenciler, gidiş ve dönüşlerde kitap okuyarak boş vakitlerini değerlendiriyorlar.

“BU PROJENİN MUŞ İLİMİZDE BAŞLAMASI ÖNEMLİ”

Daha önce kitap okuma uygulamasının başlatıldığı servis araçlarını İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, inceleyerek kitap okumanın yeri ve zamanının olmadığını ve bu projeyi il geneline yaymayı istediklerini söyledi.

Her yerde ve her ortamda kitap okunabileceğini çocuklara öğretmek istediklerini ifade eden Müdür İlci, böylece çocukların zamanlarını daha nitelikli geçirebileceklerini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Servis araçlarında çocuklarımızın müzik dinlemeleri yerine kitabın o engin dünyasında gezmelerini istiyoruz. Bu vesileyle çocuklarımızın okuma, anlama ve anlatım becerileri gelişecek. Çocuklarımız hayata daha donanımlı hazırlanacak. Servislerimiz kütüphaneye dönüştü. Öğrencilerin her sabah 30 dakikalık yolculukları var. Bu esnada güzel zaman geçiriyorlar. Projenin sürdürülebilir ve nitelikli olduğunu düşünüyorum. Başarılı öğrencilerimizin bir kısmı kitap okuyan öğrencilerimiz.”

“ÖĞRENCİLERİMİZE KİTAP ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

9 köyden 14 servis aracıyla öğrenci taşıdıklarını belirten Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Muhterem Özden ise “Okulumuz Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu olarak geçen yıl kız çocuklarının okullaştırılmasına yönelik bir çalışma başlattık ve bunda başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz.

Okulumuz 2017- 2018 eğitim öğretim yılında taşıma servislerinde gelen yaklaşık 9 tane köyümüz ve 14 tane servis aracımızla taşıma merkezi durumunda. Bu vesileyle yapmış olduğumuz servis araçlarında ki öğrencimizin taşıma esnasında servis araçlarının kütüphaneye dönüştürülmesi amacıyla geçen yıl başlatmış olduğumuz proje bu senede aynı şekilde devam etmesine ve süreklilik arz etmesini istedik. Bu vesileyle öğrencilerimiz tekrar tekrar 30 kilometre, 35 kilometre, 20 kilometrede köylerden gelen ve taşıma kapsamında öğrencilerimize yine aynen taşıma servislerimize binerken ‘kitabımı okuyorum´ diye bir projeyle aynen devam etmeye istedik. Servis araçlarına kutular içerisine yerleştirdiğimiz farklı kitapları öğrencimiz alıyor, okuyor. Ve okula geldiğinde kitabını tekrar dolabına bırakıyor. Aylık biz öğrencimizden kitap özetini alıyoruz ve iyi kitap özetini okuyan, güzel yazan öğrencilerimizi de ödüllendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİZİM TEK DİLEĞİMİZ TAŞOLUK İMAM HATİP ORTAOKULU OLARAK EKTİĞİMİZ BU TOHUMUN TÜM TÜRKİYE´DE YEŞERMESİDİR”

Okul servislerinde başlatılan ‘servisimde kitap okuyorum´ uygulamasına eşlik eden Türkçe Öğretmeni Seda Obuz,“eğitim öğretim yılı başlangıcından beri öğretmenler olarak bir karar aldık. Ve öğrencilerimiz taşıma servislerinde kitap okuma alışkanlığını kazandırdık öğrencilerimize. Bizim amacımız öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, öğrencilerimizin daha verimli zaman geçirmelerini sağlamaktı. Hepimizin biliyoruz ki kitap okumadan geçen bir gün yitirilmiş bir gündür. Amacımız öğrencilerin kaliteli bir vakit geçirmesidir. Ve şairin dediği gibi; ‘baki kalan bu kubbede hoş bir seda.´ Bizim amacımız hoş okuyan bir nesil yetiştirmektir. Ve biz biliyoruz ki kitap okumayan insanlar sağır, dilsiz yaşamış gibidir. Bunun için bütün Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu öğretmenleri olarak mücadele veriyoruz ve bizim tek dileğimiz Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu olarak ektiğimiz bu tohumun tüm Türkiye´de yeşermesidir. Tüm kalbimizle bunu diliyoruz ve bunu istiyoruz” dedi.

Okul servisinde öğrencilerin kitap okumasına yardımcı olan bir diğer Türkçe Öğretmeni Afife Mollahüseyinoğlu da şunları söyledi: “eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte geçen yıl başlattığımız bu uygulamaya bu yılda devam ediyoruz. Bu sayede öğrencilerimizin okul dışında kitap okuyup okumadıklarını çokta denetleyemediğimiz için bu sayede serviste günde en az iki saat, yarım saat yarım saat şeklinde kitap okuduklarından en azından bizimde haberimiz oluyor. Daha öncesinde öğrenciler serviste bu uygulama başlamadan önce serviste şakalaşıyorlardı, çeşitli oyunlar oynuyorlardı, vakitlerini açıkçası boşa harcıyorlardı. Bu sayede öğrencilerimizin vakitleri daha düzenli şekilde geçiyor, daha verimli şekilde geçiyor. Bu okudukları kitaplar sadece onların ufkularını geliştirmiyor ayrıca tüm derslerine, tüm hayat görüşlerini etkiliyor.”

Sürügüden Köyü´nden Taşoluk İmam Hatip Ortaokuluna servisle gelen öğrencilerden T. Erdoğan, “Okulun başlamasıyla birlikte kitap okuma projesi başladı. Bizde okuldan eve giderken, evden okula gelirken servislerimizde düzenli kitap okuma alışkanlığına başladık. Eskiden çok az sayıda kitaplar okuyordum ama şimdi servislerle beraber arkadaşlarımızla beraber çok kitap okuyorum. Bu sayede derslerime odaklanıyorum. Eskiden servilerde oyun oynuyorduk. Şimdi ise kitap okuyoruz. Ben eskiden kitap okumanın bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum. Okuduğum için çok güzel olduğunu anladım” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: OKUL SERVİSİNDE KİTAP OKUMA UYGULAMASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
Muş´ta geleneksel hale getirilen ‘Oku Muş-2´ projesi kapsamında bir araya gelen yaklaşık 10 bin öğrenci, 2 kilometrelik yol boyunca kaldırımlara oturarak 1 saat kitap okudu.+
VALİ YILDIRIM, KONAK MEZRASI HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YILDIRIM, KONAK MEZRASI HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Aziz Yıldırım, merkeze bağlı Üçevler bölgesinde bulunan ve kentten yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta olan İnardı-Konak Mezrasını ziyaret etti.
GENÇ RESSAMLARDAN GÖNÜLLÜ HİZMET
GENÇ RESSAMLARDAN GÖNÜLLÜ HİZMET
Muş Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, gönüllü olarak köy okullarının duvarlarına karikatür ve çizgi film karakterleri çizerek renklendiriyor. Genç ressamlar bir yandan kendini geliştirip, okulları da güzelleştiriyorlar.
OKULLAR RENKLENİYOR VE GÜZELLEŞİYOR
OKULLAR RENKLENİYOR VE GÜZELLEŞİYOR
2018 Yatırım programında yapımına başlanan ve 2018-2019 eğitim öğretime yetiştirilen Tekyol 5 derslikli İlkokulunda ilk defa uygulanan kapı giydirme uygulaması ile okullar renkleniyor ve güzelleşiyor
BAŞKAN ASYA, MELTEM´LE ZİRVEDEKİLER PROGRAMINA KONUK OLDU
BAŞKAN ASYA, MELTEM´LE ZİRVEDEKİLER PROGRAMINA KONUK OLDU
Belediye Başkanı Feyat Asya Kanal 7 Avrupa kanalında yayınlanan Meltem´le Zirvedekiler programına konuk olarak 4,5 yılda yapılan hizmetlerle ilgili izleyicileri bilgilendirdi
TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 8 KİŞİ YAKALANDI
TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 8 KİŞİ YAKALANDI
Muş´ta, PKK/KCK terör örgütü propagandası yaptıkları tespit edilen 8 kişi yakalanarak gözaltına alındı
REKTÖR PROF. DR. POLAT, BOWLİNG ŞAMPİYONASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
REKTÖR PROF. DR. POLAT, BOWLİNG ŞAMPİYONASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Ankara´da düzenlenen 2018 Türkiye Kulüpler Arası Bowling Şampiyonası ödül törenine katıldı.
MUŞ TSO BAŞKANI KOÇ İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI
MUŞ TSO BAŞKANI KOÇ İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Elazığ Ticaret Borsası´nın ortaklaşa düzenlediği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Oda-Borsa Başkanları toplantısına katılan Koç, bölgesel sorunlarda işbirliği kararı aldıklarını ve toplantının son derece verimli geçtiğini söyledi
MUŞ´UN TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
MUŞ´UN TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile UBF Öğretim Üyeler Dr. Fırat Kurt, Dr. Ahmet Yenikalaycı ve Dr. Özer Kurt, Muş Tarım Master Planı ile ilgili değerlendirme toplantısına katıldı.
DOLAR
5.8113
EURO
6.7288
Muş Durumu

Sen insana ulaşmadan Allah’ı nasıl arıyorsun?.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu