OKUL ALIŞVERİŞİ TELAŞI BAŞLADI
Muş´ta 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasına 2 hafta kala öğrencileri ve velileri okul alışverişi telaşı sardı.
Tarih: 28.8.2019 19:40:25/ 503okunma / 0yorum

2019-2020 eğitim öğretim yılında birinci dönem 9 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Okul öncesi ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5´inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9´uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalacak öğrencilerin eğitim görecekleri okul hakkında bilgilendirilmesi, akademik ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, öğrencilerin yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunulması amacıyla 5-6 Eylül tarihlerinde uyum eğitimleri yapılacak. Okul alışverişini son güne bırakarak yoğunluğa denk gelmek istemeyen veliler, okulların açılmasına yaklaşık 2 hafta kala okul kıyafetleri ve çanta alabilmek için mağazalara gitti. Bu sene ilkokul 1. sınıfa başlayacak olan öğrenciler ve velileri tatlı bir telaş sararken, geçen senelerden tecrübeli olan veliler o telaşı ve heyecanı biraz olsun yendiklerini söylediler.

"Son haftaya kaldığı zaman bedenler kalmayabiliyor"

Muş´ta okul kıyafetleri satan bir mağazanın sahibi, okul alışverişinin heyecanlı ve farklı bir duygu olduğunu söyledi. esnaf, "Bilhassa ilkokula başlayacak öğrencilerde çok fazla bir heyecan var. Anneanneyle, babaanneyle gelen epey bir müşterimiz var. Erken gelmelerindeki en önemli avantaj müşteri son haftaya kaldığı zaman bedenler kalmayabiliyor. Çok fazla kalabalık oluyor, şu anda biraz tenhalık var. Şimdi vaktinde ve zamanında almasını tavsiye ederim insanların. Biz Temmuz sonunda hazırlığımızı yaptık, mağazamızı kurduk. Yaklaşık 15 gündür falan da gelen giden var. Bu durum okul açılana kadar her gün yükselerek çıkar" dedi.

Kıyafetlerde fiyat aralığının 180 lira ile 200 lira arasında değiştiğini kaydeden esnaf, "Lakin geçen sene 140-150 liraya verdiğimiz ürünler bu sene maalesef 200 lira oldu, çok zam geldi fiyatlara. Bugün bir öğrenci 200 liradan aşağıya maalesef çıkmıyor. Bir tek Türkiye´de değil, küresel bir zam var, dünyada kriz var. Dünyada bir kriz var, biz de bundan etkileniyoruz" şeklinde konuştu.

"Çantalarımız kesinlikle kanserojen madde içermez"

Bir başka mağazanın sahibi ise, velilerin alışverişlerini erken yapmaları tavsiyesinde bulunarak, "Velilerin erken gelmesini talep ediyoruz. 2 hafta öncesinden alışverişe çıkarlarsa onlar için daha avantajlı olur, hem yoğunluk bakımından hem fiyat yönünden. Ürün bulma açısından da onlar daha kolay ürün bulurlar. Bu sezon yine zam yapmadan devam edeceğiz. Yoğunluk hafif hafif başladı. Daha önceki senelerden de veliler kalabalığı gördüler, bu sene erken gelmeye başladılar biraz daha. Gün gün artar artık. Ürünlerimiz, çantalarımız kesinlikle kanserojen madde içermez, etiketlidir çoğu. Kıyafetlerimiz de zaten Türkiye imalatı, kesinlikle bir yan madde yok, yabancı bir madde yok" ifadelerini kullandı. Ünal, her bütçeye uygun okul malzemelerinin olduğunu da dile getirdi.

Çocuklarıyla birlikte okul heyecanı yaşayan veliler, okulların açılmasına yakın günlerde mağazalarda izdihamın olduğunu ve bu yoğunluğa kalmamak için alışverişi erkenden tamamlamak istediklerini söylediler. Öğrenciler ise, okulların açılmasından dolayı çok mutlu ve heyecanlı olduklarını dile getirdiler.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: OKUL ALIŞVERİŞİ TELAŞI BAŞLADI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİNE DAİR BİLGİLER SUNULDU
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİNE DAİR BİLGİLER SUNULDU
Adil Yazar İlköğretim okulundan düzenlenen geniş katılımlı veli toplantısında konuşan Okul Müdürü Arzu Uslu, öğrenci velilerine çocuklarının akademik ve sosyal gelişimlerine ilişkin çeşitli bilgiler sundu.
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN OKULLARI ZİYARET ETTİ
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN OKULLARI ZİYARET ETTİ
Muş İl Millî Eğitim Müdürü Emin Engin, Muş Merkez köy okullarda incelemelerde bulunarak, okulların eğitim ve öğretim durumu hakkında bilgi aldı, öğretmenler ile bir araya gelerek 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı çalışmaları hakkında tecrübe paylaşımı ve tavsiyelerde bulundu.
MŞÜ´DE KALİTE KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
MŞÜ´DE KALİTE KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Yükseköğretim Kalite Kurulu ekibince denetimden geçirilmesi üzerine bir toplantı gerçekleştirildi.
MŞÜ´DE ULUSLARARASI TARIM KONGRESİNE HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR
MŞÜ´DE ULUSLARARASI TARIM KONGRESİNE HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR
Daha Önce birçok Uluslararası kongre ve çalıştaya ev sahipliği yapan Muş Alparslan Üniversitesi, Uluslararası Muş Ovası Tarım kongresine hazırlıklarına devam ediyor.
KIRTASİYELER DE SEZON CANLILIĞI BAŞLADI
KIRTASİYELER DE SEZON CANLILIĞI BAŞLADI
Muş´ta yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılama telaşına kapılan veliler soluğu kırtasiyeler ve okul üniformalarının satışlarının yapıldığı yerlerde aldı.
MŞÜ´DE “MUŞ PROJE EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI”
MŞÜ´DE “MUŞ PROJE EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI”
Muş Alparslan Üniversitesinde (MŞÜ) TÜBİTAK -2237/B proje eğitimi etkinliklerini destekleme programı kapsamında “Muş Proje Eğitimi Çalıştayı” düzenlenecek.
SENE BAŞI VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
SENE BAŞI VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Okul Yöneticileri 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Sene Başı Hazırlık Çalışmaları Gözden Geçirilmesi ve Değerlendirilmesi Toplantısı Yaptı.
OKUL MÜDÜRLERİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ
OKUL MÜDÜRLERİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Okul Müdürleri toplantısında katılımcı okul müdürlerine yönelik çeşitli uyarılarda bulunarak eğitim kalitesinin yükseltilmesi için okul müdürleri ile istişare toplantısı gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, özellikle projelere ağırlık verilmesini istedi.
ÜCRETLİ ÖĞRETMEN BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR
ÜCRETLİ ÖĞRETMEN BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR
2019-2020 eğitim öğretim yılı ücretli öğretmen görevlendirilmesi son başvuru tarihi 3 Eylül Salı günü sona eriyor
DOLAR
5.9103
EURO
6.5174
Muş Durumu

"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu