ÖĞRENCİLER MESLEK EDİNİP AİLE BÜTÇESİNE KATKIDA BULUNUYOR
Muş Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, yaz tatilinde okul bünyesinde açılan döner sermaye sayesinde kentteki okulların sıra, masa ihtiyacının yanı sıra öğretmen dolap ve mobilya ihtiyacını karşılıyor
Tarih: 3.8.2018 19:03:06/ 209okunma / 0yorum

Muş Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, yaz tatilinde okul bünyesinde açılan döner sermaye sayesinde kentteki okulların sıra, masa ve dolap ihtiyacını karşılıyor. Öğrenciler bir yandan meslek sahibi oluyor bir yandan da yaz tatilinde cep harçlığını çıkarıyor. Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ekrem Erliğ, diğer okulların ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra birçok kurumdan özel sipariş aldıklarını bildirildi.

Yaz tatili nedeniyle okul bünyesinde döner sermaye ile öğretmenler gözetiminde öğrencilerin hem meslek öğrendiğini hem de harçlıklarını aldıklarını ifade eden Okul Müdürü Erliğ, “yaz aylarında okullarımızın donatım malzemelerini yapıyoruz. Öğrencilerimiz burada hem kendi el becerilerini geliştiriyorlar hem de eğitime katkıda bulunuyorlar. Öğrencilerimiz burada çalışarak aylık yaklaşık 700 ila 800 TL´ye ulaşan bir kazan elde ederek ailesinin geçimine katkıda bulunuyorlar. Öğrencilerimiz boş kalmasın diye öğretmenlerimizle birlikte okullarımızın ve dışarıdan gelen siparişleri burada üretiyoruz. Burada hem öğrencilerimiz kazanıyor hem de gelir vergisi ile KDV vergisini ödeyerek devlete karşı olan görevimizi burada yapmaktayız” dedi.

“YAZ TATİLİNDE 50 ÖĞRENCİ BURADA ÇALIŞIYOR”

Yaz tatilinde döner sermaye kapsamında 30 ila 50 öğrencinin vardiyalı şekilde çalıştığını ifade eden Erliğ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaz aylarında burada 30 ila 50 öğrenci çalışmaktadır. Burada farklı farklı öğrenciler çalışıyor. Bazen sabah farklı öğleden sonra farklı öğrenci grubu gelmektedir. Yaklaşık olarak bu yıl 2 trilyona yakın donatım malzemesi, masa, sıra ve büro malzemesi öğrenciler tarafından üretilmektedir. Biz üretilen bu malzemeleri okullarımıza göndererek okullarımızın ihtiyacını karşılamaktayız. Döner sermayede yetişen öğrencilerimiz mezun olduklarında tam kalifiyeli eleman olarak piyasaya çıkıyor ve kendi iş yerlerini kura biliyorlar. Çünkü diğer alanlarda döner sermaye olamadığında malzeme sıkıntısı yaşıyoruz. Ama döner sermayede çalışan öğrenciler sürekli çalışma yaparak kendilerini geliştiriyorlar.”

“ÖĞRENCİLER EL BECERİLERİNİ GELİŞTİRİYOR”

Yaz tatili nedeniyle okul bünyesinde döner sermaye ile öğretmenler gözetiminde öğrencilerin hem meslek öğrendiğini hem de harçlıklarını aldıklarını ifade eden Okul Müdür Başyardımcısı Ersin Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada yaz tatili dolayısıyla öğrencilerimiz mobilya bölümünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün bize sipariş ettiği sıra, masa ve dolapları üretmektedirler. Yazın burada öğrencilerimiz el becerilerini geliştirirken aynı zamanda aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Ortalama olarak 700-800 lira civarında katkı bu. Döner sermayemizde yıllık yaklaşık her ay 50 öğrenci çalışmakta. 2017- 2018 eğitim öğretim yılında yaklaşık 2 milyon civarında bir ciromuz mevcuttur. Yıllık ortalama olarak 2 bin ile 5 bin sıra ve masa üretimimiz olmakta tabi bu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ihtiyaçları doğrultusunda, siparişleri doğrultusunda bu sayı değişmektedir. Bu yıl itibarı ile 700 bin lira civarında bir ciromuz mevcuttur. Öğrencilerimiz burada çalışırken el becerilerini geliştirmekte ve bunun yanında da meslek öğrenirken aynı zamanda para kazanmaktadırlar. Bu da aile bütçelerini kasmadan okumalarına fırsat sunmaktadır.”

Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı Bölüm Şefi Hüsamettin Görmez de “Köy okullarına masa, sıra, öğretmen dolabı, sınıf dolabı benzer işler yapıyoruz. Burada öğrencilerimiz yaz ayları dahil düzenli çalışıyor. Döner sermaye kapsamında işler yapıyoruz. Burada çocuklarımız hem yaz tatilinde çalışıp meslek öğreniyorlar. Ayrıca aile bütçelerine katkı sağlıyorlar” dedi.

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya Bölümü öğrencisi olarak döner sermayede çalışan Maşallah Engin de “Yaz tatili dolayısıyla burada el becerimizi geliştiriyoruz ileriye bakış için. Ailelerimize katkıda bulunuyoruz. Hem de burada bizim çok iyi öğretmenlerimiz var çok iyi bize destek oluyorlar. Burada çok iyi eğitim alıyoruz. Buradan mezun olduktan sonra ya bir işte çalışmak istiyorum ya da bir mobilya dükkanı açmak istiyorum” dedi.

Bir yandan meslek öğrenip bir yandan da para kazandıklarını aktaran öğrencilerden Hakan Demirçin, şunları söyledi: “Burada döner sermayede çalışıyoruz. Okullara masa, sıra temin ediyoruz. Bütün Muş´un köy okulları buradan masa, sıra temin ediyor. Yani bizde burada kendimizi geliştiriyoruz. Hem geleceğe dair kendimizi geliştiriyoruz. İleride bir atölye açmak istesek ona göre kendimizi geliştiriyoruz. Artı ailemizin bütçesine katkıda bulunuyoruz.”

Öğrencilerden Ferdi Çatak, ise “Biz burada döner sermayede çalışıyoruz. Burada aylık parada alarak ailemize destekte bulunuyoruz. Biz hem burada iş öğreniyoruz hem de mezun olduğumuzda elimizde işimiz oluyor. Burada hocalarımızda bize çok yardımcı oluyorlar. Bizi yetiştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Biz burada köy okullarına sıra, masa ve öğretmen masaları yapıyoruz.”

 

 

 

 

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
Muş Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, yeni eğitim sezonu ile birlikte okul aile ve çocuk üçgeninde yeni bir projeye imza atılacağını söyledi.
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Türk Telekom İlkokulu/Ortaokulundaki “Kapsayıcı Eğitim Semineri” Çalışmalarına katıldı.
VARTO VE BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİME HAZIR
VARTO VE BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİME HAZIR
İlk öğrencilerini bu sene kabul eden Varto ve Bulanık Meslek Yüksekokullarında (MYO), 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak yeni akademik yıl için son hazırlıklar tamamlandı. Varto MYO öğrencileri bu sene, Külliyede öğrenim görecek.
MUŞVAK´TAN MUŞLU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ
MUŞVAK´TAN MUŞLU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ
Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfı (MUŞVAK), kendisi, annesi ya da babası Muşlu olan lisans öğrencilerine burs veriyor
VELİLERİ OKUL TELAŞI SARDI
VELİLERİ OKUL TELAŞI SARDI
Okulların 17 Eylül´de açılacak olmasıyla birlikte velileri alışveriş telaşı sardı. Defterden kitaba, giyimden ayakkabıya kadar yapılacak okul alışverişinin ekonomiye 2,5 milyar dolarlık canlılık getirmesi beklenirken, veliler de en az 350 liralık bir masrafı üstlenmek zorunda kalacak.
KYK YURT BAŞVURULARI 10 EYLÜL´DE SONA ERİYOR
KYK YURT BAŞVURULARI 10 EYLÜL´DE SONA ERİYOR
Milyonlarca öğrenci üniversiteli olmanın heyecanını yaşarken, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu da yeni eğitim-öğretim yılı için yurt başvurularını alıyor. 3 Eylül Pazartesi günü başlayan KYK yurt başvuruları, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine e-Devlet üzerinden alınıyor ve 10 Eylül Pazartesi günü saat 23.59´da sona eriyor.
YENİ ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİ DEVAM EDİYOR
YENİ ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİ DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesinde, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucu kayıt süreci devam ediyor
MŞÜ YENİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DUYURUSU YAYINLADI
MŞÜ YENİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DUYURUSU YAYINLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile üniversite kayıt işlemleri hakkında internet sitesinden bir duyuru yayınladı.
MŞÜ YAZ OKULU EĞİTİMCİLERİ TEŞEKKÜR BELGELERİNİ ALDI
MŞÜ YAZ OKULU EĞİTİMCİLERİ TEŞEKKÜR BELGELERİNİ ALDI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer, MŞÜ Yaz Okulunda görev alan eğitmenlere Teşekkür Belgesi takdim etti
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Muş Durumu

Melaike, çanı olan kervana arkadaş olmaz.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu