ÖĞRENCİLER MESLEK EDİNİP AİLE BÜTÇESİNE KATKIDA BULUNUYOR
Muş Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, yaz tatilinde okul bünyesinde açılan döner sermaye sayesinde kentteki okulların sıra, masa ihtiyacının yanı sıra öğretmen dolap ve mobilya ihtiyacını karşılıyor
Tarih: 3.8.2018 19:03:06/ 392okunma / 0yorum

Muş Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, yaz tatilinde okul bünyesinde açılan döner sermaye sayesinde kentteki okulların sıra, masa ve dolap ihtiyacını karşılıyor. Öğrenciler bir yandan meslek sahibi oluyor bir yandan da yaz tatilinde cep harçlığını çıkarıyor. Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ekrem Erliğ, diğer okulların ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra birçok kurumdan özel sipariş aldıklarını bildirildi.

Yaz tatili nedeniyle okul bünyesinde döner sermaye ile öğretmenler gözetiminde öğrencilerin hem meslek öğrendiğini hem de harçlıklarını aldıklarını ifade eden Okul Müdürü Erliğ, “yaz aylarında okullarımızın donatım malzemelerini yapıyoruz. Öğrencilerimiz burada hem kendi el becerilerini geliştiriyorlar hem de eğitime katkıda bulunuyorlar. Öğrencilerimiz burada çalışarak aylık yaklaşık 700 ila 800 TL´ye ulaşan bir kazan elde ederek ailesinin geçimine katkıda bulunuyorlar. Öğrencilerimiz boş kalmasın diye öğretmenlerimizle birlikte okullarımızın ve dışarıdan gelen siparişleri burada üretiyoruz. Burada hem öğrencilerimiz kazanıyor hem de gelir vergisi ile KDV vergisini ödeyerek devlete karşı olan görevimizi burada yapmaktayız” dedi.

“YAZ TATİLİNDE 50 ÖĞRENCİ BURADA ÇALIŞIYOR”

Yaz tatilinde döner sermaye kapsamında 30 ila 50 öğrencinin vardiyalı şekilde çalıştığını ifade eden Erliğ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaz aylarında burada 30 ila 50 öğrenci çalışmaktadır. Burada farklı farklı öğrenciler çalışıyor. Bazen sabah farklı öğleden sonra farklı öğrenci grubu gelmektedir. Yaklaşık olarak bu yıl 2 trilyona yakın donatım malzemesi, masa, sıra ve büro malzemesi öğrenciler tarafından üretilmektedir. Biz üretilen bu malzemeleri okullarımıza göndererek okullarımızın ihtiyacını karşılamaktayız. Döner sermayede yetişen öğrencilerimiz mezun olduklarında tam kalifiyeli eleman olarak piyasaya çıkıyor ve kendi iş yerlerini kura biliyorlar. Çünkü diğer alanlarda döner sermaye olamadığında malzeme sıkıntısı yaşıyoruz. Ama döner sermayede çalışan öğrenciler sürekli çalışma yaparak kendilerini geliştiriyorlar.”

“ÖĞRENCİLER EL BECERİLERİNİ GELİŞTİRİYOR”

Yaz tatili nedeniyle okul bünyesinde döner sermaye ile öğretmenler gözetiminde öğrencilerin hem meslek öğrendiğini hem de harçlıklarını aldıklarını ifade eden Okul Müdür Başyardımcısı Ersin Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada yaz tatili dolayısıyla öğrencilerimiz mobilya bölümünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün bize sipariş ettiği sıra, masa ve dolapları üretmektedirler. Yazın burada öğrencilerimiz el becerilerini geliştirirken aynı zamanda aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Ortalama olarak 700-800 lira civarında katkı bu. Döner sermayemizde yıllık yaklaşık her ay 50 öğrenci çalışmakta. 2017- 2018 eğitim öğretim yılında yaklaşık 2 milyon civarında bir ciromuz mevcuttur. Yıllık ortalama olarak 2 bin ile 5 bin sıra ve masa üretimimiz olmakta tabi bu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ihtiyaçları doğrultusunda, siparişleri doğrultusunda bu sayı değişmektedir. Bu yıl itibarı ile 700 bin lira civarında bir ciromuz mevcuttur. Öğrencilerimiz burada çalışırken el becerilerini geliştirmekte ve bunun yanında da meslek öğrenirken aynı zamanda para kazanmaktadırlar. Bu da aile bütçelerini kasmadan okumalarına fırsat sunmaktadır.”

Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı Bölüm Şefi Hüsamettin Görmez de “Köy okullarına masa, sıra, öğretmen dolabı, sınıf dolabı benzer işler yapıyoruz. Burada öğrencilerimiz yaz ayları dahil düzenli çalışıyor. Döner sermaye kapsamında işler yapıyoruz. Burada çocuklarımız hem yaz tatilinde çalışıp meslek öğreniyorlar. Ayrıca aile bütçelerine katkı sağlıyorlar” dedi.

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya Bölümü öğrencisi olarak döner sermayede çalışan Maşallah Engin de “Yaz tatili dolayısıyla burada el becerimizi geliştiriyoruz ileriye bakış için. Ailelerimize katkıda bulunuyoruz. Hem de burada bizim çok iyi öğretmenlerimiz var çok iyi bize destek oluyorlar. Burada çok iyi eğitim alıyoruz. Buradan mezun olduktan sonra ya bir işte çalışmak istiyorum ya da bir mobilya dükkanı açmak istiyorum” dedi.

Bir yandan meslek öğrenip bir yandan da para kazandıklarını aktaran öğrencilerden Hakan Demirçin, şunları söyledi: “Burada döner sermayede çalışıyoruz. Okullara masa, sıra temin ediyoruz. Bütün Muş´un köy okulları buradan masa, sıra temin ediyor. Yani bizde burada kendimizi geliştiriyoruz. Hem geleceğe dair kendimizi geliştiriyoruz. İleride bir atölye açmak istesek ona göre kendimizi geliştiriyoruz. Artı ailemizin bütçesine katkıda bulunuyoruz.”

Öğrencilerden Ferdi Çatak, ise “Biz burada döner sermayede çalışıyoruz. Burada aylık parada alarak ailemize destekte bulunuyoruz. Biz hem burada iş öğreniyoruz hem de mezun olduğumuzda elimizde işimiz oluyor. Burada hocalarımızda bize çok yardımcı oluyorlar. Bizi yetiştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Biz burada köy okullarına sıra, masa ve öğretmen masaları yapıyoruz.”

 

 

 

 

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
YARIYIL TATİLİ BUGÜN BAŞLIYOR
Yaklaşık üç buçuk ay süren eğitim-öğretim döneminin ardından öğrenciler bugün karnelerini alarak iki haftalık yarıyıl tatiline başlıyorlar
MÜDÜR İLCİ´DEN YARIYIL TATİLİ TAVSİYESİ
MÜDÜR İLCİ´DEN YARIYIL TATİLİ TAVSİYESİ
Bugün sona erecek olan 2018-2019 eğitim-öğretim yılının birinci dönemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, birinci dönemi dolu dolu geçirdiklerini belirterek, yarıyıl tatiline giren öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu.
EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ
EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ENGELİ
Dünden itibaren etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle muş Valiliği tarafından eğitime bir gün ara verildiği açıklandı.
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ PROJELERİNİ SERGİLENDİ
MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ PROJELERİNİ SERGİLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan projeler ergilendi.
EĞİTİME KAR ENGELİ
EĞİTİME KAR ENGELİ
Muş´ta olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde eğitime bugün ara verildi
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME TEKNİKLERİ OTURUMU YAPILDI
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME TEKNİKLERİ OTURUMU YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) ve Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle sürdürülen Ziraat Mühendislerine yönelik teknik eğitim programının dördüncü oturumunu yaptı.
MUŞ STEM MERKEZİ AÇILDI
MUŞ STEM MERKEZİ AÇILDI
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik (STEM) Eğitimleri kapsamında kodlama merkezinde öğretmenlerle bir araya gelerek kursun açılışını yaptı
SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI
SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) tarafından verilen farklı eğitim programlarını tamamlayan 180 kişinin sertifika töreni, Sabahattin Zaim Konferans Salonunda yapıldı.
MŞÜ´DE BİR ULUSLARARASI SEMPOZYUM DAHA
MŞÜ´DE BİR ULUSLARARASI SEMPOZYUM DAHA
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) "İslâm Düşüncesinde Eleştiri Kültürü ve Tahammül Ahlâkı" konulu uluslararası sempozyum düzenlenecek
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Adem suretinde olan herkes adem değildir…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu