ÖĞRENCİLER MESLEK EDİNİP AİLE BÜTÇESİNE KATKIDA BULUNUYOR
Muş Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, yaz tatilinde okul bünyesinde açılan döner sermaye sayesinde kentteki okulların sıra, masa ihtiyacının yanı sıra öğretmen dolap ve mobilya ihtiyacını karşılıyor
Tarih: 3.8.2018 19:03:06/ 269okunma / 0yorum

Muş Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, yaz tatilinde okul bünyesinde açılan döner sermaye sayesinde kentteki okulların sıra, masa ve dolap ihtiyacını karşılıyor. Öğrenciler bir yandan meslek sahibi oluyor bir yandan da yaz tatilinde cep harçlığını çıkarıyor. Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ekrem Erliğ, diğer okulların ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra birçok kurumdan özel sipariş aldıklarını bildirildi.

Yaz tatili nedeniyle okul bünyesinde döner sermaye ile öğretmenler gözetiminde öğrencilerin hem meslek öğrendiğini hem de harçlıklarını aldıklarını ifade eden Okul Müdürü Erliğ, “yaz aylarında okullarımızın donatım malzemelerini yapıyoruz. Öğrencilerimiz burada hem kendi el becerilerini geliştiriyorlar hem de eğitime katkıda bulunuyorlar. Öğrencilerimiz burada çalışarak aylık yaklaşık 700 ila 800 TL´ye ulaşan bir kazan elde ederek ailesinin geçimine katkıda bulunuyorlar. Öğrencilerimiz boş kalmasın diye öğretmenlerimizle birlikte okullarımızın ve dışarıdan gelen siparişleri burada üretiyoruz. Burada hem öğrencilerimiz kazanıyor hem de gelir vergisi ile KDV vergisini ödeyerek devlete karşı olan görevimizi burada yapmaktayız” dedi.

“YAZ TATİLİNDE 50 ÖĞRENCİ BURADA ÇALIŞIYOR”

Yaz tatilinde döner sermaye kapsamında 30 ila 50 öğrencinin vardiyalı şekilde çalıştığını ifade eden Erliğ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaz aylarında burada 30 ila 50 öğrenci çalışmaktadır. Burada farklı farklı öğrenciler çalışıyor. Bazen sabah farklı öğleden sonra farklı öğrenci grubu gelmektedir. Yaklaşık olarak bu yıl 2 trilyona yakın donatım malzemesi, masa, sıra ve büro malzemesi öğrenciler tarafından üretilmektedir. Biz üretilen bu malzemeleri okullarımıza göndererek okullarımızın ihtiyacını karşılamaktayız. Döner sermayede yetişen öğrencilerimiz mezun olduklarında tam kalifiyeli eleman olarak piyasaya çıkıyor ve kendi iş yerlerini kura biliyorlar. Çünkü diğer alanlarda döner sermaye olamadığında malzeme sıkıntısı yaşıyoruz. Ama döner sermayede çalışan öğrenciler sürekli çalışma yaparak kendilerini geliştiriyorlar.”

“ÖĞRENCİLER EL BECERİLERİNİ GELİŞTİRİYOR”

Yaz tatili nedeniyle okul bünyesinde döner sermaye ile öğretmenler gözetiminde öğrencilerin hem meslek öğrendiğini hem de harçlıklarını aldıklarını ifade eden Okul Müdür Başyardımcısı Ersin Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada yaz tatili dolayısıyla öğrencilerimiz mobilya bölümünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün bize sipariş ettiği sıra, masa ve dolapları üretmektedirler. Yazın burada öğrencilerimiz el becerilerini geliştirirken aynı zamanda aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Ortalama olarak 700-800 lira civarında katkı bu. Döner sermayemizde yıllık yaklaşık her ay 50 öğrenci çalışmakta. 2017- 2018 eğitim öğretim yılında yaklaşık 2 milyon civarında bir ciromuz mevcuttur. Yıllık ortalama olarak 2 bin ile 5 bin sıra ve masa üretimimiz olmakta tabi bu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ihtiyaçları doğrultusunda, siparişleri doğrultusunda bu sayı değişmektedir. Bu yıl itibarı ile 700 bin lira civarında bir ciromuz mevcuttur. Öğrencilerimiz burada çalışırken el becerilerini geliştirmekte ve bunun yanında da meslek öğrenirken aynı zamanda para kazanmaktadırlar. Bu da aile bütçelerini kasmadan okumalarına fırsat sunmaktadır.”

Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı Bölüm Şefi Hüsamettin Görmez de “Köy okullarına masa, sıra, öğretmen dolabı, sınıf dolabı benzer işler yapıyoruz. Burada öğrencilerimiz yaz ayları dahil düzenli çalışıyor. Döner sermaye kapsamında işler yapıyoruz. Burada çocuklarımız hem yaz tatilinde çalışıp meslek öğreniyorlar. Ayrıca aile bütçelerine katkı sağlıyorlar” dedi.

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya Bölümü öğrencisi olarak döner sermayede çalışan Maşallah Engin de “Yaz tatili dolayısıyla burada el becerimizi geliştiriyoruz ileriye bakış için. Ailelerimize katkıda bulunuyoruz. Hem de burada bizim çok iyi öğretmenlerimiz var çok iyi bize destek oluyorlar. Burada çok iyi eğitim alıyoruz. Buradan mezun olduktan sonra ya bir işte çalışmak istiyorum ya da bir mobilya dükkanı açmak istiyorum” dedi.

Bir yandan meslek öğrenip bir yandan da para kazandıklarını aktaran öğrencilerden Hakan Demirçin, şunları söyledi: “Burada döner sermayede çalışıyoruz. Okullara masa, sıra temin ediyoruz. Bütün Muş´un köy okulları buradan masa, sıra temin ediyor. Yani bizde burada kendimizi geliştiriyoruz. Hem geleceğe dair kendimizi geliştiriyoruz. İleride bir atölye açmak istesek ona göre kendimizi geliştiriyoruz. Artı ailemizin bütçesine katkıda bulunuyoruz.”

Öğrencilerden Ferdi Çatak, ise “Biz burada döner sermayede çalışıyoruz. Burada aylık parada alarak ailemize destekte bulunuyoruz. Biz hem burada iş öğreniyoruz hem de mezun olduğumuzda elimizde işimiz oluyor. Burada hocalarımızda bize çok yardımcı oluyorlar. Bizi yetiştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Biz burada köy okullarına sıra, masa ve öğretmen masaları yapıyoruz.”

 

 

 

 

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA İKİ ÇOCUKTAN BİRİ LİSEYE GİDEMİYOR
MUŞ´TA İKİ ÇOCUKTAN BİRİ LİSEYE GİDEMİYOR
Eğitim İzleme Raporu 2017-18, sayılarla eğitimde genel tabloyu gösterdi. Okullulaşma oranı lise düzeyinde yüzde 83,6. Bu oran, Muş´ta yüzde 51, Ağrı´da yüzde 53,5. Türkiye´de örgün eğitimde olması gerekirken açıköğretimde okuyan öğrenci sayısı 332 bin 956
UĞUR LİSESİNDEN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ
UĞUR LİSESİNDEN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ
Özel Muş Uğur Lisesi öğrencilerinin katılımıyla kan bağışı programı gerçekleşti. Düzenlenen kan bağışı programında Kızılay Genel Sorumlusu İsmail Çelik öğrenciler bilgilendirildi.
MŞÜ´DE ÜÇ YENİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI
MŞÜ´DE ÜÇ YENİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Bölgeye üç yeni yüksek lisans programı daha kazandırdı
BAKAN YARDIMCISI AKSU´DAN MUŞ BELEDİYESİ´NE ZİYARET
BAKAN YARDIMCISI AKSU´DAN MUŞ BELEDİYESİ´NE ZİYARET
Çeşitli temaslarla da bulunmak için Muş´a gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Muş Belediyesi´ni ziyaret etti
REKTÖR POLAT MŞÜ´DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU ANLATTI
REKTÖR POLAT MŞÜ´DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU ANLATTI
Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat: "Üniversitemizi Dijital Çağa Taşıma Noktasında En Büyük Güvencemiz Kaliteli Akademik ve İdari Personelimizdir."
MŞÜ PERSONELİNE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ
MŞÜ PERSONELİNE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Personeline Bilgisayar Ofis Programları Konusunda Eğitim veriliyor.
MŞÜ´nün minik laleleri robotik kodlama ve işaret dili eğitimi alıyor
MŞÜ´nün minik laleleri robotik kodlama ve işaret dili eğitimi alıyor
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Minik Laleler Kreş ve Anaokulu (MİLA) öğrencileri ders programına eklenen iki yeni alanda eğitim almaya başladı.
UĞUR LİSESİNDEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK
UĞUR LİSESİNDEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK
Özel Muş Uğur Lisesi, Organ Bağışı Farkındalık Haftası etkinlikleri düzenlendi
İL GENELİNDE BEYAZ BAYRAK ALAN OKULLAR BELGELERİNİ ALDI
İL GENELİNDE BEYAZ BAYRAK ALAN OKULLAR BELGELERİNİ ALDI
Nusret Sarman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda, 2017-2018 eğitim öğretim yılının I. Döneminde “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanan okullara Beyaz Bayrakları törenle verildi.
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
Muş Durumu

Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu