ÖDÜLLÜ SATRANÇ TURNUVASINA YOĞUN İLGİ
Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü ve Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği işbirliğinde satranç turnuvası düzenlendi. 110 okuldan 128 öğrencinin katıldığı yarışmada birincilik için adeta bir birleri ile kıyasıya mücadele ettiler.
Tarih: 3.12.2019 19:09:52/ 231okunma / 0yorum

Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü´nde 2 gün süreyle il geneli satranç turnuvasına 110 okuldan 128 öğrenci katıldı.

Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği hakemlerinin gözetiminde yarışan öğrenciler birincilik için kıyasıya mücadele ettiler. Öğrenciler turnuvada mücadele ederken veli ve öğretmenler ise kapıda heyecanla beklediler. Toplamda 6 tur oynanan turnuva da dereye giren öğrencilere bisiklet ve çeşitli hediyeler verildi.

Turnuvada dereceye giren sporculara hediyeler ve madalya takdim edildi. Dereceye giren öğrencilere ödüllerini veren İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, Bahçeşehir Koleji´nin böyle bir organizasyonu yapmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek Milli Eğitim Bakanlığı´nın yenilikçi eğitim modellerinin bu tür faaliyetleri desteklediğini söyledi.

“ÇOCUKLARIMIZIN VE GENÇLERİMİZİN KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN UZAK DURMASINI İSTİYORUZ”

Amaçlarının çocukları küçük yaşta satranç sporu ile tanıştırmak ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak olduğunu belirten Muş İl Satranç Temsilcisi Kasım Demirçin, özellikle günümüzün en büyük sorunlarından biri olan tablet ve bilgisayar oyunlarından uzak tutmak olduğunu söyledi.

Amaçlarını büyük ölçüde gerçekleştirme yolunda olduklarını ifade eden Demirçin, “amacımız gençleri, sporcuları, küçük yaşta ki çocuklarımızı satranç sporu ile tanıştırmak onları kötü alışkanlıklardan tutmak. Özellikle günümüzün en büyük sıkıntılarından bir tanesi olan tablet, bilgisayar gibi oyunlardan uzaklaştırmak, satranç gibi güzel zihinsel aktivitelere faydası olan bir spora kanalize etmek en büyük büyük amacımız oydu. Bu amacımızı da büyük ölçüde gerçekleştiriyoruz bu tür sponsorluklarla bu tür aktivitelerle” dedi.

“İLK DEFA BÖYLE BİR ORGANİZASYONA ÖNCÜLÜK ETMENİN MUTLULUĞU VE GURURUNU YAŞIYORUZ”

İlk defa köy çocuklarının da katılım sağladığını ifade eden Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü Kurucu Müdürü Serdal Arslan da şunları söyledi: “Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü ile Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği ile ortaklaşarak düzenlemiş olduğu Satranç Turnuvası´nı ilimizde gerçekleştirdik. Satranç turnuvasına 12 yaş altı ve 12 ile diğer arası olmak üzere ayrı kategori oluşturduk. Köy çocuklarının da ilk defa katılmış olduğu bu satranç turnuvası çok güzel bir etkinliğe sahne oldu” dedi.

“ÖZELLİKLE KÖY OKULLARINDAN ÖĞRENCİLERİN GELMESİ BİZİ SEVİNDİRDİ”

Milli Eğitim Bakanlığımızın yeni uygulamaya koymuş olduğu yenilikçi eğitim modelleri içerisinde olan satranç eğitiminde çocuklarımızın zeka ve beyin beyin gelişimi için çok önemli olduğunu çocuklarımızın bu sporu geliştirerek stratejik yaklaşımların daha önemli olabileceğini görmüş oldular.”

Satranç turnuvasında 16 yaş grubunda birinci olan Mehmet Er de “16 yaş grubunda birinci oldum. 8. Sınıftan beri oynuyorum. 4,5 yıla yakın ilk kez birinci oldum. Hedefim Türkiye birincisi. Önce Muş´ta ondan sonrada inşallah Türkiye´de birinci olacağım” dedi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
Engellilere yönelik Muş Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) tarafından "Mesleki Eğitim" projesi kapsamında açılan tekstil kursunun açılışını yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Cumhurbaşkanının bu konuda talimatlarının olduğunu belirterek “Bugün açılan kursta proje kapsamında 10 engelli çalışacak. Proje bittikten sonra 2 engelli burada sürekli iş sahibi olacak. Bu firmamızda İŞ-KUR desteğiyle yaklaşık 200 kişi çalışıyor” dedi
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
Muş İl Jandarma Komutanlığı´na bağlı Trafik Timleri, ülke geneli eş zamanlı olarak gerçekleştirilen alkol denetimlerinde 134 araç sürücüsünü denetleyerek kurallara uymayanlara para cezası uyguladı.
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
Muş Kızılay Kan Bağışı Merkezi, kan bağış otobüsü ile kampanyasına devam ediyor. Vatandaşları kan bağışına beklediklerini belirten Dr. Ahmet Kotan, kan bağışının sağlık açısından önemli olduğunu söyledi
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Bankacılık Sistemine Yönelik Ücretlere İlişkin Düzenlemeler ile ilgili olarak üyelerden gelen istekler ve talepler yine üyelerimizin menfaatlerini korumak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne (TOBB) iletildiğini belirtti.
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
Gebze´de düzenlenen Gebze Belediyesi ile Malazgirt Belediyesi Kardeş Belediye Protokolü tanıtım toplantısı Gebze Ticaret Odası ev sahipliğinde, kalabalık bir davetli grubunun katılımıyla gerçekleştirildi.
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Meclis Başkanı Talip Devrim, yatırım programına alınan 500 yataklı hastane ile ilgili olarak açıklamalarda bulunarak “Nereye kurulursa Muş´a daha fazla katkısı olur, nereye kurulursa şehrin gelişimine etki eder, nereye kurulursa daha iyi olur bu ve benzer konularda toplumun tüm kesimleri fikirlerini beyan etmelidir ve doğru yer tespit edilmelidir” dedi
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kadınlara Kadın Acil Destek İhbar Sistemi´ni (KADES) tanıttı.
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ülke genelinde eş zamanlı başlatılan denetim seferberliği kapsamında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri gerçekleştirmektedir. Muş´ta rutin denetimler dışında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri uygulaması ilimiz genelinde 22 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecektir.
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Muş Durumu

Erlerle sohbet seni de erlere katar.

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu