ÖDÜLLÜ SATRANÇ TURNUVASINA YOĞUN İLGİ
Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü ve Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği işbirliğinde satranç turnuvası düzenlendi. 110 okuldan 128 öğrencinin katıldığı yarışmada birincilik için adeta bir birleri ile kıyasıya mücadele ettiler.
Tarih: 3.12.2019 19:09:52/ 284okunma / 0yorum

Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü´nde 2 gün süreyle il geneli satranç turnuvasına 110 okuldan 128 öğrenci katıldı.

Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği hakemlerinin gözetiminde yarışan öğrenciler birincilik için kıyasıya mücadele ettiler. Öğrenciler turnuvada mücadele ederken veli ve öğretmenler ise kapıda heyecanla beklediler. Toplamda 6 tur oynanan turnuva da dereye giren öğrencilere bisiklet ve çeşitli hediyeler verildi.

Turnuvada dereceye giren sporculara hediyeler ve madalya takdim edildi. Dereceye giren öğrencilere ödüllerini veren İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, Bahçeşehir Koleji´nin böyle bir organizasyonu yapmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek Milli Eğitim Bakanlığı´nın yenilikçi eğitim modellerinin bu tür faaliyetleri desteklediğini söyledi.

“ÇOCUKLARIMIZIN VE GENÇLERİMİZİN KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN UZAK DURMASINI İSTİYORUZ”

Amaçlarının çocukları küçük yaşta satranç sporu ile tanıştırmak ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak olduğunu belirten Muş İl Satranç Temsilcisi Kasım Demirçin, özellikle günümüzün en büyük sorunlarından biri olan tablet ve bilgisayar oyunlarından uzak tutmak olduğunu söyledi.

Amaçlarını büyük ölçüde gerçekleştirme yolunda olduklarını ifade eden Demirçin, “amacımız gençleri, sporcuları, küçük yaşta ki çocuklarımızı satranç sporu ile tanıştırmak onları kötü alışkanlıklardan tutmak. Özellikle günümüzün en büyük sıkıntılarından bir tanesi olan tablet, bilgisayar gibi oyunlardan uzaklaştırmak, satranç gibi güzel zihinsel aktivitelere faydası olan bir spora kanalize etmek en büyük büyük amacımız oydu. Bu amacımızı da büyük ölçüde gerçekleştiriyoruz bu tür sponsorluklarla bu tür aktivitelerle” dedi.

“İLK DEFA BÖYLE BİR ORGANİZASYONA ÖNCÜLÜK ETMENİN MUTLULUĞU VE GURURUNU YAŞIYORUZ”

İlk defa köy çocuklarının da katılım sağladığını ifade eden Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü Kurucu Müdürü Serdal Arslan da şunları söyledi: “Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü ile Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği ile ortaklaşarak düzenlemiş olduğu Satranç Turnuvası´nı ilimizde gerçekleştirdik. Satranç turnuvasına 12 yaş altı ve 12 ile diğer arası olmak üzere ayrı kategori oluşturduk. Köy çocuklarının da ilk defa katılmış olduğu bu satranç turnuvası çok güzel bir etkinliğe sahne oldu” dedi.

“ÖZELLİKLE KÖY OKULLARINDAN ÖĞRENCİLERİN GELMESİ BİZİ SEVİNDİRDİ”

Milli Eğitim Bakanlığımızın yeni uygulamaya koymuş olduğu yenilikçi eğitim modelleri içerisinde olan satranç eğitiminde çocuklarımızın zeka ve beyin beyin gelişimi için çok önemli olduğunu çocuklarımızın bu sporu geliştirerek stratejik yaklaşımların daha önemli olabileceğini görmüş oldular.”

Satranç turnuvasında 16 yaş grubunda birinci olan Mehmet Er de “16 yaş grubunda birinci oldum. 8. Sınıftan beri oynuyorum. 4,5 yıla yakın ilk kez birinci oldum. Hedefim Türkiye birincisi. Önce Muş´ta ondan sonrada inşallah Türkiye´de birinci olacağım” dedi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AVRUPA SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ GÖSTERİLERLE BAŞLADI
AVRUPA SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ GÖSTERİLERLE BAŞLADI
Avrupa Spor Haftası kapsamında 81 ilde eş zamanlı yapılan etkinlikler Muş´ta da başladı. 23-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliklere Muş Belediyesi´nin Göletli ve Lale Vadisi Parklarının ev sahipliğinde yapılacak olan etkinliklerin ilki sporcuların gösterileriyle renkli görüntülere sahne oldu.
KORONAVİRÜSLE MÜCADELE TEDBİRLERİNİ İNCELEDİ
KORONAVİRÜSLE MÜCADELE TEDBİRLERİNİ İNCELEDİ
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararların sahadaki uygulamalarını inceleyerek, “Bölge illerine göre, ilimiz biraz daha iyi ama bu bizi gevşetmemeli. Özellikle maske, mesafe ve temizliğe dikkat edeceğiz. İstasyon caddesinde de, Cumhuriyet Caddesinde de ve diğer alanlarda da denetimlerimiz devam ediyor. Denetimlerimiz esmasında tedbirlere uymayanlara uyarılar yapılıyor. Herkes kurallara uyacak” dedi
KOÇ, SAĞLIKÇILARA YÖNELİK ŞİDDETE TEPKİ GÖSTERDİ
KOÇ, SAĞLIKÇILARA YÖNELİK ŞİDDETE TEPKİ GÖSTERDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, sağlıkçılara yönelik şiddete tepki gösterdi. Yazılı basın açıklaması yapan Koç, sağlıkçıların büyük bir fedakarlık örneği göstererek hizmet verdiğini belirterek, toplumun tüm kesimleri tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydetti.
KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ GÖNÜLLÜLERİ BEKLİYOR
KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ GÖNÜLLÜLERİ BEKLİYOR
Korona Virüs salgını döneminde bütün hijyen kurallarına uyularak, önlemler alan Kızılay Muş Şubesi Kan Bağış Merkezi, kan bağış otobüsü ile hizmet vermeye devam ediyor.
TEPE BAĞI BÖLGESİNİN YOLLARI YENİLENİYOR
TEPE BAĞI BÖLGESİNİN YOLLARI YENİLENİYOR
Muş Belediyesi üstyapı çalışmaları kapsamında cadde ve sokaklarda asfalt serimine devam ediyor.
KADINLAR ARICILIĞI TERCİH ETMEYE BAŞLADI
KADINLAR ARICILIĞI TERCİH ETMEYE BAŞLADI
Muş´ta, Tarım ve Orman Bakanlığı´nın desteğiyle bal üretimine kadın eli değdi.
KARADAĞ, TRT GAP DİYARBAKIR RADYOSU´NUN KONUĞU OLDU
KARADAĞ, TRT GAP DİYARBAKIR RADYOSU´NUN KONUĞU OLDU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ TRT GAP Diyarbakır Radyosu´nun konuğu oldu. Programda TAGEM (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü) tarafından desteklenen Goji Berry (Kurt Üzümü) hakkında detaylı bilgiler verdi.
ASFALT ÇALIŞMASI HÜRRİYET MAHALLESİNE GEÇTİ
ASFALT ÇALIŞMASI HÜRRİYET MAHALLESİNE GEÇTİ
Muş Belediyesi üstyapı çalışmaları kapsamında mahallelerdeki yolları asfaltlamaya devam ediyor. Çalışmaları inceleyen Belediye Başkanı Feyat Asya, tahrip olan yolların onarımını da yaparak bu konuda yaşanan sorunları ortadan kaldırdıklarını belirten “Yolları modern bir görünüme kavuşturmak için özel bir çaba sarf eden Muş Belediyesi, doğalgaz, su, kanalizasyon gibi alt yapı çalışmalarının tamamlandığı yolları tamamen yeniliyor” dedi
PANCAR ALIM KAMPANYASI BAŞLADI
PANCAR ALIM KAMPANYASI BAŞLADI
Malazgirt ilçesinde pancar alım kampanyası törenle başladı.
DOLAR
7.6630
EURO
8.9277
Muş Durumu

Bir kavme su dağıtan,onların hepsinden sonra su içeçektir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu