MUŞLU İŞADAMLARINDAN AZERBAYCAN´A İŞ GEZİSİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Bakü iş gezisi programı dün sabahtan itibaren başladı.
Tarih: 4.12.2019 16:47:36/ 222okunma / 0yorum

Önceki gün Bakü´ye geçen heyet dün ilk olarak Azerbaycan Bakü Büyükelçiliği´ni ziyaret etti. Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, daha önce çeşitli ülkelere iş gezisi ziyaretlerinde bulunduklarını belirterek, bu kapsamda Bakü´ye program düzenlediklerini aktardı. Muş´un genel durumu hakkında Ticaret Müşaviri Ahmet Ataker´e bilgi veren Koç, daha sonra katılımcıların kendisini tanıtmalarını istedi.

Burada Ticaret Müşaviri Ahmet Ataker tarafından karşılanan heyet Azerbaycan hakkında bilgilendirildi. Azerbaycan´da ekonomin genel durumu hakkında bilgiler veren Ataker, petrol ve doğalgaz ihracatı sayesinde son zamanlarda büyük bir ilerleme kaydederek büyüdüğünü ifade etti.

Türkiye´nin çeşitli kentinden birçok iş insanının buralara yatırım için geldiğini ifade eden Ticaret Müşavir Ahmet Ataker, petrol ve doğalgazın yanı dura tarım alanında da önemli yatırımların olduğuna dikkat çekti. Ataker konuşmasında, “Moskova´nın buradaki tarım ürünlerine çok büyük bir önem verdiğini görüyoruz. Turizm yine önemlisine gelir kapısı olmuş durumda. Termallerin de son yıllarda ivme kazandığını görüyoruz. Serbest ticaret anlaşmasından dolayı yaşanan bazı aksaklıkların olduğuna tanıklık ediyoruz. Türkiye bu sorunu aşmak için girişimlerde bulunuyor. Azerbaycan´ın da Türkiye ile sürekli diyalog içerisinde olduğunu ve iki kardeş ülke konumunda olduğunu biliyoruz. 10 milyon nüfuslu Azerbaycan´da Türkiye´den yatırımcıların gelmesi çok önemli bir durumdur. Dünyada geleceği olan ülkeler başında Azerbaycan geliyor. Önümüzdeki 5 yolda çok önemli bir ilerleme kaydetmesi bekleniyor. Tekstil sektöründe faaliyet gösterenler burada çok rahat bir şekilde faaliyet gösterebilir. Gümrük vergisi ve KDV konusunda çeşitli avantajları var. Büyükelçilik olarak ticaret müşaviri olarak biz Türkiye´den gelen yatırımcılara her türkü katkıyı, desteği vermeye hazırız. Azerbaycan´da son yıllarda inşaat sektörü gelişti. Buradaki işadamları eskiye oranla inşaat alanında faaliyet gösteren firmalar büyük işler yapmaya başladı. Yatırımcılar olarak Azerbaycan´ı 10 milyon nüfuslu bir ülke olarak görmeyin. Çevresindeki ülkelerin potansiyeline de bakarak Azerbaycan´ı en az 240 milyon nüfuslu bir ülke olarak görebilirsiniz”.

Daha sonra soru cevap ile katılımcılar Ticaret Müşavirinden yatırım ve ticaretler konusunda da bilgiler aldı. Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Azerbaycan Ticaret Müşaviri Ahmet Ataker´e lale tablosu ve Muş kaşar peyniri hediye ettikten sonra buradaki görüşme sonra erdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EMNİYETİN KADES EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
EMNİYETİN KADES EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
Muş Valiliğinden yapılan açıklamada, Muş Emniyet Müdürlüğü tarafından KADES eğitimlerinin devam ettiği bildirildi
YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ŞARTLARI VE DEĞERLENDİRME TAKVİMİ YAYINLADI
YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ŞARTLARI VE DEĞERLENDİRME TAKVİMİ YAYINLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı yatay geçiş başvuru şartları ve değerlendirme takvimi yayınladı
MUŞ´TAN SUNULAN 8 PROJE DAKA TARAFINDAN KABUL EDİLDİ
MUŞ´TAN SUNULAN 8 PROJE DAKA TARAFINDAN KABUL EDİLDİ
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansına (DAKA) Teknik Destek Projesi kapsamında Muş´tan yapılan başvuruların 8 tanesi kabul edildi.
TKDK PROJE BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
TKDK PROJE BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
8. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında 103- Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar için son başvuru kabul tarihi uzatılmıştır
HBT´DEN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE KÖMÜR YARDIMI
HBT´DEN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE KÖMÜR YARDIMI
MŞÜ Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, Muş´taki ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımında bulundu
REKTÖR YARDIMCISI KARADAĞ BİNGÖL´DE
REKTÖR YARDIMCISI KARADAĞ BİNGÖL´DE
“Tarım Öğretiminin 174. Yılı” etkinlikleri kapsamında Bingöl Üniversitesi´nde kutlama programı gerçekleştirildi. Bingöl Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen programa davetli konuşmacı olarak Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ katılım gösterdi.
TULİP MENTÖRLÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ
TULİP MENTÖRLÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ
İstanbul Aydın Üniversitesi´nin ev sahipliğinde “Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı” (TULİP) gerçekleştirildi. Türkiye´nin çeşitli üniversitelerinde görev yapan kadın akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen program kapsamında kadınların liderlik ve yöneticilik basamaklarında görev almasını teşvik etmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirildi.
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
Sungu beldesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yüzde 75´lik hibe desteğiyle kurulan çiftlikte 250 büyükbaş hayvan ile çalışmasını sürdürüyor. Çiftlikte modern bir şekilde hayvancılık yapıldığını belirten Sungu Belediye Başkanı Mehmet Salih Gürtürk, bu çiftlikler sayesinde istihdam ve ekonomiye ciddi bir katkı sağlandığını söyledi.
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
Hava sıcaklığının düştüğü Muş´ta, kahvehanede çay yerine süt tercih ediliyor. Günde 60 ile 70 litre arası süt satışı yapan işletme sahipleri, bu uygulamadan oldukça memnun.
DOLAR
5.9191
EURO
6.5680
Muş Durumu

Denizin dibinde incilerle taşlar karışık olarak bulunurlar, övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunurlar

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu