MUŞ VE GAZİANTEP İLLERİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Muş´ta ´Muş ve Gaziantep İlleri Arası Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi ve İşbirliği Protokolü´ imzalandı. MUŞ TSO Başkanı Erdal Koç, 26 Şubat 2019 tarihinde, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında mesleki eğitim ile reel sektörü, birbirine entegre edecek proje için adım atıldığını ifade etti.
Tarih: 27.8.2019 18:08:40/ 253okunma / 0yorum

Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Başkanlığı konferans salonunda düzenlenen imza törenine MUŞ TSO Başkanı Erdal Koç, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi, Muş Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Gaziantep Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Necip Kafadar, İl Müftüsü Alettin Bozkurt, KOSGEP İl Müdürü KENAN Mergen, MUŞ TSO üyeleriyle girişimciler ve mesleki alanda faaliyet gösteren firma yetkilileri katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan MUŞ TSO Başkanı Erdal Koç, 26 Şubat 2019 tarihinde, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında mesleki eğitim ile reel sektörü, birbirine entegre edecek proje için adım atıldığını ifade etti. Başkan Koç, "TOBB ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokolün imza törenini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu, ´Hem eğitim sistemi hem de iş dünyamız için tarihi bir gün´ olarak değerlendirirken, ´Yıllardır dile getirdiğimiz ama bir türlü hayat geçiremediğimiz bir adım atıyoruz. Mesleki eğitim ile reel sektörü, birbirine entegre ediyoruz´ diyerek konunun önemine değinmiştir" dedi.

"Bugün biz de, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´nin Türkiye Geneli için yaptığı protokolün gereğini, yerelde yerine getirerek illerimizin gelişimine katkı sunacağız" diyen Koç, "Bu protokol ile Doğu ve Güneydoğuda bulunan 23 il içinde bir ilki gerçekleştireceğiz. Muş ve Gaziantep illerinin mesleki eğitiminin geliştirilmesi ve işbirliği protokol ile Muş Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Gaziantep iline gönderilecek öğrenci stajları ve meslek öğretmeni eğitimlerine, maddi destek sunacak ve Gaziantep iş piyasasını yakından takip etme imkanı elde etmiş olacağız. Mesleki eğitim ve sanayi işbirliğinin geliştirilerek, kaliteli ara eleman yetiştirilmesi konusunda, ülkemizde uzun yıllardır hayal edilen bir çalışmanın, bugün Muş ve Gaziantep illeri arasında gerçekleştiriliyor olması bizleri ziyadesi ile mutlu etmiştir" ifadelerini kullandı.

“PROTOKOLÜMÜZ BUGÜN BU GÜZİDE EKİBİN HUZURUNDA İMZALANARAK 3 YIL BOYUNCA UYGULANACAKTIR”

Muş Milli Eğitim Müdürü Emin Engin de, programı tarihi bir gün olarak niteledi. Emin Engin, "Bizler bu gün burada tarihi bir gün yaşamaktayız. Çünkü Türkiye de önem arz eden ve ilk önceliklerden olan MEB 2023 Eğitim Vizyonunu sahiplenmeyi Muş ilinden başlatmaktayız. Temmuz 2019´dan şimdiye kadar yaklaşık 2 aylık bir çalışmamızın bu gün semeresini almaktayız. Bu protokolü 2019-2023 Stratejik Planımızın bir parçası olarak görmekteyiz. Bu protokol meslek öğretmenlerimizin yeni teknoloji makine ve teçhizatların kullanılması ile ilgili ihtiyaçlarından ve taleplerinden doğmuştur. Bu talepleri karşılamak için ekiplerimiz çalışmaya başlamış ve hedefimizi karşılayabilecek ilin ancak Gaziantep ili olacağına karar verilmiştir. Daha sonra Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Gaziantep Sanayi Odası ve Muş Ticaret ve Sanayi Odası görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler ve resmi prosedürler karşılık bulmuş ve bu iş birliği protokolü Muş Milli Eğitim ve Gaziantep Milli Eğitim heyetleri ile hazırlanmıştır. Protokolümüz bugün bu güzide ekibin huzurunda imzalanarak 3 yıl boyunca uygulanacaktır. Bu işleri yürütmek üzere protokole istinaden Muş Milli Eğitim Müdürlüğünde, Mesleki Eğitimi Geliştirme Birimi (MUŞ MEGEB) kurarak hizmet vereceğiz. İddialıyız çünkü Doğu ve Güneydoğuda 23 ilde ilk defa böyle bir protokol hayata geçirilmektedir. Protokolümüzün hayata geçmesi ile Muş ve Gaziantep illeri arası gelişen çalışma ruhu Türkiye´nin diğer illerine de örnek olacaktır" diye konuştu.

“BİZLER YETİŞTİRDİĞİMİZ ÖĞRENCİLERİN İSTİHDAMINDAN SIKINTILIYIZ”

Gaziantep Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Necip Kafadar da, ülkemizde mesleki eğitimin en büyük sorunlardan biri olduğunu dile getirerek, "Mesleki eğitim meselesi düşüncesiyle buradayız. Ülkemizde en büyük sorunlardan bir tanesi aranan eleman yetiştirmekteki sıkıntımız. Bizler yetiştirdiğimiz öğrencilerin istihdamından sıkıntılıyız. Sektör ise yetiştirdiğimizin elemanların mesleklerinde yeteri kadar eğitim almadıklarından sıkıntılı. İşte biz bu aşamada devreye girip sektörle işbirliği yapacağız. Sektörle işbirliği yapıyoruz ve aynı zamanda kendi mesleğinde, kendi alanında öğrencilerin yeterliliklerini ölçerek onların yeterli oldukları alanlarda eğitim görmelerini sağlayacağız. Sizlerle bu konuda çok ciddi işbirliği yapacağımıza inanıyoruz. Sizlere bu desteği vermek için buradayız. Her şey gençlerimiz için, çocuklarımızın bu konuda güzel bir eğitim alıp iyi bir yerlere gelmelerini sağlamak için" dedi.

 

GSO Başkanı Adnan Ünverdi ise, herkesin evladının en iyi yere gitmesini istediğini söyledi. Konuşmasında doğru eğitimin önemine dikkat çeken Başkan Adnan Ünverdi şöyle konuştu, "Hepimiz evlat yetiştiriyoruz ve evladımızın da en iyi yerlere gelmesini istiyoruz. Fakat doğru eğitim verdirebiliyor muyuz? Bu yönümüz maalesef eksik. Şu anda 21. Yüzyıldayız ve bilgiye dayalı eğitime değil, uygulamaya dayalı eğitime dönmemiz gerektiğini söylemek istiyorum. Endüstri 4-0 çağını yaşıyoruz ve 10 yıl sonrasında endüstri 5-0 çağına geçecektir. Şu anda akıllı robotların işbaşında olduğu bir dönem yaşıyoruz. Şu anda, en kıymetli meslek doktorluk. İlk 20 bine giren öğrenciler özellikle doktorluğu tercih ediyorlar. Ama şu var, tıp fakültesini bitirecek, TUS´a girecek, TUS´u geçebilen uzman, geçemeyen pratisyen olarak kalacak. İşte geçemeyen pratisyenlerin işini robotlar yapacak. Artık devir yetenekli olan öğrencilerimizi de teknoloji çağına yetiştirmemiz gerekir."

Sektörde ara eleman sorununun yaşandığını vurgulayan Ünverdi, "Hepimizin ortak bir sorunu var. Ben sanayi şehri olarak aranılan elemanı bulmaya çalışıyorum ve maalesef bu elemanı bulamıyorum. Herkes çocuğunu illa ki doktor yapacak, hukuk fakültesine gönderecek veya işletmeci, ekonomist yapacak. Bazı üniversite mezunları bana geliyor ve iş istiyor. CV dolduruyorlar ama bakıyorum deneyim yok. Yeteneğine güvendiğim çocuğu ustabaşına yönlendirip işi öğrenmesini istiyorum. Ama ustabaşı da işi öğretirse ekmeğinden olacağından korktuğu için, işi öğretmiyor. Çocuk 5-0 hayata yenik başlıyor. İşte biz burada kendimize vazife çıkardık ve bu protokolü hayata geçirdik" ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından MUŞ TSO, GSO, Muş Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandıktan sonra program sona erdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
Türk Silahlı Kuvvetleri´nin Fırat´ın doğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı´nda görevli Uzman Çavuş Muharrem Çelik, PYD/PKK´lı teröristlerle girilen çatışmada bacağından yaralandı. Sol bacağında sinirlerin bulunduğu bölgeye isabet eden kurşun, felç tehlikesine karşı doktorlar tarafından çıkarılmadı.
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
Belediye Başkanı Feyat Asya, TRT Erzurum Radyosu canlı yayınına telefonla bağlanarak ‘4 Mevsim Muş´ konulu fotoğraf yarışması ve belediye hizmetleri hakkında bilgi verdi
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
DOLAR
5.9103
EURO
6.5174
Muş Durumu

Ali ’ye düşman olan Allah’ a düşman olur.

Hz.Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu