MUŞ VALİLİĞİ: YAYA ÖNCELİĞİNİ BİR DE GTA İLE ÖĞRENİYORUZ
Muş Valiliği, İçişleri Bakanlığı´nca yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla hazırlanan ‘Yaya önceliğini bir de Grand Theft Auto (GTA) ile öğreniyoruz´ başlıklı videoyu yayınladı. Bakanlık tarafından Youtube´a da yüklenen video, valiliklerin internet sitelerine de eklendi.
Tarih: 25.6.2019 17:49:36/ 271okunma / 0yorum

2019 yılının ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı´ ilan edilmesinin ardından İçişleri Bakanlığı´nca başlatılan tanıtım kampanyaları sürüyor. Bakanlık son olarak sevilen bilgisayar oyunu GTA ile yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla video hazırladı. Videoda ‘Işık var, polis yok. Işığa uyulur´, ‘Işık var, polis var. Polise uyulur´, ‘Işık yok, polis yok. Yaya yola çıktığında sürücü durmak zorundadır.´ ‘Görev başarılı´ ibareleri ile kurallara uyulmaması halinde ´Yaya önceliği kuralını ihlal ettiğiniz için 488 TL para cezası kesilmiştir´ görevleri yer aldı. GTA ile hazırlanan videoda son olarak ‘Işıksız yaya veya okul geçidinde yaya yola adım attığında, sürücü durmak zorundadır´ uyarısı yer alıyor.

İçişleri Bakanlığından sürücülere GTA videolu eğitim

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği kanununa eğlenceli bir şekilde dikkat çekmek amacı ile, GTA V video oyunundan alıntı yaparak, sürücülerin ve yayaların trafikteki davranışlarını gösteren bir video yayımladı. RockstarGames, tarihinin en çok satan oyunu olan GTA V, bu defa eğitici bir video için kullanıldı. İçişleri Bakanlığı´nın yayınladığı videoda yaya önceliği kuralları oyunun internette viral olan özellikleri kullanılarak anlatılıyor.

Geçtiğimiz aylarda TBMM´de sunulan "trafikte yaya önceliği" kanun teklifinin kabul edilmesinin ve Karayolları Trafik Kanunu´nun 74. maddesindeki konu ile ilgili düzenlemenin yapılmasının ardından 2019 yılı, İçişleri Bakanlığınca "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" olarak ilan edilmişti. İçişleri Bakanlığı, şu ana kadar düzenlediği kampanyalar ve reklamlar ile konuya oldukça özen gösteriyor. Araç sahiplerinin ve yayaların, yaya önceliği kuralına alışması ve trafikte gerekli düzenin sağlanabilmesi amacı ile gerçekleştirilen kampanyalara bir yenisi daha eklendi. İçişleri Bakanlığı, YouTube´dan yayınladığı video ile konuya eğlenceli bir bakış açısı ile dikkat çekmek amacı ile GTA V oyununun içinden alınan görüntülerle bir video oluşturuldu. Yaklaşık 2 dakika uzunluğunda olan video, oyundaki yapay zekaların trafikteki davranışlarını gösteren sahnelerden oluşuyor. Trafikte yaya önceliğinin farklı durumlarda nasıl işlemesi gerektiği eğlenceli bir şekilde anlatılan videoda, konu ile alakalı farklı durumların oyun görevleri şeklinde kurgulandığını görmekteyiz. Görüntülerde araçlar kurallara uyduğunda GTA´nın klasik "görev başarılı" ekranı karşımıza çıkıyor. Son görevde ise oyunun ana karakterlerinden biri olan Michael´ın kurala uygun hareket etmediğini, ve bu yüzden telefonuna EGM tarafından gönderilen mesaj ile kanun gereği 488 TL para cezası uygulandığını görmekteyiz.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALPARSLAN-1 HES´TEN SU YÜKSELMESİNE KARŞI UYARI
ALPARSLAN-1 HES´TEN SU YÜKSELMESİNE KARŞI UYARI
Alparslan-1 Hidroelektrik Santrali (HES) İşletme Müdürlüğü, nehir yatağına bırakılacak su nedeniyle uyarıda bulundu
MÜDÜR AYDIN´DAN HASKÖY VE YEŞİLOVA BELDESİNDEKİ İŞLETMELERE ZİYARET
MÜDÜR AYDIN´DAN HASKÖY VE YEŞİLOVA BELDESİNDEKİ İŞLETMELERE ZİYARET
Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Hasköy İlçesi ve Yeşilova Beldesinde %50 devlet desteği ile kuracak olan hayvancılık tesislerinde incelemelerde bulundu.
AYTEMİŞ, TORBA YASA TEKLİFİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
AYTEMİŞ, TORBA YASA TEKLİFİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) bileşeni olan Muş Meşe Erozyonla Mücadele Doğayı Koruma ve Ağaçlandırma Derneği Başkanı İhsan Aytemiş, Torba Yasa Teklifinin geri çekilmesi gerektiğini söyledi
KADEM´DEN “ŞİDDETE GÖZ YUMMA!” FİLTRESİ
KADEM´DEN “ŞİDDETE GÖZ YUMMA!” FİLTRESİ
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Muş İl Temsilciliği Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla sosyal medya üzerinde filtre kampanyası başlattı.
MUŞ´TAKİ OVALAR "BÜYÜK OVA KORUMA ALANI" OLARAK BELiRLENDi
MUŞ´TAKİ OVALAR "BÜYÜK OVA KORUMA ALANI" OLARAK BELiRLENDi
Bazı ovaların, büyük ova koruma alanı olarak belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girerken Muş´ta bulunan Malazgirt Ovası, Liz Ovası ve Bulanık Ovasıda büyük ova koruma alanı olarak belirlendi.
"KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS" TOPLANTISI
"KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS" TOPLANTISI
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz başkanlığında "Kadına Şiddete Sıfır Tolerans" konulu toplantı yapıldı.
KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun başkanlığında video konferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Tedbirleri Değerlendirme Toplantısı´na Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş ile İl Jandarma Komutanı Alb. İlhan Şen´de katıldı.
“VEDAŞ MUŞ´TA KIŞ HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI”
“VEDAŞ MUŞ´TA KIŞ HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI”
VEDAŞ Muş İl Müdürlüğü, kış mevsiminde de tüketicilerine kesintisiz enerji sunabilmek için gerçekleştirdiği bakım, onarım ve yatırım çalışmalarıyla elektrik şebekesini kışa hazır hale getirdi.
BAŞKAN KOÇ; “TÜRKİYE´NİN MÜREFFEH YARINLARI İÇİN EĞİTİMCİLERE İHTİYAÇ VAR”
BAŞKAN KOÇ; “TÜRKİYE´NİN MÜREFFEH YARINLARI İÇİN EĞİTİMCİLERE İHTİYAÇ VAR”
Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Başkanı Erdal Koç, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
DOLAR
7.7975
EURO
9.2988
Muş Durumu

"Gülen nar, bağı bahceyi de güldürür;

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu